Reklama

Reklama

Velké nesnáze v Malé Číně

  • USA Big Trouble in Little China (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jack Burton: užvaněný, velkohubý, umolousaný hejsek a řidič milovaného kamionu, který se neochvějně plouží do náruče San Franciska. Kuriózní spojení toho nejlepšího (a nejhoršího) z Johna Waynea a Indiana Jonese v jedné osobě vyhraje sázku nad restauratérem Wangem. Aby se ujistil, že mu Wang nepláchne, Jack svolí, že jej zaveze na letiště, kam přilétá Wangova snoubenka. Než by vypečená dvojice řekla štandopede, Jackovi ukradnou náklaďák, Wangovi snoubenku a na krku budou mít naráz nejen čínskou mafii, honosící se bohulibým názvem Vládcové smrti, ale také trio čarodějných mordýřů, Bouří, a především – více jak 2000 let starého démona Lo Pana. Ten potřebuje ke svému plnokrevnému vzkříšení právě Wangovu zelenookou snoubenku… Výrazná tvář a veterán amerického žánrového filmu, John Howard Carpenter (Přepadení 13. Okrsku, Halloween, Mlha, Útěk z New Yorku), hudebník, scenárista a režisér, minulý rok oslavil 70. výročí. Při dané příležitosti Česká televize začala výrobu nového, kvalitativně odpovídajícího dabingu, Velké nesnáze v Malé Číně (1986). Hororovou komedií Carpenter utnul období, kdy se věnoval vážnějším (a váženějším) produkcím typu Věc či Starman, a vrátil se ke svým kořenům, datovaným až ke sci-fi komedii Temná Hvězda. Inspirací pro natočení Velkých nesnází v Malé Číně byly vyšinuté hongkongské kung-fu snímky typu Xin shu shan jian ke anebo účelově triviální fantasy a komiksy á la Flash Gordon. Výroba Carpenterova v pořadí devátého – a v té době jeho nejdražšího – kinofilmu se od počátku potýkala s problémy. Studio 20th Century Fox, coby „továrna na sny“, a Carpenter, coby vizionářské individuum, se vzájemně nedokázali sladit. Zároveň se na scénáři podílelo hned několik autorů a text byl ustavičně přepisován. Velikášské natáčení s přemírou speciálních efektů, extravagantních kostýmů a rekvizit pak mimo jiné zápolilo, aby bylo dokončeno dříve než ve stejné době natáčené Zlaté dítě, jimiž Paramount Pictures chtělo Carpenterovu opusu konkurovat... Určitou měrou bezděčně vznikla opalizující „kinematografie atrakcí“, která se publiku předvádí a vábí jeho pohled opojnými lákadly, aniž by se přitom omezovala na logické, soudržné a hodnověrně působící vyprávění, jak je obyčejně u Hollywoodu zvykem. Ačkoli je dnes snímek zařazen do zlatého fondu americké kinematografie a mezinárodně nese pečeť kultovního díla, dobově se toto akční fantasy utržené ze řetězu setkalo s vlažným přijetím. Zisky ze vstupného nadto nedokázaly ani zdaleka dorovnat produkční výdaje a film skončil v hluboké finanční ztrátě. Následující Carpanterovo tvůrčí období proto značilo návrat k nezávislým či minoritním produkcím, z nich vzešly neméně originální horory jako Vládce temnot, Jsou mezi námi a Ve spárech šílenství. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (367)

GigaPudding 

všechny recenze uživatele

Klasika osmdesátkových béčkových filmů, která od první scény a prvních slov Kurta Russella jasně vymezuje jak moc vážným směrem se asi tak v tomto příběhu Kurt vydá. Hlavní hrdina Jack Burton je až do extrému dotažený řidič kamionu, který je úplně mocným způsobem drsnej, nebo přinejmenším si to myslí alespoň on sám, a hází jednu tvrďáckou macho hlášku za druhou a samozřejmě s drsňáckým výrazem ve tváři, akorát vždycky když dojde na nějakou akci, tak je obvykle ten poslední kdo se do ní jakýmkoli způsobem zapojí ať už záměrně nebo nechtěně (když mu třeba padne kámen na hlavu, kvůli vlastní hlouposti). A taky celý příběh si dělá legraci z drsňáckého a hrdinského patosu ve všech těch rozmáchlých gestech a dialozích, které působí vesele samy o sobě, ale většinou je ještě dotváří charaktery jednotlivých postav ať už jde o děsně angažovanou a neústupnou právnici s příléhavým jménem Grace Law snažící se vtipně hrdým způsobem domoci se práv obyčejných obyvatel čínské čtvrti utlačovaných zlým Lo Panem a jeho gangem, nebo samotný mocný černokněžník Lo Pan obávaný po celé čínské čtvrti, co sice hází kouzla na všechny strany, ale jinak se chová velmi dětinsky poťouchle. Každá postava v tomto filmu paroduje nějaký známý stereotyp v příběhu, který obsahuje asi tak všechno, co osmdesátkové filmy obsahovaly a namixované tak bláznivě, že scéna v Lo Panově chrámu s neonovou výzdobou a eskalátorem asi nemůže už nikoho nechat na pochybách jestli je to nějak seriózně míněná akční komedie, nebo úplný úlet do sympaticky brakového vesmíru. :) A navíc jsem to viděla milionkrát jako mrňavá, takže stejně musím dát pětku. :) ()

