Dějiny násilí

• USA A History of Violence (více)

Majitel malého bistra Tom Stall si poklidně žije se svou manželkou, právničkou Edie, a jejich dvěma dětmi na malém městě Millbrook ve státě Indiana. Jediná noc však navždy změní jejich životy. Tom se stane mediálním hrdinou poté, co zneškodní dva brutální vrahy, kteří přepadli jeho podnik. Snaží se vrátit zpět ke svému obyčejnému životu, ale marně. Náhlá sláva přitahuje nežádoucí pozornost okolního světa a přivádí k němu záhadného muže Carla, který tvrdí, že Tom není tím, za koho se vydává. Vztah jeho rodiny je vystaven zkoušce a oni jsou najednou nuceni řešit vzájemné vztahy, které se pod vlivem okolností začnou pomalu hroutit. Tom si je vědom toho, že musí bojovat nejen o svůj život, ale i o život své rodiny. (Nova Cinema)

Kryton

Přiznám se , že jsem to neviděl od začatku. Dostal jsem se zhruba do půlky , která syrovostí a surovostí vyniká. Pokud je začátek stejný dal bych i pět hvězdiček. Mortensen dokazuje , že není jen ten Aragorn. Dřívě byl násilníkem . ale chce si prožít svůj americký sen. Jenže minulost si vás vždy najde. A tak vyřídí grázly v okolí. Následky jsou , ale horší a tak bude stát proti většímu grázlovi. Tím je jeho bratr. Konečná bitka byla opravdu povedená až jsem to nečekal. Surové a syrové do morku kostí. ()

schizmo

Až moc haluzově vystavěný příběh zaobalený do osudu běžné americké rodiny a bohužel i sedlácké produkce. Na příliž krátké stopáži se toho stane až moc, že celý příběh působí jako jakýsi seznam brutálních a akčních scén, které jinak sami o sobě mají poměrně působivé zpracování. Cronenbergovi i tak víc seděj ty haluzové věci :). ()

themic

Na sto procentní hodnocení to teda není, ale je to rozhodně vysoce naprůměrný snímek v porovnání se snímky podobného zaměření. Viggo opět nezklamal, zahrál skvěle a jeho připravenost na nátáčení se opravdu vyplácí.:) Dále bych chtěl vypíchnout Ed Harrise, kterému role vyloženě sedla i to oko vypadalo dobře. Příběh, který doplňuje krev, kvalitní režie plus je podpírán kvalitními hereckými výkony je podán tak, že člověka zaujme a v táhne ho do děje. Ze začátku má film pomalé tempo(dle mého, bez pár úvodních scén by se to klidně obešlo), které v postupném sledování filmu nabírá obrátek, i když ne až tak velkých.:) Konec mě v jistém slova smyslu dostal, stejně jako u Eastern Promises. Tenhle film je prostě další dobrý počin od Davida Cronenberga. Hodnotím 75% ()

Květula

Tak tohle je opravdu dobré. Všechno krásně odsejpá, nikdo se nezdržuje zbytečnýma proslovama a půlhodinovýma rvačkama. Konec konců, proč se unavovat bitkou, když zlomit vaz je tak jednoduché, že... A ten závěrečný pohled, prostě...nemám slov. ()

agentmiky

Druhý akční film David Cronenberga, který jsem mohl vidět, no a opět jsem dost zklamán. Čekal jsem vypjaté drama, které se s ničím nebude mazat. To druhé se částečně splnilo, film nabídne pár scén, kde se s brutalitou při natáčení fakticky nešetřilo, ale po stránce dějové to působí jako prázdný list papíru. Chyběla mi motivace postav, překvapení s Mortensenem, kdy jsem se dozvěděli pravdu o jeho minulosti, mi přišlo tak dětinsky podané. Chyběla mi větší ucelenost děje, podle mě to tak trochu skákalo v čase a na tu výplň mezi jednotlivými skoky se malinko pozapomnělo. Postava ženy Edie byla tak špatně napsaná, nejdříve Mortensena miluje, pak nenávidí, pak opět miluje. Kdyby to tvůrci lépe podali, tak budiž, ale takto jsem vůbec jejímu chování neuvěřil. Zachraňují to výkony herců, Mortensen to táhl, o tom není sporu, dále pak zazářil Harris společně s Hurtem ve vedlejších rolích. Akce moc není, ale když na ní přijde, tak je výživná. Film, kde opravdu nevím, jak ho hodnotit. Má své kvality, ale i hodně nedostatků. Jsem dost v rozpacích, což se mi už dlouho nestalo. Doopravdy ten nejprůměrnější průměr se k tomuto filmu hodí asi nejvíce. Za mě dávám 55 % ()

