Vražda na úrovni

Sherlock Holmes and Saucy Jack

Krimi / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / Kanada, 1979, 124 min

• Terva

První vražda ve filmu ( celkově už třetí ), okolo sedmé minuty mě tak trochu hudebně připomněla Spielbergovi Čelisti. CITÁT - Baker street 221b........... Postřehy : Watson působí dojmem vystrašeného prosťáčka, ale zdání klame. Holmes není tak charismatický, jak by měl být. Londýnská, pověstná, mlha se zjevuje, jen když je to potřeba a třeba Baker street se úplně vyhýbá. Na pohřbu jedné prostitutky bylo nějak moc lidí. Hudba je někdy přehnaně dramatická až rušivá. Takto zpracovaný příběh Sherlocka Holmese mě nebavil. CITÁT - Muž, postrádající morálku, je stejně vinen, jako vrah samotný..........(1.9.2011)

Naprosto skvělým způsobem udělaný film o legendárním Jacku Rozparovači, po jehož stopách se vydává samotný Sherlock Holmes. Lepšího Holmese, než v podání Christophera Plummera by nesehrál ani sám Sherlock. Taky Mason alias dr. Watson hraje výborně. Atmosféra je mrazivá a napínavá až do konce. A kdo myslíte, že nakonec byl tím masovým vrahem ?(31.7.2002)

Napětí, mrazivá ponurá atmosféra, špína a chlad. Všechno to tu je a je to lehce uvěřitelné. Výborné zpracování Sherlocka z roku 78 (ne 79). Plummer a Mason si moje sympatie získali hned. Jen mě osobně mrzí ne zrovna šťastná volba M. Moravce pro dabing Ch. Plummera. Plummerův hlas v originále je totiž daleko méně hrubý a od hlasu M. Moravce tolik odlišný. Škoda. I tak nadprůměr.(21.2.2016)

Tohle jsem poprvé viděl jako kluk v kině a byl jsem z toho naprosto vyřízený. V roce 2001 natočili bratři Hughesové film Z pekla s Johny Deppem a vzpoměl jsem si, že už jsem něco podobného viděl.Trvalo hodně let než to uvedla ČT 1 a díky za to. Christopher Plummer a James Mason to zvládli skvěle. Za mě jasných pět hvězd.(21.2.2016)

• Maynard.

A jéje... Tak tohle podání nejznámějšího soukromýho vočka mi teda vůbec nesedlo. Sherlocka si takle vůbec nepředstavuju, ani trošku. V tomto filmu není prakticky nikdy o krůček před ostatními, není ani příliš důmyslný, ani charismatický, ani vtipný, ani aspoň trošku sportovně založen, není to prostě TEN Sherlock, před kterým by se měli strachy třást ti největší zločinci. Co se týče příběhu, tak mě lákalo pomyšlení na to, že se Sherlock (a samozřejmě jeho poskok Watson) utká se samotným Jackem Ripperem, páč jeho příběh mě děsí už od malička. Bohužel sem se ale dočkal pomale plynoucí detektivky, ve který chybělo snad uplně vše, co by se dalo spojit s kvalitním filmem. Přemýšlení Sherlocka, který na závěr honí vraha a pro jistotu svou pistoli vrátí Watsonoj a taky stupidní smrt tohoto vraha (oběsil se v rybářké síti, naprostá blbost). Soráš za tenhle spojler, ale vono je to jedno, páč na tenhle film je prostě úplně zbytečný koukat... No, je vidět, že tomuhle rejžoj se toho v jeho filmové kariéře moc nepovedlo.(25.4.2011)

• - !!!SPOILER!!!: Oproti knižní předloze byla v tomto filmu změněna jména a počet vrahů. Postava sira Willama Gulla je zde pojmenována jako sir Thomas Spivey, jeho spolupachatelé, štolba John Netley a Sir Robert Anderson (asistent komisaře Londýnské policie) jsou spojeny v postavu Williama Sladea. (mahler)

• - Herci Frank Finlay a Anthony Quayle spolu hráli také ve filmu Studie strachu (1965), ve kterém je protivníkem Sherlocka Holmese rovněž Jack Rozparovač. Frank Finlay v něm hrál dokonce stejnou roli - inspektora Lestrada. (mahler)

• - James Mason byl jedním z posledních obsazených herců. Režisér Bob Clark cestoval do Španělska, kde Mason natáčel, aby se osobně setkali. Mason souhlasil, že bude Watsona hrát pod podmínkou, že Watson v jeho podání nebude hloupý osel, což bylo dříve pravidlem. Clark souhlasil a přepsal některé pasáže včetně proslulé scény s hráškem. (Kulmon)