Reklama

Reklama

Příběh libyjského hrdiny, který se postavil na odpor fašistickým vetřelcům. Je rok 1929 a Mussolini je nespokojen se situací v Libyi, kterou Itálie okupuje bezmála 20 let. Neustálé vzpoury žádají konečné zlomení domácího odporu. Z toho důvodu duce vysílá do země nekompromisního generála Rudolfa Grazianiho, aby se úkolu ujal a porazil vůdce odporu – učitele Omara Mukhtara (Anthony Quinn) přezdívaného Lev pouště. Ten je mazaným bojovníkem s dokonalou znalostí terénu, co svými rychlými výpady ze zálohy ochromuje italské jednotky a mizí stejně rychle jako přichází. Proto má také mezi italskými vojáky pověst přízraku. Graziani nastolí v okupovaných provinciích novou vlnu represí, a to donutí Mukhtara opět bojovat. První zdrcující Grazianiho porážka otevře italskému generálovi oči a uvědomí si, že svůj úkol za současné situace nemůže splnit. Dojde tak k razantním krokům – stavěním koncentračních táborů, vypalováním vesnic, trávení studní, popravám a k mohutné ofenzívě do pouště, kterou se do té doby nikdo neodvážil učinit... Filmové zpracování osudů Omara Mukhtara a tzv. pacifikace Libye se i přes obrovskou výpravu vrcholící spektakulárními bitvami stal kasovním neúspěchem. S rozpočtem přibližně 35 miliónů dolarů (nejdražším americkým filmem byl do té doby Superman z roku 1978 s rozpočtem 55 miliónů) neutržil ani 2 miliony. K úspěchu v kinech nepomohlo ani výrazné herecké obsazení, ať už oscarový Anthony Quinn, Oliver Reed, Irene Papasová či Rod Steiger, co si roli Benita Mussoliniho zahrál již podruhé (poprvé ve filmu Poslední dny Mussoliniho z roku 1974). Se snímkem se pojí také kontroverzní zákaz promítání v Itálii od roku 1982 s odůvodněním, že film poškozuje pověst italské armády, a na tamních televizních obrazovkách, resp. placeném kanálu Sky, se objevil až v roce 2009 při oficiální návštěvě Muammara Kaddáfiho. (Česká televize)

(více)

Recenze (37)

johny89 

všechny recenze uživatele

Tenhle skvělý film má na ČSFD jen 51 hodnocení? Je to snad proto, že ukazuje Italy jako naprosto neschopné válečníky a to i přes jejich obrovskou technickou převahu? Mimochodem jako válečníci neschopní opravdu byli, svým spojencům v Ose nadělali víc nepořádku než užitku. A nakonec jako i v první válce, se přiklonili na tu správnou stranu. Film je opravdu na očekávání povedený a překonává většinu ostatních v tomto žánru. Trochu mi připomíná film Ghandí. ()

MurielRezek 

všechny recenze uživatele

Ač ze své podstaty pacifistka (byť nezapálená a neaktivní:), mám válečné filmy ráda. Patří k nim i tento starší snímek s hvězdným trojlístkem mých "topek": Anthony Quinn, Rod Steiger a Maurice Jarre. Všudypřítomný spalující sluneční žár libyjské pouště cítím ještě dnes, po čase stráveném v této africké zemi, byť převážně v klimatizované Tripolis. Přesvědčivé filmové zobrazení vlasteneckého odporu a statečného boje libyjských Arabů a Berberů proti italskému kolonialismu, má tak pro mne ještě další osobní, lidský rozměr. I v roce 1929 musela italská invaze čelit tuhému odporu beduínských povstalců v čele s Omarem Mukhtarem, kteří, přestože utrpěli těžké ztráty a měli k dispozici jen primitivní zbraně, pokračovali v nerovném boji. Italové dosáhli vítězství jen pomocí lsti, podvodu, porušování válečného práva a lidských práv (zabíjení válečných zajatců,věznění v koncentračních táborech, včetně pokusů o vyhladovění obyvatel), za použití tanků a letadel. Odkaz Omara Mukhtara, jehož poslední roky jsou ve filmu zachyceny, bývá zneužíván mnoha libyjskými politickými hnutími, včetně Muammara Kaddáfiho, který byl nejdéle vládnoucím diktátorem na světě. Doporučuji zhlédnout tento nepříliž známý, ale po všech stránkách velmi dobře natočený film zde: https://www.youtube.com/watch?v=T5NsRk3epKw ()

Reklama

JasonCZ 

všechny recenze uživatele

No moc se mi ten film nelíbil, čekal sem kdy se to pořádně rozjede, druhá půlka byla lepší, když je tam tolik oscarových hvezd a byl takovéj velkej rozpočet na tu dobu, celkem nuda na válečnéj film.. Dobrá scéna byla jak jej bodl nožem do hrudníku a ještě střelil do hlavy.. . Možná kdybych ten viděl 39 lety, Možná bych dal o jednu hvězdu navíc... ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

perfektny film ako Omar Mukhtar bojuje proti osadeniu Libye Talianmi. Rolu Mukhtara zobral Anthony Quinn /Rek Zorba, Stvanci 1979/, dalej hrali aj Oliver Reed /Mladata 1979, Gladiator 2000/, skvela Irene Papas /Tisic dnu s Annou, Kazdemu co mu patri/, videl som aj Roda Steigera /Hurikán v Ringu, Zastavarnik, In the Heat of the Night/ a Luciana Catenaciho /Suda a Licha/. Dlho trva kym sa nieco zacne diat, no potom uz ma film tempo, vyborne bojove sceny, namakane dialogy ...... s absolutnym hodnotenim nevaham : 98 % ()

curunir 

všechny recenze uživatele

,,LÍBYA JE NAŠA TŔŇOVÁ KORUNA." __ Mustafa Akkad povolal pár rokov po nakrútení ,,Mohameda" osvedčených spolupracovníkov (scenár, hudba, kamera...), aby sa spoločne, s - miestami takmer nespoznateľným - Anthony Quinnom pustil do ďalšieho mimoriadne ambiciózneho projektu o osobnosti takmer neznámej mimo moslimský svet, Treba dodať, že hoci je tu postava Omara Mukhtara nepochybne (z časti) idealizovaná, Quinn hrá výborne a zásluhou maskérov v pozitívnom zmysle slova som ho prestal vnímať ako známeho herca. Zdatne mu už sekunduje iba Oliver Reed, pretože zvyšok zvučných mien ako sir John Gielgud, Irene Papas ako takmer karikatúrny Rod Steiger v úlohe Mussoliniho tu žiaden väčší priestor nedostanú. Vďaka štedrému rozpočtu je film zvládnutý technicky na dobrej úrovni, avšak ešte dôležitejšie je to, načo poukazuje. To, ako sú tu vykreslení taliani - hoci fašišti - dáva tušiť, prečo sa táto krajina nepodieľala na koprodukcii filmu a som zvedavý, ako bol vnímaní tamojšími divákmi pokiaľ sa dostal do ich distribúcie. Surová brutalita bojových scén v ktorých slabo ozbrojení, zato dôvtipní beduíni húževnato bojujú vopred prehratý boj je viditeľná najmä po bitke, kedy nad zmasakrovanými telami za zvukov víťaznej hudby zaveje talianska vlajka. ,,Ľudskejšia tvár" fašistov je napokon ukázaná až v závere či už v postave Omarovho obhajcu, alebo čiastočne v Reedovej postave, aby bol vykreslený ako vojak vážiaci si udatnosť svojho protivníka. (228. hodnotenie, 25. komentár k filmu) ()

Galerie (29)

Reklama

Reklama