Reklama

Reklama

Bod obnovy

Trailer 2

Obsahy(1)

Představte si, že žijete v roce 2041, kdy máte právo být po nehodě či jiné nepřirozené smrti oživeni. Stačí si jen pravidelně vytvářet digitální zálohu své osobnosti – BOD OBNOVY. Agentka Em právě dostává do rukou případ, kdy byla základní pravidla obnovy porušena. Bod obnovy oběti byl smazán a Em tak má před sebou výjimečný zločin. Strhující příběh zasazený do blízké budoucnosti, kdy technologie budou zaručovat lepší život a lidé si budou moci zaplatit jeho prodloužení. (Bioscop)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (135)

dO_od 

všechny recenze uživatele

// Český Blade Runner se nekoná ani omylem, na to by ty parádní kulisy a skvělé sci-fi propriety potřebovaly i scénář, který není jen sbírkou těch největších žánrových klišé, nelogického chování postav, směšně průhledných zvratů a zápletky vykradené z tuctu lepších filmů a her. O vyloženě nesmyslných zákonitostech představeného světa raději ani nemluvím. Škoda, protože jak často se stane, aby v Česku někdo chtěl točit něco takového, o to víc se kluci měli snažit, aby jim to celé dávalo smysl už na papíře. 4/10 ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Dobrý to je... a dokážu to říct vlastně i bez dovětku "na české poměry".  Ono, s tímhle dovětkem je to totiž přímo úžasný, a čeští návštěvníci kin by měli autorům líbat boty za to že mezi ně vyslal takhle na Česko unikátně vážné, audiovizuálně kvalitní, a příběhem ambiciozní sci-fi. Krásný důkaz že čistokrevně žánrový thriller ani v našem prostředí vůbec nemusí působit směšně - jen si pak musím nutně posteskout jakto že takové tu nevznikají tři do roka. Prachy by to na to byly, zájem publika... no uvidíme za pár měsíců až tohle půjde do široké distribuce. Teď k filmu - námět s oživováním připomene fantastický seriál Altered Carbon, který stihl vyjít během těch devíti let kdy byl Bod obnovy v produkci a, jak říkal režisér při diskuzi, jim na mezinárodním trhu trochu sebral vítr z plachet, ale každopádně není to kopírka, jdou vlastní cestou, a svůj futuristický cyberpunkový svět mají originální a dobře promyšlený. A hlavně tohle není punkový exploitation bordel jako Altered Carbon (česky láskyplně pojmenovaný Půjčovna masa), ale seriozní detektivka s příchutí klasických korporátních konspirací (vložte povinné aluze na Blade Runnera a Minority Report). Méně nahoty a akce, více zamotanější příběh. Ten příběh dává smysl, baví když se odkrývají jeho vrstvy a worldbuilding je tu překvapivě excelentní, a stihne nadhodit i nějaké ty hlubší myšlenky o možných dopadech technologie na společnost... ale co nefunguje zdaleka ideálně, je jeho dramatické podání.  Tady filmaři narazili na své limity a nedostojí svým ambicím - je jasně vidět velký potenciál, ale ty potenciálně silné momenty a motivy vyšumí do ztracena, odhalení se zbytečně avizují předem a tragičnost některých situací nedokáže režie dostatečně prodat.  Možná je to relativní nezkušeností debutujícího režiséra? Snad ve svém dalším filmu se nebude bát přitlačit na pilu víc a emocionální impakt narace ještě dopiluje.  A imo až moc si vypomáhají parafrázemi kultovních žánrových filmů (Ghost in the Shell, Matrix, Blade Runner, etc) místo aby ten svůj originální styl středoevropského cyberpunku drželi pořád. Fanouška žánru to u srdíčka zahřeje, ale je to jen berlička bez které by se dalo obejít.  I přes to jsem za tenhle film pořád hrozně rád. Kultovní klasika to asi nebude, nicméně zázrak v rámci České kinematografie je to pořád - a všichni na to proboha jděte, ať máme víc takových.  8/10 ()