Quint 

všechny recenze uživatele

Carpenterova praštěná pocta hongkongským bojovým fantasy filmům (především Zu Warriors from the Magic Mountain) je na jednu stranu plná asijských stereotypů, ale na druhou stranu vtipně převrací stereotypy spojené s hollywoodskými akčními filmy. Role akčního hrdiny a jeho parťáka jsou tu prohozeny. Film je vyprávěný z pohledu Jacka Burtona, který navenek působí jako akční hrdina, ale ve skutečnosti je jen chvástal, který si pouze na akčního hrdinu hraje. Reálným akčním hrdinou je vlastně Wang Chi, který zase navenek působí jako Burtonův parťák. Wang Chi je ten, kdo dělá veškerá rozhodnutí a odedře veškerou práci, zatímco Burton, který většinu času absolutně netuší, co se kolem něj děje, si za všechno připisuje zásluhy a sám dokáže vyhrát jen díky své stupiditě (závěrečný souboj přežije kvůli tomu, že před ním sám sebe nechtěně omráčí). Carpenter do filmu nacpal z daného subžánru, co mohl: wire-fu souboje, bojovníky vrhající blesky, duchy, monstra, démony, čínskou magii... Tehdejší diváci na něco takového zřejmě nebyli připraveni a film propadl, ale později si získal uznání na videu (což bývá u Carpenterových filmů zvykem). ()

Reklama

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Fantastický (žánrově, ne dojmem) komediální miš maš (magie, komika, kung fu, komická monstra) snad typický pro osmdesátá léta, na který jsem ale dneska už asi moc starý. Není to nic hrozného, Carpenter tenhle styl docela ovládá, ale já mám od něj radši syrové horrory, tohle mě zrovna moc neba. To magično mi připadá trošku moc dětské a vlastně i to komično (zasmál jsem se akorát, když Kim Catrall nakopne čínskou obdobu Žvejka do koulí – jinak mi ten humor připadal místy až trapný). ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Nemám žiadne problémy si občas pripomenúť "Veľké problémy v Malej Číne". Prvý krát som tento film videl ako príšernú, pirátsku kópiu na VHS s otrasným, amatérskym dabingom. Vtedy bol tento titul horúcou novinkou. Od tej doby už ubehlo mnoho rokov. No keď sa objaví v televízii, tak si ho väčšinou rád znova pozrem. Práca režiséra Johna Carpentera mi bola vždy hodne blízka. Toto je jeden z jeho najzábavnejších snímkov, aj keď sa tu trocha odklonil od svojich klasických, horrorových múz. Tento film je netradičná akčná fantasy komédia, v hlavnej úlohe s Kurtom Russellom, ktorý tu hádže jednu drsnú hlášku za druhou. *** ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Nestárnoucí upomínka na dobu, kdy blockbustery byly pouťově spektakulární a nemaskovaly svou podstatu za rádoby mnohovrstevnatost. Navíc Carpenterova klasika představuje fascinující projekt, který se pokusil do amerického mainstreamu přenést žánr hongkongských fantaskních báchorek, které tam v osmdesátkách revitalizoval Tsui Hark. Carpenter výtečně vystihl jejich karnevalovou rozjívenost a totožně i svůj biják zaplavil praktickými speciálními efekty, fyzickou akcí, hororovými elementy i slapstickovým humorem. Při tom současně podvrací a s nadsázkou glosuje klasický obraz amerického filmového macho hrdiny, když Jacka Burtona se vší jeho nabubřelostí a frajírkovstvím ukazuje jako ryze chaotický element, který spíš jakékoli situace komplikuje než zachraňuje. ()

Galerie (99)

Zajímavosti (25)

  • Kurt Russell sa priznal, že mal pred natáčaním filmu veľké obavy, ako to celé dopadne. Mal totiž za sebou šnúru prepadákov a bál sa, že aj tento film skončí ako tie predošlé. Keď sa s tým zdôveril režisérovi Johnovi Carpenterovi, ten mu odvetil, že nech sa preto netrápi, že on chce tak či tak režírovať film v hlavnej úlohe práve s ním. (beso74)
  • Závěrečnou píseň "Big Trouble in Little China" zpívá skupina Johna Carpentera, "The Coupe de Ville" ve složení John Carpenter, scénarista Nick Castle (Útěk z New Yorku) a producent a režisér Tommy Lee Wallace (Halloween 3, To). K písni byl natočen i videoklip poskládáný ze záběrů z nahrávacího studia a ukázek z filmu. (LION-MR.T)
  • Egg Chenova budova je požiarna stanica, rovnaká budova, ktorá sa používala ako kancelárie a skladisko v pôvodných Krotiteľov duchov (1984). (Valdevieso)

Související novinky

John Carpenter chystá návrat

John Carpenter chystá návrat

03.08.2008

Hororová legenda John Carpenter, tvůrce filmů jako Halloween, Věc nebo Velké nesnáze v Malé Číně, poslední dobou pracuje především pro televizi (jeho příspěvky do série Mistři hororu patřily k těm… (více)

Reklama

Reklama