Reklama

Reklama

Příběh libyjského hrdiny, který se postavil na odpor fašistickým vetřelcům. Je rok 1929 a Mussolini je nespokojen se situací v Libyi, kterou Itálie okupuje bezmála 20 let. Neustálé vzpoury žádají konečné zlomení domácího odporu. Z toho důvodu duce vysílá do země nekompromisního generála Rudolfa Grazianiho, aby se úkolu ujal a porazil vůdce odporu – učitele Omara Mukhtara (Anthony Quinn) přezdívaného Lev pouště. Ten je mazaným bojovníkem s dokonalou znalostí terénu, co svými rychlými výpady ze zálohy ochromuje italské jednotky a mizí stejně rychle jako přichází. Proto má také mezi italskými vojáky pověst přízraku. Graziani nastolí v okupovaných provinciích novou vlnu represí, a to donutí Mukhtara opět bojovat. První zdrcující Grazianiho porážka otevře italskému generálovi oči a uvědomí si, že svůj úkol za současné situace nemůže splnit. Dojde tak k razantním krokům – stavěním koncentračních táborů, vypalováním vesnic, trávení studní, popravám a k mohutné ofenzívě do pouště, kterou se do té doby nikdo neodvážil učinit... Filmové zpracování osudů Omara Mukhtara a tzv. pacifikace Libye se i přes obrovskou výpravu vrcholící spektakulárními bitvami stal kasovním neúspěchem. S rozpočtem přibližně 35 miliónů dolarů (nejdražším americkým filmem byl do té doby Superman z roku 1978 s rozpočtem 55 miliónů) neutržil ani 2 miliony. K úspěchu v kinech nepomohlo ani výrazné herecké obsazení, ať už oscarový Anthony Quinn, Oliver Reed, Irene Papasová či Rod Steiger, co si roli Benita Mussoliniho zahrál již podruhé (poprvé ve filmu Poslední dny Mussoliniho z roku 1974). Se snímkem se pojí také kontroverzní zákaz promítání v Itálii od roku 1982 s odůvodněním, že film poškozuje pověst italské armády, a na tamních televizních obrazovkách, resp. placeném kanálu Sky, se objevil až v roce 2009 při oficiální návštěvě Muammara Kaddáfiho. (Česká televize)

(více)

Recenze (37)

MurielRezek 

všechny recenze uživatele

Ač ze své podstaty pacifistka (byť nezapálená a neaktivní:), mám válečné filmy ráda. Patří k nim i tento starší snímek s hvězdným trojlístkem mých "topek": Anthony Quinn, Rod Steiger a Maurice Jarre. Všudypřítomný spalující sluneční žár libyjské pouště cítím ještě dnes, po čase stráveném v této africké zemi, byť převážně v klimatizované Tripolis. Přesvědčivé filmové zobrazení vlasteneckého odporu a statečného boje libyjských Arabů a Berberů proti italskému kolonialismu, má tak pro mne ještě další osobní, lidský rozměr. I v roce 1929 musela italská invaze čelit tuhému odporu beduínských povstalců v čele s Omarem Mukhtarem, kteří, přestože utrpěli těžké ztráty a měli k dispozici jen primitivní zbraně, pokračovali v nerovném boji. Italové dosáhli vítězství jen pomocí lsti, podvodu, porušování válečného práva a lidských práv (zabíjení válečných zajatců,věznění v koncentračních táborech, včetně pokusů o vyhladovění obyvatel), za použití tanků a letadel. Odkaz Omara Mukhtara, jehož poslední roky jsou ve filmu zachyceny, bývá zneužíván mnoha libyjskými politickými hnutími, včetně Muammara Kaddáfiho, který byl nejdéle vládnoucím diktátorem na světě. Doporučuji zhlédnout tento nepříliž známý, ale po všech stránkách velmi dobře natočený film zde: https://www.youtube.com/watch?v=T5NsRk3epKw ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Málo známa vojnová dráma z prostredia taliansko-líbyjskej vojny, či skôr okupácie Líbye fašistami. Vojnové scény pôsobia veľkolepo, množstvo pojazdnej a muničnej techniky dokazuje, že išlo o veľmi drahý špás. Škoda, že sa to aj herecky neiskrí viac ako len dvoma megahercami (prítomný Steiger v roli Duceho je dostáva minimum priestoru). Veľmi dobrá kamera, výprava a kostýmy bohaté. Jednak som sa však sympatiami trochu strácal, a to napriek tomu, že Taliani boli fašistickými agresormi. Asi to bude totálne odlišnými kultúrami, a tiež niekoľkými nelogickými vojnovými taktikami beduínov. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

perfektny film ako Omar Mukhtar bojuje proti osadeniu Libye Talianmi. Rolu Mukhtara zobral Anthony Quinn /Rek Zorba, Stvanci 1979/, dalej hrali aj Oliver Reed /Mladata 1979, Gladiator 2000/, skvela Irene Papas /Tisic dnu s Annou, Kazdemu co mu patri/, videl som aj Roda Steigera /Hurikán v Ringu, Zastavarnik, In the Heat of the Night/ a Luciana Catenaciho /Suda a Licha/. Dlho trva kym sa nieco zacne diat, no potom uz ma film tempo, vyborne bojove sceny, namakane dialogy ...... s absolutnym hodnotenim nevaham : 98 % ()

johny89 

všechny recenze uživatele

Tenhle skvělý film má na ČSFD jen 51 hodnocení? Je to snad proto, že ukazuje Italy jako naprosto neschopné válečníky a to i přes jejich obrovskou technickou převahu? Mimochodem jako válečníci neschopní opravdu byli, svým spojencům v Ose nadělali víc nepořádku než užitku. A nakonec jako i v první válce, se přiklonili na tu správnou stranu. Film je opravdu na očekávání povedený a překonává většinu ostatních v tomto žánru. Trochu mi připomíná film Ghandí. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tak som sa opäť dozvedel vďaka hranej kinematografii niečo nového o histórii a opäť to nebolo nič oslavné, práve naopak, môžeme si u nás v Európe zase sypať popol na hlavu za brutálne zverstvá páchaných na tzv. treťom svete. A pokiaľ ste doteraz mali Duceho snáď za nejakú komickú figúrku, tak tu jeho zverstvá pochopíte naplno. Tri hodiny sú zaplnené rovnomerne dialógmi, krutými vojnovými scénami, kde sú masakrovaní civilisti a potom vojnovými scénami takpovediac klasickými, kde si to rozdávajú armády na oboch stranách. I keď v prípade tej lýbijskej ťažko hovoriť zrovna o armáde. Hlavnú úlohu stvárnil Anthony Quinn, avšak viac priestoru prekvapivo dostáva Oliver Reed a ten si svojho krutého talianskeho generála vychutnáva s plnou parádou. No a kto iný mohol hrať opäť Mussoliniho, ak nie Rod Steiger, že. ()

Galerie (29)

Reklama

Reklama