poster

Vražda na úrovni

 • anglický

  Murder by Decree

 • anglický

  Sherlock Holmes and Saucy Jack

Krimi / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / Kanada, 1979, 124 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • flyboyeda
  ****

  Tohle dramaticky velmi povedene detektivni dobrodruzstvi z temnych ulicek londynske ctvrti Whitechappel nemuze urazit snad zadneho z fanousku Sherlocka Holmese ci lovcu Jacka Rozparovace. Pravda, nejlepsim Holmesem vsech dob pro me i nadale zustava jedinecny Jeremy Brett, ale Christopher Plummer teto postave se svoji krapet EMO verzi take neudelal ostudu. Jeho spoluprace s vynikajicim Jamesem Masonem dobre funguje. Masonovi tato role dle meho nazoru opravdu sedla a jako Watson skvele sedi do me zazite predstavy o teto postave. Celkove je to temne atmosfericke, dramaticke, napinave, primerene bububu a s dumyslnou zapletkou. Myslim, ze Arthur Conan Doyle by mohl byt spokojen. Ja jsem byl.(11.3.2013)

 • liquido26
  ****

  Tento snímek táhne především dokonalá hororová atmosféra. Plummer sice asi není nejlepší Holmes na světě, stejně tak jako Mason není král všech filmových doktorů Watsonů, ale společně jim to funguje a tvoří velice sympatickou a přesvědčivou dvojici. Mohlo to být trochu kratší a místy by neuškodil větší spád. No a dosti mě irituje ten děsnej Holmesův trademark ohoz. Svým způsobem by se to dalo pochopit a přežít, ale pane bože on si to na sebe bere, i když jde na operní představení, kterého se mimo jiné zúčastní i následník trůnu.(4.1.2012)

 • MrPierc
  ***

  Ponurá atmosféra londýnských uliček zahalená do mlhy a strachu před Jackem Rozparovačem. Po jeho stopách ale stoupá Sherlock Holmes se svým věrným a starším přítelem Watsonem. Čenichají jako psi a nenechají se svézt z hlavní stopy vraha (nebo vrahů?). Správně uhlazený Sherlock s rychlou dedukcí a Watson jako lékařský rádce po jeho boku. Nepříjemné záběry z vrahových očí a špinavé uličky dokreslují známou detektivku. Jenže film je příliš dlouhý na takovou zápletku. Je to ale velmi kvalitní verze, jen mi už v dnešní době nepřipadá nijak výjimečná a opakování stále stejných interiéru mě po čase nudilo. Finále je správně postavené na proslovu Sherlocka Holmese a lidských ideálech/právech, které by se nikdy neměly potlačit.(15.3.2013)

 • Gilmour93
  ****

  „Když se lidé bojí, obracejí se k Bohu. Když jim nepomůže, hledají ďábla..“ Knižní předloha Jack the Ripper: The Final Solution od novináře Stephena Knighta sice byla těžce zdiskreditována, ale ta premisa, že za slavnými vraždami prodejných děvčat z Whitechapelu, co měly víc tělesných otvorů než zubů, stojí spolčení vyšších kruhů, ta je prostě sexy. Studiové doky a všemožné poutače obchodů ve špinavých uličkách s povalující se mlhou přinášejí tu správnou atmosféru viktoriánské Anglie, duo Plummer, Mason a hudební podkres v dramatických momentech si po celou dobu udržují vysoký standard, nechybí detektivova přirozená skromnost (Watson: „Ó, vy jste úžasný!“, Holmes: „Vím..“) a talentovaný houslista z Baker Street překvapí nejen modernou odkojené diváky svým svědomím a empatií. Zkrátka krimi na úrovni s líbivým mysteriózno-mystifikačním ohonem. Slovo spiknutí bude vždycky znít líp než syfilis..(2.4.2019)

 • Šandík
  ****

  Velmi slušně natočená a patřičně temná detektivka, která se se svou tíživou náladou poměrně výrazně odklání od poetiky příběhů A. C. Doyla. Tohle není ani "stará dobrá Anglie" ani běžná "anglická" detektivka, v níž se pravda nalezena pomocí systematicky uplatňované detektivní metody, ale naopak pěkně temno psycho, odehrávající se prakticky neustále v ošklivých a pustých temných uličkách jimiž prostupuje mlha, chlad a vlhkost. Autorem předlohy také skutečně není (jak je na IMDB chybně uvedeno) Doyle, nýbrž Stephen Knight, který svou nejznámější knihu "Jack the Ripper: The Final Solution" vydal v roce 1976. Románové zpracování dodnes ne zcela objasněného případu sériového vraha známého jako "Jack rozparovač" je odvážné a zajímavé, ovšem právě svou pointou (kterou tu pochopitelně nemíním prozrazovat) dosti výrazně odlišné od čehokoli, co by mohl stvořit. A. C. Doyle. Film přenáší kvality této předlohy vcelku zdařile, i když možná poněkud mechanicky a nepřekvapivě. Je také znát, že Clark měl jako režisér zkušenosti spíš s horory než s detektivkami a vytváření hrůzy mu šlo rozhodně lépe než zachycení systematického detektivního pátrání. Vedle slušného hereckého výkonu Christophera Plummera a Jamese Masona jako Holmse a Watsona je třeba zmínit skvělý herecký výkon Genevieve Bujold jakožto Annie Crook. celkový dojem: 80% Zajímavé komentáře: DaViD´82, Hellboy, Austen, Teardown(10.9.2009)

 • - James Mason byl jedním z posledních obsazených herců. Režisér Bob Clark cestoval do Španělska, kde Mason natáčel, aby se osobně setkali. Mason souhlasil, že bude Watsona hrát pod podmínkou, že Watson v jeho podání nebude hloupý osel, což bylo dříve pravidlem. Clark souhlasil a přepsal některé pasáže včetně proslulé scény s hráškem. (Kulmon)

 • - Jediná scéna s dubléry byla ta, kdy Holmese a Marry Kelly pronásleduje dostavník. (Kulmon)

 • - Podle režiséra Clarka, se Plummer jednou vrátil z oběda opilý, ale scénu odehrál, aniž by to bylo poznat. (Kulmon)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace