मोहनदास करमचन्द गांधी Chtěl bych komentář vést ve stylu "gándhíovském". To znamená, předložit vám filozofickou úvahu. Něco, co by vás donutilo přemýšlet, tak jako to udělal film. Jenže po pár minutách jsem zjistil, že na to 1) nemám atestaci, a za 2) by můj myšlenkový proud zastínil Attenborough, který vypráví tak úchvatně, logicky a hlavně se zaujetím, že bych dopadl jako Bambi (sám a ubrečenej). Takže raději ne!__ Na snímek Gándhí se mi na poličce prášilo pěkně dlouho. Přeci jen na 188 minutový film by si člověk měl vzít dovolenou, ale osud tomu chtěl, že jsem trochu toho času našel a proč ho nevyužít ve společnosti pána jehož kroky jsou obsypány okvětními listy? Samozřejmě, opěvovaný výkon Bena Kingsleye je více než oprávněný, ale přesto mi ve filmu chyběla byť jen známka nějakého většího emočního vypětí. Smrt milované ženy už už měla nakročeno...ale byla přerušena hvízdajícím vlakem. Takže jsem se mohl maximálně bouchnout do kolen. Čert vem délku, já chci brečet!!!(29.10.2008)

Životopisné filmy mají vždycky to úskalí, že buď budou komplexní (a potom trochu nudné) a nebo zhutněné, zjednodušené a akčnější (a potom obvykle totálně nepřesné). Gándhí je blíž té první poloze, ALE tím svým pozvolným stylem hodně sedí do toho, jaká Indie je a jaký Gándhí (asi) byl. Výborná hudba, výpravné davové scény, skvělý Ben Kingsley a taky historická věrnost, zvlášť u momentů, které formovaly indické dějiny, jako je masakr v Amritsaru 1919, kde Britové postříleli kolem tisícovky neozbrojených lidí na shromáždění... včetně takového detailu, jako je doslovně přesná pozdější výpověď plk. Dyera před komisí, kde vcelku bez okolků říká, že kdyby se nebývalo auto s kulometem zaseklo u vjezdu, dal by z něj střílet taky.(26.12.2018)

"Som moslim, hindiusta, kresľan i žid..." Osem oscarový Gandhí je veľký film. Veľký čo do počtu oscarov, témy, davových scén, stopáže, veľkého hereckého výkonu, ale hlavne je o veľkom človeku, ktorý dokázal spojiť i nepriateľov - hinduistov a moslimov. Videl som to už veľmi, veľmi dávno, uff, to už bude i 20 rokov... Oprášil som dvd, ktoré mám už nejaký rok a prekvapilo ma niekoľko vecí. V prvom rade film nezostarol, je nadčasový, stále presvedčivý a kvalitný. Zaskočila ma prestávka na dvd, podobne ako pri Siedmych samurajoch, ak sa nemýlim. V kine to beriem, ale na dvd si to mohli odpustiť. Takmer som poskočil na gauči, keď som v malej scéne spoznal mladého D. D. Lewisa. Davové scény sú veľkolepé, dnes sa to robí digitálne, ale toto je úžasné. Nezabudnuteľný je masaker- streľba do davu, či pouličné nepokoje a hromadné bitky medzi moslimami a hinduistami... A Kingsley ? Nezabudnuteľný. " Viem o jednej ceste von z pekla... Nájdi chlapca, sirotu, tak starého ako bol tvoj, keď ho zabili a vychovaj ho ako svojho. A vychovaj ho ako moslima..." Ben Kingsley 100%. Film 90%.(27.10.2014)

[7/10] (Carolina Bank, Goldcrest, Indo-British, International, NFDC) (Technicolor /// Produkce: Richard Attenborough /// Scénář: John Briley /// Kamera: Ronnie Taylor, Billy Williams /// Hudba: Ravi Shankar, George Fenton /// Oscar: Richard Attenborough (nejlepší film), Richard Attenborough (režie), John Briley (scénář), Ben Kingsley (herec), Stuart Craig, Robert W. Laing, Michael Seirton (výprava), Billy Williams, Ronnie Taylor (kamera), John Mollo, Bhanu Athaiya (kostýmy), John Bloom (střih) /// Nominace na Oscara: Tom Smith (maskér), Ravi Shankar, George Fenton (hudba), Gerry Humphreys, Robin O´Donoghue, Jonathan Bates, Simon Kaye (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](14.2.2009)

Životopisný mág, Richard Attenborough, vytvořil gigantické dílo o jednom z největších mužů a v hlávní roli nebyl Ben Kingsley, ale sám Mohandás Karamčand Gándhí! To bylo neuvěřitelné. Jeden ze tří nejlepších výkonů ever! Tří hodinový film o velkém boji za mír a nespráví je opravdu monstrozní, už na první pohled hlásá poselství, ale jeho největší stinnou stránkou je spousta nudných scén, které plynou stejně pomalu, jako ty scény dobré. Nemůžu říct, že bych se přímo nudil, ale poměrně často jsem zažíval "bezvětří". ___ Jsem rád, že si mohu říct, že jsem viděl jeden z největších a nejoceňovanějších filmů a jsem rád, že jsem konečně pocítil Gándího snahu, ale přesto ta délka a určitá nezáživnost mě nutí kliknout po třech hvězdičkách. Asi by se hodilo říct, že tomu dám druhou šanci, ale já ji nedám. Tři hodiny je opravdu moc pro každý film, natož pro ty, které se táhnou jak žvýkačka. ___ Odnesl jsem si z toho snad hodně a nikdy nezapomenu na větu: Oko za oko a svět bude slepý.(19.8.2008)

• - Film obsahuje nejmasovější scénu, která byla do roku 2012 natočena. Scéna z pohřebního průvodu obsahuje necelých 300 tisíc účastníků, ze kterých pouze třetina z nich dostala za svou práci zaplaceno. Plat jednoho komparzisty byl 40 pencí.

• - Mahátma Gándhi bol ľavák, no vo filme píše Ben Kingsley pravou rukou. (kacer4)

• - Bena Kingsleyho doporučil Richardu Attenboroughovi jeho syn, Michael Attenborough. Podle jiných zase na něj Attenboroughova asistenta upozornil Harold Pinter, který ho uviděl v jedné hře. (džanik)