Reklama

Reklama

Vražda na úrovni

  • Velká Británie Murder by Decree (více)
Trailer

Sherlock Holmes na stopě Jacka Rozparovače. Londýn, druhá polovina 19. století. Sherlock Holmes a jeho nerozlučný přítel dr. Watson pátrají po pachateli série bestiálních vražd prostitutek v chudinské čtvrti Whitechapel, jehož šokovaná veřejnost pokřtila na Jacka Rozparovače. Ani geniální detektiv však na počátku případu netuší, do jak vysokých kruhů jej nakonec zavede... Britsko-kanadský film, natočený podle literární předlohy Johna Lloyda a Elvyna Jonese, je realizován jako stylizovaná podívaná, zdůrazňující ponurou atmosféru Londýna na konci 19. století a sázející především na plejádu známých hereckých tváří. Sherlocka Holmese ztvárnil Christopher Plummer, dr. Watsona James Mason, v úloze intrikánského detektiva Foxborougha uvidíme Davida Hemmingse a s postavou poněkud výstředního jasnovidce Leese si osobitě poradil Donald Sutherland. Režisér Bob Clark proslul jako tvůrce jednoho z prvních slasherů v dějinách kinematografie, filmu Černé Vánoce (Black Christmas, 1974). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (113)

Radyo 

všechny recenze uživatele

Naprosto skvělým způsobem udělaný film o legendárním Jacku Rozparovači, po jehož stopách se vydává samotný Sherlock Holmes. Lepšího Holmese, než v podání Christophera Plummera by nesehrál ani sám Sherlock. Taky Mason alias dr. Watson hraje výborně. Atmosféra je mrazivá a napínavá až do konce. A kdo myslíte, že nakonec byl tím masovým vrahem ? ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Snímek na úrovni, který dokonale spojuje to nejlepší z teorie Stephena Knighta o Jacku Rozparovači (té samé ze které vychází i Moorovo Z pekla) s postavami z pera Arthura Conana Doylea. Plummer sice není nejlepší Holmes, stejně jako není Mason nejlepším Watsonem, ale síla jejich dvojice je ve vzájemné chemii. Ta je totiž ukázková a plně přebíjí i fakt, že tady se na deduktivní metodu nehraje. ()

Reklama

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Londýn konce 19. století. Temné uličky, všudypřítomná mlha a tajemné vraždy mladých prostitutek, připisované ještě tajemnější postavě: Jack Rozparovač. Tomu je však na stopě Sherlock Holmes. Přiznám se, že James Mason mi jako dr. Watson přišel věrohodnější, než Holmes v podání Christophera Plummera, ale to je asi jen můj pocit. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Kdysi v dětském věku ještě před revolucí spatřen začátek v nočních hodinách v TV. Noční neosvětlené uličky, pohled očima vraha a jeho vnitřní hlas "Teď" a první oběť padá k zemi. To je v podstatě všechno, co si pamatuju, maminka sama vyklepaná strachy mě záhy zahnala do postele. Noční můry jsem měl ještě dlouho a teď bych se s tím chtěl poprat znovu, žel nevím, že by to za posledních cca 10 let někde běželo. Kéž to vyjde na DVD. Update: 20.2.2016 nám televize přinesla tento film v příhodných nočních hodinách, mohl jsem proto porovnat záblesky z dětské paměti s viděným dílem. Nu, viděl jsem to rád, i když spíš než strach už budí film takovou nostalgii a vzdor obsahu i jistý nádech romantického dobrodružství odehrávajícího se v potemnělých křivolakých uličkách viktoriánského Londýna. Plummer a Mason jsou brilantní a Watson je tu zase jednou za víc než jen naivního přihrávače, daleko více tvoří sympatický sehraný tým. K atmosféře přidává i to, že film se vyhýbá krvavým detailům, ale chytře je divákovi naznačuje např. v podobě záběrů na tváře pachatelů skrz okno. A navíc jsem si užil krásný starý dabing, pastva pro uši. Kolegyně elizabeth_ba zmiňuje film s Michaelem Cainem, docela rád bych si ho také zase zopakoval. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Matně si vybavuju, že jsem tenhle snímek kdysi dávno viděl, ale prostě jsem si musel udělat opáčko a bylo to  skutečně potřeba a nelituju. Točí se různé zmodernizované verze Holmese, také filmy, která jsou knihami pouze inspirovány, také spojit Sherlocka a Jacka Rozparovače není stoprocentně originální, ale tady se to zatím povedlo nejlíp, jak jsem viděl - atmosféra je hustá, pátrání neskutečně napínavé, klasicky staromilská forma působí také a to, co předvádí Christopher Plummer herecky, obzvlášť v posledních scénách, je nevídané. 90%. ()

Galerie (48)

Zajímavosti (13)

  • !!!SPOILER!!!: Oproti knižní předloze byla v tomto filmu změněna jména a počet vrahů. Postava sira Willama Gulla je zde pojmenována jako sir Thomas Spivey, jeho spolupachatelé, štolba John Netley a Sir Robert Anderson (asistent komisaře Londýnské policie) jsou spojeny v postavu Williama Sladea. (mahler)
  • Herci Frank Finlay a Anthony Quayle spolu hráli také ve filmu Studie strachu (1965), ve kterém je protivníkem Sherlocka Holmese rovněž Jack Rozparovač. Frank Finlay v něm hrál dokonce stejnou roli - inspektora Lestrada. (mahler)
  • Podle režiséra Clarka, se Plummer jednou vrátil z oběda opilý, ale scénu odehrál, aniž by to bylo poznat. (Kulmon)

Související novinky

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Z Ameriky přichází velmi smutná zpráva. Dnes ráno ve svém domě v Connecticutu zemřel legendární kanadský herec a držitel Zlatého glóbu i Ceny akademie, Christopher Plummer. Populárnímu tvůrci známému… (více)

Reklama

Reklama