• cheyene
  ****

  Osobně bych řekl, že toto zpracování Julia Caesara je o chloupek slabší než to z roku 1953. Marcus Antonius je sice v podání Charltona Hestona stejně skvělý jako u Marlona Branda či Richarda Burtona (ve filmu Kleopatra), ale celkově na mě tento počin působil až příliš divadelně (minimum akce, hodně slova). Přesto bych ještě pochválil výkon Jasona Robardse, ale obecně také herecké obsazení plné hvězd. Za jednu z nejlepších scén v tomto snímku bych označil Antoniův proslov nad mrtvým Caesarem.(22.4.2018)

 • Mirokukii
  ****

  Velice kvalitní přednes divadelní hry na filmové plátno, odehrávající se převážně v divadelních kulisách, v nichž herci chrlili své naučené fráze. Já osobně bych se bez dialogů Shakespearových obešel, ale faktem bylo, že na kvalitě to snímku nijak neubíralo, ba naopak, v počátcích sledování kroků spiklenců mi přišel dosti skličující a deprimující, aby se poté přehoupl v nejsilnější momenty celého příběhu v podobě monologů Robartse a Hestona. Závěrečné bitevní výjevy mi byly pohlazením na duši, jakožto fanouška historických látek.(8.9.2016)

 • majo25
  ****

  Najlepšie spracovanie divadelnej hry od Shakespeara, ktoré som mal možnosť vidieť. Aj keď je to väčšinou štúdiovka, je postavená na poctivých hereckých výkonoch, ktoré zaručia filmový zážitok. Po 17-tich rokoch si jednu z hlavných postáv opäť zahral aj Heston, a rozdiel tých 17-tich rokov je evidentný. Inak aj po technickej stránky výborne zvládnutý prorokujúci sen Caesarovej manželky. Hodnotenie: 85%(24.8.2014)

 • Morholt
  **

  Chtěl jsem, aby se mi Julius Caesar líbil a snažil jsem se o to, seč mi síly stačily. Ale bohužel. Zasadit ryze divadelní kousek do filmového prostředí je věcí záslužnou už proto, že takto zpracovaná klasika dokáže oslovit širší publikum, ale jen málokdy k tomu stačí jen změna kulis. A to je přesně to, co Burge se Shakespearem udělal. Změnil prostředí. A to je pro mě málo. Samozřejmě, že někdy to stačí. Třeba jako v případě Branaghova Jindřicha V., což je, podle mě, nejlepší filmové zpracování Shakespeara všech dob. Ale v drtivé většině platí, že se divadlo musí filmu přizpůsobit a to se tady nestalo. A nepomohl ani špičkový casting. Možná i pro to, že Jason Robards a John Gielgud své postavy Bruta resp. Caesara vůbec nezvládli. Naopak Charlton Heston coby Marcus Antonius byl výborný a typologicky mi sedl i Chamberlain v roli Octaviana, byť nedostal příliš prostoru. Samozřejmě plusem je i výprava, na které se, jako obvykle, nešetřilo. Věřím, že pro fanoušky divadla a Shakespeara zvlášť bude Julius Caesar pochoutkou, ale pro mě je film zklamáním. 40%(4.3.2015)

 • Incantator
  ***

  Toto spracovanie vychádza z jednej zo Shakespearových hier a drží sa ho do najmenších detailov, čo je jeho najväčším kladom i záporom. Vzniká úžasné dramatické predstavenie s výbornými hercami, avšak celý Caesarov život nám príbeh nepredostrie. To isté platí i o žánrovej kategórii filmu - ide skôr o dramatickú inscenáciu ako historický film. Ak ho teda hodnotím podľa tých faktorov, ktoré by mal vynikajúci historický film mať (dobrodružstvo, dejové napätie, rozmanitosť lokácií), vychádza to na tento výsledok. Nepochybne je však predloha pre film výborným dramatickým dielom z pera autora Hamleta a iných majstrovských drám. (13.11.2010)(13.11.2010)

 • - Snímek byl natáčen ve studiích ve Spojeném Království a v exteriérech ve Španělsku. (Zdroj: wikipedia.org) (Kmotr76)

 • - V době vzniku byl film přijímán spíše negativně, po vydání na Blu-ray se dostavily příznivější ohlasy. (Zdroj: wikipedia.org) (Kmotr76)

 • - John Gielgud, představitel Caesara, si zahrál Cassia v další adaptaci Julia Caesara z roku 1953. (Kmotr76)