Reklama

Reklama

VOD (1)

Britský historický film Cromwell, který natočil režisér Ken Hughes po takřka desetiletých přípravách, se soustřeďuje přibližně na období 1640–1650, jež podstatně ovlivnilo budoucí osud Anglie. Polovina 17. století znamenala pro Anglii čas úpadku. Král Karel I. je zkorumpovaný diktátor, stoupá občanská neposlušnost a mnozí významní krajané odcházejí hledat štěstí raději do Nového světa. Mezi nimi je i budoucí Lord protektor Anglie, Irska a Skotska, protimonarchisticky smýšlející Oliver Cromwell. Nakonec ale svou rodnou zemi neopustí a naopak se králi postaví tváří v tvář. Chce učinit přítrž samovládcovu řádění a nastolit parlamentní právo. Situace neodvratitelně směřuje k občanské válce, v níž má právě Cromwell sehrát klíčovou úlohu. Ve filmu ho ztělesnil vynikající Richard Harris, krále Karla pak Alec Guinness. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (84)

liquido26 

všechny recenze uživatele

Cromwell je vyloženou lahůdkou pro milovníka historie, přestože jako každý historický velkofilm obsahuje neuvěřitelný počet historických nepřesností. Nicméně věřím, že pokud jsou modifikace provedeny ve prospěch příběhu, není na tom nic špatného. Já osobně bych se na Cromwella vydržel dívat třeba ještě hodinu a furt by mě to bavilo. Hlavně mě bavilo srovnávat si historická fakta a přemýšlet, jestli se to tak doopravdy stalo a vzápětí zjistit, že nestalo :-)))) Nicméně je mi jasné, že kdyby měl Cromwell tu hodinu navíc bylo by to asi pro většinu diváků neobeznámených s podrobnějšími souvislostmi nestravitelné. V titulní roli Olivera Cromwella, muže, který v zájmu demokracie svrhnul "tyrana", aby se vzápětí stal sám "tyranem", naprosto přesvědčivě exceluje Richard Harris, jehož chraplavý hlas a nenávistné pohledy dodávají Oliveru patřičné charisma a jeho celkový výkon je klíčový pro úspěch filmu. Harrisovi zdárně sekunduje Alec Guinness, který jako by Karlovi I. z oka vypadl a v menší roličce zženštilého neschopného dobrodruha a vojevůůdce Ruprechta Falckého (mimochodem syna českého "zimního" krále Fridricha) skvělý Timothy Dalton. Ještě je třeba pochválit skvělou výpravu a hudbu. Přestože by většina fundovaných historiků označila zřejmě Cromwella za ahistorický paskvil já myslím, že si tento velkofilm 5 hvězd zaslouží. ()

ArthasKarfa 

všechny recenze uživatele

Film, který svou kvalitou přesahuje celou řadu známějších historických filmů. Pohled na Cromwella tak, jak asi skutečně chtěl, aby Anglie fungovala. Technika bitev i politické debaty jsou kvalitně zpracovány a vyváženy, tak, aby se divák nenudil, ale zároveň pochopil problematiku první poloviny 17. století v Anglii co možná nejlépe. Pro historiky i ostatní dobrý film na hezký večer. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Demokracie se mnohde rodila v krvi a nejinak tomu bylo i v Anglii. S přihlédnutím k faktu, že se tak dělo v polovině sedmnáctého století, tedy době, kdy se ještě stále v celé Evropě hojně upalovaly čarodějnice, je to vlastně fascinující. Díky tomu má Anglie před mnohými státy západní Evropy náskok mnohdy i mnoha set let a dnes je tedy stále před mnohými napřed. Ano i před námi. Herecké výkony jsou tu opravdu skvělé ať už se jedná o Cromwella či anglického krále Karla I. Je neuvěřitelné, jakou práci si dali tvůrci s tím, aby se herci podobali velmi věrně svým historickým protějškům. Stačí se podívat na rytinu zachycující popravu krále z roku 1649 a na podobizny hlavních aktérů v medailoncích na popravištěm. Lord Fairfax, nebohý Král či Cromwell zachycení dávnou rukou umělce si jsou hercům opravdu velice podobní. Celá ta výprava snaha o kvalitní herectví. masové bitevní scény, kdy něšlo šiky kopírovat klávesami Ctr c, Ctrl v .... Tohle je prostě klasická záležitost se starých dobrých časů. Dnes se najdou tací, co z Cromwella dělají diktátopra, ale podle mne on sám předběhl dobu. Tehdejší svět nebyl pro jeho vidění světa ještě připraven. Ale byl to on, kdo položil základy demokracie. A jak kdosu řekl... Demokracie má své chyby a zcela jistě je nedokonalá, ale je to to nejlepší co zatím máme. Dávám za sepsaných 5 podmínek králi. * * * * * ()

Vampireman 

všechny recenze uživatele

Verze 133 minut. Ačkoli se jedná o film končící těsně před Cromwellovou diktaturou (tedy podstatně neúplný), kterému mnozí vyčítají historickou nevěrohodnost, poměrně neprávem o něm téměř nikdo nic neví. Přitom se jedná o velkolepou záležitost s lucidní kamerou a úchvatnými kostýmy a neposlední řadě i klenotním obsazením. Rozhodně plus. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Každý, kto vedie vojnu verí, že Boh je na jeho strane.“ Nádherná, pôsobivá a strhujúca (to viete, Richard Harris) záležitosť, koledujúca si o zaradenie do klasiky. Napriek výborným dialógom, sebavedomej réžii a ponurej anglickej atmosfére stojí CROMWELL predovšetkým na skvelom Harrisovi (ČERVENÁ PUSTINA), na staré kolená mládeži známemu „len“ vďaka GLADIÁTOROVI a HARRYMU POTTEROVI. Hercov presvedčivý výkon od muža, ktorý nestrpí vo vlastnom dome počúvať reči o revolúcii je úžasný a presvedčivý. ()

Galerie (40)

Zajímavosti (24)

  • Sir Thomas Fairfax byl během občanské války velitelem parlamentní armády a Cromwell jeho zástupcem. Film ale zobrazuje jako velitele Cromwella a Fairfaxe jako jeho podřízeného. (liquido26)
  • Snímek zcela opomíjí bitvu u Mastonmooru, která se odehrála v roce 1644. Jednalo se o největší bitvu občanské války a klíčové vítězství v parlamentu. (liquido26)
  • Příslušníci New Model Army, reorganizované a nově vycvičené parlamentní armády po bitvěu Edgehillu, mají černo-zlaté krinolínované kabátce. Ve skutečnosti nosili červené kabátce. Červená se potom na několik století stala barvou anglické armády. (liquido26)

Reklama

Reklama