V době studené války byla napadena americká  jaderná ponorka a uvázla v hloubce 20 000 stop. Námořnictvo požádalo speciálně vybavený tým ropných těžařů, kteří pracují nedaleko, aby se ji pokusili lokalizovat a určit příčinu havárie. Ti při riskantním sestupu pod hladinu zjišťují, že mořské hlubiny skrývají tajemství, které nepochází z tohoto světa... Posádka americké nukleární ponorky Montana zaznamená na svých přístrojích cizí plavidlo, které se k nim pohybuje nezvykle velkou rychlostí. Náhle se všechny přístroje vypnou a nefunguje vůbec nic. Když se neznámé plavidlo vzdálí, činnost všech přístrojů se obnoví. Ale to už ponorka naráží do skály a vzápětí klesá nenávratně ke dnu… Poté, co americké námořnictvo zachytí signál z vypuštěné bóje, zahájí záchrannou akci. Z důvodu blížící se bouře požádá o pomoc i posádku nedaleké podmořské ropné plošiny. K posádce plošiny se přidává skupina vojáků a také Lindsey Brigmanová, konstruktérka plošiny. Po pobytu v přetlakové komoře se začne u velitele vojenské jednotky, poručíka Hirama Coffeye, projevovat přetlakový syndrom způsobující šílenství. Snaží se za každou cenu skrýt. Z plošiny, jejímž velitelem je Bud Brigman, ex-manžel Lindsey, se vydává původní posádka spolu s vojáky k potopené ponorce. Na místě ale zjišťují, že nikdo nepřežil. Během průzkumu ponorky se znovu objevuje neznámé světelné plavidlo způsobující výpadek proudu. Po návratu na plošinu dostane poručík Coffey rozkaz od velitele odmontovat z ponorky jednu jadernou hlavici. Domnívá se totiž, že jde o ruské plavidlo. Původní posádka se o tom ale nemá dovědět… Kvůli zuřící bouři nad hladinou se ulomí jeřáb kotvící plošinu. Zřítí se do vody a dopadne přímo na plošinu, která je tím velmi poškozena. Začne do ní vnikat voda a při vzniklém chaosu pár členů posádky zahyne. Zbylí členové se snaží plošinu opravit. Během oprav mimo plošinu se před Lindsey objeví mimozemské plavidlo. Její zážitek jí však nikdo z posádky nevěří… (TV Prima)

okkac

Tento film stojí trochu ve stínu Terminátorů či Vetřelců, ale to neznamená, že by byl horší. Cameron dokázal svoji fascinaci oceánem přenést i na diváka a k tomu přidal i mimozemšťany. Director's Cut je, jako u ostatních Cameronových filmů, ne nutností, ale velkým doporučením. Zvláště zde kvůli úplně jinému vyznění konce. ()

Radiq

Tak řeknu vám, bylo to dlouhý ponoření a já su rád, že se můžu konečně nadechnout. A nedejchal jsem ne kvůli nedostatku vzduchu, ale proto, že to bylo napínavý, zajímavý a nepustilo mě to až do konce. Když jsem to viděl kdysi dávno, tak si pamatuju, že jsem u toho usnul a vím, že se mi nelíbila ta část s těma inteligentníma organismama. Ale teď koukám, že tam toho o nich zas až tak moc nebylo - právě naopak, bylo tam toho sympaticky málo, což podtrhovalo tu tajuplnost. Ed Harris to válel jak sudy do Orlické přehrady. Ostatní byli spíš jenom takový křoví, ale žádná katastrofa. Cha, taky jsem si tam všiml v jedné roli Dr. Kelsa ze seriálu Scrubs. No ale co mě dostalo, tak dýchání kapaliny a ta krysa. ()

