Vražda na úrovni

Sherlock Holmes and Saucy Jack

Krimi / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / Kanada, 1979, 124 min

• Terva

První vražda ve filmu ( celkově už třetí ), okolo sedmé minuty mě tak trochu hudebně připomněla Spielbergovi Čelisti. CITÁT - Baker street 221b........... Postřehy : Watson působí dojmem vystrašeného prosťáčka, ale zdání klame. Holmes není tak charismatický, jak by měl být. Londýnská, pověstná, mlha se zjevuje, jen když je to potřeba a třeba Baker street se úplně vyhýbá. Na pohřbu jedné prostitutky bylo nějak moc lidí. Hudba je někdy přehnaně dramatická až rušivá. Takto zpracovaný příběh Sherlocka Holmese mě nebavil. CITÁT - Muž, postrádající morálku, je stejně vinen, jako vrah samotný..........(1.9.2011)

Co můžeme od tohoto detektivního příběhu očekávat, že by Sherlock Holmes a Dr. Watson byl na stopě dodnes nerozluštěné záhady londýnského Jacka Rozparovače? Snad bych mohl začít tímto lidovým rčením. Není šprochu, aby na něm nebylo něco pravdy. Fiktivní konstrukce předestřeného příběhu působí téměř věrohodně, přesněji řečeno pravděpodobně, ale i přes tuto skutečnost jde pouze o jednu z mnoha teorií. Herec Christopher Plummer coby brilantní sherlockovský představitel typově odpovídá bez jakýchkoli pochyb mé představě mistra dedukce. Zbývá ještě připomenout, že vystupňovaná škála napětí má působnost, a z kulis ponurých uliček starého Londýna temné čtvrti Whitechapel sálá bizarní atmosféra. V každém případě lze film považovat za jeden z těch kvalitnějších, co bylo o Sherlocku Holmesovi natočeno.(1.5.2012)

Sherlockovky nie sú síce moja šálka čaju, ale táto patrí medzi to lepšie, čo som videl. Aj v atraktívnej spojitosti s Jackom Rozparovačom to má zaujímavú mysterióznu i trilerovskú atmosféru. Ústredná dvojka Plummer + Mason je bezchybná, v prípade Masona aj s vkusným humorom. V menách postáv a zamotanom deji som sa trochu strácal, ale napravil to záverečný Holmesov monológ.(25.12.2017)

Zajímavý příspěvek do rubrik Sherlock Holmes a Jack Rozparovač. Jen mě trochu mrzí nevyrovnanost jednotlivých scén. Atmosféra zamlženého nočního Londýna plného strachu z brutálního vraha je vskutku velmi sugestivní - jen se s ní poměrně dost šetří. Jakmile se rozední a odejde z křivolakých uliček, chybí filmu patřičný tah. V první půlce navíc působí poměrně těžkopádně. Díky nadupané závěrečné půlhodině (Sherlockův monolog před soudem je možná nejsilnější scénou), několika drsnějším scénám a skvělému tandemu Plummer / Mason se z toho nakonec vyklube nadprůměrný thriller, i když nejlepším Jackem Rozparovačem pro mě zůstane ten s Michaelem Cainem a nejlepší Holmesovkou Pes Baskervillský z třiaosmdesátého. 75%.(5.9.2015)

Napětí, mrazivá ponurá atmosféra, špína a chlad. Všechno to tu je a je to lehce uvěřitelné. Výborné zpracování Sherlocka z roku 78 (ne 79). Plummer a Mason si moje sympatie získali hned. Jen mě osobně mrzí ne zrovna šťastná volba M. Moravce pro dabing Ch. Plummera. Plummerův hlas v originále je totiž daleko méně hrubý a od hlasu M. Moravce tolik odlišný. Škoda. I tak nadprůměr.(21.2.2016)

• - Bob Clark zkoumal, zda slovo "prd" existovalo v roce 1888. Existovalo. (Kulmon)

• - Film byl nominován na 8 cen Genie Awards. Získal jich celkem pět - Bobb Clark za režii, Christopher Plummer za mužský herecký výkon, Genevieve Bujold za nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli, Stan Cole za střih a Paul Zaza s Carlem Zittrerem za nejlepší hudbu. (mahler)

• - Podle režiséra Clarka, se Plummer jednou vrátil z oběda opilý, ale scénu odehrál, aniž by to bylo poznat. (Kulmon)