V době studené války byla napadena americká  jaderná ponorka a uvázla v hloubce 20 000 stop. Námořnictvo požádalo speciálně vybavený tým ropných těžařů, kteří pracují nedaleko, aby se ji pokusili lokalizovat a určit příčinu havárie. Ti při riskantním sestupu pod hladinu zjišťují, že mořské hlubiny skrývají tajemství, které nepochází z tohoto světa... Posádka americké nukleární ponorky Montana zaznamená na svých přístrojích cizí plavidlo, které se k nim pohybuje nezvykle velkou rychlostí. Náhle se všechny přístroje vypnou a nefunguje vůbec nic. Když se neznámé plavidlo vzdálí, činnost všech přístrojů se obnoví. Ale to už ponorka naráží do skály a vzápětí klesá nenávratně ke dnu… Poté, co americké námořnictvo zachytí signál z vypuštěné bóje, zahájí záchrannou akci. Z důvodu blížící se bouře požádá o pomoc i posádku nedaleké podmořské ropné plošiny. K posádce plošiny se přidává skupina vojáků a také Lindsey Brigmanová, konstruktérka plošiny. Po pobytu v přetlakové komoře se začne u velitele vojenské jednotky, poručíka Hirama Coffeye, projevovat přetlakový syndrom způsobující šílenství. Snaží se za každou cenu skrýt. Z plošiny, jejímž velitelem je Bud Brigman, ex-manžel Lindsey, se vydává původní posádka spolu s vojáky k potopené ponorce. Na místě ale zjišťují, že nikdo nepřežil. Během průzkumu ponorky se znovu objevuje neznámé světelné plavidlo způsobující výpadek proudu. Po návratu na plošinu dostane poručík Coffey rozkaz od velitele odmontovat z ponorky jednu jadernou hlavici. Domnívá se totiž, že jde o ruské plavidlo. Původní posádka se o tom ale nemá dovědět… Kvůli zuřící bouři nad hladinou se ulomí jeřáb kotvící plošinu. Zřítí se do vody a dopadne přímo na plošinu, která je tím velmi poškozena. Začne do ní vnikat voda a při vzniklém chaosu pár členů posádky zahyne. Zbylí členové se snaží plošinu opravit. Během oprav mimo plošinu se před Lindsey objeví mimozemské plavidlo. Její zážitek jí však nikdo z posádky nevěří… (TV Prima)

Borecz

Tento film jsem viděl už několikrát a budou-li ho opakovat, pak ho dozajista ještě párkrát uvidím. Je to totiž skutečně skvělý sci-fi kousek, který (až na pár skutečně nepatrných drobností, které si teď zrovna ani nemůžu vybavit :)) snad nemá chybu. Paráda! ()

Tominni

Propast - podmořské sci-fi mistrně natočené Jamesem Cameronem, dobrá kamera. Přesto filmu chybí pár drobností, aby se zařadil k opravdu TOP sci-fi. Možná to je slabším příběhem, scénářem......... ()

Zadri

Krásný film, na který se vždy rád kouknu. Na svou dobu jistě přelomový film. Bohužel jsem zatím viděl jen TV dabovanou verzi, takže s pátou hvězdičkou počkám až se mi podaří shlédnout režisérský sestřih. ()

Dinsberg

Všem znalým i neznalým doporučuju sehnat režisérskou verzi. V televizní totiž chybí pro mě stěžejních 25 minut, které ze snímku udělají něco úplně jiného. Nadčasového. Něco, co (bohužel) platí pořád a ještě asi dlouho bude. V té vystřižené části je de facto poselství tohoto majstrštyku. Prosím televizi, aby nás o něj neokrádala. ()

J.McClane

Propast se mi do paměti vryla tím, že se mi do ní nevryla...když jsem jí teď shlédl až do posledního okamžiku (velkolepé scény) jsem si nebyl jist, jestli jsem jí již kdysi viděl či ne. Pokud ji však dnes vykládáme se znalostí Avatara, není možné než chápat jí jako výraz podceňování člověka a adorování něčeho cizího, snového. ()

KateW

Vyrazilo mi dech, když jsem viděla, ve kterém roce byl film natočený. Mám ho strašně ráda, je perfektní po grafické stránce i po té herecké. 5* bez debat ()