Kubick

Myslím, že hlavní výhoda tohoto snímku, což ho samozřejmě řadí mezi jeden z těch nejlepších v tomto žánru, spočívá v jeho originálním náhledu na svět. Celý děj nám Cronenberg servíruje bez zbytečných dějových odboček, poukazuje na výjevy z reálného světa a divák tak nabývá dojmu, že je "tohle" klidně možné. V tom je ta mrazivost a originalita + skvěle zvládnutá role záškodníka v podání Eda Harrise.. Super podívaná, která nadchne a zároveň přinutí přemýšlet a všímat si okolí. ()

Wysch

Musím se přiznat, že když jsem kolem tohoto filmu ve videopůjčovně začal chodit poprvé, psal se rok 2005 a jméno Cronenberg mi nic neříkalo. Až v posledních měsících tohle jméno objevuji a rozhodně mám co objevovat. Dějiny násilí jsou velice citlivým dramatem na pomezí thrilleru a akce, která ovšem ani v oněch akčních scénách hlavní roli nepřejímá. Stejně tak napínavé okamžiky by se daly spočítat na prstech jedné ruky, kterou trochu proředila cirkulárka, přesto na mě ze snímku napětí tlačilo. Nemohl jsem přijít na to, co to bylo, co mě drželo u obrazovky, ale myslím, že to byl asi "cit". Empatie. Nebo jak to nazvat. Všechny scény jsou rozvrženy s rozmyslem a silným cítěním detailů, od úplně zbytečných detailů u Stallových doma přes perfektně nakroucené kamery v úvodních minutách. To všechno a nejspíš i režisérův cit na prostředí a barvu vytváří okrem krásnou barvohru, nenápadnou, skoro neviditelnou, ale neskutečně reálnou. Reálné se pak zdá i to, co tu kdosi nazval tuším idylkou. Spokojený otec dvou dětí, který miluje svou manželku, pracuje, večer si se ženou užije v posteli, má přátele a viditelně ničím nestrádá. Ale proč ne? Potom je ten přerod, který se hned od prvních okamžiků setkání se s Viggem, aka Tomem Stallem, mnohem citlivější a myslím, že o to tu jde. A teprve, když si výtečný Ed Harris sundá své brýle, začínáte cítit, že něco je špatně. Že přerod není přerod a že některá z postav má asi amnézii. Ale všechno plynule utíká ke svému cíli, žádné zbytečné natahování, žádné zkracování, kamera běží a snímá bezkonkurečního Vigga Mortensena dál a dál a ač jsem osobně nijak s jeho postavou nesympatizoval, nemohl jsem se dočkat finále - finále s Richiem, které zavonělo pěkně ironickým humorem. A nedořečený konec, kdy nevíte, jestli jo, jestli Toma jeho skvěle zahraná manželka Edie (Maria Bello), přijme zpět jako toho Toma, kterého si vzala. Jop jop, pane Cronenbergu, ještě mi něco z vaší tvorby chybí, ale tímhle jste si mě získal. Citlivým vyvážením scén (od jemné erotiky přes neskromné detaily prostřelené hlavy), detaily i zajímavou směskou akce, napětí, humoru, psychologie. Nashledanou u jiného snímku. 90% ()

