Garderobiér

TV spot

Vztahy a životní osudy členů tradičního shakespearovského kočovného divadla jsou hlavním tématem filmu Garderobiér, který byl v roce 1983 nominován na pět Oscarů v kategoriích: nejlepší film, nejlepší herec v hlavní roli, nejlepší herec ve vedlejší roli, nejlepší režie a nejlepší adaptace. Garderobiér přináší neodolatelnou studii hlubokého vztahu mezi divadelním principálem a jeho garderobiérem. Starý a nevrlý Sir (Albert Finney) obětoval celý svůj život i duši divadlu. Ale během příprav na 227. představení Krále Leara ho nervové vypětí a válečné útrapy přemáhají a jeho despotická vláda nad společností začíná dostávat povážlivé trhliny. Nablízku mu ale vždy stojí přepečlivý a naprosto oddaný garderobiér Norman (Tom Courtenay), který se mu stará o zdraví a nyní i pomáhá sehrát jeho poslední velkou roli. Oba jsou na sobě životně závislí. Film Garderobiér překypuje humorem, laskavostí a hlavně láskou k divadlu. (oficiální text distributora)

bloom

Jeden z těch případů, kdy stačí kvalitní divadelní předloha, dva skvělí herci a výborný film je na světě. Albert Finney a Tom Courtenay podávají naprosto bezkonkurenční výkony, ovšem každý tak trochu na jiný způsob. Finneyho Sir nabízí více možností herecké exhibice díky emočním změnám jak na horské dráze, kdy v řádu desítek vteřin přechází z depresivního útlumu do až dětinského nadšení. Navíc není ani zdaleka poznat, že hraje postavu asi o 20 let starší (k čemuž pochopitelně pomáhají masky). Courtenay za ním rozhodně nezaostává, byť se ze zdejších komentářů může zdát, že je trochu ve Finneyho stínu. Garderobiér Norman je naprosto detailně vykreslenou postavou, kterou její představitel měl v malíčku díky předcházejícím představením v divadle. Na první pohled může díky homosexualitě působit jako komická figurka, ale karikatuře se Courtenayovi (a stejně tak Václavu Postráneckému v českém dabingu) podařilo na míle daleko vyhnout. Po celou dobu v sobě skrývá svůj obdiv a lásku k Sirovi, aby v závěrečné scéně jeho emoce povolily. Ze všech scén se asi i mně zůstane v paměti tvorba bouřky při představení, i když mi vůbec nepřišla tak komická. Díky opravdu výtečně napsanému textu a oběma pánům v hlavních rolích si takřka ani nevšimnete, že většina filmu se odehrává v Sirově šatně. "Má paměť je jako policajt. Když ji potřebujete tak ne a ne přijít." 100% ()

ivishka

Nejdramatičtější film z divadelního prostředí, který jsem kdy viděla. Ochotný, obětavý a pohotový garderobiér Norman, který dělal skoro více než bylo v jeho silách pro divadelního odsloužilého principála a nedostal za to od nikoho žádnou pochvalu - v takových chvílích se do něj dokážu perfektně vcítit vím jaké to je být nedoceněný a osamocený. Norman si uvědomil jak moc pro něj ten náladový a nemocný stařík znamenal i když mu nikdy neřekl vlídného slova a pokaždé na něj jen křičel. Za dobrotu na žebrotu. Nakonec také krásně propletená linie děje dramatu Král Lear s divadelním životem, všeobecnou nervozitou která k tomu patří, starostlivá inspicientka.. Brilantní!!!Velice oceňuji výkon Toma Courtenaye! ()

kaylin

Celkově mi to přišlo divadelnější, ale spíše v rámci lepšího spojení s divadlem, než novější verze, ale přitom mi to v emocích, které jsou prezentovány, přišlo lidštější, uvěřitelnější. Tom Courtenay tady jednoznačně vede nad Albertem Finneym, který je také skvělý, ale garderobiér je přece jen tím, kdo táhne film až do konce. ()

Damiel

Garderobiér je určený spíše náročnějšímu divákovi. Čekejte velmi tesknou atmosféru, poněkud divadelní dialogy (však to také o divadle je) a vynikající výkony obou herců v hlavní roli. O tom, jestli je lepší Finney nebo Courtenay, musíte rozhodnout sami, protože oba jsou skvělí. ()

balba

Klasické drama.Výborný scénář a herecké výkony , ale ocení je spíše náročněší divák.O tom který herec byl lepší jestli Finney nebo Courtenay musíte rozhodnout sami , protože oba byli skvělí. ()

danecek24

41. Zlatý Glóbus za rok 1983 - nominace (5) - Nejlepší herec (drama) - Tom Courtenay, Nejlepší herec (drama) - Albert Finney, Nejlepší cizojazyčný (zahraniční) film - Velká Británie, Nejlepší režie - Peter Yates, Nejlepší scénář - Ronald Harwood ()

majo25

Filmy z filmového či divadelného zákulisia nevyhľadávam. Tieto britské ešte zvyknú byť mixnuté s humorom (suchý anglický gumor je super, ale tu je aj dosť teatrálny) a Garderobiér nie je výnimkou, ale na druhej strane sa môže oprieť o kvalitné herecké výkony na čele s Albertom Finneym, ktorý sa mi páčil už v Browningovom preklade. V postave jeho alkoholizmom postihnutého homosexuálneho garderobiéra, či skôr osobného asistenta, sa snúbi oddanosť i pocit nenaplnenej vďačnosti od svojho "pánička". To, čo zažíva, by som nechcel potiahnuť ani jedno divadelné dejstvo, nieto ešte desiatky rokov. ()

