Životopisný mág, Richard Attenborough, vytvořil gigantické dílo o jednom z největších mužů a v hlávní roli nebyl Ben Kingsley, ale sám Mohandás Karamčand Gándhí! To bylo neuvěřitelné. Jeden ze tří nejlepších výkonů ever! Tří hodinový film o velkém boji za mír a nespráví je opravdu monstrozní, už na první pohled hlásá poselství, ale jeho největší stinnou stránkou je spousta nudných scén, které plynou stejně pomalu, jako ty scény dobré. Nemůžu říct, že bych se přímo nudil, ale poměrně často jsem zažíval "bezvětří". ___ Jsem rád, že si mohu říct, že jsem viděl jeden z největších a nejoceňovanějších filmů a jsem rád, že jsem konečně pocítil Gándího snahu, ale přesto ta délka a určitá nezáživnost mě nutí kliknout po třech hvězdičkách. Asi by se hodilo říct, že tomu dám druhou šanci, ale já ji nedám. Tři hodiny je opravdu moc pro každý film, natož pro ty, které se táhnou jak žvýkačka. ___ Odnesl jsem si z toho snad hodně a nikdy nezapomenu na větu: Oko za oko a svět bude slepý.(19.8.2008)

Jednoznačne najlepší životopisný film, ktorý som videla a ktorý na mňa mimoriadne hlboko zapôsobil. (Muž do každého počasia je ešte lepší - dopísané 7.7.09) Gándhiho osobnosť je výnimočná svojou silou ducha, a preto naozaj stojí zato spracovať a ľuďom priblížiť jeho životnú filozofiu. Myslím, že takýto film by mal byť "povinným videním" nielen pre budúcich politikov.(29.7.2008)

• Shadwell

Kinematografie rozeznává tři časy: (i) Objektivní čas, po který divák sleduje dílo, měřený hodinkami. (ii) Filmový, nebo-li dramatický čas. (iii) Čas subjektivní, u kvalitní podívaný daný tím, že se vcítíme přes děj do postavy a prožíváme s ní všechny časové deformace. A teď klíčová otázka: Jak se přenést z času objektivního do subjektivního? Pochopitelně, přes čas dramatický (schopnost filmu vyprávět příběhy), ovšem ten v případě Gándího neexistuje, tudíž se přesouváme nazpět k času objektivnímu.(27.10.2008)

Smrt imperialistům! Tak přesně tohle si ten člověk s neskutečnou vnitřní sílou, hřejivým pohledem a odzbrojujícím úsměvem, praktizující model lidství nenásilím, nepřál. Kromě nepovzbudivého konce je mi líto i repetitivních úseků výpravné nudy, kterými utrpělo moje zaujetí, takže ve výsledku jsem se celkem vžila do Gándhího velké únavy ze zmaru svých ideálů. Škoda tak úžasného výkonu Bena Kingsleyho, který ani na okamžik nedal klesnout důstojnosti skutečného duchovního vůdce... a tak jen z úcty k oběma a několika silným scénám oceňuji výš, než jsem zamýšlela.Viděno v rámci Challenge Tour Special - Filmový lov - úkol č. 4, film, který trvá víc, než 180 minut.(6.6.2015)

Jak malým a bezvýznamným si člověk připadá... Attenboroughův opus beze zbytku vystihuje velikost Gándhího osobnosti a jeho důležitost (nejen) v Indické historii. I přes neskromnou stopáž si film udržuje vyprávěcí tempo, nenuceně podává ideu nenásilnosti, za níž slavný Ind bojoval a snaží se tvářit nevelkolepě, přičemž výsledek je pochopitelně už jen pro svou myšlenku opačný.(8.1.2009)

• - Bena Kingsleyho doporučil Richardu Attenboroughovi jeho syn, Michael Attenborough. Podle jiných zase na něj Attenboroughova asistenta upozornil Harold Pinter, který ho uviděl v jedné hře. (džanik)

• - Trevor Howard stihl natočit svou roli soudce Broomfield za dva dny. (Rugero)

• - Hned pro dva herce je Gándhí jejich posledním účinkováním. Svou poslední roli ve filmu ztvárnili John Boxer a John Clements. (Rugero)