Zprávař: Příběh Rona Burgundyho

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Hlásateľ správ: Príbeh Rona Burgundyho

Hlásateľ: Príbeh Rona Burgundyho

Komedie / Romantický

USA, 2004, 94 min (SE: 104 min)

V 70.letech byl jedním z nejpopulárnějších povolání tzv. zprávař. A tím nejlepším ze všech byl Ron Burgundy. Ženská emancipace však nezadržitelně vtrhla i na Ronovo pracoviště. Zprávařská legenda se tak musí poprat nejen s osukněnou konkurencí, vlastním chtíčem a hrou na flétnu, ale i s vlastním egem. Vydařená komedie Willa Ferrella v mnohém překonává filmy dvojice Stiler-Wilson. Neobsahuje sice žádnou scénu, u které bych se tak nasmál tolik jako třeba u „opičího tance“ kolem počítače ze Zoolendera, na druhou stranu se však jedná o kompaktní film, který není „pouhým“ slepencem vydařených vtipů. Tím samozřejmě nenaznačuji, že by Anchorman sledoval jiný cíl než pobavit diváka – on se snaží, ale mnohem kultivovanější, řekl bych až sofistikovanější formou. Což je opět trochu zavádějící – není to žádná komedie pro intelektuály. Je to prostě další vydařená jízda od fratpacku, a jediná možnost jak k ní napsat něco jiného než „opět skvělé“, je hledání drobných nuancí, rozdílů mezi jednotlivými autory. Tedy, Ferrell tu působí jako tak trochu jako Chevy Chase v nejlepších letech – nejen stylem humoru, ale on tak skutečně vypadá! Christina Applegate mu skvěle sekunduje, ale, přiznejme si, že tu hraje druhé housle Nádherně vybraný je i Burgundyho zprávařský tým. Tak uhozenou skupinu lidí jsem ve filmu snad ještě neviděl (napadají mě jen Trierovi Idioti:-) Pokud se chcete kvalitně bavit, Anchorman je jasná volba. A pozor – zkrátka nepřijdou ani příznivci Jethro Tull!(3.12.2005)

Opět paráda, ale něco tomu k dokonalosti chybělo. Zoolander a Vybíjená se mi liíbily víc. Celá čtveřice zprávařů byla perfektní. Nejvíc se mi líbil sporťák. Škoda že tak málo prostoru dostaly konkurenční zprávařské týmy, zejména ten španělský bych rád viděl v akci. :D Jen tak na okraj, kdo z vás věděl že název San Diego pochází z němčiny a v překladu znamená velrybí vagína?(10.5.2006)

Příjemná oddechová Ferrellovka zasazená do prostředí legendární americké novinářské mašinérie. Jak už to tak ve Státech bývá, humor je určen spíše pro střední a nižší inteligenční třídy. Na druhou stranu zde ale dobře funguje obsazení hlavních rolí a příběh je podle mého názoru hezky vystavěn. Díky tomu jsem během projekce relativně dobře bavil. 7/10(13.1.2014)

Vždy, když se objevila zpravodajská relace, nemohl jsem si pomoci a vždy mi před očima běžela některá ze scének "Weird Newscasters" z pořadu "Whose Line Is It Anyway?". Zprávař sice není ani zdaleka tak vtipný, ale zasmál jsem se dostatečně. Will Ferrell patří jako vždy k tomu nejlepšímu "Vypadám skvěle. Myslím že opravdu skvěle. Hej všichni, pojďte se podívat jak skvěle vypadám!", ale tentokráte mu natřel prdel Steve Carell "-Kde jsi vzal ten ruční granát? -Nevím", a to na celé čáře. Pár cameo roliček už pak jen vyplňuje zbylé místo v příběh postrádajícím filmu. Fuck you, San Diego..(6.11.2008)

Zprávař 1. Pán Rón Burgundýýý, ten má půůl kundýýý, prdel je však celičkááá, kouká mu z ni větvičkááá. No. Cirka stejně infantilní, jako komentovaný snímek. Ferrell má specifický smysl pro absurditu i trapno, to se mu nedá upírat. Po třinácti letech je humor již notně vyčichlý, přesto se to dá dokoukat bez zbytečného týrání lymfatických uzlin. Zprávař 2. V prvním filmu se cinklo o notu emancipace genderové, ve druhém emancipace etnické. A v podání Carella snad i mezidruhové. Ostatně právě jeho postava dostala podstatně více prostoru, protože počiny chlapíka se středně těžkou mentální subnormalitou potěší celé zhulené publikum. Osobně bych vypíchl nové pojmy, které mi Will přidal do slovníku. Jeskynní kuře a nebo pouliční kuře - jiné hodnocení žranců od rákose už ode mě blízcí asi neuslyší.(11.4.2017)

• - Ve filmu se objevuje i mnoho herců z kultovního Apatowova seriálu Machři a šprti. Nejsou však ani uvedeni v titulcích. Kupříkladu tedy lze zahlédnout Setha Rogena jako kameramana na kočičí "módní" show. (DaViD´82)

• - První nástřel scénáře pojednával o letadle plném zprávařů, které se srazí s jiným letadlem a následně nouzově přistane v horách. Zjístí se, že druhé letadlo bylo plné opic a výbavy pro bojová umění. To vedlo k souboji ke kanibalismu dohnaných zprávařů s po zuby ozbrojenými opicemi. (DaViD´82)

• - Maggie Gyllenhaal se zajímala o roli Veroniky, získala ji však Christina Applegate. (spiderpig)