Reklama

Reklama

Světlo naděje

(seriál)
  • USA A Small Light (více)
Trailer 1
Životopisný / Historický / Drama
USA, 2023, 6 h 49 min (Minutáž: 41–56 min)

VOD (1)

Epizody(8)

Obsahy(1)

Světlo naděje sleduje osudy Miep Giesové, sekretářky Otty Franka. Miep a její manžel chránili s pomocí nizozemského odboje Frankovy a nespočet dalších před nacisty během druhé světové války. Možná znáte příběh Anne Frankové a jejího života v tajné přístavbě. Toto se odehrálo na druhé straně knihovny. (Disney+)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (7)

frenkie 

všechny recenze uživatele

Příběh Anny Frankové vyprávěný očima sekretářky jejího otce je dobrý počin tvůrců. Nejedná se o žádné nervy drásající drama , ale o pokus o dobovou rekonstrukci, jak to asi tenkrát bylo těžké.  A vlastně ke konci to bylo o nervy, ne, že ne. Bel Powley, kterou jsem znal z několika nemnohých předešlých rolí si skoro jednoznačně ukradla seriál pro sebe a za ten výkon si zcela určitě zasluhuje nějakou cenu, nejlépe....no prostě jakoukoliv hodnotnou cenu. To samé platí pro jejího seriálového manžela Joe Colea. Od dob Peaky Blinders, či londýnských gangů, ušel kus cesty a nějakou cenu si zaslouží též.  Byl to fajn seriál a já jsem si ho moc užil. 4*. ()

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

příběh Anne Frankové je notoricky známý a je tak celkem "osvěžující" jej vidět z jiného úhlu. Ve Světle naděje se tak dostává do popředí Miep Giesová, která spolu s manželem pomáhala rodině Frankových a dost dlouho se jim dařilo je skrývat. Celá série sice působí zprvu trochu rozvlekle a vzhledem k tomu že se vše točí kolem Miep i zjednodušeně (lidí co Frankovým pomáhali bylo několik a ti tu prakticky nefigurují). ale to ve výsledku nakonec vůbec nevadí. Pomalé tempo pomáhá poznání situace jak vevnitř, tak venku, stejně jako pomáhá víc poznat postavy a když pak dojde v závěru na lámání chleba a rodina je prozrazena, má to ten správný dopad. Bel Powley v hlavní roli je velmi dobrá a celkem s přehledem si krade sérii pro sebe i na úkor slavnějších kolegů Colea a Schreibera...75% ()

Reklama

Warhorr 

všechny recenze uživatele

Příběh Anne Frankové opět ožívá, tentokrát však z jiného úhlu pohledu. A to z pohledu Frankovy sekretářky Miep Giesové a jejího manžela Jana. Vlastně tu ani nejde o úkryt Frankových či o to, znázornit Anne a její deníky, to už vůbec ne. Podstatou je ukázat dnešnímu světu odhodlání v podání obyčejných lidí jako byli manželé Giesovi a další lidé z holandského odboje, jenž se dokázali vzepřít diktatuře a tyranství tím, že dokázali skrývat a zachraňovat nevinné lidské životy, ať už batolata, děti nebo staré lidi a byli ochotni riskovat úplně vše. Je to opravdu převážně zaměřeno na tyto dvě postavy, i když do samotného úkrytu a života v něm samozřejmě nakoukneme, ale nečekejte nějakou historickou rekonstrukci. Tady bych spíš doporučil Deník Anny Frankové ( 2001 ). Čekal jsem ukázku většího běsnění samotných nacistů či jejich kolaborantů ale toho se moc nedočkáme. Dobové kulisy jsou zde samozřejmostí a potěšil mě i výkon Bel Powley, tady bych to viděl minimálně na nominaci na Globech. Nejlépe bych hodnotil poslední dva díly, tam je to hodně intenzivní a bohužel i smutný. Kdo zná příběh Anne a její rodiny, ve finále ho tak nemá co překvapit. I přesto se ale jedná o poutavý a místy i hodně dojemný příběh o záchraně lidských životů v době největšího temna. ()

castor 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Světlo a tma, obyčejní lidé, jejich radosti i smutek, snění i realita. Ta se odvíjí zejména od toho, že rodina podnikatele Otty Franka je židovská. Těm bylo postupně zakazováno nejen podnikat nebo se účastnit společenského života, ale moc dobře víme, co následovalo… Přitom nejprve uprchli před nacismem z Německa do Amsterdamu. Když bylo i Nizozemsko okupováno, ocitli se znovu v nebezpečí. Přes dva roky se od července 1942 ukrývali v tajných místnostech kancelářské budovy hlavy rodiny… a jejich osudy jsou nám předkládané z nezvyklého úhlu, přičemž hlavní postava musela sama projít obtížným začleněním v cizí zemi: místy lehkomyslná, jindy bystrá, pokaždé temperamentní sekretářka Miep. A nejde jen o rodiny Frankových a van Pelsových. Společně s manželem pomáhali na mnoha úrovních a zároveň hledali způsoby, jak se vyhnout nacistům. Oba se nehodlali dívat jinam, nicméně z jejich životů se stal seznam starostí. Výsledek je výborný. Nápaditý, skvěle zrežírovaný i zahraný. Neustále jsme každopádně svědky momentů vzdoru, humoru a vytrvalosti, ale já bych uvítal zejména víc vzteku či hrůzy. Prostě tu a tam měli jít tvůrci víc na dřeň, ukázat víc syrovosti a surovosti, nacisté byli jednoduše spojováni s neuvěřitelnými zvěrstvy, které se do určité míry měly (dle mého) do série promítnout. Bel Powley je každopádně ve svém výkonu výborná, nejen díky pronikavým modrým očím a neochvějnému odhodlání. Joe Cole je divákům přece jenom známější (gangsterská sága Gangy z Birminghamu i moderní Gangs of London), jejich vzájemná chemie funguje na výbornou (i třeba v obyčejné vaně). Ač válečný Amsterdam, několik týdnů se natáčelo v Praze. Zajímavá je proto i role, respektive účast herce Lieva Schreibera. Sic Američan, má i ukrajinské či polské předky. V Česku již natočil několik historických projektů, včetně dramatu, v němž se mladík rozhodne vypravit na Ukrajinu po stopách svých židovských předků. ()

mira007 

všechny recenze uživatele

Notoricky známý příběh Anny Frankové filmaři vzali za nečekaný konec a celou story odvyprávěli z pohledu sekretářky jejího otce Mies Giesové, která pomáhala všem v úkrytu za knihovnou. Nic akčního nebo drastického,  ale autentický pohled na odboj z pohledu obyčejných lidí s výbornými dialogy a skvělými hereckými výkony ( Powley, Schreiber). Plusem je i česká produkční stopa. ()

Galerie (68)

Reklama

Reklama