Tragikomický příběh z tragikomické doby - tak by se dala charakterizovat hra Jiřího Hubače, která měla premiéru v květnu 1991. Drama dvou kamarádů, kteří za války jako čeští letci bojovali v Anglii a po návratu domů museli prožít tak dobře známé martyrium, je příběhem o síle přátelství, odvaze překročit sám sebe v utkání s násilím i o právu na zachování lidské paměti. Televizní film režiséra Jaroslava Dudka, který do hlavních rolí obsadil Jiřího Bartošku a Josefa Dvořáka, byl poctěn prestižní mezinárodní cenou Prix Europe v Reykjaviku. (oficiální text distributora)

Boulderman

Nevím no, asi jsem neměl náladu, ale nemůžu si pomoci. Film je viditelně televizní s jasně vymezenými rolemi. Bartoška klaďas, Hrušínský záporák. Hlubší vykreslení charakterů postav je v podstatě nulové, jediný, kdo ve filmu opravdu zaujme, je Dvořák. Scény vzpomínek na Anglii a s budovatelskými písněmi působí jako vata na vyplnění stopáže filmu. Samotný příběh je také předvídatelný, na začátku při vystupování z letadla si všimněte, že pod křídlem je naprosto žlutá tráva. Ten stroj tam stál už opravdu dlouho :) To by ale ani tak moc nevadilo, horší bylo, že jsem se nudil... Nečekám nějakou hyperakci, ale příběh by mohl být zajímavější. ()

Kajislav89

Perfektní zpracování jedné z trapných etap českých dějin. Vykašlat se na lidi, kteří před pár lety neváhali a svým dílem přispěli ke svobodě vlasti, to je podlé a hnusné a ze snímku to přímo dýchá. Je to další z důstojných pomníků hrdinům západního odboje a podle mého soudu jeden z nejlepších. Díky poselství a zobrazení kruté reality filmu odpouštím i těch pár chyb, kdy se v záběru objevují letouny, které tam nemají co dělat (nejprve Iljušin-28 a pak soudobé dopravní stroje). ()

vitak69

Přesně takto se zacházelo s lidmi, kteří bojovali za naší svobodu a to jen proto, že si vybrali špatnou světovou stranu. V západních civilizacích jim na hruď věšeli medaile, u nás je za odvahu a statečnost pověsili ( v lepším případě dostali 20 let v uranových dolech, kdy po propuštění neměli nárok ani na důchod). Ano, takto se bolševik odměňoval. Bolševika bych nesrovnával s prasetem, ale spíš se štírem, ten zabíjí také velmi rád. Prasata jsou užitečná na rozdíl od komunistů. Škoda jen, že zůstalo jen u televizního zpracování. Tito lidé by si zasloužili lepší zpracování jejich osudů. Výborný komentář - Enšpígl ()

offlineman

Film o zbylých naivních klucích, kteří si mysleli, že kdesi, ve zrádné Anglii budou bojovat za porobenou republiku, kterou zbaběle vydal někdo, ke komu, tam kdesi za kanálem, pořád ještě vzhlíželi! ()

Pitryx

Velmi dobrý příběh, skvělí herci, krátká stopáž. Mi se to líbilo, viděl jsem dva krát a zcela jistě v budoucnu mrknu znovu. Tu dobovou anglickou hudbu nesnáším, ale uznávám, že s k filmu hodí. V příběhu je vidět charakterová proměna lidí, kterou zapříčinil komunismus. ()

Pete

Má to svoje mouchy, nešvary TV inscenace, režie mohla být nápaditější, příliš otravné jsou budovatelské chorály i dechovka anglicky se silným českým přízvukem, a agentu Vodníkovi jsem toho veterána z Bitvy o Anglii tak úplně neuvěřil. Ale je to prostě tak nesmírně silné, důležité téma.. a za tenhle scénář i dialogy je nutno Hubačovi zatleskat. Odporná doba "vítězného" února je tu vykreslená věrně - nelidské zrůdy zvrácené komunistické ideologie, proletářská lůza, která se najednou dostala k moci, i obyčejní lidé jen tak drobně kolaborující s režimem, který tak barbarsky naložil s hrdiny národa. O Češích, a obecně lidské společnosti v těžkých dobách, je to velmi smutná zpráva, jelikož je tak bolestně pravdivá. ()

ostravak30

Jiří Hubač, jak se píše v zajímavostech, to říká skvěle. Josef Dvořák byl pro mě symbolem spíše komedií. Ovšem v tomto filmu dokázal, že je více než jen komediální herec. Skvělě obsazeno, skvělě zahráno. Škoda, že naši hrdinové, myslící si, že to nejhorší už mají za sebou, nedokázali přesvědčit spojence, aby nás ochránili před Ruskem. Opět se na nás vykvákli a přitom jim naši vojáci pomáhali v bojích za osvobození Francie a ochránění Anglie. Jinak Jiří Hubač uměl skvěle psát, takže se zde mísí znovu vynikající charaktery postav s jejich nadšením, zklamáním a postupně se vše míchá s tím, co právě zažívají. Je to víc vidět na Josefu Dvořákovi, který si myslí, že Jiřího Bartošku v holičství ochrání před vším a sám ho upozorňuje, aby moc neblbnul. Dalšími událostmi se ale z veselého člověka stává člověk zcela jiný, především odhodlaný. Film je vhodně doplněn socialistickými songy pro dokreslení atmosféry. ()

