poster

Vražda na úrovni

 • Velká Británie

  Murder by Decree

 • USA

  Sherlock Holmes and Saucy Jack

Krimi / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / Kanada, 1979, 124 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • lamps
  ****

  Vynikající thriller, ve kterém herecky exceluje Christopher Plummer coby představitel nejslavnějšího detektiva v dějinách, jenž na svou obranu žádnou střelnou zbraň nepotřebuje. I když hlavní roli si tu pro sebe zabraly špinavé a děsivé ulice nočního Londýna zahalené tak hustou mlhou, že už od úvodních záběru mě začal šimrat mráz na zádech. Tempo možná místy trochu polevovalo, ale dou Holmes-Watson bylo opravdu nesmírně sympatické, atmosféra pěkně mrazivá a Bob Clark se za svůj příspěvek do dlouhé řady filmových adaptací podle mistra Doyla nemusí vůbec stydět.(25.5.2012)

 • LadyPupu
  ****

  Napětí, mrazivá ponurá atmosféra, špína a chlad. Všechno to tu je a je to lehce uvěřitelné. Výborné zpracování Sherlocka z roku 78 (ne 79). Plummer a Mason si moje sympatie získali hned. Jen mě osobně mrzí ne zrovna šťastná volba M. Moravce pro dabing Ch. Plummera. Plummerův hlas v originále je totiž daleko méně hrubý a od hlasu M. Moravce tolik odlišný. Škoda. I tak nadprůměr.(21.2.2016)

 • flanker.27
  ****

  Kdysi v dětském věku ještě před revolucí spatřen začátek v nočních hodinách v TV. Noční neosvětlené uličky, pohled očima vraha a jeho vnitřní hlas "Teď" a první oběť padá k zemi. To je v podstatě všechno, co si pamatuju, maminka sama vyklepaná strachy mě záhy zahnala do postele. Noční můry jsem měl ještě dlouho a teď bych se s tím chtěl poprat znovu, žel nevím, že by to za posledních cca 10 let někde běželo. Kéž to vyjde na DVD. Update: 20.2.2016 nám televize přinesla tento film v příhodných nočních hodinách, mohl jsem proto porovnat záblesky z dětské paměti s viděným dílem. Nu, viděl jsem to rád, i když spíš než strach už budí film takovou nostalgii a vzdor obsahu i jistý nádech romantického dobrodružství odehrávajícího se v potemnělých křivolakých uličkách viktoriánského Londýna. Plummer a Mason jsou brilantní a Watson je tu zase jednou za víc než jen naivního přihrávače, daleko více tvoří sympatický sehraný tým. K atmosféře přidává i to, že film se vyhýbá krvavým detailům, ale chytře je divákovi naznačuje např. v podobě záběrů na tváře pachatelů skrz okno. A navíc jsem si užil krásný starý dabing, pastva pro uši. Kolegyně elizabeth_ba zmiňuje film s Michaelem Cainem, docela rád bych si ho také zase zopakoval.(15.4.2007)

 • dopitak
  ***

  Dobří herci, skvělý dabing (Moravec, Sejk), ale příběh mě nebavil, nebylo to ani napínavé, ani hororové, a konec u soudu tak trochu mimózní. Kazí to výprava jak ze Záhady hlavolamu (studiovka s minimem pohybu). O to víc mám radši tohohle Holmese z Blat, tam je víc volnosti a taky hu hu napětí.(2.8.2015)

 • darkrobyk
  ****

  Příjemně temná variace na Jacka Rozparovače, která je však zástěrkou pro nekalé rejdy zednářů. Noční křivolaké uličky Londýna, kde není pro mlhu vidět na krok, se stávají báječnou hororovou kulisou k vyšetřování brutálních vražd (podříznutí, vyříznutí srdce, rozčtvrcení...). Byť jsou oběťmi kurvy, zájem o nalezení vraha je veliký. Jen pozvolna jsou rozmotávány nitky spletitého případu a vyšetřovatelé postupně zjišťují, že stopy vedou až ke špičkám společnosti. Plummerův Holmes je neodolatelný, i když ve střetech je neohrabaný a stále padá k zemi jako brambora. Kdo si zamiloval bojová umění Holmese v podání Roberta Downeyho Jr., bude po většinu snímku zoufale lomit rukama. Film se nevyžívá v otevřeném gore, což nakonec nevadí. Masakrování nebohé ženy, které sleduje kamera z povzdálí skrze sklo špinavého okna, je tak možná daleko mrazivější. A k podtržení scény stačí záběr na obličeje mučitelů postříkané krví... Holmes s Watsonem občas pronesou vtipnou hlášku (zábavné je zatčení Watsona, když pátrá po informacích mezi šlapkami), celkově je však ladění snímku pochmurné a vážné. Uprostřed temného Londýna číhá zlo....(14.2.2014)

 • - Rozpočet fimu byl 5 000 000 $. Značná část rozpočtu padla na výpravu filmu. (mahler)

 • - Herci Frank Finlay a Anthony Quayle spolu hráli také ve filmu Studie strachu (1965), ve kterém je protivníkem Sherlocka Holmese rovněž Jack Rozparovač. Frank Finlay v něm hrál dokonce stejnou roli - inspektora Lestrada. (mahler)

 • - James Mason byl jedním z posledních obsazených herců. Režisér Bob Clark cestoval do Španělska, kde Mason natáčel, aby se osobně setkali. Mason souhlasil, že bude Watsona hrát pod podmínkou, že Watson v jeho podání nebude hloupý osel, což bylo dříve pravidlem. Clark souhlasil a přepsal některé pasáže včetně proslulé scény s hráškem. (Kulmon)