Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Chtěli jenom ukrást zlato a málem vyhráli válku. Po vylodění v Normandii postupují spojenecká vojska francouzským územím a jednomu z průzkumných oddílů velí seržant Velký Joe (Telly Savalas). Členem jeho oddílu je také zkušený voják a bývalý poručík Kelly (Clint Eastwood), jenž se stal obětním beránkem po zpackané vojenské operaci. Ten během výslechu zajatého německého plukovníka zjistí, že v blízké francouzské bance se skrývá obrovské bohatství v podobě 14 000 zlatých prutů, které mají hodnotu několika miliónů dolarů. Má to ale jeden malý háček. Zlatý poklad se totiž ukrývá za nepřátelskou linií. Odhodlaný Kelly se ovšem hodlá zlata zmocnit za každou cenu a pro svůj plán naverbuje tu nejšílenější skupinu vojáků v čele se svérázným tankistou Pošukem (Donald Sutherland). K výpravě se nakonec připojí i seržant Velký Joe a bláznivá cesta za zlatou kořistí může začít... Americký režisér Brian G. Hutton se prosadil především dvěma válečnými filmy, které natočil krátce po sobě. V roce 1968 režíroval slavný snímek Kam orli nelétají s Richardem Burtonem a Clintem Eastwoodem v hlavních rolích. S Clintem Eastwoodem navázal na úspěšnou spolupráci o dva roky později ve válečné komedii Kellyho hrdinové. Tento snímek lze dnes zařadit mezi divácky nejoblíbenější válečné komedie především díky skvělému hereckému obsazení, vtipným hláškám a černému humoru, který vystihuje nesmyslnost války. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (147)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Jestli bych Kellyho hrdiny k něčemu přirovnal tak nejspíš k filmu Tři králové s G. Clloneyem. Je to sice válečný film, atmosféra války na nepřátelském území je patrná již od začátku, ale není to o válce. Partička vojáků chce vydělat a tak se vydají na nepřátelské území, aby získali poklad v hodnotě 16ti. milionů dolarů. Nápad je to neotřelý a na to, že to má vážný podtext to vyzní vcelku legračně i když to ve filmu zas až taková legrace není, teda není taková jakou jsem já očekával. Lhal bych ale, kdybych řekl, že jsem se nebavil už předně díky hercům, kteří mi byli opravdu hodně sympatičtí. Clint Eastwood, Telly "Kojak" Savallas nebo hlavně Donald Sutherland, ti tvořili to zdravé jádro filmu a díky nim se člověk měl stále na co těšit. Tvůrci si vlastně dokázali jedno. I přesto, že v té době vznikaly válečné filmy jak na běžícím pásu a většinou se braly opravdu vážně, Kellyho hrdinové jsou spíše parafrází na válku bráno tou uvolněnější formou, u které si divák odpočine a zároven pobaví. Tak jak jsem to udělal já a věřím, že se na něj klidně znovu a rád podívám. --- Že se kšeftuje s uniformama, ale koupit si tank, to ses musel vážně zbláznit? - Je to překrásnej tank - Je to rachotina, nádrž teče na všech místech - Zase vysíláš ty negativní vlny! ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Představte si spaghetti western s Eastwoodem o honbě za zlatem. Představte si druhou světovou po vylodění ve Francii. Představte si hippies vyhulenou protiválečnou agitku. Představte si sedmdesátkový pop singl jak vystřižený z filmu s Hillem a Spencerem. Máte? Tak teď si to představte vše pěkně pohromadě s řádnou dávkou nadsázky, ale nikoli jako zmatenou všehochuť, nýbrž jako fungující celek, který má pouze dvě chyby. Haluzní plakát a mou paměť. Přeci jen jsem si svou vzpomínku z dětství na tento film poněkud nostalgicky přikrášlil. Ovšem ne zase až tak moc. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Originální námět, spousta akce - takové té typicky akčně-válečné, když Němci padají po desítkách a ani je nenapadne použít granát nebo bazuku, dokonce pár dojemných scén a především velmi prestižní herecké osazenstvo. Clint je tak sympatický, až nechápeme, proč dělá, co dělá. I Savalas zanechá silný dojem, kraluje ovšem postava poněkud praštěného tankového velitele Donalda Sutherlanda. Minimum logiky, ale spousta nadsázky - závěrečná westernová scéna nemůže nevyloudit úsměv na rtech. Verneuilovi Mrchožrouti jsou o kapánek cyničtější, a také proto je hodnotím trochu lépe. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Ani ne tak valecnej film, jako spis dobrodruzna akcni skoro komedie zasazena do valecnejch kulis. Clint s partou vojaku usporada vypravu do okupovanyho uzemi, aby nackum z banky vyfouk hromadu zlatejch cihel. Takze obcas se bojuje, prijdou ke slovu jak vojaci s ruznejma granatama a samopalama, tak ruzna technika jako tanky, letadla atd, no a obcas se jen jde a keca. Ale prekvapive to za tech 140 minut ani na chvily nenudi, ty vtipny vsuvky, kterejch nastesti neni tolik, jsou opravdu vtipny a ne trapny, bojovy sceny jsou natoceny perfektne, vse vybuchuje, trikove zmaknuty a misty napinavy. Taky tomu pomaha svizna, i kdyz lehce infantilni hudba. No a pak samozrejme herci, mladej charismatickej Clint, prekvapive solidni Savalas a hlavne Sutherland, jako pohodarskej, zhuleneckej velitel tankovy jednotky. Ja se nad ocekavani dobre bavil a i kdyz jsem cekal normalni valecnej film a dostal neco jinyho, jsem spokojenej. Lepsi 4*. ()

Galerie (80)

Zajímavosti (14)

  • Film postrádá jakoukoliv ženskou roli. Ženy se v něm objevují pouze jako kompars. (Dzin01)
  • Clint Eastwood nevzpomínal na natáčení filmu i jeho výsledný dojem zrovna pozitivně: „Tohle měl být jeden z nejlepších válečných filmů všech dob. Měl ten nejlepší scénář, dobré obsazení, důmyslné protiválečné poselství. Ale z nějakého důvodu to všechno přišlo vniveč a vzešel z toho film o partě amerických flákačů za druhé světové války.“ (ClintEastwood)
  • Americké tanky M4 Sherman byly vypůjčeny z jugoslávských armádních rezerv. Jugoslávští specialisté rovněž pomáhali produkci s použitou technikou, včetně úprav použitých německých Tigerů. (Foxhound#1)

Reklama

Reklama