Jeden ze 100 nejlepších životopisných filmů - 100 Greatest Biography Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Jeden ze snímků, který mne nejvíce ovlivnil a který mne svou silou pokaždé dojímá. Naprosto strhující příběh o úžasném muži rámovaný dějinami první půle 20.století. Život muže, který několikrát dokázal nenásilným protestem a duchovní silou pohnout stamilióny lidí v Britském impériu i v Indii a osvobodit Indii od kolonizátorů. Nejsilnější scény: Právě propuštěný Gándhí si říká jihoafrickému generálovi o peníze na taxi, Gándhí se ženou předvádějí svůj někdejší svatební rituál novináři, Gándhího pochod za solí, postupující fronta mlčenlivých Indů jdoucích pro svou sůl mlácená před solivarem, Gándhí držící půst za uklidnění náboženských nepokojů. Trailer: http://www.csfd.cz/film/350-gandhi-gandhi/videa/(2.1.2009)

Výborný film, s nímž bych ono vágní slůvko "nuda" rozhodně nespojoval. Ale neubránil jsem se cukání v koutcích prakticky u všech scén, v nichž vystupoval téměř karikaturisticky ztvárněný Muhammad Džinnáh v podání Alyque Padamseeho a věru to nebylo jen proto, že si ho tak trochu spojuju s podstatně lidštějším a charismatičtějším podáním Christophera Leeho. A pátou hvězdičku také nemůžu dát z toho důvodu, že znám film, který téma Gándhí zpracovává se znatelně vyšší myšlenkovou i filmařskou kreativitou, neotřelostí a imaginativností - Hey Ram. Líbil by se Civalovi? __________ P.S: Tak jsem si schválně na YouTube pustil všechna možná videa zachycující skutečného Džinnáha a ani na jednom se jakkoli neblíží tomu nafoukanému spratkovi z tohoto filmu.(14.11.2009)

Skutečně velký film.O tak velkém šlověku,jakým byl Mahátmá Gándhí,ostatně asi jiný než velký film natočit nešlo.Davy komparzistů,monstrózní tříhodinová stopáž,skvělá výprava,to vše ovšem zaniká vedle brilantního Bena Kingsleyho,který nikdy nepatřil mezi mé oblíbence,ovšem jeho převtělení se do postavy Gándhího je dechberoucí.Jeho hereckým koncertem jsem byl fascinován natolik,že jsem se ani nestihl moc nudit,jako někteří jiní,ovšem je pravda,že zvláště konec filmu lehce zdlouhavý je.To vynahrazuje velké množství skutečně silných scén a fakt,že Gándhí si filmový životopis zasloužil a dostal jeden z nejlepších. 80 %(25.6.2010)

Vyše trojhodinová a 9 (!!!) Oscarová biografia Mohandasa K. Gándhího stojí hlavne na životnom hereckom výkone Bena Kingsleyho. Krásny a dôležitý film má jedinú vadu a tou je občas príliš rozvláčne tempo. Netreba sa ho však báť, pretože ponúka to najlepšie, čo na poli tohto žánru vzniklo a za trpezlivosť pri sledovaní sa veľkoryso odvďačí. Epos ukazujúci, rovnako ako samotný človek, ktorým bol inšipirovaný, že aj politika sa dá robiť s ľudskou tvárou. Scéna pohrebu je najmasovejšou scénou histórie kinematografie s vyše 300-tisíc štatistami.. Povinná záležitosť. 9/10(7.10.2014)

pamatam sa aky som bol hotovy z kingsleyho vykonu v schindlerovom zozname..a to som dlho dlho netusil, ze 11 rokov predtym maximalne autenticky stvarnil legendarneho gandhiho..radost pozerat na takeho herca v tak dobre nakrutenom filme..klobuk dole pre attenborougha!!! ani neviem co dodat, snad len, ze tento film jednoznacne patri medzi skovsty kinematografie!!! 130%(5.5.2007)

• - Kingsleyovi předkové z otcovy strany pocházeli z indického státu Gudžarát, ze stejného, ve kterém se narodil Mahátma Gándhí. (džanik)

• - Attenborough sa projektom začal zaoberať už v roku 1962. Jeho hlavnou inšpiráciou bol Gándhiho výrok: „Oddávna mi pripadalo divne, ako môže ľudí povznášať poníženie ich blízkych." (Scevola)

• - Ben Kingsley byl Gándhímu tak podobný, že si mnoho domorodců myslelo, že je Gándhího duchem. (džanik)