Život je krásný

• USA It's a Wonderful Life (více)
Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický
USA, 1946, 130 min

Režie:

Frank Capra

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner (více)

Nikdo není na světě zbytečný. Klasický vánoční příběh režiséra Franka CapryJamesem Stewartem v hlavní roli. Jestli existuje opravdu klasický vánoční filmový příběh, tak je to určitě Caprův Život je krásný, který měl svoji premiéru o Vánocích roku 1946. Byl to Caprův první snímek, natočený po druhé světové válce, kterou trávil jako dokumentarista (známá série Zač jsme bojovali), a známý tvůrce v něm chtěl apelovat na dobrou stránku komplikované lidské povahy. V době své premiéry se Život je krásný dočkal velmi smíšeného přijetí odbornou kritikou a rovněž tak vlažného diváckého zájmu (po prvním uvedení v kinech byl stále prodělečný). Byl sice nominován na pět Oscarů (nejlepší film, režie, herec v hlavní roli – J. Stewart, střih a zvuk), ale žádného nezískal v těžké konkurenci jiného klasického díla, Wylerových Nejlepších let našeho života. Caprovi se ani dalšími filmy nikdy nepodařilo navázat na skvělé úspěchy ve třicátých letech. Zlom přišel v roce 1974, kdy vinou nepozorného úředníka nebyl obnoven copyright filmu a ten přešel do veřejného vlastnictví (public domain). Jakákoli televizní stanice, která měla k dispozici vysílací kopii, ho mohla hrát zadarmo, kolikrát se jí zalíbilo. Díky častému hraní na obrazovce se také tento snímek stal tím, čím je dnes – opravdovou filmovou klasikou. Caprův sen o tom, že tohle bude jeho nejlepší film, se po letech naplnil. Vlastní příběh George Baileyho (vynikající James Stewart), který se dostane do těžké životní deprese, z níž ho dostane anděl druhé kategorie Clarence, vznikal poněkud kuriózním způsobem. Když Philip Van Doren Stern, autor krátké povídky Největší dar, nemohl najít žádný časopis, který by ji publikoval, poslal ji jako vánoční pohlednici svým přátelům. Díky kladnému ohlasu se dočkala nejen zveřejnění ale i prodeje filmových práv společnosti RKO, která její zfilmování nabídla Franku Caprovi. Natáčelo se na filmovém ranči RKO v kalifornském Encinu, kde bylo na ploše čtyřech akrů postaveno fiktivní severoamerické městečko Bedford Falls. Vzhledem k tomu, že mimořádnou úlohu ve filmu hraje sníh, který v Kalifornii existuje jen na vrcholcích hor, bylo nutné použití umělého sněhu. Do té doby používané obílené ovesné vločky byly dost hlučné, což by vylučovalo použití kontaktního zvuku, na němž Capra trval. Proto přišli specialisté z trikového oddělení RKO s náhražkou, tvořenou foamitem (chemická směs z hasicích přístrojů), mýdlem a vodou, a za tento nápad byli oceněni zvláštním technickým Oscarem. Vedle Jamese Stewarta se ve filmu objevují další skvělí herci – Donna Reedová (jeho žena Mary), Lionel Barrymore (zlý pan Potter), Thomas Mitchell (popletený strýček Billy) a Henry Travers (Clarence). (Česká televize)

JimiH

Krásná pohádka pro dospělé s větším než malým množstvím splněného amerického snu. Frank Capra opět dokazuje svůj cit pro sentimentální momenty a Donna Reed je prostě nádherná. ()

mi-ib

Celou hodinu a půl trvá než je převyprávěn celý dosavadní život George Baileyho. Jeho nejpodstatnějším sdělením je, že George byl fakt dobrej chlap. Neříkám, že není jeho životní příběh zajímavý. Spíše bych řekl průměrně zajímavý a nad vodou ho i do jisté míry drží výkon Jamese Stewarta. Jenže od té chvíle kdy se na scéně objeví už i fyzicky anděl Clarence, začne být film velice zajímavý a nakonec i neuvěřitelně dojemný. Chápu, že se muselo nejdříve převyprávět co se do té doby stalo a asi ten poměr je i dobrej, ale já se po celou dobu sledování filmu nebavil do takové míry, že bych mohl dát 5*. Konec mě tedy hodně nahlodal, ale nakonec dám 4*, ale určitě jde o nejsilnější 4*, jaké mužou být, a určitě si snímek zaslouží tak vysoké hodnocení, jaké zde na csfd i všude jinde má. ()

bolf!k

Byly tam maličkosti, třeba příšernej přízvuk Stewarta, který mě vadily, ale i kouzelnej závěr, který nechal na všechny ty maličkosti zapomenout. Život je krásný je film, který by měli dávat v televizi každé Vánoce, protože stejně jako mnohem novější Láska nebeská, nabízí opravdu velký zážitek a spoustu optimismu. Merry Christmas. 90% ()

truby

Bojím se většinou používat slovo dokonalý a určitě ho v komentáři používám poprvé, ale podle mě takový tenhle snímek je. Dokonalý svou atmosférou, hereci, myšlenkou a poselstvím, celkovým zpracováním, prostě bez chyby. Pokud by se k mé osobnosti měl přiřadit nějaký film, byl by to právě tento. ()

Stíba

Krása, která vyvolává jen těžko popsatelné pocity. Tenhle film má v sobě tolik citu co ani stovky mnohých jiných dohromady neposkládají. Poselství, které dává je to, na co by si měl člověk vzpomenout, když mu je těžko u srdce a pokud dá dokupy byť jen zlomek z toho, co potkalo George v době poznávání důsledků svého nenarození je tu důvod proč stálo a stojí za to žít. ()

FOCKE_WULF odpad!

Tenhle film ve mně probouzí pocity hnusu, všechno je tu nepřirozené, afektované, vylhané, hovnózně patetické. A Jamese Stewarta bych za tu jeho gejskou gestikulaci poslal na Gulag. ()

Killingjoke

Až pohádkově krásný film. Frank Capra natočil osobitou variaci na Vánoční koledu Charlese Dickense. Ale vlastně je tento film jejím pravým opakem. Je to příběh, který potká naprostou většinu z nás. Každý přece v mládí plánuje, jak prožije svůj život, aby dával co největší smysl a zároveň se spousta z nás chce zbavit okovů rodného prostředí, které nás předurčuje k úplně jiným cílům, než jsme si vysnili. Ne jiné jsou osudy George Baileyho, který sní o cestování a stavbě vysokých mrakodrapů. Smrtí jeho otce se však vše mění. George musí zůstat v rodném městě a převzít rodinný podnik. Tak to jde několik let, až do doby než jeho strýc na Štědrý den ztratí 8 tisíc dolarů a George tak stojí na prahu pokusu o sebevraždu… Opravdu krásný film ze života. Nebýt těch andělských zásahů v závěru, bylo by to pouze velmi solidní drama. Závěrečné desítky minut jej však povyšují na pohádkový příběh. Frank Capra ukazuje jak se málo stačí k tomu, aby se naše sny měnily. Jaké maličkosti jsou schopné změnit celý život od základů a co se stane, vstoupí-li nám do životů láska, smrt nebo nová rodina. V hlavní roli naprosto exceluje James Stewart, který do hraní vložil kus svého srdce a více než důstojně mu sekunduje krásná Donna Reed v roli jeho manželky. Městečko Bedford Falls však disponuje velkou spoustou rozličných figurek, které hrají větší či menší roli. Za zmínku tak stojí Lionel Barrymore v roli podnikatele Pottera, který je asi jedinou opravdu zápornou postavou filmu… No, až jednou budete chtít vědět, jak by svět vypadal kdybyste se nikdy nenarodili, pusťte si tento krásný film. Možná budete hodně překvapení, jak i jediná osoba může změnit celý svět… ()

tranquill

"Proč jí nedáš pusu, než ji umluvíš k smrti!" Dlouhou dobu se mi to nezdálo světoborné, ale nakonec z toho byla taková pohádka... něco jako náš Pekařův císař. ()

anitae

Pomalu začínám věřit, že každý máme svého strážného anděla, někteří třeba toho druhé kategorie:) Líbila se mi nadčasovost vánočního snímku o obyčejném hrdinovi, jeho snech, realitě a hlavně přátelích. ()

Kalimero13

Často mám u takto starých filmů problém, že postavy z pusy vypouštějí zcela nerealistické slátaniny, které by snad ani v té době nemohli myslet vážně a jejich motivace bývají extrémně zidealizovány. It's a Wonderful Life je překvapivě na dobu svého vzniku stále dost současný a originální. ()

Arequipa

Ano, život je opravdu krásný a většina z nás to ani neví. Mé třetí setkání s Jamesem Stewartem. Je to opravdu pan herec a právem legenda. Další z filmů, které vám bohužel jen nakrátko připomenou, že některé starosti mohou být vskutku malicherné. Poslední asi půlhodina je fantastická a patří do zlatého fondu. To předtím je pěkné, ale ne vynikající. P.S. Donna Reed byla nádherná a navíc skvěle hrála. ()

arkie

Nesmierne dlha expozicia, vsetko podstatne sa vlastne udeje az v poslednych 15-tich minutach - takze je to trochu unavne. James Stewart ma vo svojom hereckom prejave do dokonalosti dost daleko, hraje tu skor takeho dobrotiveho hnupa. Skor bolo zabavne sa divat na kolorovanu verziu stareho ciernobieleho filmu. Ale raz stacilo. ()

matt85

"Nikdo není chudý, pokud má přátele." Capra má prostě talent na vyvolání jakýchkoliv emocí. Deprese, smutek, radost, dojmutí. To všechno tady je. Stewart je ještě k tomu všemu naprosto nezapomenutelný. Ti lidi to prostě uměli. ()

Adiemus

Nemám ráda "vánoční", (vlastně) pohádkové příběhy, zvláště ne americké. Ale výjimka potvrzuje pravidlo, zvlášť když je v hlavní roli naprosto neodolatelný James Stewart a jeho partnerkou příjemná Donna Reed (kdyby hrála stepfordskou paničku, možná o ždibec změním svůj negativní pohled na tuto sortu hollywoodských manželek). A mimochodem, Clarence mi připomínal Petronela z české pohádky Anděl Páně. :-) ()

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

16.06.2022

Slavnostní zahájení 48. Letní filmové školy proběhne již tradičně v sobotu, festival ale své brány otevře už v pátek. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho… (více)

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

12.05.2006