Kellyho hrdinové

Kelly's Heroes

Válečný / Akční / Komedie

USA / Jugoslávie, 1970, 144 min

"Zase vysíláš negativní vlny!". Negativních vln může být spousta, od komediálních prvků ve válce, až po spřátelený se s příslušníkem SS. Kellyho hrdinové je sice banda chamtivých bastardů, ale i přesto si je zamilujete. Clint Eastwood je zkrátka machr, i když zde se nijak zvlášť nepředvádí, skvěle ho doplňují Telly Savalas a Donald Sutherland. Samozřejmě je tu spousta dalších skvělých herců, ale ti nejznámější stojí za vypsání ;-) Nejvíce k smíchu mě stejně dováděl Carol O'Connor jako generál Colt. A právě z Kellyho hrdinů je převzato mnoho scén (scéna s odstřelovačkou na kostelní věži, ...) Poctivý válečný film se špetkou dobrého a nadneseného humoru.(8.7.2009)

Ja to nieco ako Traja králi. Len sa to odohrava behom druhej svetovej a uplne tu absentuje kritika vojnovej politiky. Namiesto toho chce film iba bavit. Proste film o parte magorov, ktori sa behom druhej svetovej rozhodnu, ze si namastia vrecka vykradnutim banky na nepriatelskom uzemi. Ma to dobre herecke obsadenie, zabavne postavy, solidnu akciu. Proste po kazdej stranke solidny film. Len by potreboval skratit o taku pol hodinu, lebo miestami to je zbytocne natahovane a nie vsetky hlasky a vtipy su zabavne. Predosla spolupraca Eastwooda s tymto reziserom na filme Where Eagles Dare dopadla o triedu lepsie. 6/10.(13.8.2016)

Clint Eastwood, Telly Savalas a Donald Sutherland nebojují pro čest nebo pro vlast, ale pro 16 miliónů ve zlatých cihlách, což dodává filmu velmi lidský rozměr. Klidně se spojí i s německým velitelem tanku, místy dosahuje film až úrovně parodie na válečné filmy, ale má to šarm i šmrnc, co chtít víc.(17.11.2003)

Eastwoodovi je jedno jestli jde o divoký západ nebo Francii za Druhé světové války, prostě je totální badass a nic ho nedokáže zastavit. Líbila se mi premisa. Skupina vojáků si chce ještě alespoǹ vydělat, když už nasazují krky ve válce, a tak se vydají za nepřátelské linie vykrást nacistickou banku. Bohužel její zpracování pokulhává nad podobnými díly z šedesátých a sedmdesátých let, kde jde o větší realistično. Tady si američané razí cestu nepřátelskými jednotkami bez větších potíží a hromady skopčáků padají na zem. Když ještě vezmeme v potaz, že to má přes dvě hodiny, tak bohužel nefunguje tolik ani komediální stránka. V daném ranku jsou i lepší kusy.(20.6.2019)

Zcela poprávu jsem čekal více. Plán jak vykrást banku, ve které si Němci schovávají zlato, asi ani nemohl být náhodnější. Pan režisér by se spíše hodil do propagandistického snímku Quentina Tarantina Stolz der Nation (Národní pýchy), který si promítali Němčouři v kině. Svým provedením je to skoro to samé. Přestřelka se koná vždy stylem. Yankee střílí po Frickovi. Ani jeden se nedokáže trefit, aby zabil protivníka. A tak náš Amík začne střílet usilovněji a Němec padá k zemi. Tohle se opakuje několikrát. Takže vlastně jen hodně naivní divák u těchto scén prožívá nějaké napětí. Clint trošku zklamal, zato výraznou postavičkou je Donald Sutherland. Jeho postava má na svědomí většinu trošku humornějších scén. Po většinu filmu jsem měl chuť si pustit Saving Private Ryan. 60%(23.4.2014)

• - Co se týká příslušnosti hrdinů filmu, Kelly (Clint Eastwood) a jeho muži jsou z 35. pěší divize, Pošuk (Donald Sutherland) a jeho muží patří k 6. tankové divizi a Němci, hlídající banku se zlatem, jsou z 1. tankové divize SS. (Dzin01)

• - Americké tanky M4 Sherman byly vypůjčeny z jugoslávských armádních rezerv. Jugoslávští specialisté rovněž pomáhali produkci s použitou technikou, včetně úprav použitých německých Tigerů. (Foxhound#1)

• - Clint Eastwood nevzpomínal na natáčení filmu i jeho výsledný dojem zrovna pozitivně: „Tohle měl být jeden z nejlepších válečných filmů všech dob. Měl ten nejlepší scénář, dobré obsazení, důmyslné protiválečné poselství. Ale z nějakého důvodu to všechno přišlo vniveč a vzešel z toho film o partě amerických flákačů za druhé světové války.“ (ClintEastwood)