reky

Tak konečně zhlédnut poslední z Cameronových filmů, který mi dosud chyběl. Počkal jsem si až na zde vychvalovanou rozšířenou verzi a musím říct, že Propast je možná nejnetypičtější režisérův počin (s výjimkou Pravdivých lží). Ve filmografii mezi takovými akčními jízdami, jako jsou Vetřelci a T-2, působí opravdu zvláštně. Jistě, i Propast disponuje některými z hlavních znaků jeho filmařiny, ať už jsou to parádní trikové scény (opravdu nechci psát ono věčně omýlané "na svou dobu", protože mě neurazily ani ze současného pohledu), nebo i některé akční sekvence. Na druhou stranu právě ve srovnání s výše zmiňovanými adrenalinovými bombami mi u Propasti přijde, jako by Cameron od té akční jízdy upustil a mnohem více se soustředil na atmosféru filmu a na postavy, až na mě místy snímek působil jako první Vetřelec (neviděné, neznámé), prostě hodně odlišně... On i věčný mariňák Michel Biehn tu má velice netypickou roli a nutno říci, že zahrál fantasticky, to samé lze říci i o Edu Harrisovi, vedlejší postavy taktéž nezklamaly. Trošku rozporuplné pocity vyvolává závěr (nevím, do jaké míry je odlišný od klasické verze), resp. rozřešení PROČ? To působí jednoduše a lehce naivně, na druhou stranu, pokud divák sleduje film a některé momenty pozorně a nechá se vtáhnout jeho atmosférou, nelze konec zas až tak kritizovat, protože je v souladu s celkovým vyzněním. Stejně tak nemá cenu přemýšlet nad logičností a proveditelností některých situací, jde přeci o sci-fi, takže to není vůbec důležité. Přesně mezi 4 a 5 hvězdičkami... Zatím zůstanu u 4 :). ()

otík

Pro tehdejší i dnešní dobu platí o tomto filmu to samé co pro třeba Avatar. Příběhově je to poměrně slabé až úsměvné, ale vizuálně je to naprosto dokonalé. Což u filmu starého 25 let je obdivuhodné. Cokoli dalšího je vlastně zcela zbytečné psát, protože hodnotit např. film po herecké stránce, když spoustu času tráví herci ve skafandrech, snad ani nejde. ()

CinemaRanger

Cameron je borec. Vše je parádní, zvláště pak vizuální efekty, které jsou na tu dobu opravdu nadčasové. Jediná výtka je jen ta, že ve zkrácené verzi přišel film o pointu. A to proč jsou mimozemšťani na zemi. Takže se radši podívejte na prodlouženou verzi:D ()

Columbus

Jestli je mi z neceho zima, tak pri sledovani tohoto skvostu. Ufonky jsme uz videli mnohde, ale pod vodou a v teto podobe jim to slusi nejvic. Rozhodne je to pro me moznejsi verze setkani nez happeningovy zaver Setkani tretiho druhu. Jimmy je proste Buh, on nic nezkazi, vsemu rozumi. Takovi k filmu patri! ()

Cedr

O tom, že to Cameron to na režisérské židli zvládá vskutku bravurně asi moc lidí nepochybuje. The Abyss je tomu příkladem. Skvěle a zábavně natočené sci-fi, které i přes celkem slušnou délku uteče jako voda. Silně mi tu vadí ono poselství, které se film divákům snaží vnutit. Nevím jak vy, ale na filmy se dívám, protože mě baví. A to mi stačí. Víc od filmu nečekám. Ocenil bych tedy kdyby si poučky o tom, jak se stát lepším člověkem a spoluvytvořit lepší společnost, Cameron i ostatní raději ušetřili. Jejich křižáckou snahu oslovit celé lidstvo a dokázat něco, co nedokáží velcí myslitelé ani politici, sice chápu... ale nestojím o ní. Většinou mi podobné "hluboké myšlenky" nevadí nebo je přejdu s mávnutím ruky, ale tady... tady mi to dosti bourá hodnocení. Jako úžasné podmořské sci-fi plný počet, jinak bohužel jen za tři. ()

