Oddíl 10 z Navarone

Force 10 from Navarone

Oddiel 10 z Navarone

Drama / Válečný

Velká Británie, 1978, 121 min

Tak jsem si po delší době zavzpomínal na Commandos:). Oddíl 10 z Navarone je rozhodně dobře odvedená práce, která dokonce i v efektním finále (které kromě asi dvou záběrů splňuje mé požadavky) potěší nejednoho fanouška válečným filmů. Je to trochu netradiční cesta, spíše tiché našlapávání než přímá akce, ale o to větší potěšení pro mě bylo navštívení například přehrady, což je velmi atraktivní prostředí. Obsazení také není vůbec špatné a film dokáže šlapat a pobavit v každém okamžik. PS: dát do názvu Oddíl 10 (Force 10) a pak ve filmu místo Oddíl 10 používat původní Force 10 mi přijde jako dabingová bezcitnost...(20.4.2010)

• Mrkvič

Dal jsem si pár dní po sobě "druhý" díl Navarone a nestačím se divit. Na začátku přehlídka mých oblíbených herců a potom už jen zklamání. Nevěřím, že knižní předloha se tak moc rozchází s předlohou pro děla z Navarone. Stejně tak určitě nebude tak trapně jednoduchá a hloupá. Sestřelení, procházky a odhalování špiona. To jsou do očí bijící slabá místa. O 17 let starší film s Gregory Peckem se navíc netvářil jak odlehčená taškařice a řešil vážná dilemata, takže tohle bylo zbytečným krokem zpět.(21.11.2015)

Štědrou dávkou humoru odlehčená dobrodružná válečná podívaná s výbornými herci (Harrison Ford po prvních Star Wars, před prvním Indianou Jonesem a už v tak typické roli), zručně natočenými akčními scénami a nerušivými triky (zničení přehrady či mostu na použití miniatur vůbec nevypadá). Děla z Navarone jsou opravdu trochu vyšší liga, ale Oddíl 10 je přesto více než příjemná záležitost.___P.S. Ta moderní červená lokomotiva je ovšem vážně zlo.(10.5.2015)

Je to naivní až hrůza, ale nemůžu napsat, že by mě to nebavilo. Teď koukám, že to natočil režisér, kterej se nejvíc proslavil bondovkama. Bondovkám se to svou naivitou opravdu hodně blíží. Kromě toho má film i bondovský herecký obsazení - Richard Kiel jako záporák a jedna z mnoha Bond girls Barbara Bach jako soudružka ve zbrani. K tomu je ve filmu celou dobu přítomnej takovej ten anglickej suchej humor, takže jsem chvílema opravdu nevěděl, jestli je to válečná komedie, nebo vážně míněnej film. Nad německym konvojem složenym z ruskejch tanků, americkejch half-tracků a jugoslávskejch náklaďáků vyrobenejch někdy 20 let po válce už jsem jenom mávnul rukou. Uživatelé, co tady píšou, jak je to geni(t)ální válečnej film, se na to nejspíš koukali zhulený.(6.9.2013)

Spíše než o válečný se jedná podobně jako v případě Děl z Navarone o dobrodružný snímek z období Druhé světové války, který se netváří nijak superrealisticky, zato má výtečnou odlehčenou atmosféru a zajímavě vyprávěný děj. Natočeno je to opravdu velmi slušně, po technické stránce těžko co vytýkat. Herecké výkony jsou taktéž výborné - obzvláště ústřední dvojice Ford - Shaw. Výtečný je také odborník přes výbušniny Edwarda Foxe a padouch Franca Nera, kterého bych také rád s chutí oddělal Moc mi nesedl jenom Carl Weathers, který místy hodně přehrává a poněkud toporný je i Richard Kiel jako velitel četníků. Jinak ovšem vřele doporučuji. Skvěle jsem se pobavil.(5.2.2006)

• - Ve filmu je několik narážek na zraněnou nohu majora Malloryho (Rober Shaw). Ve skutečnosti si představitel majora Malloryho Robert Shaw zranil koleno krátce před natáčením a velmi obtížně chodil bez kulhání. Proto byl přepsán scénář, aby se nemuselo čekat na uzdravení. (Rollo_Tomasi)

• - Ve filmu Děla z Navarone (1961) měl Mallory (Gregory Peck) hodnost kapitána a Miller (David Niven) hodnost desátníka. Ve filmu Oddíl 10 z Navarone (1978) povýšil Mallory (Robert Shaw) na majora a Miller (Edward Fox) na seržanta. (Rollo_Tomasi)

• - Německé tanky použité ve filmu jsou ve skutečnosti sovětské T-34/85. Tvůrci filmu se tanky ani nepokusili maskovat, aby vypadaly jako německé. Tento nešvar je značně rozšířený z toho důvodu, že se dochovalo velmi málo vojenské techniky z druhé světové války. Tanky T-34/85 se začaly navíc vyrábět až koncem roku 1943, což je o několik měsíců později, než se odehrává děj filmu. (Rollo_Tomasi)