Oddíl 10 z Navarone

Oddiel 10 z Navarone

Drama / Válečný

Velká Británie, 1978, 121 min

• neoBlast

Zatímco Děla z Navarone jsou dnes válečnou klasikou s mnoha ikonickými scénami (bez ohledu co jsem na ně nakydal zde ve svém komentáři), pokračování Oddíl 10 z Navarone je už jenom vyvařováním jména úspěšné "série". Čtu si svůj zdejší komentář na Děla, kde jsem psal, jak dlouhý a roztahaný film je - o 30 minut kratší Oddíl se táhne jak špatně uleželý med na čerstvém chlebu. Na první pohled hvězdné obsazení s mnoha známými jmény nic nezachraňuje a tak režisér těch nejklasičtějších bondovek jenom neúspěšně šlape žánrovou vodu. A nikam na konci rozhodně nedošlape. 40 %(14.5.2015)

Já zírám. Nikdy by mě nenapadlo, že budu sledovat válečné filmy! Jenže po registraci na ČSFD (ve snaze vše dohnat), konzumuji jakékoliv žánry a jsem mile, nejen těmi válečnými, překvapena. Bohužel jsem neviděla „první“ část Děla z Navarone, ale jak k tomu budu mít příležitost, určitě to napravím. A ten Nero, to je ale hajz, co? Ještěže tam byl Indi, aby mu ukázal, na které straně stojí ti správní lidé. Myslím, že to nebyl úplně typický případ válečného filmu, ale přesto se mi líbil a už se těším na další (jednička jich teď bude dávat požehnaně, tak mě snad nějakým špatným od tohoto žánru neodradí :-))(20.4.2010)

Tak jsem si po delší době zavzpomínal na Commandos:). Oddíl 10 z Navarone je rozhodně dobře odvedená práce, která dokonce i v efektním finále (které kromě asi dvou záběrů splňuje mé požadavky) potěší nejednoho fanouška válečným filmů. Je to trochu netradiční cesta, spíše tiché našlapávání než přímá akce, ale o to větší potěšení pro mě bylo navštívení například přehrady, což je velmi atraktivní prostředí. Obsazení také není vůbec špatné a film dokáže šlapat a pobavit v každém okamžik. PS: dát do názvu Oddíl 10 (Force 10) a pak ve filmu místo Oddíl 10 používat původní Force 10 mi přijde jako dabingová bezcitnost...(20.4.2010)

Už předloha MacLeana je nastavovaná kaše k velice dobrému prvnímu dílu, protože nelogicky navazuje nikoliv na knihu ale na film!!! Film sice nekopíruje některé nesmysly, jen unaveně vrší jeden zvrat za druhým. Jinak: český název je naprosto nesmyslný, protože Force 10 značí v knize nejvyšší důležitost odvozenou ze síly větru. Vůbec Alistair MacLean měl najít dobu, kdy skončit, neboť jeho tvorba je velice nevyrovnaná.(3.11.2008)

Jeden z těch lepších válečných filmů, který je tak trochu komedií, díky výběru postav a hlavně H. Fordovi. Je tam sice pár nelogičností, ale film se ani nesnaží být nějak logický nebo se držet hostorie, chce být pouze zábavným dobrodružstvím s patřičnou porcí dramatičnosti a výbuchů a to se mu daří velice dobře.(8.10.2009)