Krtek ve snu

všechny plakáty
Animovaný / Krátkometrážní / Rodinný
Československo, 1984, 29 min

Krtečka zaujme pán, který ovládá opravu píchnutého kola na autě pomocí dálkového ovládání. Nasedne k němu a nechá se odvést do jeho domu, kde využije dalšího z výdobytků techniky - stroje, který mu sám naservíruje jídlo. Pán usne u televize a zdá se mu o tom, jaký by byl svět bez elektřiny a benzínu do auta. Není bez energií schopen ničeho a tak ho až krtek zachrání před umrznutím tím, že rozdělá ohýnek na jeho koberci a postupně na něm společně oba spálí veškeré vybavení domu. S příchodem jara pak teprve oba poznají, čemu budou muset v ,,novém" světě čelit. (HawkeyeSaw)

Ombe

Netvrdím, že jsem "krtečkoznalec", ale tohle musí překvapit snad každýho. Krtek učil člověka lovit kozu, medvěd ho naučil dojit a lev mu daroval kamennou sekerku. Miler si zahrál na Dalího, kam se hrabe Andaluský pes! ()

Aelita

"To vše vypadalo jednoduše, jasně a pochopitelně, jako kdyby to tak mělo být – přesně jako sen blázna." (Herbert Wells – The Food of the Gods, 1904) ___ Na to, aby to bylo varující poučení o závislosti člověka na technologiích, je to příliš nejednoznačný a ulítlý příběh s podivnou rolí a hierarchií zvířátek a jejích vztahem k člověku, ale zato zcela obstojí jako sen díky freudovskému kastračnímu strachu ze ztráty technologie (viz ten zdrcený výraz na konci filmu) a Oidipovskému trumfu, kdy člověk získá svou Matku Přírodu ... nebo spíše ona jej. Obecně se stále a stále ukazuje to, že veškeré technologie "usnadňující" život a obzvlášť ty, které ho napodobují, duplikují, zpestřují a nahrazují, dělají z lidí poslušné bavící se ovce. Ale ani drsný život v lůně matky přírody není ideální. Kam se člověk má vrtnout v tomto duálním světě? ___ Pokud to měl být dětský film, pak notně předběhl svou dobu, mimo jiné i v tom, že zobrazuje pouze ryze mužský svět. ()

pytlik...

Fascinuje mě, že tomuto dílku vyčítají místní komentátoři bláboly či přílišnou fantazii ve druhé půlce. Asi jsou jejich sny přísně logické a realistické. Narozdíl od těch mých, kolikrát se ráno vzbudím a nezbývá mi než zvolat "Lidi, to ale zase byla blbost!" To jaksi za prvé. Za druhé, fascinuje mě, že jediný modrý díl krtka je ten s maminkou, kde zaječice názorně ukázala, že je děravá i jinde než jen v puse. Zatímco tenhle díl, kde pán názorně ukazuje, že před pětatřiceti lety nebylo vyholování moderní ani u mužů, natož u žen, je v jasně červených. Vždyť je spíše oceňována nahota žen než mužů. Asi lidé vidí v zaječici především zvíře a né ženu, a zoofilů přece jen v populaci tolik není. ()

dANo

Tento diel podľa mňa nie je určený deťom, ale dospelým... Je o dosť dlhší, ako bývajú tie klasické a obsahuje okrem nahoty (!) aj náročnejšie témy, ako realita vs. sen, či smerovanie ľudstva. Pre mňa najlepší krtko vôbec! ()

Paity

Jo, jo, elektřina je dobrý služebník, najednou si člověk uvědomí, jak je na ní závislý a jak by si dneska bez ní už prakticky neporadil. ()

Greny

Jeden z nejslabších krtků ... to, že se příběhy občas zvrtnou do zcela bizarní roviny si člověk zvykne, ale co je moc, to je příliš ... ()

Jaroslaf

penis muže, který se rozhodne zatratit civilizaci a vrátit se ke svým pračlověčím kořenům. ve snu. i to lze vidět v krtečkovi! doporučuji u tohoto dílu konzumaci houbiček či aspoň LSD. ()

Klajnik

Na krtečka asi překvapivě meaningful, ale vzhledem k tomu, že jsem dané téma (svěřování svých životů do rukou technologií) viděl zpracované mnohokrát jinde a podstatně působivěji, tak mě tato epizoda nikterak nezaujala. Krtečekovi navíc takřka chybí dialog (když nepočítáme citoslovce), čehož nejsem fanoušek (navzdory tomu, že se zde podařilo odvyprávět děj pouze obrazem). Krteček s přesahem, ale furt látka pro nejmenší... Já ovšem krtečka neměl rád ani v dětství. ()