Estrellita

Viděno v režisérské verzi. Řekla bych, že to bylo na Camerona slabé. První třetina filmu byla pro mě nudným utrpením, druhá už byla lepší - jak z propasti konečně začaly vylézat příšerky, bavilo mě to víc. A poslední část mě konečně přesvědčila, že to všechno nebylo jen plýtvání časem. Nakonec teda, když vezmu v úvahu všechno možné od té hrozné nudy ze začátku přes roztomilé příšerky, dýchání kapaliny, symbioticky žijící mimozemskou civilizaci a ekologické poselství až po vlnu tsunami v režimu PAUSED, musím změnit svůj původní plán a dát sice slabší, ale 4*. ()

chelseaman22

Sto minut nudy a šťourání v nose kontra fascinujících třicet závěrečných minut. Sto minut je člověk nucen koukat na žvatlání intošů, nasranost z nevyspání nějakýho agenta či na ohromně děsivý country klobouk afroameričanky, která si nechává říkat Čokoláda (dle barvy pleti alespoň s 80% podílem kakaa). Když člověk už viděl stovky filmů, tak ho jen tak něco nepřekvapí. Ale nebyl by to Cameron, aby alespoň na konci filmu nevytřel divákovy zrak. Ještě bych rád dodal, že Klint Ístvůd pěkně krmí, když říká, že se jedná O MÉNĚ ZNAMÝ film. VĚDĚL JSEM, ŽE SE NEVRÁTÍM, ALE MUSEL JSEM JÍT. 78% Výdělek celosvětově k 11.10.2012: $90,000,098 ()

filmmovier

Poslední z plnohodtných filmů z tvorby Jamese Camerona, který mi chyběl ke zkouknutí. Avatar tady rozehrál zajímavou zápletku o potápění, mimozemské civilizaci, navrch přidal pocit klaustrofobie a Eda Harrise v hlavní roli. Samozřejmě to okořenil moc dobrými efekty. Ale přesto mě trochu zklamal, já prostě čekal víc. Není to stářím filmu, ale prostě tak. Temná, atmosférická pecka se nekonala. To ale neznamená, že film je špatný, to ani sebemenší náhodou ne. Natočené je to s citem, s precizností a opatrností a výsledek se rozhodně povedl, za což můžou značnou měrou herci. Atmosféra je rozhodně napínavá a scénář má mnoho zajímavých aspektů a hlavní je, že se povedl natočit. Propast je zajímavé, koukatelné sci - fi ale pro mě je z Cameronova repertoáru prostě slabší kousek. Občas to bylo i dost natahované a nudící, ale i přesto to stačí na nějakých 78%. Milovníkům žánru a uctívačům režiséra by to nemělo utéct. ()

Script

Filmy Jamese Camerona jsou prostě neuvěřitelné. Občas ve filmu byly momenty, kdy mi přišlo, že je to už moc zdlouhavý, ale když jsem se prokousal k samotnému závěru filmu, tak jsem byl ve finále rád, že jsem ty momenty přetrpěl. Děj filmu je hodně zajímavý. Má dobrou zápletku a ve finále z toho vyústí něco skvělého. Ze začátku ve vás koluje adrenalin, protože všechno působí záhadně okolo cizí formy života. Pak když se dostanete do prostředka děje, tak ve vás začne kolovat nenávist vůči armádě, která zapříčinila problém s celým zařízením, ve kterém se jim lidi snažili pomoci s problémem. Závěr je hezky udělaný a hodně pozitivní, a když začnou na obrazovce běžet závěrečné titulky, tak máte pocit jako kdyby skončil nádherný sen. Skvělý snímek, který rád doporučím. ()

