Garderobiér

TV spot

Vztahy a životní osudy členů tradičního shakespearovského kočovného divadla jsou hlavním tématem filmu Garderobiér, který byl v roce 1983 nominován na pět Oscarů v kategoriích: nejlepší film, nejlepší herec v hlavní roli, nejlepší herec ve vedlejší roli, nejlepší režie a nejlepší adaptace. Garderobiér přináší neodolatelnou studii hlubokého vztahu mezi divadelním principálem a jeho garderobiérem. Starý a nevrlý Sir (Albert Finney) obětoval celý svůj život i duši divadlu. Ale během příprav na 227. představení Krále Leara ho nervové vypětí a válečné útrapy přemáhají a jeho despotická vláda nad společností začíná dostávat povážlivé trhliny. Nablízku mu ale vždy stojí přepečlivý a naprosto oddaný garderobiér Norman (Tom Courtenay), který se mu stará o zdraví a nyní i pomáhá sehrát jeho poslední velkou roli. Oba jsou na sobě životně závislí. Film Garderobiér překypuje humorem, laskavostí a hlavně láskou k divadlu. (oficiální text distributora)

junxi91

Minimalistický film o jednom namyšleném, tyranském a psychicky narušeném shakespearovském divadelním herci a o jeho obětavém asistentovi Normanovi, odehrávající se během Hitlerova Blitzu, kdy na Londýn a ostatní anglická města dopadaly německé bomby, které zdemolovaly také spoustu divadel. Na začátku je představena hra Othello v regionálním divadle v Anglii. V titulní roli hraje stárnoucí herec, který má největší slávu již za sebou a ve filmu je identifikován jako „Sir“. Je to stará škola britského herectví, která je známá velkými gesty a jemnou oratoří. Po hře se stahuje opona a Sir poučuje ostatní herce o tom, jakých se během představení dopustili chyb. Je vůdcem této putovní skupiny herců, protože má nejvíce zkušeností a Shakespeara hrál už tisíckrát. V zákulisí na něj čeká Norman, který je Sirovým prádelníkem už 16 let. Norman je pozitivní, optimistický, trochu zženštilý muž, který zná každý Sirův rozmar a fantazie, a je zvyklý na jeho temperamentní žvásty a je takovým Sirovým sluhou. Norman čeká na Sira, až přijde z jeviště po svém závěrečném proslovu k publiku, a mezitím se vyrovnává se svou náročnou prací usrkáváním z malé placatky brandy, kterou má vždy v zadní kapse. Divadelní společnost se vydává na další představení do města Bradford, kde má Sir ztvárnit titulní postavu v Králi Learovi. Vlak jim málem ujede, protože Sir předvádí své majestátní vystupování po cestě na nástupiště. Norman utíká, aby poprosil průvodce, aby vlak pozdržel. Vlak však začíná odjíždět a Sir nahlas zařve „Zastavte ten vlak!“ ze schodů nástupiště. Vlak se zastaví a průvodčí je pěkně nasraný, jelikož je válka a vlaky může zastavovat pouze on. Sir se svými kolegy v klidu nastoupí do vlaku. Po příjezdu do Bradfordu se však ukazuje, že Sirovi mentální schopnosti se zhoršují, což je zdrojem Normanových úzkostí. Sir se začne zmateně chvástat na náměstí v Halifaxu poblíž Pierce Hall, a to jej přivede do nemocnice. Společnost je bezradná, ale Sir nečekaně dorazí do divadla zmatený a dezorientovaný a říká, že ho propustili z nemocnice. Norman uvede Sira do šatny a zuřivě naléhá na inspicienta, aby bylo představení zrušeno. Sir ovšem trvá na tom, že bude schopen hrát. Zbytek filmu se odehrává především v šatně a v divadle, kde Norman chystá Sira na představení. Sir má toulavou mysl, nesouvisle blábolí, zatímco jej Norman líčí a snaží se jej naučit jeho linku. Sir si plete různé hry. Ukazuje se, že tito dva jsou na sobě naprosto závislí. Jeden bez druhého by své kariéry neměli. Do šatny dorazí na hovor Sirova manželka, označovaná jako „Jeho Lady“, která hraje Cordelii, dceru Krále Leara. Sir je nakonec připraven na roli, kterou ztvárnil už 227krát. Opona se zvedne pro úvodní dialog mezi Learovými dvořany, ale Sir zůstává v zákulisí a na pódium se mu nechce. Herci musí začít improvizovat a úzkostlivý Norman zoufale naléhá na Sira, aby šel na pódium. Navíc zazní letecký poplach a začíná nálet, jsou slyšet padající bomby. To Sira probere a vykročí na jeviště, aby předvedl své nejlepší ztvárnění Leara v jeho dlouhé kariéře. Po představení navštíví Sira v šatně jedna mladá a hezká fanynka, která by mohla hrát Cordelii, a starý Sir si málem přijde na své, dokud se mu však nepodlomí nohy, když se snaží dívčinu přenést na gauč. A pak už následuje závěr, kdy Norman čte Sirovu autobiografii, kde však není ani slovo vděku pro něj samotného. Norma je lehce opilý a tohle jej vytočí. Není to však to nejhorší, co se na závěr filmu stane. Bylo to celkem dobré, chvílemi jsem se lehce nudil, ale herecké výkony Sira a Normana mě držely přikovaného u tohoto filmu, opět jsem pochytil něco z shakespearovské řeči a teatrálního vystupování, a konec byl celkem dojemný. Divadlo je prostě úžasná věc, a ani ten zmetek Hitler nemohl překazit hraní Shakespearovských her po celé Anglii. () (méně) (více)

