Velký film. Ve všech směrech - tedy i co do stopáže, což mu bohužel trochu ubližuje. Ale život člověka nemůžete obsáhnout vyprávěním. Film Gándhí však spíše než "výřezy z života skvělého člověka" podle mě představuje "výřezy z arogance lidstva a jeho násilné povaze". A proti takové ani velký duch, jakým byl ten Gándhího (a několika jeho "inkarnací" před ním), očividně nemůže stačit. Vynikající Kingsley...(3.10.2015)

[7/10] (Carolina Bank, Goldcrest, Indo-British, International, NFDC) (Technicolor /// Produkce: Richard Attenborough /// Scénář: John Briley /// Kamera: Ronnie Taylor, Billy Williams /// Hudba: Ravi Shankar, George Fenton /// Oscar: Richard Attenborough (nejlepší film), Richard Attenborough (režie), John Briley (scénář), Ben Kingsley (herec), Stuart Craig, Robert W. Laing, Michael Seirton (výprava), Billy Williams, Ronnie Taylor (kamera), John Mollo, Bhanu Athaiya (kostýmy), John Bloom (střih) /// Nominace na Oscara: Tom Smith (maskér), Ravi Shankar, George Fenton (hudba), Gerry Humphreys, Robin O´Donoghue, Jonathan Bates, Simon Kaye (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](14.2.2009)

Jak malým a bezvýznamným si člověk připadá... Attenboroughův opus beze zbytku vystihuje velikost Gándhího osobnosti a jeho důležitost (nejen) v Indické historii. I přes neskromnou stopáž si film udržuje vyprávěcí tempo, nenuceně podává ideu nenásilnosti, za níž slavný Ind bojoval a snaží se tvářit nevelkolepě, přičemž výsledek je pochopitelně už jen pro svou myšlenku opačný.(8.1.2009)

Oživlá učebnice dějepisu postrádající hlubší ponor do nitra hlavní postavy - Gándhí na diváka nepůsobí jako filmový hrdina, ale jako historická postava. Jeho do extrému dovedená metoda prosazování dobra skrz pasivní rezistenci vůči zlu je ale natolik inspirativní, že celý film působí jako obrovský morální apel. Nejde o Indii ani o Gándhího, nýbrž o principy, které by se měly stát součástí osobnosti každého člověka.(22.4.2006)

Scénář: John Briley .. Německo mělo Adolf Hitlera, Čína Mao Ce-tunga, Kuba Fidel Castra, Vietnam Ho Či Mina, Indie Móhandás Gándhího - vůdce z lidu, který pozvedl národ a udal jeho směr vstříc událostem 20 století. Tím však jakákoliv podoba končí, jelikož tyran a diktátor z něj nikdy nebyl a o změny k cestě za svobodou se zasadil zcela jiným, trpělivě mírumilovným a pokorným způsobem. Gándhí - velký muž, velké myšlenky, velký portrét. Jak už prolog samotného snímku říká, život žádného člověka nejde shrnout do jednoho vyprávění. A tak je nám Mahátma Gándhí (kterého ztvárnilo jeho dvojče Ben Kingsley, jinak si tu dokonalou podobu a interpretaci neumím vysvětlit) předložen tak, aby se dostal každému co nejblíže srdci. V mnoha momentech zjednodušeně, v jeho případě téměř bezkonfliktně s důrazem na zásadovost a vytrvalost, že cesta pravdy a lásky vždy zvítězí. Richard Attenborough se tímto mamutím portrétem nesmazatelně zapsal do dějin kinematografie a určitě není ztráta času ty tři hodiny ve společnosti takového muže strávit.(26.10.2007)

• - Režisér Richard Attenborough pripravoval film 40 rokov. (vander19)

• - Ben Kingsley byl Gándhímu tak podobný, že si mnoho domorodců myslelo, že je Gándhího duchem. (džanik)

• - Kingsleyovi předkové z otcovy strany pocházeli z indického státu Gudžarát, ze stejného, ve kterém se narodil Mahátma Gándhí. (džanik)