Triple H

Stále svojím spôsobom "najčistejší" Cameron. Je tam sci-fi, je tam voda, prelomové efekty, výborní herci, veľa modrej a dobrý príbeh. Je to zároveň aj jeho prvý pokus o veľký film pre všetky vekové kategórie - s výnimkou Terminátora a možno Votrelcov vlastne počnúc Priepasťou točil už len veci, ktoré boli cielene robené, aby mali srdiečko na správnom mieste a hrali na city. Nikdy predtým som sa nad tým nezamyslel, ale vzhľadom na celú Cameronovu kariéru je vlastne logické, že Avatar 2 sa má z veľkej časti odohrávať vo vode/pod vodou, resp. že tento element má zohrávať vo filme výraznú úlohu. Cameron sa vždy pohyboval okolo vody, resp. niečoho "tekutého" - Priepasť, Titanic, T1000 v Terminátorovi 2, podmorské dokumenty. A v jeho filmografii nie je viac "vodnatý" film než práve Priepasť, ktorej pomáha aj pomerne výnimočná (a málo docenená) práca s nasvietením/kamerou. Z tohto dôvodu je trochu prekvapivé, že Priepasť doteraz čaká na svoj HD/4K remaster (ktorý by mal byť niekedy počas tohto roka). ()

Motinski

Cameron opäť nesklamal. Prvý krát som film videl strašne dávno a teraz po rokoch ma opäť dostal. Príbeh nám je dávkovaný po malých krôčikoch a všetko funguje. Tajomnosť, vzťah k postavám aj vizuál. Priepasť je iný film v porovnaní s ostatnými aké Cameron natočil. Nie je v prvom rade akčný a epický ale krásne jednoduchý s výrazným zameraním na pocity aké má vo vás vyvolať. Koniec mi pripomenul Zemeckisa a cítil som pri ňom že som videl niečo výnimočné. Niečo čo by v dnešnej dobe až tak nefungovalo no v tých rokoch to malo čaro.  A pre mňa má aj dnes. ()

Honzíno

Už jako malý jsem hltal zaražený v křesle film možná s jedinou chybou. Dle dnešního trendu by se dal v plném dějovém rozsahu sestříhat o pár pěkných minut. To může někomu vadit, zvlášť v režisérské verzi. Jenže já v něm žádné chyby nevidím. Nevšední filmový zážitek. Ano, tak se dá také pojmenovat filmová dokonalost jménem Propast. Nutností je zhlédnout kompletní (rozšířenou) verzi, která filmu dodává velké poselství, další rozměr a odhalí divákovi celou svou myšlenku. Herecký výkon ústředního páru je nevšední. Stejně tak Michael Biehn se ve svém psychopatovi naprosto vyžívá a jde z něj opravdu strach. Cameron potvrdil svou extratřídu i napotřetí, bezpochyby (alespoň dle mého soudu) je to jeho nejlepší snímek a to díky jeho společenskému přesahu, myšlence, kterou dokázal s obdivnou dokonalostí během necelých tří hodin definovat. Vygradoval napětí, atmosféru do úžasného finále, kde nevadí jeho happyendovost. Díky tomu všemu u mě o fous poráží jeho akční Vetřelce, Terminátoři jsou až třetí. Dokonalost sama. Zajímalo by mne, jakou verzi posuzovali v devadesátém akademici. ()

rodo

James Cameron ve své sci-fi dokazuje, že je velkým fanouškem vědy a techniky. Některé poznatky zde zužitkoval a velmi dobře přetavil do fungujícího celku. Cameron je hračička a perfekcionista a tento snímek opravdu vymazlil. Film má i přes celkem přepálenou stopáž slušně gradované napětí a dobré triky. Za zmínku stojí i skvělí herci, jako jsou Ed Harris, M. E. Mastrantonio a Michael Biehn. Propast je moc povedený snímek. ()

Sfinkter

Co mohl Cameron natočit v proluce mezi Vetřelci a pokračováním Terminátora? Nic menšího, než toto nádherné dílko. Atmosferické, propracované, revoluční. Jako téměř každý Cameronův film. Závěr moralistický, i přesto monumentální. Special edition. ()