SaNcHeZ_cz

Drama o konfliktu dvou stereotypů, amerického snu představovaného typickou americkou rodinou na jedné straně a kriminální organizace představovanou typickými mafiány na straně druhé. Výsledek? Umírněný Cronenberg který se nejvíce zaměřil na postavy a divákovi tak servíruje v povedeném balení osobní drama majitele restaurace, kterému do rovnice života vstoupí několik nových neznámých. ()

Ridick

takmer som chcel dat 5*, ale proste nemozem a to z 2 dovodov: nepochopim tu kratku stopaz, vedel by som si to predstavit aj o pol hodinu dlhsie. ved nakoniec aj ten zaver je potom velmi otvoreny. film ma zopar logickych chyb, kt si mozno ani nevsimnete, ale aj to je dovod, no nie?! inac viem si predstavi pokracovanie, kt by natocil opat david, pretoze, ak by dejiny nsilia natocil niekto iny, dopadlo by to katastrofou. no proste je to film aky sa len tak casto nevidi a urcite stoji za pozretie...95% ()

Džejkop

Co asi napadne každého po shlédnutí filmu je věta proč se to jmenuje Dějiny násilí...tak popřemýšlel jsem nad tím a přišel jsem na to, že nemám zdání :) . Ale když zapomenu na název a upnu se na film jako takový, tak jsem viděl povedený příběh o člověku, který postavil svoje staré zaměstnání na hřebík. A snaží se žít nový, obyčejný život. Hned jsem si říkal, že tenhle chlapík není jen tak obyčejný majitel bistra. Kdo by takhle dokázal zatočit s dvěma zločinci, jedině někdo z vojenským výcvikem. Proto jsem se domníval, že Tom byl v minulosti nějaký mariňák možná agent. Ale že by byl mafián, to bych nečekal. Koneckonců z této organizace se vystupuje velmi obtížně a samotného by mně zajímalo, jak to dokázal a kolik let se tak umně skrýval...toť si budu muset sám domyslet. ()

nirvanafan

Tak tohle je akční parádička. Mortensen i jeho synek se tady postarali o nejlepší scény filmu. Hlavně jejich rozhovor o rvačce mě dost pobavil. Ten otevřený konec mi sice zpočátku nesedl, ale s odstupem času ho musím také ocenit. ()

Laxik

Je jedno, co a proč udělal tehdy, zásadní je jen, proč dělá to, co dělá teď, a že k tomu hraje Howard Shore. ()

Freemind

Ne, ne, NE! Neštvěte mě, lidi, že jste tohlencto vyhnali na 76 procent. Příšerné herecké výkony (prakticky všichni kromě Mortensena a jeho bratříčka), scénář plný nesmyslů a trapných klišé (chtěl jsem to vypnout už u scének se školním frajírkem šikanujícím synáčka hlavního hrdiny), hořká průměrnost v každém záběru. Už dlouho se mi nestalo, abych celý film proseděl s ovladačem v ruce a rozhodoval se, jestli to vydržet nebo ne. Konec byl moc fajn (ten akční, protože snaha o závěrečný doják zase všechno dokonale zpackala), ale jinak to byl perfektně zkažený večer. Takhle by to vypadalo, kdyby bratři Cohenové neměli talent a smysl pro humor a někdo je přesto donutil točit. ()

Vojcl

Zajímavý snímek, místy pěkně ujetý přesně v Cronenbergově obvyklém stylu. Násilných scén tam zas až tolik není, ale stojí za to. Viggo Mortensen ztvárnil hodně netradičního hrdinu perfektně - ten přerod z usedlého, zodpovědného otce rodiny ve vraždící bestii je vážně skvělý!! Dobré party odehráli i William Hurt (pro mě teda zasloužená oscarová nominace) a Ed Harris, i když si jich užijeme vlastně jen chvíli. Plus hvězdička navíc za nahou Marii Bello. Film pro každého to rozhodně není, ale stojí za pozornost. ()