charge

O homosexuálním garderobiérovi závislém na brandy, který se stará o jednoho nerudného divadelního veterána, jako chůva. Nevadilo by mi, že se půl filmu odehrává v šatně onoho herce, kde svého garderobiéra uráží, schazuje, nebo ignoruje, načež on si vše nechá pro úctu a lásku k němu líbit, ale neustálé fňukání a doprošování mi posléze lezlo na nervy. Určitě má film své kvality, ale pro mě moc zdlouhavé a ničím poutavé. Jinak Tom Courtenay v určitých momentech vypadal jak Václav Postránecký, takže je jasný podle čeho kdysi dabingoví tvůrci vybírali. ()

Autogram

Sympatický a trochu inak orientovaný garderobiér zachraňuje situáciu v divadle a príkladne sa stará o svojho šéfa. Toho aj herecky prevyšuje, ale zostáva vo svojej nenápadnej úlohe. Film priveľmi ukecaný a celý dej je založený na malichernostiach. ()

European

Asi je to tím, že jsem Garderobiéra viděl na divadle hned dvakrát (Sira hrál jednou Jan Kačer a podruhé Martin Huba), ale film mě nezaujal. Příběh je o divadle a divadelních hercích a tak ho vnímám a asi proto, se mi filmové zpracování nelíbilo. ()

Bohemák

Nevím, kdy naposledy jsem viděl něco tak skvěle zahraného. Sešli se opravdu mistři a vzdali úžasným způsobem počest divadlu. ()

Radim

Komorní příběh dvou mužů spjatých jeden s druhým. Film vyzařuje velice silné emoce, které se střídají v rychlém sledu a přecházejí jedna v druhou - vztek, nenávist, pokora, zatrplost a hlavně láska k divadlu. Obdivuhodné herecké výkony dvou hlavních protagonistů. Film není určen pro široké publikum, je třeba se na něj podívat v klidu. ()

slunicko87

Každý si myslí, že to co dělá, je to nejdůležitější a nejzajímavější. Proto máme tolik filmů z divadelního a filmového prostředí. Já jsem si bohužel jen znovu potvrdila, že na zákulisí nic moc pozoruhodného není. Dvouhodinový dialog bláznivého starce na pokraji svých sil a jeho oddaného "služebníka" by se daleko lépe vyjímal přímo na jevišti. Filmová verze je dost nudná a vyznívá úplně naprázdno. ()

Rozjimatel

"He can't go on." "Get the curtain up this instant. No squadron of fascist Bolsheviks wil stop me now."     Z môjho pohľadu vrcholne nepríjemná teatrálnosť, všadeprítomná hystéria, šialenosť, mohutný prúd slov, ktoré nenesú žiaden význam. Po celý čas som rozmýšľal nad tým, ktorá z dvoch hlavných postáv mi je protivnejšia. Či sebestredný, arogantný a agresívny "Sir", alebo nechutne afektovaný a šibnutý Norman. Tie postavy sú inak výborne zahrané, herci hrajú ako o dušu (skvelý Albert Finney a v ničom nezaostávajúci Tom Courtenay), ale čo z toho, keď ten svet a ľudia v ňom sú mi strašne cudzí, humor ma vôbec neoslovuje, nie je tam proste nič, čoho by som sa mohol chytiť, žiaden záchytný bod (a bez mučenia priznávam, nie som žiadnym priaznivcom Shakespearea, aspoň nie na filmovom plátne). Nepomohlo ani zaujímavé situovanie do Anglicka (napr. mesto Bradford) bombardovaného nacistami a ani zaujímavé nahliadnutie do divadelného zákulisia.     "Carpenters. Electricians. Property men. You cruel bastard." ()

laepus

Vidět tento film dřív, tak bych se asi chtěl stát divadelním hercem... ale dřív bych ho asi úplně nepobral. Oba dva hlavní představitelé by si za svou roli Oskara zasloužili, ale snad i ta nominace pro ně byla dostatečným oceněním. Hlavní roli ale zde má přece jen někdo jiný - Shakespeare a jeho síla slova! ()

jiri.twist

Co napsat k tomuto staršímu filmu, který už vidělo tolik diváků a sklidil mnoho chvály, nominací a ocenění. Snad jen to, aby jste jej nepřehlédli či nevyřadili ze svého pořadníku i vy, co jste jej ještě neviděli. Je v něm tolik herectví, netřeba slov, a já bych vyzdvidl jinou věc - výborný tehdejší český dabing v čele s Otou Sklenčkou a Václavem Postráneckým ... 7988 ()

tranquill

"Vždycky, když jste se sebou spokojen, začnete takhle vyvádět a dneska jste vyváděl tak krásně, že jsem to neviděl!" Konverzačně-divadelní snímek, proč ne. ()

markotter

Film postavený hlavně na vynikajícím herectví obou hlavních protagonistů. Ostatní postavy jsou tam jen do počtu a dokážu si představit, že i kdyby tam hráli jenom oni dva, taky bych se na to vydržel dívat celou dobu. ()

caba

Úžasné herecké výkony,výborný dabing.Zážitek z filmu,jaký jsem dlouho neprožila.Dík ,dík ...jsem nadšená. ()