Vražda na úrovni

• Velká Británie Murder by Decree (více)
Trailer

Píše se rok 1888 a v chudinské londýnské čtvrti Whitechapel řádí sériový vrah. Ten si brzy vyslouží přezdívku Jack Rozparovač. Těla svých obětí, jimiž jsou prostitutky, totiž vždy navíc krutě zohaví. Policie je bezradná a v ulicích vládne strach. Poté co je nalezeno tělo třetí oběti, ujímá se vyšetřování proslulý detektiv Sherlock Holmes a jeho přítel, doktor Watson. Čtvrtá vražda na sebe nenechá dlouho čekat a naši vyšetřovatelé brzy odhalují, že zavražděné ženy pocházely ze stejné čtvrti a společně se vídaly v jednom z místních podniků. Pátráním mezi ostatními prostitutkami se jim podaří zjistit, že se s nimi také přátelila jistá Mary Kellyová, která by do případu mohla vnést více světla. Není však nikde k nalezení. Když se nakonec Sherlockovi podaří k smrti vyděšenou Mary vypátrat, vypráví mu o jakémsi tajemství, které má za úkol střežit. Týká se její kamarádky Annie Crookové a jejího dítěte. Mary má však strach se komukoli svěřit. Všechny její kamarádky, kterým o této záležitosti řekla, byly bestiálně zavražděny. Je jasné, že klíčem k vyřešení případu je Annie Crooková, kterou Sherlock s Watsonem objeví nedobrovolně internovanou v odlehlé psychiatrické léčebně. I když téměř napůl smyslů zbavená, vypráví Annie Holmesovi příběh o svém dítěti a muži jménem Eddy. Informace jsou útržkovité, ale Sherlockovi začíná být jasné, že případ bude mnohem složitější a nebezpečnější, než si dosud myslel. Stopy ukazují do vysokých politických kruhů a možná až k samotné královské rodině. (TV Prima)

Trailer

Radyo

Naprosto skvělým způsobem udělaný film o legendárním Jacku Rozparovači, po jehož stopách se vydává samotný Sherlock Holmes. Lepšího Holmese, než v podání Christophera Plummera by nesehrál ani sám Sherlock. Taky Mason alias dr. Watson hraje výborně. Atmosféra je mrazivá a napínavá až do konce. A kdo myslíte, že nakonec byl tím masovým vrahem ? ()

DaViD´82

Snímek na úrovni, který dokonale spojuje to nejlepší z teorie Stephena Knighta o Jacku Rozparovači (té samé ze které vychází i Moorovo Z pekla) s postavami z pera Arthura Conana Doylea. Plummer sice není nejlepší Holmes, stejně jako není Mason nejlepším Watsonem, ale síla jejich dvojice je ve vzájemné chemii. Ta je totiž ukázková a plně přebíjí i fakt, že tady se na deduktivní metodu nehraje. ()

Gilmour93

„Když se lidé bojí, obracejí se k Bohu. Když jim nepomůže, hledají ďábla..“ Knižní předloha Jack the Ripper: The Final Solution od novináře Stephena Knighta sice byla těžce zdiskreditována, ale ta premisa, že za slavnými vraždami prodejných děvčat z Whitechapelu, co měly víc tělesných otvorů než zubů, stojí spolčení vyšších kruhů, ta je prostě sexy. Studiové doky a všemožné poutače obchodů ve špinavých uličkách s povalující se mlhou přinášejí tu správnou atmosféru viktoriánské Anglie, duo Plummer, Mason a hudební podkres v dramatických momentech si po celou dobu udržují vysoký standard, nechybí detektivova přirozená skromnost (Watson: „Ó, vy jste úžasný!“, Holmes: „Vím..“) a talentovaný houslista z Baker Street překvapí nejen modernou odkojené diváky svým svědomím a empatií. Zkrátka krimi na úrovni s líbivým mysteriózno-mystifikačním ohonem. Slovo spiknutí bude vždycky znít líp než syfilis.. ()

Kulmon

Londýn konce 19. století. Temné uličky, všudypřítomná mlha a tajemné vraždy mladých prostitutek, připisované ještě tajemnější postavě: Jack Rozparovač. Tomu je však na stopě Sherlock Holmes. Přiznám se, že James Mason mi jako dr. Watson přišel věrohodnější, než Holmes v podání Christophera Plummera, ale to je asi jen můj pocit. ()

flanker.27

Kdysi v dětském věku ještě před revolucí spatřen začátek v nočních hodinách v TV. Noční neosvětlené uličky, pohled očima vraha a jeho vnitřní hlas "Teď" a první oběť padá k zemi. To je v podstatě všechno, co si pamatuju, maminka sama vyklepaná strachy mě záhy zahnala do postele. Noční můry jsem měl ještě dlouho a teď bych se s tím chtěl poprat znovu, žel nevím, že by to za posledních cca 10 let někde běželo. Kéž to vyjde na DVD. Update: 20.2.2016 nám televize přinesla tento film v příhodných nočních hodinách, mohl jsem proto porovnat záblesky z dětské paměti s viděným dílem. Nu, viděl jsem to rád, i když spíš než strach už budí film takovou nostalgii a vzdor obsahu i jistý nádech romantického dobrodružství odehrávajícího se v potemnělých křivolakých uličkách viktoriánského Londýna. Plummer a Mason jsou brilantní a Watson je tu zase jednou za víc než jen naivního přihrávače, daleko více tvoří sympatický sehraný tým. K atmosféře přidává i to, že film se vyhýbá krvavým detailům, ale chytře je divákovi naznačuje např. v podobě záběrů na tváře pachatelů skrz okno. A navíc jsem si užil krásný starý dabing, pastva pro uši. Kolegyně elizabeth_ba zmiňuje film s Michaelem Cainem, docela rád bych si ho také zase zopakoval. ()

• !!!SPOILER!!!: Oproti knižní předloze byla v tomto filmu změněna jména a počet vrahů. Postava sira Willama Gulla je zde pojmenována jako sir Thomas Spivey, jeho spolupachatelé, štolba John Netley a Sir Robert Anderson (asistent komisaře Londýnské policie) jsou spojeny v postavu Williama Sladea. (mahler)
  • Peter O'Toole byl původně obsazen jako Holmes a Laurence Olivier jako Watson. Ale v minulosti jim to spolu herecky neklapalo, proto se od tohoto záměru ustoupilo. (Kulmon)
  • Bob Clark zkoumal, zda slovo "prd" existovalo v roce 1888. Existovalo. (Kulmon)