Lish84

Pečlivě, promyšleně a citlivě napsaný scénář, které mi výrazně pomohl zase o něco lépe pochopit dobu a poměry ve společnosti po roce 1948. Také nápaditá režie a hudební doprovod - prostřihy na sbory zpívající budovatelské písně jsou pro film obohacením a když pak nadšeně zpívá i Josef Dvořák nemá to chybu - jedna z mála vtipných scén, i když vlastně spíše tragikomická. V neposlední řadě jsou výborné herecké výkony - nejen Bartoška, Dvořák a Šafránková, ale i herci ve vedlejších rolích. ()

pafka

Byli a jsou to hajzlove. Komunisti spinavy. Tohle si z filmu odnesete a krome toho taky vcelku zajimavy pribeh, ktery je slusne zahran, ale scenar moc nemyslel na nejake hlubsi vniknuti do niter a pocitu lidi. Snad jen Jiri Bartoska tam mel trosku prostor neco takoveho zahrat. Vse bylo pomerne povrchni - zkratka tv film, ktery by se az na jednu dve sceny nechal krasne hrat v divadle a moc by se nemuselo menit. ()

route60

Hřbitov pro cizince výborný film režiséra Jaroslava Dudka a podle skvělého scénáře Jiřího Hubače a já ho viděl pouze jednou? že se nestydím! ale musím to napravit, smutné osudy letců kteří nasazovali své životy a tehdejší politická garnitura se jim odvděčila neuvěřitelný svinstvem, Josef Dvořák a Jiří Bartoška jsou výborní. 100% ()

sharka.68

Kdyby to tu šlo,tak tleskám.... takhle jen 5 hvězd. Včera jsem opět seděla a dívala se na tento herecký koncert...naprosto excelentní Dvořák, Bartoška,Hrušínský a přímo odporná Kreuzmannová..i minirolička Vaška Vydry byla tak pravdivá a lidská,až to opět bolelo...nedokážu se nedívat a tak už pamětliva svých emocí,mám vedle sebe krabici kapesníků a tejrám se.... ()

calculus

Film, který mi svou atmosférou vždy připomene dobu, myslím tu polistopadovou. Lidem se tehdy (aspoň na chvíli) vrátila paměť. A vůbec nevadí, že byl natočen takto minimalisticky, právě naopak. ()

japekli

Nevím, zda- li se tvůrci pokoušeli vypodobnit tuhle dobu s jakousi nadsázkou, pokud ano, dobrý, ale jako celek mi to přijde takový umělý a strojený. Zápletka slušná, jenže s filmem JEN O RODINNÝCH ZÁLEŽITOSTECH, kterej o komoušským vládnoucím dětství taky pojednává, se to, dle mýho, srovnávat nedá. ()

fafejt001

PRO MNE VYNIKAJÍCÍ DVOŘÁK . BRAVO . SILNÝ PŘÍBĚH . TAKOVÉ FILMY BY MĚLY VŠECHNY NAŠE TELEVIZNÍ KANÁLY DÁVAT KAŽDÝ MĚSÍC ! MNOZÍ JIŽ ZAPOMNĚLI . BUDEME NUCENI ZNOVU PROŽÍT SVOU MINULOST , ABYCHOM SE POSUNULI KUPŘEDU . ()

zigy

Pětina z toho jsou písničky - budovatelské, nebo naopak z války z Anglie, takže na klasický film zbyde tak hodinka, ale je to takový nářez, že polykáte každé slovo. Dvořák by za tuhle roli měl dostat Oscara, zde potvrzuje pravidlo, že baviči bývají rovněž skvělými dramatickými herci. Jeho postava se postupně mění z člověka, který se snaží v klidu přežívat a nikoho nenaštvat, až na člověka, který je ochoten riskovat život "jen" pro zachování cti a památky svých kamarádů. Z filmu jde taková bezmoc a vztek na komanče, že je to k nevydržení. Nezapomenutelná scéna je na Pražském Hradě, když se Dvořák snaží dostat ke Gottwaldovi a pak tam zůstane trucovat. Rudolf Hrušínský ml. ve vynikající roli komunistického hnusáka - kariéristy. Důstojná památka osudu chudáků - čs. válečných letců. ()

ALchemik

Je to bohužel moje chyba, že Josefa Dvořáka dokážu z větší části přijmout spíše jako herce hodícího se do komediálních a pohádkových rolí. V tomhle "vážném" tématu svoji komediální roli splnil, ale ty okamžiky, kdy projevoval rozhořčení nebo smutek nad smrtí kamaráda mu moc nešly...Ale podle popisu distibutora je to tragikomedie, takže tuto drobnost jinak vynikajícímu příběhu odpouštím ... ()

Stealth2

Josef Dvořák velmi příjemně překvapil, je fajn zjistit že umí taky jiné role. Téma silné. Více takových počinů by stejně některým lidem nestačilo k tomu, aby si konečně uvědomili co to byla 50.léta a jaký je vlastně "soudružský" život děsivě zhovadilý. ()