Reklama

Lischai 

všechny recenze uživatele

To je těžký. V kontextu českýho sci-fi filmu je tohle bezprecedentní bomba, která se zapsala vedle Ikarie XB-1. Vizuálně je to o parník lepší než jakýkoli český film ever. Problém je, že scénář zpracovává premisu, která tu byla mockrát a už se v ní udělalo všechno horem spodem, takže je na tomhle hřišti těžký něčím ohromit. Navíc scénář kluci začali psát před 10 lety nebo kolika, kdy byli ve svých twenties, a ještě nebyl venku Altered Carbon a Cyberpunk 2077 a pozdní díly Black Mirror. Takže co se snažím říct, že na jednu stranu je pointa filmu hodně na první dobrou, ale na tu druhou zase uznávám, že kdo ví, jestli bych to v botách Tomislava Čečky v roce 2010 vymyslel líp. Každopádně, je obrovskej, OBROVSKEJ ÚSPĚCH pro českej film a český jiný-snímky-než-komedie-s-Langošem že tohle dokázal Robert Hloz vydupat ze země. A jak řekl manažer Bradu Pittovi ve filmu Moneyball: "První chlápek, co jde hlavou proti zdi, se vždycky trochu obouchá." Skvělá práce, klobouček, jste frajeři. ()

Lachtaan 

všechny recenze uživatele

Česká kinematografie překračuje další veledůležitý milník, v soudku filmů zaměřujících se jen na rádoby vtipné romantické patosy nebo neustálou potřebu věnovat se těžkostem poválečného a socialistického Československa se konečně objevila snaha o doposud spíše ryze západní žánr a v českých kulisách a s několika českými herci vzniklo něco nečekaného - sci-fi film. A ne ledajaký. S absolutně vypiplaným vizuálem a nosnou myšlenkou, která nenudí a nešustí papírem, takže pokud fakt chcete, aby se to v Česku hnulo už i tímhle směrem, dejte tomu šanci! [viděno v Cinema City Slovanský dům 12.9.2023] ()

Johnny.ARN 

všechny recenze uživatele

Plán obnovy, teda pardón, Bod obnovy je české sci-fi. To je asi tak všetko, čo je potrebné vedieť. Nie je to zlé, vizuálne sa s tým vyhrali, sú tam aj zaujímavé vychytávky. To je všetko v pohode, len na príbehu to dosť pokulháva. Nie to s tou obnovou, síce to nie je úplne originálna myšlienka, ale dobre spracovaná. Ten balast okolo je taký že... Veľmi to chce byť krimi, ale dejú sa tam veci, čo nedávajú zmysel, absentuje akcia a skôr to ťahajú do roviny, že zamysli sa nad životom. Ani tie zvraty na záver a esá, ktoré ťahá hlavná hrdinka (čo herečku absolútne nepoznám) z rukáva, z noháva, ma už nedokázali prekvapiť alebo nadchnúť. Ako režisérska prvotina to nie je zlé. A vypichol by som titulnú (???) pieseň, ktorá ide na záver. Lepšie 3 z 5 (CC, VIVO, premiéra) ()

Galerie (91)

Zajímavosti (4)

  • Film měl 3. července 2023 premiéru na Karlovarském festivalu v sekci „Zvláštní uvedení“, na kterou se přijel podívat i tehdejší český prezident Petr Pavel. (Leopard105)
  • Matěj Hádek (David Kurlstat) a Václav Neužil ml. (Mansfeld) měli původně hrát postavy toho druhého (Hádek Neužilovu a Neužil Hádkovu), ale posléze se tvůrcům zdálo, že se více hodí do rolí, které nakonec ztvárnili. (cheyene)

Související novinky

Bod obnovy v kinech od 21. 9. 2023

Bod obnovy v kinech od 21. 9. 2023

15.09.2023

Ve čtvrtek 21. 9. přichází do kin unikátní žánrový snímek, české sci-fi Bod obnovy. Film, který po téměř deseti letech příprav ohromil diváky v Jižní Koreji, Severní Americe, ale i na festivalu v… (více)

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Největší středoevropský filmový festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje svůj jubilejní desátý ročník 26. září v pražském kině Lucerna a následně se přesune do Brna. Kromě hlavní… (více)

Finále Plzeň začne 22. září

Finále Plzeň začne 22. září

08.09.2023

Film-iálový inter-kino-vizní festival. Jen na Finále uvidíte průřez kompletní českou audiovizuální tvorbou – filmy a seriály, které jsou v kině, v televizi nebo na internetu. Kromě projekcí je… (více)

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

17.07.2023

Letní filmovou školu slavnostně zahájí v sobotu 29. července na české poměry nadstandardní žánrový snímek Bod obnovy. „Přesně po 60 letech (!!!) od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká… (více)

Reklama

Reklama