Vražda na úrovni

• Velká Británie Murder by Decree (více)
Trailer

Sherlock Holmes na stopě Jacka Rozparovače. Londýn, druhá polovina 19. století. Sherlock Holmes a jeho nerozlučný přítel dr. Watson pátrají po pachateli série bestiálních vražd prostitutek v chudinské čtvrti Whitechapel, jehož šokovaná veřejnost pokřtila na Jacka Rozparovače. Ani geniální detektiv však na počátku případu netuší, do jak vysokých kruhů jej nakonec zavede... Britsko-kanadský film, natočený podle literární předlohy Johna Lloyda a Elvyna Jonese, je realizován jako stylizovaná podívaná, zdůrazňující ponurou atmosféru Londýna na konci 19. století a sázející především na plejádu známých hereckých tváří. Sherlocka Holmese ztvárnil Christopher Plummer, dr. Watsona James Mason, v úloze intrikánského detektiva Foxborougha uvidíme Davida Hemmingse a s postavou poněkud výstředního jasnovidce Leese si osobitě poradil Donald Sutherland. Režisér Bob Clark proslul jako tvůrce jednoho z prvních slasherů v dějinách kinematografie, filmu Černé Vánoce (Black Christmas, 1974). (Česká televize)

Trailer

Hellboy

Přimíchat do skutečných historických událostí postavu Sherlocka Holmese je geniální a nesmírně vděčný nápad (a v tomto filmu také není uplatněn poprvé, viz snímek Studie strachu (1965), kde se Holmes taktéž postaví Jacku Ripperovi). Kdo není obeznámen s knížkou Final Solution od Stephena Knighta nebo geniální komiksovou knihou Z pekla Alana Moorea, respektive jejím filmovým zpracováním, může být filmem a jeho závěry překvapen až ohromen. Naopak kdo už slyšel, jak to s Jackem Rozparovačem "skutečně" bylo, si bude vychutnávat pouze fakt, že to vidí skvěle zfilmované a že záhadu objasňuje právě největší světový detektiv, Sherlock Holmes. Na můj vkus byl snímek snad až příliš dlouhý, ačkoliv jsem se u něj nenudil, to zase ne. A nebylo zde tolik detailů z Ripperova řádění, kolik bych si přál. Například dopisy posílané novinám, celé to šílení okolo... PS: Filmové Z pekla jsem pořád ještě neviděl, ale snad to brzy doženu a budu moci srovnávat... Jinak nutno dodat, že Mooreův komiks na toto téma je asi stokrát obsáhlejší a vydal by na sérii filmů. ()

darkrobyk

Příjemně temná variace na Jacka Rozparovače, která je však zástěrkou pro nekalé rejdy zednářů. Noční křivolaké uličky Londýna, kde není pro mlhu vidět na krok, se stávají báječnou hororovou kulisou k vyšetřování brutálních vražd (podříznutí, vyříznutí srdce, rozčtvrcení...). Byť jsou oběťmi kurvy, zájem o nalezení vraha je veliký. Jen pozvolna jsou rozmotávány nitky spletitého případu a vyšetřovatelé postupně zjišťují, že stopy vedou až ke špičkám společnosti. Plummerův Holmes je neodolatelný, i když ve střetech je neohrabaný a stále padá k zemi jako brambora. Kdo si zamiloval bojová umění Holmese v podání Roberta Downeyho Jr., bude po většinu snímku zoufale lomit rukama. Film se nevyžívá v otevřeném gore, což nakonec nevadí. Masakrování nebohé ženy, které sleduje kamera z povzdálí skrze sklo špinavého okna, je tak možná daleko mrazivější. A k podtržení scény stačí záběr na obličeje mučitelů postříkané krví... Holmes s Watsonem občas pronesou vtipnou hlášku (zábavné je zatčení Watsona, když pátrá po informacích mezi šlapkami), celkově je však ladění snímku pochmurné a vážné. Uprostřed temného Londýna číhá zlo.... ()

Autogram

Asi som už namlsaný moderným Sherlockom a takýto konverzačný ma nechal celkom bez záujmu. Neobsahuje dokonca ani poriadne vyšetrovanie a celé je to len sledom náhod a ešte aj výsledok je úplne nezáživne podaný. Slobodomurárske konšpirácie do kriminálky nepasujú, a už vôbec by nemali byť nosnou témou. ()

Kulmon

Londýn konce 19. století. Temné uličky, všudypřítomná mlha a tajemné vraždy mladých prostitutek, připisované ještě tajemnější postavě: Jack Rozparovač. Tomu je však na stopě Sherlock Holmes. Přiznám se, že James Mason mi jako dr. Watson přišel věrohodnější, než Holmes v podání Christophera Plummera, ale to je asi jen můj pocit. ()

joker.george

Výborná chemie mezi detektivy a jejich vzájemné slovní výměny jsou základem úspěchu, a to snímek nabízí. K tomu se do děje připojila pochmurnost díky přítomnosti Jacka Rozparovače, což ještě umocňuje mlha a londýnské uličky. A to by mi ke spokojenosti úplně stačilo. Jenže ty části na sebe plynule nenavazují a vždycky po nějakém čase nastane chvíle, kdy se v příběhu vůbec nic neděje, a zůstává tak pouze bezradnost, která mě vytáčela, jelikož jsem viděl tu potencionální kvalitu, kterou mohl film jistě nabídnout. ()

• Na maketě londýnských doků pracovalo 50 dělníků celé dva měsíce - byla postavena z železničních trámů a obrovitý bazén představující Temži obsahoval téměř 2 miliony litrů vody. (mahler)
  • James Mason byl jedním z posledních obsazených herců. Režisér Bob Clark cestoval do Španělska, kde Mason natáčel, aby se osobně setkali. Mason souhlasil, že bude Watsona hrát pod podmínkou, že Watson v jeho podání nebude hloupý osel, což bylo dříve pravidlem. Clark souhlasil a přepsal některé pasáže včetně proslulé scény s hráškem. (Kulmon)
  • Podle režiséra Clarka, se Plummer jednou vrátil z oběda opilý, ale scénu odehrál, aniž by to bylo poznat. (Kulmon)

Související novinky

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Z Ameriky přichází velmi smutná zpráva. Dnes ráno ve svém domě v Connecticutu zemřel legendární kanadský herec a držitel Zlatého glóbu i Ceny akademie, Christopher Plummer. Populárnímu tvůrci známému… (více)