Život je krásný

• USA It's a Wonderful Life (více)
Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický
USA, 1946, 130 min

Režie:

Frank Capra

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner (více)

Nikdo není na světě zbytečný. Klasický vánoční příběh režiséra Franka CapryJamesem Stewartem v hlavní roli. Jestli existuje opravdu klasický vánoční filmový příběh, tak je to určitě Caprův Život je krásný, který měl svoji premiéru o Vánocích roku 1946. Byl to Caprův první snímek, natočený po druhé světové válce, kterou trávil jako dokumentarista (známá série Zač jsme bojovali), a známý tvůrce v něm chtěl apelovat na dobrou stránku komplikované lidské povahy. V době své premiéry se Život je krásný dočkal velmi smíšeného přijetí odbornou kritikou a rovněž tak vlažného diváckého zájmu (po prvním uvedení v kinech byl stále prodělečný). Byl sice nominován na pět Oscarů (nejlepší film, režie, herec v hlavní roli – J. Stewart, střih a zvuk), ale žádného nezískal v těžké konkurenci jiného klasického díla, Wylerových Nejlepších let našeho života. Caprovi se ani dalšími filmy nikdy nepodařilo navázat na skvělé úspěchy ve třicátých letech. Zlom přišel v roce 1974, kdy vinou nepozorného úředníka nebyl obnoven copyright filmu a ten přešel do veřejného vlastnictví (public domain). Jakákoli televizní stanice, která měla k dispozici vysílací kopii, ho mohla hrát zadarmo, kolikrát se jí zalíbilo. Díky častému hraní na obrazovce se také tento snímek stal tím, čím je dnes – opravdovou filmovou klasikou. Caprův sen o tom, že tohle bude jeho nejlepší film, se po letech naplnil. Vlastní příběh George Baileyho (vynikající James Stewart), který se dostane do těžké životní deprese, z níž ho dostane anděl druhé kategorie Clarence, vznikal poněkud kuriózním způsobem. Když Philip Van Doren Stern, autor krátké povídky Největší dar, nemohl najít žádný časopis, který by ji publikoval, poslal ji jako vánoční pohlednici svým přátelům. Díky kladnému ohlasu se dočkala nejen zveřejnění ale i prodeje filmových práv společnosti RKO, která její zfilmování nabídla Franku Caprovi. Natáčelo se na filmovém ranči RKO v kalifornském Encinu, kde bylo na ploše čtyřech akrů postaveno fiktivní severoamerické městečko Bedford Falls. Vzhledem k tomu, že mimořádnou úlohu ve filmu hraje sníh, který v Kalifornii existuje jen na vrcholcích hor, bylo nutné použití umělého sněhu. Do té doby používané obílené ovesné vločky byly dost hlučné, což by vylučovalo použití kontaktního zvuku, na němž Capra trval. Proto přišli specialisté z trikového oddělení RKO s náhražkou, tvořenou foamitem (chemická směs z hasicích přístrojů), mýdlem a vodou, a za tento nápad byli oceněni zvláštním technickým Oscarem. Vedle Jamese Stewarta se ve filmu objevují další skvělí herci – Donna Reedová (jeho žena Mary), Lionel Barrymore (zlý pan Potter), Thomas Mitchell (popletený strýček Billy) a Henry Travers (Clarence). (Česká televize)

Brinkley

Tento snímek není jen klasika. Jde o mrazivou, nadčasovou realitu (nejen o obětování vlastních snů z mládí kvůli odpovědnosti za svět kolem nás), zahalenou do vánočního oděvu a ošperkovanou humorem, šťastným koncem a jedním neohrabaným andělem navrch. Z počátku mi Život je krásný připadal poněkud zdlouhavý, nicméně, jak George pomalu stárnul a dospěl ke krizi, mi najednou tolik situací připomnělo vlastní život, že jsem filmu odpustila i dost přehrávajícího Jimmyho Stewarta (jehož herecký styl dokázal mistrně zkrotit až A. Hitchcock). ()

Chip89

Krásné filmové dílo, tak pohádkově čisté. Má obrovský potenciál a musí chytit za srdce snad každého.... ()

Zet

Film, který mi z nějakého důvodu připomněl Návrat do budoucnosti. Když o tom tak přemýšlím, má vlastně svým způsobem některé rysy daleko mladších filmů, jako např. Osudový dotek. Možná proto se mi tak líbil. Nechci spoilerovat, proto nutno vidět pro pochopení. ()

balcazar

Čo sa týka myšlienky, tam nie je čo vytýkať, film (alebo rozprávka, ako chcete) na konci ponúka úžasné ponaučenie, v tomto to bolo na top úrovni. V iných veciach vidím rezervy. Príbeh muža, ktorý celý život snil o vycestovaní a spoznávaní nových vecí, no je zhodou okolností prippútaný k domovu, je ako myšlienka samotná super (ako som v úvode komentára spomenul), no ako ubiehali minúty, desiatky minút, tak sa to pre mňa až zbytočne ťahalo a začínalo to byť trochu o tom istom. Tým pádom brilantný záver a ďalšiu skvelú myšlienku v ňom, keď hlavná postava spoznala svet, v ktorom by nežila, som v tom momente nehodnotil absolutóriom, pretože po spomínanom "ťahaní" som už len vyslovene čakal na pointu. Skvelý záver som si tak nedokázal naplno vychutnať, čo je škoda, pretože po ubehnutí niekoľkých hodín hlavnú ideu a kostru ako takú veľmi oceňujem. ()