WolfIssen

Podmořský vesmír Jamese Camerona, aneb kolik takových civilizací skutečně obývá hlubiny planety Země. Moc pěkné a monumentální, jen na samotné USO (chcete-li UFO) mohlo být více záběrů. ()

farb

Technicky, vypravěčsky a vědecky dokonalé. Ale jen ve speciální edici :-) Poctivá starosvětská sci-fi s dokonalou pointou/poselstvím. Možná je to naivní, ale mě to hladí po duši. ()

helrohir

Tak ako väčšina Cameronových filmov je aj tento vizuálne a technicky dokonalým dielom. Nikto iný by sa zrejme neodhodlal natočiť film, ktorý sa takmer celý odohráva pod vodou. Čo sa týka ostatných kvalít filmu, vládne tu bezchybná réžia a herecké výkony v podaní Eda Harrisa a šialenca Michaela Biehna. Len scenár mi pripadal tak trochu nedotiahnutý, pretože som z filmu nepochopil, čo to tam tí mimozemšťania vlastne robili. Preto dúfam, že sa mi naskytne možnosť vidieť aj tú dlhšiu verziu filmu, ktorá možno zvýši moje hodnotenie. ()

Syna.1990

No .. Jednoznačně nepatřím do cílové skupiny, pro kterou byl tento snímek natočen. Dokázal bych si představit lépe strávené 3 hodiny! Nějak mi asi uniklo o čem vlastně ten film je a vůbec nechápu to vysoké hodnocení, ale je mi jasné, že chyba je ve mně, protože Vám všem se to líbilo. Pro mě je zajímavé pouze to, že film režíroval James Cameron, ale abych dával filmu dobré hodnocení jen proto, že ho režíroval tento muž, tak takový já nejsem. Dám dvě hvězdičky a abych řekl pravdu, tak skoro ani nevím za co. ()

george82

Tohle je samozřejmě nádhera a pokoukání jak víno. Vizuální efekty jsou na svou dobu skvělé a celá atmosféra filmu napnutá a zároveň uvolněná. Záleží, jakýma očima na to koukáte. ()

borohub

No je to zbytečně dlouhé(nějaké scény jsou zbytečně dlouhé - např. jak oživoval Ed Harris tu svojí frajerku, proč to trvalo 5 minut? Bylo jasné jak to skončí¨), začátek byl také nudnější, ale pak se to rozjelo. Upřímně čekal jsem trošku více "horší" konec, ale i tak to bylo dobré. Nakonec hodnotím lepšími 4 hvězdy, škoda těch zbytečných scén ()

lucky.loo

Asi jsem udělal chybu, že jsem shlédnul verzi uncut, která je delší téměř hodinu. Takže ani poslední hodina ve slušném tempu už to úplně nezachránila. Jinak mě to nedokázalo celé správně chytit. Téma že mimozemská civilizace nás chce uchránit před námi samými už tady od 89 bylo mockrát, takže z mé strany pozdě shlédnuté :) . Jinak hezká pohádka s happy endem. Hodnocení: 70% ()

kubilov

Jako jo, je vidět, že to Cameron má pod vodou rád. Vizuálně je to na dobu vzniku moc hezká podívaná, ale tak nějak mi chybí nějaká nadstavba. Zápletka mě nijak nezaujala, to samé herci i tempo, které bylo zoufale pomalé, a když si to připočtu k výsledné délce, moc dobře mi tento film nevychází. ()

B_Dup

Skvěle ztvárněné podmořské prostředí, zajímavý námět a vygradované napětí v hlavní fázi příběhu. U tohoto filmu se divák téměř nenudí. Tenká hranice mezi pohádkou a temným sci-fi tu zde není na škodu. Naopak... ()

AlexUnited

Vedel som vopred, že toto dielo sa mi jednoducho musí páčiť a tak tomu aj bolo. Dôkladná a prepracovaná réžia, kvalitná vizuálna stránka, atmosféra, zaujímavý príbeh a zápletka. Nanešťastie pre mňa, Cameron sa rozhodol popri dobrom sci-fi naservírovať divákom aj zopár porcií citových a emocionálnych vydieračiek, klišé v podobe vyvíjajúceho sa vzťahu hlavných postáv od nenávisti až k znovuobjavenej láske aby to celé zakončil nejakých rozprávkovým happy-endom. Všetky tieto negatívne aspekty boli ale v akceptovateľnej rovine, preto jasne víťazí pozitívny dojem. Videl som síce kratšiu verziu, ale v prípade ak zhliadnem aj režisérsku special edition (ktorá údajne vylepšuje a výrazne pozmieňa celkové vyznenie príbehu), veľmi pochybujem, či by som moje hodnotenie mohol ešte zvýšiť. ()

Guran

James Cameron a jeho filmy patří mezi obrovskou kvalitu. Propast je další jeho suprový film. Dokonalý filmař jako on má úspěch v kapse! Příběh, efekty, herci, to vše tady funguje a bezpochyby je tohle jeden z nejleších sci-fi filmů 80tých let! ()