Hráči z Indiany

Basketbalový trenér Norman Dale byl v padesátých letech minulého století hvězda. A každý tým pod jeho vedením byl předurčený k vítězství. Každý hráč, který byl ochotný podvolit se jeho mnohdy drsným a nesmlouvavým metodám, měl šanci dotáhnout to opravdu vysoko. Ale našli se i tací, kteří chtěli jít vlastní cestou. A proto má také Norman Dale nyní poslední šanci, jak po útoku na vlastního hráče zachránit svoji téměř mrtvou koučovskou kariéru. Jeho novým a možná posledním týmem se stává družstvo ze zapadlé lokální střední školy v Indianě, které se vždy potácelo na chvostu tabulek a nikdy neokusilo, jak vlastně vypadá opravdová košíková, což se nejvíc projevuje na jeho hráčích, hejskovitých dlouhánech s minimální herní morálkou a ještě menším citem pro zodpovědnost. A Daleovi je jasné, že v tomto družstvu se bude muset mnohé změnit. Otázka ale zní, zda tentokrát nezmůže víc než autorita obyčejná lidskost. Svoje hráče z Indiany dovede ke hvězdám v legendárním sportovním dramatu režiséra Davida Anspaugha držitel dvou Oscarů Gene Hackman. (oficiální text distributora)

Anderton

Tento film v absolútne, ale absolútne v ničom za celý čas nevybehne z tých najpredvídateľnejších koľají a klišé športových filmov. Vzostup lúzrov, náprava alkáča, heterosexuálna romanca, kde sa prvé stretnutie dvojice vo filme skončí pomaly urážkou. Potom je ale chvályhodné, ak to niekto dokáže nakrútiť tak, že je to príjemné a zábavné. Lenže nič viac, ako chvályhodné to nie je a skutočne vzrušujúco by to natočil asi iba Ron Howard. Dobová atmosféra je dokonalá, čo ale bol ďalší z predvídateľných prvkov filmu :) ()

AGAMENON

Osobně sportovní filmy nemusím, nejsem sportovní typ, navíc se ještě na to koukat, na pár magorů v propocených elesťákách, jak smyslu zbavení lítají po hřišti, to by byl opravdový masochismus, ale tohle je čestná výjimka, pamatuji si totiž, že jsem ho jako dítě kdysi viděl a moc se mi líbil, tak proč se nepodívat znovu, uvidíme jak to bude dnes, přeci jenom vkus se časem tříbí. Co mne hlavně lákalo, byl Hackman v hlavní roli, já prostě pro tohoto chlápka mám slabost, ještě mne nikdy nezklamal a ani tentokráte se mu nepodařilo nahlodat mou důvěru. Je to standartní produkt o mužstvu, kterému nikdo nevěří a ono nakonec všem vytře zrak, nic nového pod sluncem, takových jsou stovky, ale každej nemá Gena v titulní úloze, který je naprosto dokonalý, ten chlap zahraje všechno, navíc je to pěkně natočeno, napsáno a ohudebněno (dosti netypická hudba na 50. léta, ale nikoliv na 80.). ()

predators

Další pohádka z basketbalové školy. Povedou ortodoxní trenérské schopnosti Gene Kackmana k úspěchu? Cesta ke "Světovému" finále státu Indiany je spletitá, místní publikum je poměrně náročné a celé to dohromady trvá 115 minut, což je i na basket hodně. Ale zázraky se stávají a my máme tu čest být u jednoho z nich... 55% ()

Willy Kufalt

Dříve bych nikdy neřekl, že se budu časem dívat mj. na americké sportovní filmy. Dneska jsem si dal poledne Sjezdaře z roku 1969 a teď večer tenhle film o basketbalovém družstvě ze střední školy. Co oba pojilo kromě žánru, nebyl jenom můj oblíbenec Gene Hackman v roli trenéra, ale také důležitá sportovní myšlenka o síle týmu – zatímco v tom prvním filmu byla spíše jen předmětem jednoho sporu, později trochu vyšumělého do prázdna, v Hráčech z Indiany se nesla prakticky celým filmem. Celkově na mne tenhle film působil hlavně jako pěkný, hluboký příběh ze života, kde vedle zápasu představovalo hybný moment i téma znovunalezení si cesty k vzájemnému porozumění (viz. třeba postava bývalého trénera, otce jednoho z mladých basketbalistů, který bojuje s alkoholem, ale po vyhazovu dostává od Hackmana, tedy od Normana Dalea, pomocnou ruku). Basketbal mne nijak neoslovuje (ač na druhé straně narozdíl od takového boxu ani nijak nepřekáží) a tvůrcům se navíc povedlo něco nevídaného: přimět mne, abych během závěrečného zápasu opravdu těm mladým hráčům fandil a netrpělivě očekával výsledek, který v zásadě nezklamal. :) Jedinou výtku mám tedy směrem k syntetické hudbě, která je typickým produktem tehdejší doby 80. let, a k příběhu zasazeného do doby 1951–52 na mne působila dost rušivě. 80% ()