SarumanKo

Námet filmu História násilia je pomerne jednoduchý a mnohým by sa mohol zdať povedomý, avšak spôsob, akým ho "násilný rozprávač" David Cronenberg podáva, je unikátny. Napriek tomu, že film je to pomerne krátky, veľmi úderne mixuje všetko, čo mám v kinematografii rád, či už je to kriminálna línia obohatená mimoriadne brutálnymi akčnými scénami, živočíšne sexuálne scény, dramatické momenty precítené vďaka parte skvelých hercov, ktorým kraľuje dobrý otec rodiny, no nie až tak dobrý brat Viggo Mortensen, ktorý postavu od postavy dokazuje, že Aragorn bol jeden z jeho najnezaujímavejších charakterov. Aj vďaka jeho neurčitému herectvu a mimike som dlho nevedel, ako to s jeho histórou skutočne je a uvedomil si to až vo chvíli, kedy hrdina vyšiel s kartami na stôl. A všetko je to natočené tak nezvyčajne, originálne a staromilsky, že má divák okrem lahodného pohľadu aj čas na zamyslenie a vytvorenie vlastného stanoviska k udalostiam, ktoré sa nás tak okrajovo trochu týkajú. Veľmi vhodne pôsobí aj depresívna Shoreova hudba, v ktorej budú pamätníci počuť náznaky dobrodružstiev zo Stredozeme. Cronenberg mi veľmi jednoznačne dokazuje, že aj keď je na údajnom úpadku od niekdajších úchylární, je v súčastnosti jedným z najlepších režisérov, pretože okrem toho, že je majster, je jednoducho svoj. Hodnotný kinematografický zážitok. (95%) ()

kaylin

„Dějiny násilí“ jsou skvělým filmem, který ukazuje, jak Cronenberg vyzrál. Dokáže natočit scény, které na vás mají tak neskutečný dopad, že tomu ani nebudete chtít věřit. Scéna na schodech po odchodu šerifa je naprosto neskutečná, stejně jako chvíle, kdy se krev z vraha rozprskne na Mortensenovi poté, co mu život zachránil jeho syn-teenager. Cronenberg se příliš neštítí naturalismu, naopak, což ho dle mého názoru řadí vysoko mezi současné režiséry. Život někdy prostě není pěkný. Proč ho pořád natáčet jako pohádku? ()

jajinka

Velmi zvláštní a strhující film, který mě i přes své nehezky zvráceně násilné scény dokázal zaujmout.. ()

topi

Od Cronenberga jsem zvyklý na dost divný filmy a tento se jaksi vymyká. Ale každopádně je to Pan režisér a příběh v jeho rukou prostě nenudí a perfektně graduje až do výborného finále. Howard Shore mě opět dostal, jeho hudební doprovod mě nikdy nezklamal a závěrečná snad tříminutová scéna se mě hodně vedrala pod kůži. ()

Mikita

Zajímavé. Vcelku průměrný snímek s netradičním pohledem na muže s násilnou minulostí, který pro mne má něco navíc. Vše bylo poskládáno s citem, krvavé i erotické scény přesně pasovaly a jejich atmosféra byla natolik působivá, že si film zaslouží více pozornosti. Mile mě překvapilo, že nejde implicitně jen o vykreslení násilí, pozornost je zaměřena i na působení násilných událostí na psychiku celé rodiny. Kvalitní herecké výkony i režisérské ztvárnění výbornému dojmu jen přidávají. Hodnocení mezi 3 a 4*. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

David Cronenberg plánuje seriál

David Cronenberg plánuje seriál

02.09.2018

Režisér Východních příslibů nebo Dějin násilí David Cronenberg si poprvé vyzkouší televizní formát. Na festivalu v Benátkách to oznámil novinářům, podle jeho vlastních slov se pak jedná dlouhodobě o… (více)

Verbinski a doktor Bucky

Verbinski a doktor Bucky

03.04.2018

Gore Verbinski (Kruh) se loňským Lékem na život konečně vrátil k hororům. Dlouho to vypadalo, že bude jeho dalším filmem comicsovka Gambit. Od té však v lednu utekl a nyní by se měl vrhnout na akční… (více)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku