Jižní Afrika 1879. S ultimátem, které není možno dodržet, vyprovokuje Sir Henry Bartle Frere (JOHN MILLS) domorodé kmeny Zulů k ohromující ozbrojené agresi. Na základě falešných informací domnělých zajatců, činí generál Lord Chelmsford (PETER O´TOOLE) fatální chybné rozhodnutí rozdělit britské oddíly. Colonel Durnford (BURT LANCASTER) je nakonec konfrontován s mocnou přesilou. S jistou smrtí před očima bojuje se svými lidmi až do poslední vteřiny. Na konci bitvy stojí ničivá porážka britské koloniální armády, způsobená 25.000 odhodlaných válečníků kmene Zulů. (oficiální text distributora)

waska

Sympatické v tom smyslu, že jde jen o boj a ne o nějaké romantické nebo milostné vsuvky. Určitě by pomohla o něco lepší a záživnější kamera, po herecké stránce však dokonalé. ()

RajAthen

Nejsem si jistý, zda by snímek neměl být spíše dokumentem a rezignovat na filmové ambice. Na druhou stranu kolik bylo v druhé části popisnosti, kdy zkrátka celý, nakvašený kmen Zuluů se přibližoval a přibližoval, aby všechny následně převálcoval, včetně většiny titulních postav, které tam byly předně z toho, aby mohla někoho cíleně zabírat kamera. O spoiler z mé strany nejde, jelikož tento fakt je divákovi oznámen hned na začátku, a tak se maximálně můžete vsázet, kdo přežije, popřípadě kdo to kam oštěpem dostane. Bohužel, já od filmového zpracování čekám maličko více, jakkoli nechci na druhou stranu popírat ten "feel" 70. let, který z filmu zavane. Docela zajímavá je pak role náčelníkova syna v celém plánu domorodců, ale asi jich měl král dost v zásobě... ()

tartan

Historicky pomerne verná rekonštrukcia pravdepodobne najkatastrofálnejšej porážky britských vojsk v dejinách britského impéria. Filmu možno síce čo-to vytknúť po historickej ako i dramatickej/umeleckej stránke, napriek tomu ide stále o mimoriadne pôsobivú rekonštrukciu danej historickej udalosti (o to viac o čo znalejší súvislostí divák je) a právom si zasluhuje absolútne hodnotenie ako filmový pomník onej tragickej bitky a jej nedobrovoľných hrdinov. ()

Vojtarr

Zajímavý válečný film, z období konce sedmdesátých let, devatenáctého století, podle skutečných událostí. Rozhodně jsem se u filmu zabavil. Tato reálná historická událost, je podle mě po většině zpracovaná velice dobře. ()

helrohir

Ďalší z filmov, podobne ako Waterloo či Gettysburg, ktorý sa zameriava primárne na spracovanie nejakej známej historickej bitky. Podobné filmy nepotrebujú prepracovaný scenár alebo podporu viacerých dejových línií, nakoľko si bohato vystačia s udalosťami, ktoré sa naozaj stali, a ktoré sú sami o sebe dostatočne pôsobivé. Kvitujem filmu realistické spracovanie, jednak čo sa týka kostýmov, taktiky, ale aj ohromujúceho počtu komparzistov. Nie je to žiadna oslavná óda na hrdinstvo bielych vojakov bojujúcich proti domorodej presile, ale prostá rekonštrukcia danej udalosti bez zamerania sa na jednotlivca, s dosť kritickým podtónom poukazujúcim na namyslenosť, zadubenosť a byrokraciu vyšších dôstojníkov. 80%. ()

jack_scott

Téměř dokumentární pojetí zde celkem na škodu, protože film nemá nic, co by ho činilo filmem. Jde jen o zfilmovanou rekonstrukci tehdejších událostí. To jistě není málo, ale mohl tam být i klasický filmový děj a herectví. V tomhle ohledu je starší ZULU lepší. 65%. ()

martins

Takový malý anglický Little Big Horn, podcenění protivníka, které skončilo velkým krveprolitím. Skvělý výpravný velkofilm, za účasti především anglických hvězd a americké Star Burta Lancastera. Dějové předcházející o patnáct let staršímu snímku Zulu z roku 1964. Angličané ani s moderními zbraněmi nedokázali zastavit Zulský příval. Snad jen v sovětských velkofilmech typu Waterloo nebo Vojna a mír jsem viděl větší bitevní scény. Jediným bílým přeživším je Simon Ward, u nás dobře známý jako vévoda z Buckinghamu z Tří Mušketýrů. ()