Chrustyn

Slabší sportovní snímek s typickým příběhem outsiderů z malého městečka, kteří porazí mnohem silnější soupeře. I přes účast Gena Hackmana a Dennise Hoppera se jedná o velice slabý snímek ze sportovního púrostředí. ()

dopitak

Sportovní filmy nemám rád, to jen tak na okraj. A dvouhodinové taky ne. Ale tenhle je dobrý, protože se tvůrci úspěšně vyhnuli tradičnímu schématu "tady je někdo novej, tým má hrát prvotřídně ale hrajou pod psa, dáme mu důvěru, cože ono jim to stejně nejde, tak poslední šance pro něj, a zázračně se všechno otočí - dá se aplikovat na hráče, brankáře, trenéry". Natočili to sice zrovinka tak, protože jak jinak by to podle "skutečné události" natočit mohli, ale je to chytře vystavěné, není to vydíravé ani hysterické, a se záběry ze hry si hezky vyhráli Kromě posledních zápasů si ve filmu příliš nevšímají skóre v zápasech, takže ani tohle klišé "teď půlhodiny skórovali oni a teď budeme hrát zase my, zatímco oni přebírají naši roli statistů". Jenom pár poznámek sportovních: středoškolská liga se hrála na jaký čas? 2x20 minut? To měli tak příšernou úspěšnost střelby nebo všichni tak dobře bránili? A vzít si time-out mimo přerušení hry nejde, a tohle se ve filmu dvakrát stalo. Teda předpokládám, že tam byl vždy faul proti Hickory, kterej ale v dabingu ani v českém zvuku pořádně nevytáhli (ačkoliv dabing je jinak perfektní, ČST Praha a Láďa Mrkvička v hlavní roli), takže to vypadalo, že hráč sám bez hvizdu rozhodčího přerušil hru a zavolal time, když doskočil míč. Milostný románek bych škrtnul, chování zástupkyně ředitelky bylo i tak těžko pochopitelné. ()

Sifaka

Fajn film ze sportovního prostředí, vždy se k němu rád vracím. Výborný herecký výkon Gena Hackmana a skvělá atmosféra filmu, kdy malý klub se nesmírnou vůlí a bojovností dostane až na mistrovství Indiany. ()

Morholt

Pro mě je to společně s Vítězové a poražení nejlepší sportovní film, jaký jsem měl kdy možnost vidět. Jeho kouzlo je o to větší, že tahle basketbalová pohádka o Popelce je natočená podle skutečné události. Jako další obrovské plus vidím to, že je to vesměs prosté toho nutného amerického patosu. Oceňuji i solidně zvládnuté zápasy, které se sice většinou vyhrávají až v posledních minutách, ale to vem čert. Gene Hackman, jako zprvu nepřijatelný trenér, který si časem získá celé městečko, byl vynikající a stejně tak se mi líbil ve vedlejší roli Dennis Hopper. Slušné výkony odvedlo i celé mužstvo v čele s Marisem Valainisem alias Jimmy Chitwoodem. Díky za každý podobný snímek. 90% ()

Kimon

Tvrdě, ale s láskou a citem "vytáhnul" basketbalový tým až k nejvyšším metám. Pomohl sobě i jim. Vynikající Gene Hackman a Denis Hopper. ()

