Dějiny násilí

• USA A History of Violence (více)

Majitel malého bistra Tom Stall si poklidně žije se svou manželkou, právničkou Edie, a jejich dvěma dětmi na malém městě Millbrook ve státě Indiana. Jediná noc však navždy změní jejich životy. Tom se stane mediálním hrdinou poté, co zneškodní dva brutální vrahy, kteří přepadli jeho podnik. Snaží se vrátit zpět ke svému obyčejnému životu, ale marně. Náhlá sláva přitahuje nežádoucí pozornost okolního světa a přivádí k němu záhadného muže Carla, který tvrdí, že Tom není tím, za koho se vydává. Vztah jeho rodiny je vystaven zkoušce a oni jsou najednou nuceni řešit vzájemné vztahy, které se pod vlivem okolností začnou pomalu hroutit. Tom si je vědom toho, že musí bojovat nejen o svůj život, ale i o život své rodiny. (Nova Cinema)

PEEPA

Slusny film. Asi se vice zamerim na Cronenberga. Asi jsem od nej nic nevidel, ale tohle me docela chytlo a zaujalo. Opravdu bylo tezke si zvyknout na Aragorna v takove roli, ale nakonec jsem se nad to nejak povznesl. Vyborny Harris a vyborny Hurt. Vtipne sceny film prakticky nema, a kdyz tak je to takovy divny humor, ktery mi pripominal neco mezi Lynchem a Coeny. Ma to vybornou hudbu, ktera je vlastne docela nevtirava, ale nekdy me uplne zasahla, jak se ke scene vyborne hodi. Pribeh neni plny zvratu, jak jsem ocekaval, spise mi prisel trochu predvidatelny, ale v zadnem pripade jsem se nenudil a dost me to bavilo. Nastesti to ma kratkou stopaz. Kdyby to totiz bylo roztazeno na vic, tak by to asi s nabyvajicim casem ztracelo na kvalite... je to akorat tak dlouhy, jak je potreba a proto je to tak dobre. A proc tomu nedat vyssi hodnoceni? Ja vlastne nevim. Mozna kvuli tomu, ze za mnou sedeli dva idioti a kecali do toho. Mozna proto, ze jsem byl unavenej. Mozna proto, ze jsem po FFFilmu cekal jeste vic. Mozna proto, ze to az tak uplne nebylo ono. Ale vlastne to asi o moc lepsi byt nemohlo. ()

Wormboy

To,ze Cronenberg je magor,vsetci dobre vieme. Rovnako vieme, ze jeho filmy nepatria medzi tie,ktore sa lahko sleduju.Historia nasilia je vsak pribehom velmi jednoduchym , o to vsak udernejsim.Cronenberg rozprava tuto dramu s nevydanou lahkostou. Mortensen je presne tip dobreho otecka,pricom svoj "prerod" zvlada velmi dobre, ostatni herci su viac nez slusni. Teda az na brutalne prehravajuceho Williama Hurta,ktory sa objavi asi na 10 minut v pre mna najslabsej casti filmu, za co si vysluzil nominaciu na Oscara,co je pre mna absolutne nepochopitelne. Taky Jared Leto v Lord of War bol nevypocitatelne lepsi. No a nakoniec treba spomenut hudbu. Tak ako sa Mortensenovi podarilo oslobodit z odevu a postavy Aragorna v skutku s lahkostou, tony a niektore hudobne pasaze z Historie nasilia akoby z oka (ucha:)) vypadli Panovi prstenov,co je velka skoda,pretoze inak by som siel zrejme hodnotenim este vyssie (a nebyt tej 10 minutovej pasaze,ktora je vsak pre film tiez dolezita). Pre mna ide dozaista o najlepsi Cronenbergov film,ktory som videl. ()

Dannysek4U

Rozhodne zajimavy, kupodivu jsem ale cekal, ze ta spirala nasili se roztoci trochu jinak a s vetsi intenzitou. Ale zajimavy. A libi se mi finalni nedoslovnost davajici dostatek prostoru k interpretacim. Fajne. Nejlepsi film roku ale rozhodne ne. ()

Martrix

Film, po jehož shlédnutí pokrčíte rameny a nemáte potřebu o něm diskutovat, protože jste pointu nenašli, míjí vás, nebo tam dokonce není, je pro mě ztráta času. Cronenberg si dal práci s tím, aby ukázal jak funkční rodina Stallů je a pak ji vystavil zkoušce; čelí situaci, kdy jde o život. A jako bonus navíc se řeší, co to všechno s rodinou udělá. Nejde přece jen o jejich životy, ale taky o vztahy a důvěru. No a tady to podle mě skřípe. Přestože je to skvělě zahrané, příběh sám moc věrohodný není. Dějiny násilí zůstaly zaseknuté mezi akčním filmem a rodinným dramatem, což moc dobře nefunguje. Mnohem raději bych viděl jen to rodinné drama. ()

