Gándhí

Trailer

Tento výpravný filmový epos oceněný osmi Oskary zobrazuje 56 let života legendárního indického vůdce, který se ve svých 79-ti letech stal obětí atentátu. Je mladým advokátem v Jižní Africe, když ho vyhostí z první třídy, přestože má platnou jízdenku. Rozhořčen tímto ponížením začne protestovat a bojovat za práva Indů a jiných utlačovaných barevné pleti. Následkem tohoto je povolán zpět domů: je ohromen bídou a tyranstvím Britů... (Mirax)

Trailer

berg.12

Jeden z filmů, ve kterém s u mě do jeho hodnocení výrazným způsobem zapsalo i jeho poselství. Sám film je možná opravdu více biografický než filmový, ale to, vzhledem k výše uvedenému, pro mě tentokrát není rozhodující. Navíc je pojatý opravdu velkolepě (na scéně pohřbu se účastnilo okolo 400 000 statistů) a pokud porovnáte Gándhího skutečnou řeč, vystupování a mimiku (krátké dobové filmy jsou součástí DVD), pak Ben Kingsley vytvořil jeho postavu naprosto famózním způsobem (jako identická kopie je srovnatelný snad pouze Val Kilmer coby Jim Morrison v "Doors"). Tenhle fakt přirozeně zastře jakýkoli dabing. Film poskytuje opravdu dostatek prostoru k zamyšlení a Gándhí v něm rozhodně není vylíčen jako nějaká černobílá postava. Stejně tak jeho myšlenka, která v jeho případě selhala při rozdělení Indie a její případná konfrontace s Hitlerem pozdějším vyhlazení Tibetu nebo i současností, se může zdát poněkud naivní. Já si to nemyslím, ale obhájit tuto myšlenku při dnešním pohledu na svět a skutečnost bych asi nedokázal. Ale mám hlubokou úctu k lidem (jako třeba Dalajláma), kteří se o to i dnes stále pokoušejí. ()

dopitak

Asi všechna pražská divadla se sešla v dabingovém studiu ČST! Výkvět předrevolučních hlasů v historickém eposu, který sice nenudí, strhující diváckou podívanou ale nenabídne. Prostě trochu otrockého popisu o všem co se týká Gándího a Indie. Mraky herců si žádaly své hlasy, což tehdy uměli vyřešit (srovnejte si na dabingforu počet herců prvního a druhého dabingu! Zkrátka, krásné záběry, prima hudba, pro laika solidní přednáška na téma nezávislost Indie, ale ty tři hodiny vás to stát bude! ()

TeeAge

|| Scenár: John Briley | Hudba: Ravi Shankar, George Fenton | Distribúcia: Columbia Pictures | Štúdio: Goldcrest Films | Rozpočet: 13 miliónov £ | Tržby: 80,700,000 $ || Nie náhodou bol Attenboroughov Gandhi aj komerčne úspešným filmom. Nie je totiž len jednoduchým popisným snímkom o živote nevšedného človeka, ale i umelecky prepracovaným filmom. Attenboroughovi sa podarilo priniesť atmosféru krajín autentickými davovými scénami a pri tom všetkom dbať nato, aby film odzrkadlil i posolstvo, za ktoré Gandhi bojoval. Jediná maličkosť, ktorá ma odradila od plného hodnotenia, bola trošku dlhá metráž. 84% | Blu-Ray, THX, EN DTS | ()

Exkvizitor

"Oko za oko a svět bude slepý." - Mohandás Karamčand Gándhí je pro mě jedním z největších mužů světové historie a nejkrásnější je, že jeho filozofie se ukázala v praxi funkční. Právě tenhle fakt dokazuje, že na tom lidstvo snad ještě není tak špatně. Životopisný velkofilm Richarda Attenborougha je sice opravdu dlouhý, ale nezdá se mi, že by v něm byla hluchá místa. Kingsleyho výkon je geniální, zbytek ansámblu ovšem rovněž není k zahození. Největším překvapením pro mě byla účast Nigela Hawthornea, který je na scéně jen pár vteřin, ale i tak dokáže předvést další skvělou "humphreyovskou" kreaci á la Jistě, pane ministře. "Gándhí" je krásný film o krásném člověku s hlubokým morálním poselstvím. ()

kinej

Viděl jsem nějaké staré záběry Gándhího, a Ben Kingsley ho zahrál absolutně dokonale. Film ukazujem jak se dá taky dělat politika. Škoda, že Gándhí byl tolik moc jedinečný. Takového charismatického vůdce by v takovém Izraeli, či Palestině potřeboval celý svět. Ale to se samozřejmě nestane, protože Gándhí byl jen jeden, a nikdo podobný už nikdy v politice nebude. A ten film, to je prostě skvělý film o něm. ()

• Richard Attenborough sa projektom začal zaoberať už v roku 1962. Jeho hlavnou inšpiráciou bol Gándhiho výrok: „Oddávna mi pripadalo divné, ako môže ľudí povznášať poníženie ich blízkych.“ (Scevola)
  • Film je zařazen na seznamu "nejvýznamnějších filmů", který vydal Vatikán v roce 1995 na přání papeže Jana Pavla II. Nachází se v kategorii filmů, které jsou významné svou uměleckou hodnotou. (gjjm)

Související novinky

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

28.11.2009

Krišna Pandit Bhandži, známý též jako Ben Kingsley, se vrací ke kořenům – jak genetickým, tak i ke kořenům své kariéry. V roce 1983 získal Oscara za hlavní roli v Gándhím a přestože později ukořistil… (více)