Tommassi3

"Ahoj trenére !! Nechcete ostříhat ??" - "A kdo stříhá vás ??" - "Přece já sám !!" - "Tak to né !! Díky.." ;) No, jedno je jisté.. Totiž že holič by s trenérem Normanem Dalem jako vždy výborného cholerického neřáda Hackmana měl rozhodně méně práce, než kolik jí s ním měli rozhodčí..;) Hoosiers režiséra Davida Anspaugha, který si tyhle sportovní bijáky zkoušel docela úspěšně již několikrát, sice věrně kopíruje žánrovou šablonu, nicméně opírá se o skvostné herecké kreace již zmiňovaného Hackmana právem na Oscara nominovaného Dennise Hoppera s tím jeho ochlastou, a opravdu velmi zajímavý scénář Angela Pizza, který ho oproti ostatním žánrovým zástupcům ozvláštňuje velkou spoustou zdánlivě nepodstatných detailů a charakterových znaků, díky čemuž film působí tak upřímně a životně, ale zároveň i komplexně.. Angelo Pizzo zkrátka nezapře, že až příliš dobře věděl, o čem vlastně píše.. A nakonec rozhodně i ten mocný soundtrack legendárního borce Jerryho Goldsmitha činí Hráče z Indiany opravdu jedinečným kouskem.. ()

malylada

Další z řad sportovních dramat. V té době asi působivý počin, ale pokud má člověk nakoukány novější kousky, o nic nepříjde.....60% ()

joehot

Docela průměrný sportovní film, splňující všechny obligátní náležitosti (dle skutečné události, změna v postoji hráčů k trenérům a sobě samým, velké finále na konci...), který do těch nadprůměrných rovin vytáhly výkony Gena Hackmana a Dennise Hoppera. ()

Padme_Anakin

Píše se rok 1951 a do jakéhosi zapadlého městečka přijíždí na maličkou střední školu nový basketbalový trenér. Jeho výchozí pozice není vůbec dobrá, tamní obyvatelé jsou velmi nedůvěřiví, chlapců je jen šest a ten, který hraje basket nejlépe a má přirozený talent, momentálně pauzíruje... Gene Hackman v roli nesmlouvavého kouče s výbušnou povahou úžasný, Dennis Hopper dal toho zmuchlaného alkoholika v kvalitě A+, no a basketbalový tým se mi zamlouval celý, byl to tým! P.S. Když měl v rozhodujícím utkání dva hody Ollie, málem mě to složilo.. ()

Lokutus

Ucházející film, který by bez vynikající hudby Jerryho Goldsmithe nikdy nemohl být tak poutavý a přestože se jedná o sportovní film občas se na to kupodivu dá i koukat a to především i díky Gene Hackmanovi. ()

stration

Jeden z nejpovedenějších filmech v rámci subžánru "Chudí outsideři, kteří nakonec všem nakopou prdel". Hlavně díky Hackmanovi, Hopperovi a kvalitnímu scénáři, opírajícímu se o skutečný příběh. ()

PogoJoe

První zhruba hodina byla fajn. Z Gene Hackmana srší jako vždy charisma na míle daleko, venkovští burani jsou správně buranovití a film šlape podle klasické šablony. Pak už se to ale začíná kazit a předvídatelný konec byl pro mě vyloženým utrpením. Hudba je strašná, protivná, rušící a ten neustále se opakující motiv mě už vážně iritoval. Vše začíná být kýčovité, trapné, nic nepřekvapí. Chybí tomu něco navíc - aspoň troška originality, nějaké překážky, vtip, lepší dialogy. Takhle je to jen průměrný sportovní film odehrávající se v 50. let, který mě ve výsledku moc nebavil. ()

Anglie

Vynikající film z basketbalového prosředí. Malá škola se probojuje do finálového turnaje a zkouší být nejlepší ve Státech.. Doporučuji všem, kteří mají rádi sportovní filmy. ()

Petroff

Jeden z nejlepších sportovních filmů ever ((C) Flyboeda-děkuji, pane). Na tomhle filmu jsem vyrůstal (a vyrostl nad 2m). Jde o jeden z krásných filmů (já mám takovou kategorii). Skvělý soundtrack od Jerryho Goldsmithe, úžasný retro feeling, lidi, city, zapadákov, basket! ..."Plivni si pod nohy, abys vůbec viděl na koš!" Jo, a dabing patří k těm vážně dobrým. "Víte co, jsou dva druhy bláznů. Ten první se svlíkne do naha, běhá ve sněhu a štěká na měsíc ... a ten druhej dělá totéž v mým pokoji. Ten první je mi fuk, zato s tím druhým si holt musím poradit!" Dennis Hopper s Hackmanem jsou tady úžasní. Po nich už jsou jen Billy Hoyle a Sidney Deane (Bílí muži neumějí skákat). ()