Juto

Očakával som krvavú nezmyselnosť a namiesto toho som uvidel film nabitý najhlbšími ľudskými emóciami. Bolo to skutočné. Od mladistvej lásky k tvrdému násiliu, od jednoduchých nevinných radostí až po celú hĺbku násilia, sexu dospelých a dokonalého vykúpenia a pravdy. 8/10 ()

zette

Uplne nechapu, cim si tento film ziskal takovou divackou prizen a pekne hodnoceni. Jedine, co stoji za zminku je tajemna postava, kterou ztvarnil Harris. Scenarem a zpracovanim film pusobi minimalne o dekadu starsi. ()

emo

Veľmi slušne nakonbinovaný mix thrilleru a drámy, nič viac a nič menej. Dôvod pre celý ten hype, mi nejako unikol... ()

c.tucker

Skvělé na tom je, že Cronenberg našel perfektního herce, který tam naprosto sedí, tím myslím Viggo Mortensena. Celkově hodně hutná atmosféra v podání Cronenberga je bomba. ()

campix

Intenzivní, svižné a místa docela brutální. Těmito slovy by se dal charakterizovat počin Davida Croneberga Dějiny násilí, který mě dostal díky své relativně krátké stopáži a údernosti, kterou nikdo rozhodně nemůže popřít. Hodně mi film připomínal i Východní přísliby. Prostě jde o intenzitu a atmosféru bez zbytečného megalomaství a přehnaného vršení dějových zvratů. Velmi komorní a atmosferický snímek, který mě ničím sice na zadek neposadil, ale na druhou stranu mu nemám moc, co vytknout. ()

PanZahadnyCZ

Ačkoliv to ve mně asi v konečném důsledku nezanechalo výraznou emocionální stopu, (možná bych potřeboval být v příběhu ponořený o několik minut víc?) tak řemeslně je to velmi dobré po všech stránkách. Scénář se vyhýbá klišé, je funkční a promyšlený, vztahy a chování postav působí uvěřitelně, Shoreova hudba jakožto LOTRovské memento svou ponurostí k dramatickým scénám pasuje skvěle a vizuální koncepce mě taky hodně baví - pro mě neznámý Peter Suschitzky má rozhodně zajímavý styl, holt polská šikovnost. ()

Radiq

Název sliboval hodně, ale čekal jsem spíš nějakou akční jízdu. Na štěstí to ale natočil Cronenberg, kterej umí dycky překvapit. Servíruje nám pohled na život obyčejné americké rodiny, která řeší problémy spojené s minulostí a docela jim to rozmrdá vztahy, což spíš naznačuje žánr drama. Kromě 2 šukacích sekvencí se dočkáme jen 3 zabíjecích sekvencí, což k filmu, co má v názvu "násilí", moc nesedí (někomu). Sice jen 3, ale zato silně kvalitní a krví z masakru těl nasáklé. Ed Harris a William Hurt! Parada... Kdysi jsem tomu dal 5 hvězdiček, ale po letech a druhém skouknutí snižuju na 4. Ale přesto by se nemělo zapomínat, že ta pětka tam jednou už byla!!! ()

tom88

Nevedel som, čo mám od tohto filmu čakať, no nečakal som takúto akčnú, skoro klasickú gangsterku. Som nadšený, potešený...režisér mi naservíroval film presne na moje miery. Ani neviem čo mám napísať, ale v skratke. Fakt sa oplatí vidieť. Skvelí herci, veľmi sympatický Viggo a Ed Harris, výborne natočený a napísaný film. Kamera, strih, atmosféra, herci, všetko funguje takmer dokonale. Ani neviem, kedy naposledy mi film tak rýchlo ubehol ako teraz. Keby bol ešte o hodinku dlhší a natočený v takej kvalite, tak je to možno film roku a umiestni sa v mojej TOP 10. Teraz si asi preštudujem pána režiséra. 80% ()

bartias

Skvěle natočený thriller s vynikajícím Viggo Mortensenem má napínavou zápletku, který si s divákem až do závěrečného aktu neustále hraje na kočku a na myš. Sledování příběhu, který potvrzuje záhadnou minulost hlavního hrdiny jen proto, aby ji zase vzápětí vyvrátil, bere dech. Je zábavné nechat se vodit za nos. Solidní civilně-akční závěr pak dá vzpomenout na Přání smrti. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

David Cronenberg plánuje seriál

David Cronenberg plánuje seriál

02.09.2018

Režisér Východních příslibů nebo Dějin násilí David Cronenberg si poprvé vyzkouší televizní formát. Na festivalu v Benátkách to oznámil novinářům, podle jeho vlastních slov se pak jedná dlouhodobě o… (více)

Verbinski a doktor Bucky

Verbinski a doktor Bucky

03.04.2018

Gore Verbinski (Kruh) se loňským Lékem na život konečně vrátil k hororům. Dlouho to vypadalo, že bude jeho dalším filmem comicsovka Gambit. Od té však v lednu utekl a nyní by se měl vrhnout na akční… (více)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku