Oddíl 10 z Navarone

Force 10 from Navarone

Oddiel 10 z Navarone

Drama / Válečný

Velká Británie, 1978, 121 min

Po sedmnácti letech přišlo pokračování, i když s bratříčkem z jednašedesátého má pramálo společného. Hlavní postavy se změnily, ale opět tu je jednu z nebezpečných misí, kterou musí splnit. Začátek je poutavý a o zvraty také není nouze, z toho vyplývá jediné - pokračování s některými nedodělky se povedlo.(7.9.2008)

Kde tě naučí tohle s nožem? Na harvardu, kámo! Mám rád staré válečné filmy. I když se mnohdy nemohu ubránit pocitu, že hudba, která je podkresluje, patří spíš do reálií Tří mušketýrů, stejně jako tomu bylo i zde. Ale to je můj problém, který snad ani nestojí za zmínku. Co za ni rozhodně stojí je krásná krajina, do jejíž prostředí je vržena nepočetná skupinka vojáků se svými tajnými misemi. A aby to nebylo vše, okolo se promenáduje partyzánka s nádhernýma očima, připravena hned jakmile skončí válka skočit na mola módních přehlídek. Když už jsme u těch herců - je zajímavé a snad i nepříliš obvyklé pozorovat Harrisona Forda hrajícího tak říkajíc druhé housle. A že to nebyla žádná jeho prvotina, film je z roku 78, tedy po úspěšné "čtyřce" hvězdných válek. Vždyť si to shrňme - za celý film tak možná efektivně odpráskne dva chlapíky, o kterých později zjistí, že byli jako na potvoru jeho spojenci. A zbytek tak nějak už jen kecá a přicmrndává. Ale proč ne, jen by se v podtitulku filmu klidně mohlo uvádět "pohádka o tom černém vzadu, co vystrkuje bradu" - Carl Weathers byl vidět určitě víc. Kdo se každopádně skvěle vyloupnul byl bezkonkurenční Edward Fox, jehož role flegmatického britského odborníka na výbušniny snímku přidala ten správný šmrnc a vtip. Sečteno podtrženo je to fajn napínavá podívaná s trochu utahaným začátkem, ale skvělou gradací od nějaké druhé třetiny filmu. 80%dobré alternativy:Kam orli nelétají nebo Velký útěk .(20.4.2010)

Absurdní pokračování báječných Děl z Navarone vyniká bizarním obsazením (B.Bachová a R.Kiel si sem odskočili z bondovky Agent, který mne miloval), naprosto nepravděpodobnými dějovými zvraty a moderní lokomotivou v pastelových barvách, která se na jugoslávské železnici roku 1943 zjevila asi z nějakého návratu do budoucnosti.(20.7.2009)

Štědrou dávkou humoru odlehčená dobrodružná válečná podívaná s výbornými herci (Harrison Ford po prvních Star Wars, před prvním Indianou Jonesem a už v tak typické roli), zručně natočenými akčními scénami a nerušivými triky (zničení přehrady či mostu na použití miniatur vůbec nevypadá). Děla z Navarone jsou opravdu trochu vyšší liga, ale Oddíl 10 je přesto více než příjemná záležitost.___P.S. Ta moderní červená lokomotiva je ovšem vážně zlo.(10.5.2015)

Vojnový film, ktorý má skôr charakter westernu zasadeného do druhej svetovej, a s realitou asi nemá veľa spoločného. Hlavne keď to porovnám s československou tvorbou o vojnovom období. Záver je s trikmi, ktoré dosť zastarali, a tak mi v pamäti viac zostane Bond-girl partizánka, ktorá sa neváha predviesť pri kúpeli.(13.5.2018)

• - Německé tanky použité ve filmu jsou ve skutečnosti sovětské T-34/85. Tvůrci filmu se tanky ani nepokusili maskovat, aby vypadaly jako německé. Tento nešvar je značně rozšířený z toho důvodu, že se dochovalo velmi málo vojenské techniky z druhé světové války. Tanky T-34/85 se začaly navíc vyrábět až koncem roku 1943, což je o několik měsíců později, než se odehrává děj filmu. (Rollo_Tomasi)

• - Herci Gregory Peck a David Niven nebyli požádáni, aby znovu zahráli své role z filmu Děla z Navarone (1961), protože byli už příliš staří. Gregory Peck měl v době natáčení 62 let a David Niven 68 let. (Rollo_Tomasi)

• - Ve filmu Děla z Navarone (1961) hovoří postava kapitána Malloryho (Gregory Peck) perfektně německy. V tomto filmu ve scéně, kde plánují útok na přehradu, ovšem kapitán Lescovar (Franco Nero) říká, že budou potřebovat jeho pomoc, protože nikdo z nich neumí německy, a Mallory (Robert Shaw) mu dá zapravdu. (clikclikCZ)