Rattlehead

I když zde z filmového hlediska vlastně nic moc zajímavého není, a jedná se spíše o divadlo, nelze nedat nejvyšší hodnocení. Albert Finney podává naprosto famózní výkon, který snese srovnání s K. M. Brandauerem ve filmu Mefisto (tyto filmy mi připadají podobné z toho důvodu, že je doslova táhnou hlavní herci). I když je pravda, že hlavní postavou je vlastně spíše garderobiér (rovněž skvělý herecký výkon). Líbily se mi komické vsuvky; skvělá je scéna, kdy Albert Finney ve stavu naprosté deprese nedokáže přijít na scénu, a ostatní herci jsou tak nuceni improvizovat. ()

confuoco

Divácky náročná komorná dráma je obrovskou a láskyplnou poctou divadelnému remeslu. Je natočená podľa predlohy Ronalda Harwooda (tiež scénare k filmom Pianista a Skafander a motýľ), ktorá vynikajúco spracováva tému životného údelu a obety v ich viacerých podobách. Ústredné herecké duo predviedlo tak mimoriadnu hereckú exhibíciu, že som veľmi zvedavý, kto v roku 1983 porazil Alberta Finneyho v oscarovom zápolení, pretože jeho výkon je strhujúci a jeden z najlepších, aké som videl. ()

Aidina

Tak tento film asi neosloví žádné masy, ale to mi vůbec nevadí. Film je zajímavým pohledem do anglického divadelního světa v nelehké době druhé světové války. Příběh vyzařuje velice silné emoce mezi hlavními představiteli, které se střídají v rychlém sledu, vztek, nenávist, pokora, láska a přátelství. Láska má velmi mnoho podob a projevů. Velmi povedený je i český dabing s Otou Skleničkou a Václavem Postráneckým v hlavních rolích. ()

kolodej1

další důkaz toho, že kvalitní film se dá natočit i v podstatě v jednom interiéru, s několika herci. FInney ve své roli hraje opravdu naplno, své herectví divadelní ve své roli přenáší ise svým patosem i do zákulisí, na mě je to skoro až moc. Více se mi líbil výkon jeho garderobiéra ( Tom Courtenay ), moc pěkně podal svou roli a vztah ke svému šéfovi. ()

Kozlowski8

Norman je muž, který celý svůj život zasvětil divadlu. Jeho role mu však nepřinesla slávu ani potlesk. Neměl ani své diváky a fanoušky. Jeho úsilí přinášelo slávu jinému. Velkému shakespearovskému herci Sirovi dělal garderobiéra, maskéra, pečovatele, ale taky důvěrníka a pomocníka v těžkých chvílích psychické nepohody... Celý film se odehrává v divadelní šatně a na pódiu a je velmi konverzační. Díky tomuto prostředí a dialogům se divák stává součástí divadelní hry. Oba herci hrají jako o život a především Albert Finney si nominaci na Oscara zasloužil. Velice dobrý, avšak ne oscarově vyjímečný film. 70%. ()

pokeandrew

Naprosto strhující Albert Finney, kterému bych za herecký výkon dal ne pět, ale deset hvězdiček, dominuje tomuto bezchybnému kousku o divadle a lásce k němu. Film, který rozesměje a zároven donutí k zamyšlení nejen fanoušky divadla. Mohu jen Fnneymu vzkázat : "Bravo Mistře, bravo!" ()

Upswing

Vynikajúci zážitok. Herecké majstrovstvo Alberta Finneyho a Toma Courtenaya je znásobené, absolútne dokonalým, českým dabingom v ktorom exceluje práve Ota Sklenčka, svojim strhujúcim výkonom za asistencie výborného Václava Postráneckého! Kde sú tie časy ... keď dabing bol na takej úrovni, že originál dokonca prevýšil? ()

radek.896

Takový herecký koncert jsem teda nečekal, bravo starý herče a jeho posluhovači, to se vám fakt povedlo! Top byli pro mě scény s holčinou, jak si ji ošahával + samozřejmě, jak nechtěl hrát Leara, když přestalo bombardování.Je to pro opravdové filmové znalce, protože je to pro normální lidi, jak řekla ségra a máma ,,chujovina na entou''. ()