Vražda na úrovni

Murder by Decree

Sherlock Holmes and Saucy Jack

Krimi / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / Kanada, 1979, 124 min

Tohle dramaticky velmi povedene detektivni dobrodruzstvi z temnych ulicek londynske ctvrti Whitechappel nemuze urazit snad zadneho z fanousku Sherlocka Holmese ci lovcu Jacka Rozparovace. Pravda, nejlepsim Holmesem vsech dob pro me i nadale zustava jedinecny Jeremy Brett, ale Christopher Plummer teto postave se svoji krapet EMO verzi take neudelal ostudu. Jeho spoluprace s vynikajicim Jamesem Masonem dobre funguje. Masonovi tato role dle meho nazoru opravdu sedla a jako Watson skvele sedi do me zazite predstavy o teto postave. Celkove je to temne atmosfericke, dramaticke, napinave, primerene bububu a s dumyslnou zapletkou. Myslim, ze Arthur Conan Doyle by mohl byt spokojen. Ja jsem byl.(11.3.2013)

Tento snímek táhne především dokonalá hororová atmosféra. Plummer sice asi není nejlepší Holmes na světě, stejně tak jako Mason není král všech filmových doktorů Watsonů, ale společně jim to funguje a tvoří velice sympatickou a přesvědčivou dvojici. Mohlo to být trochu kratší a místy by neuškodil větší spád. No a dosti mě irituje ten děsnej Holmesův trademark ohoz. Svým způsobem by se to dalo pochopit a přežít, ale pane bože on si to na sebe bere, i když jde na operní představení, kterého se mimo jiné zúčastní i následník trůnu.(4.1.2012)

Ponurá atmosféra londýnských uliček zahalená do mlhy a strachu před Jackem Rozparovačem. Po jeho stopách ale stoupá Sherlock Holmes se svým věrným a starším přítelem Watsonem. Čenichají jako psi a nenechají se svézt z hlavní stopy vraha (nebo vrahů?). Správně uhlazený Sherlock s rychlou dedukcí a Watson jako lékařský rádce po jeho boku. Nepříjemné záběry z vrahových očí a špinavé uličky dokreslují známou detektivku. Jenže film je příliš dlouhý na takovou zápletku. Je to ale velmi kvalitní verze, jen mi už v dnešní době nepřipadá nijak výjimečná a opakování stále stejných interiéru mě po čase nudilo. Finále je správně postavené na proslovu Sherlocka Holmese a lidských ideálech/právech, které by se nikdy neměly potlačit.(15.3.2013)

„Když se lidé bojí, obracejí se k Bohu. Když jim nepomůže, hledají ďábla..“ Knižní předloha Jack the Ripper: The Final Solution od novináře Stephena Knighta sice byla těžce zdiskreditována, ale ta premisa, že za slavnými vraždami prodejných děvčat z Whitechapelu, co měly víc tělesných otvorů než zubů, stojí spolčení vyšších kruhů, ta je prostě sexy. Studiové doky a všemožné poutače obchodů ve špinavých uličkách s povalující se mlhou přinášejí tu správnou atmosféru viktoriánské Anglie, duo Plummer, Mason a hudební podkres v dramatických momentech si po celou dobu udržují vysoký standard, nechybí detektivova přirozená skromnost (Watson: „Ó, vy jste úžasný!“, Holmes: „Vím..“) a talentovaný houslista z Baker Street překvapí nejen modernou odkojené diváky svým svědomím a empatií. Zkrátka krimi na úrovni s líbivým mysteriózno-mystifikačním ohonem. Slovo spiknutí bude vždycky znít líp než syfilis..(2.4.2019)

Velmi slušně natočená a patřičně temná detektivka, která se se svou tíživou náladou poměrně výrazně odklání od poetiky příběhů A. C. Doyla. Tohle není ani "stará dobrá Anglie" ani běžná "anglická" detektivka, v níž se pravda nalezena pomocí systematicky uplatňované detektivní metody, ale naopak pěkně temno psycho, odehrávající se prakticky neustále v ošklivých a pustých temných uličkách jimiž prostupuje mlha, chlad a vlhkost. Autorem předlohy také skutečně není (jak je na IMDB chybně uvedeno) Doyle, nýbrž Stephen Knight, který svou nejznámější knihu "Jack the Ripper: The Final Solution" vydal v roce 1976. Románové zpracování dodnes ne zcela objasněného případu sériového vraha známého jako "Jack rozparovač" je odvážné a zajímavé, ovšem právě svou pointou (kterou tu pochopitelně nemíním prozrazovat) dosti výrazně odlišné od čehokoli, co by mohl stvořit. A. C. Doyle. Film přenáší kvality této předlohy vcelku zdařile, i když možná poněkud mechanicky a nepřekvapivě. Je také znát, že Clark měl jako režisér zkušenosti spíš s horory než s detektivkami a vytváření hrůzy mu šlo rozhodně lépe než zachycení systematického detektivního pátrání. Vedle slušného hereckého výkonu Christophera Plummera a Jamese Masona jako Holmse a Watsona je třeba zmínit skvělý herecký výkon Genevieve Bujold jakožto Annie Crook. celkový dojem: 80% Zajímavé komentáře: DaViD´82, Hellboy, Austen, Teardown(10.9.2009)

• - James Mason byl jedním z posledních obsazených herců. Režisér Bob Clark cestoval do Španělska, kde Mason natáčel, aby se osobně setkali. Mason souhlasil, že bude Watsona hrát pod podmínkou, že Watson v jeho podání nebude hloupý osel, což bylo dříve pravidlem. Clark souhlasil a přepsal některé pasáže včetně proslulé scény s hráškem. (Kulmon)

• - Jediná scéna s dubléry byla ta, kdy Holmese a Marry Kelly pronásleduje dostavník. (Kulmon)

• - Podle režiséra Clarka, se Plummer jednou vrátil z oběda opilý, ale scénu odehrál, aniž by to bylo poznat. (Kulmon)