Khalia

Opravdová nádhera bojující o pozici v mé filmové top desítce. Nečekané překvapení. :) Ráda uvidím znova. ()

zapalik

Zub času se už podepsal, ale stejně je to pěkná pohádka. Jen na dnešní poměry strašně roztažená. A pan Potter je neskutečně dobře zahranej syčák! ()

loveless

Konečně jsem viděla Listerův nejoblíbenější film. Tak nějak jsem očekávala, že to bude hodně pozitivní, ale opak je pravdou, je to dost depresivní film. James Stewart v hlavní roli je skvělý. ()

haWranka

Příběh je to silný a herecké výkony až neuvěřitelné. Přesto jsem se nemohla do filmu naplno ponořit, porotože rozjezd je opravdu hodně pomalý a vyloženě “bavit” jsem se začala až v poslední půlhodině. ()

TheRay97

Staré filmy jsou prostě jiný svět. Každý herec, ať vypadá jakkoli, ať má sebemenší roli v příběhu, umí hrát a vžít se do své role, to v dnešní době už není samozřejmostí. Plus ještě černobílá obrazovka a atmosféra čtyřicátých let. Myslím, že se můžu s jistotou zmínit o perfekci, která vznikne, když se snoubí tohle všechno s příběhem pro tento film vymyšleným. Celé si to pohrává s filozofickou myšlenkou života a smrti. Co by kdyby... Celý vrchol tohoto rozjímání se uskuteční až ke konci filmu, ale díky tomu divák pochopí, proč vlastně se oddal nejdříve vyprávění o životě hlavní postavy. Snímek mi pomohl k novým tématům na přemýšlení a rozhodně by o něm měl vědět každý. ()

Tamdydam

Byl jsem naladěn a v očekávání vánoční nálady a ona dlouho nikde. Ale přijde, nebojte. A to vkusně, originálně, vtipně, neinfantilně,... Znám málo vánočních filmů, které by splňovaly tyto požadavky. It's a Wonderful Life mezi ně patří, přesto že vánočním duchem tady dýchá v podstatě jen poslední třetina. Což je vůbec nejlepší část filmu a člověk se k ní musí prokousat podle mě trochu méně zajímavou ale také ucházející částí. A herci tohoto filmu? To je vůbec na samostatný článek. Vskutku jeden lepší než druhý v čele s Jamesem Stewartem, který mě svým naprosto přirozeným a suveréním herectvím vážně dostal ()

Žažulienka

Zajímavý úvod do filmu, dojemně spravedlivý malý chlapec, který vyrostl a zůstal dobrým člověkem:) Jestli někomu neukápne slza u závěrečné scény, když zpívají Auld Lang Syne, tak má nejspíš zatvrzelé srdce. Po dlouhé době jsem viděla film, který ve mě vyvolal pocit, že ve světě nakonec zvítězí dobro. Škoda, že takový sen se dá snít jen 130 minut... ()

Shredder

Najoblubenejsia vianocna klasika v USA. Nie vo filme vas necaka ziadny Santa, skriatkovia,soby ci Severny pol, ale krasny pribeh plny nadeje s dojimavym zaverom, pri ktorom som mal aj ja leskle oci :) ()

Bounded

Jako psali mnozí jiní, je to pohádka, to nevadí, připomíná The Christmas Carol a má skvělého Stewarta a krásnou Donnu Reed, kterou by snad za ženu chtěl každý. V závěru jsem si musel s velkým a nemístným úšklebkem vzpomenout na skvělý parodující skeč z A Bit of Fry and Laurie, to samo o sobě dokládá, jaká je to klasika. Vzhledem k době vzniku mohu odpustit, že mě příběh nápadem nijak neoslnil a nepřekvapil, protože z pozdějších známých děl jsem byl pochopitelně ve výhodě. Nemám ještě zhlédnuto moc starších filmů, ale stejně mě nemile překvapily nadbytečné střihy, které začaly zhruba v půlce filmu zejména v interiérových scénách. Bylo to tím, že měla studia menší prostor k manipulaci s časem a kamerami, nebo jde prostě jenom o střih špatného materiálu s hodně repeticemi? Nevím, každopádně bych se rád nechal poučit, protože z hlediska režie mi rozhodně nepřijde, že by byly filmu tyto střihy nějak přínosné. ()

Rattlehead

Jeden z mých nejoblíbenějších hollywoodských filmů. Kdykoliv ho vidím, mám z něho takový krásný, hřejivý pocit. Opravdu nemá slabé místo, ovšem člověk ho musí vidět vícekrát, aby ho plně docenil. Nádhera ! ()

Gromit

Nejsem sice Američan, ale přesně tohle si představuji pod slovy "ideální vánoční film". Nejde o to, že Život je krásný nevznikl u nás, hlavní přece je, že poselství, které šíří, je nadčasové. Stejně jako šarm a herectví Jimmyho Stewarta. ()

Godhaj

„He’s making violent love to me, mother!“ Čekal jsem milou komedii, ale většinu času jsem se díval na docela depresivní film plný černobílých postav a uřvaného herectví. Navíc je vyprávění velmi zdlouhavé a klidně by šlo o dobré tři čtvrtě hodiny zkrátit. Hlavní hrdina mi navíc přišel docela dost nesympatický a vadily mi jeho náhlé výbuchy hněvu a špatné nálady. Také mi vadilo, že k posunutí děje se vždy užívaly náhlé náhody a to na mě působilo laciným dojmem. Občas jsem se ale zasmál a po technické stránce byl film zpracován kvalitně. ()

Marat

Filmy Franka Capry mam velmi rád, ale tento patří mezi ty, ve kterých jsem se trošku ztrácel. Rozhodně film za shlédnutí stojí, ale jiné jeho filmy mám raději. ()

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

16.06.2022

Slavnostní zahájení 48. Letní filmové školy proběhne již tradičně v sobotu, festival ale své brány otevře už v pátek. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho… (více)

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

12.05.2006