Janek (M. Donutil) žije v hanácké vesnici se svou maminkou. Celý den by se jen válel na peci a jedl buchty. Je tak líný, že z pece už ani neslézá. Jeho maminka má ale už jeho nicnedělání dost, a tak svého synáčka naloží na trakař s motykou a zaveze jej na pole, kde má zůstat tak dlouho, dokud neudělá svoji práci. Ve stejné vesnici žije i maminka s dcerou Kordulkou (M. Peňázová), která jen celé dny přemýšlí nad ženichem a nad vdáváním. O vše se stará pouze maminka, jejíž trpělivost také přetéká. Když Kordulka samým přemýšlením nad svatbou nezadělá těsto na buchty, pošle ji maminka do světa. Nedošla ani tak daleko, když potkává Janka, kterému už pěkně vyhládlo. (Česká televize)

Cruise

To nemá chybu...Lenost na nadevše....Mirek Donutil na trakaři se nechá vést na pole, kde motyčkou zachází jako opravdový profesionál:)))) a za pár buchet se prodá...chudák:))).... ()

Bohemák

Mladý Miroslav Donutil neustále jí buchty, mlaská a pitvoří se. Takové lehké brněnské pokoukání. Jednou stačilo. ()

jasse

Tuhle pohádku miluju, skvělé herecké výkony, kterým dominuje Miroslav Donutil. Hanáčtina tu zní naprosto bezchybně a mile. Téma je docela nadčasové...:) Skvělý komentář: sportovec. ()

haWranka

Cheche, checheche:D Donutil neměl chybu, jeho úvodní výstup na peci mě opravdu pobavil. Takhle pěkný televizní pohádky se jen tak nevidí. ()

Pitryx

Tak mne ihned chytlo nářečí. K tomu výborný pan Donutil. Navíc je to krátké, stručné, výstižné. Tak nějak to mám rád. Technickou stránku věci neřeším. Je to přece jen studiovka. ()

ostravak30

Tahle pohádka mě překvapila. Jednak potěší hanácká mluva a fakt pěkné kulisy. A co jiného je poučnější, než vyhnat oba z pece a naučit je, že si na koláče musí vydělat. To by děti mohly pochopit. A taky to, že láska prochází žaludkem. Vždyť Kordulka vše od Janka dostane za buchty. A buchet se tu napeče a sní jako v žádné jiné pohádce. Možná si někdo všiml, že když Miroslav Donutil kopne motyčkou poprvé do země a odhrne hlínu, jsou pod ní vidět prkna. ()

Danulinda

Tato pohádka sice není nijak velkolepě pojatá či bůhvíjak rozpracovaná do detailů, ale je zde řečeno vše, co bylo potřeba a p. Donutil se do role vesnického burana hodí asi jako Bohuš (v Dědictví ...) pasoval p. Polívkovi. Použitá Moravština, respektive Hanáčtina, dodá také tu správnó atmosféró :-) . ()

honzic

Hanáčtina zní zajímavě, ale tak nějak mi to úplně neladí. Každopádně nejde o špatnou pohádku. Hodnocení: 55 % ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

a-ja

Brněnské pohádky měly jeden jediný klad, a to Vlastu Fialovou (ano, Divou Báru), která měla ty krásný oči do posledních dnů... ()

vinducha

Na tomto skvostu mě celkem fascinovalo , jak se člověk vysílený a utrmácený po celodenním zápřahu potřebuje najíst buchet ,ale nepotřebuje ani kapku vody. Spoluobčané z Hanácka měli kdysi zřejmě velice odolný organismus a neznali pojem žízeň. A jestli jim tato vlastnost přetrvala do dnešních dob , tak je jim možno jen tiše závidět. ()

NAILBOMB

Aby poznal jak vydělat prachy a sehnal při tom ještě roštěnku do života musí z pece....má to dobrý. Dneska vás pošlou na pracák a tam nenajdete ani jedno. Asi to bude tím, že v pohádkách to funguje jinak. ()

Serafina

Jedna z mála pohádek, ve které herci mluví nářečím a netahá to za uši. Je sice kapánek výchovná, ale jestli se vám to zdá moc, pusťte si ekopohádku Kmotři z blat a to teprvá něco uvidíte. ()

Pedro72

Nevyhledávám studiové pohádky, takže bych tento kus neshlédl nebýt připojené hanácké legendy. Je to příjemná moralitka se slušně hrajícím Donutilem, víc se o tom asi říct nedá. Takže přidám něco na margo té Hané. Jazyk: Celkem autenticky používá jižní středomoravské nářečí Miroslav Donutil. Jenže hanáčtina (centrální středomoravské nářečí) to není. To by byly v názvu bochte (čti bôchtê). Hudba: Asi jihočeská? Kostýmy: Snad barva mužských kalhot a holínky vzdáleně připomínají oděv na všední den. Jenže, v tomtéž jsou herci oblečení i na svatbě. V tomhle by se na Hané vdávala žebračka za pasáčka. Zdobnost hanáckého kroje je vyhlášená. Ekonomika: Moc to nesedí, i když pokud jde o příběh chudých domkářů, pak mohla vyhovovat ta jedna místnost. A pokud bychom byli na hraně Horácka, pak by snad dávaly smysl ty milíře. Tož tak. ()

horskejvlk

Ano, klasika Brněnské televize, studiová pohádka tentokrát situovaná na Hanou. Vtipné, hanáčtina bezchybná, vypíchnuto jak “só Hanáce” lakomí a líní zejména děvčata a kluci co se válejí na peci. Naštěstí Táta a Máma je tu od toho aby děti vychovali. “Správnému Hanáku” je zatěžko někomu něco dát a když už na svatbě sousedy pohostí, tak si to musí odpracovat. Dobře si Brňáci z hanáků utahujou. Donutil je jako Hanák přesný, vysoký alespoň 180cm a urostlý, děvčata zas měří 170cm a váží 68 kg   , tak popsal hanáky malíř Mánes.  Jen ty poctivé české buchty…na Hanné se jedí Hanácké koláče a dokonce se přikusujou i ke gulášové polívce ( opravdu ) jako známka bohatsví a úrodností kraje,tak nám to povídala učitelka Hannáckého folklóru ve škole. ()