prochy95

Tento film se mi velmi líbil. Nejvíce se mi na filmu líbil pro mě ústřední téma filmu, čímž byl britský imperialismus, respektive britská arogance. Skvěle je zde ztvárněno, jak si Britové myslí, že jsou něco víc, než Zuluové a celkově černé obyvatelstvo. Ohledně tohoto tématu mě nejvíce nadchly dvě scény. První byla, kdy Cetshwaya říká, že neví proč by měl Brity poslechnout, že on také nechodí k nim domů a neříká jim, co mají dělat. Tou druhou pro mě velmi silnou scénou, byla ta, kdy se černoch utopí při nošení munice a zásobovací důstojník na to říká škoda munice. Dále se mi líbilo zpracování britské armády, protože ve většině filmech se zaměří jen na nějakou její část a ostatní opominou. Zde však je ukázána jízda, pěchota, dělostřelectvo, ale dokonce i již zmíněné zásobování, což opravdu není moc časté. Abych však tento film stále nechválil, tak musím zmínit i nějakou výtku. Zpracování britské armády se mi sice líbilo, ale vůbec se mi nelíbilo zpracování jejího velení. Sice totiž na začátku filmu byli všichni důstojníci představeni v jídelně, ale dále to bylo tak chaotické, že jsem prostě do konce filmu nepochopil kdo čemu velí a kdo komu podléhá. I s touto výtkou si však myslím, že to byl skvělý film. ()

harycek

Velmi profesionálně zpracovaná historická událost i s popisem příčin a důvodů,nehledě na dobře udělané válečné scény!! ()

Saxos

Zuluové jednoduchou lstí a taktikou přelstí vycvičené a organizované vojsko britského impéria. Klasický válečný film bez počítačových animací. ()

endrix

Podíval jsem se v rozsahu týdne na Zulu a Zulu Dawn, abych mohl porovnat. Zulu Dawn je vlastně klasický válečný film. Spousta komparzistů, sledujeme pár nijak hlubokých, ale slušně zahraných postav a nakonec velkolepá bitva. Takže za mě vše, co jsem čekal. A spokojenost. ()

Henk

Když jsem ještě v útlém věku viděl tenhle film v kině, byl jsem doslova šokován hromadnými,bojovými scénami,které nám v té době nenabídl ani třídílný sovětský velkofilm "Osvobození". Otevřeně přiznávám,že mi unikly výkony hvězd, kterých bylo ve snímku dost, ale na scény, kdy mnohatisícové vojsko Zuluů útočí na několik stovek britských vojáků asi jen tak nezapomenu. ()

w.w.

Nedá mi neporovnávať s filmom Zulu - v tomto prípade sa mi ten úvod zdal fakt dosť dlhý, na druhej strane finálna bitka je úchvatná a scény s obrovským množstvom bojovníkov Zulu sú jednoducho neprekonateľné a neviem či som niečo podobné videl ešte v inom filme. Ak ste boli paf zo scén filmu Pán prsteňov, tak si pozrite ako to vyzerá keď namiesto počítača použijete niekoľko stoviek komparzu - skvelá práca. ()

botswana

Vzhledem k roku vzniku překvapivě reálně vypadající vylíčení jednoho z největších debaklů britské koloniální armády. Pod záminkou nepřijetí ultimáta vyrazí britské oddíly na území Zulů, aby ho dobyli. Velitel tažení a jeho přesvědčení o britské, potažmo vlastní neporazitelnosti je hlavním viníkem neúspěchu. Ve své nabubřelosti, aroganci a touze po metálech přehlíží varování afrických „usedlíků“ zocelených boji s domorodým obyvatelstvem. Nejdříve odmítne doporučení búrských dobrovolníků postavit vaaly z vozů, které je v minulosti již několikrát zachránily proti obrovské zulské početní převaze a pak ignoruje informaci od svého velícího důstojníka o směru útoků domorodců v přesvědčení, že chce zulsko dobýt na vlastní pěst. Britské oddíly se vší parádou překračují řeku a vstoupí na zulské území v pozici Goliáše, vyzbrojeni děly a puškami. Zulský nepřítel v porovnání s jejich palebnou sílou nepředstavuje žádné nebezpečí a stejně arogantní přistup mají britové k domorodým členům svých oddílů („domorodce na fakturách nemám, ale munici musím dál vyúčtovat a vrátit prázdné náboje“/“Pane, utopilo se pár domorodců, neuděláme prezenci?“Na prezenci nemáme čas, navíc ani přesně nevím kolik jich bylo předtím“). Snímek vrcholí samotnou bitvou, kdy červené kabáty čelí několikatisícové převaze divochů, kteří sice padají pod kulkami a dělovými koulemi, ale za nimi se valí pořád noví a noví bojovníci. Jako nešťastné se taky záhy ukáže nelogické rozdělování munice, až nakonec dojde na slova proviantmistra a „munice dojde, ale asagaje bodají dál “. Ve chvíli, kdy se na Brity začnou valit černé hordy, je nám jich až líto, protože bez pušek proti asagajům nemají šanci. Každý z vojáků bojuje do posledního dechu (hlavně Bob Hoskins by byl dobrý Zulu) a to doslova, protože Zuluové neberou zajatce a neváhají zmasakrovat právě ošetřované zraněné vojáky. Sestřelení vlajky se tak ten den stává jediným vítězstvím… ()

OtokPag

Když jsem film jako kluk viděl v kině, tak mi vadilo, jak to ti britští lampasáci podělali. Dnes už  tenhle britský “Little Bighorn” vnímám trošku jinak. Britové to podělali kolosálně! ()