Zprávař: Příběh Rona Burgundyho

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Hlásateľ správ: Príbeh Rona Burgundyho

Hlásateľ: Príbeh Rona Burgundyho

Komedie / Romantický

USA, 2004, 94 min (SE: 104 min)

Ježíšku já chci bejt zprávař. No umíte si představit, že přijdu do TV NOVA a tam Rejko Danken dostává přes držku od Lucie Borhyové nebo že Voříšek hraje Charvátové na klarinet nebo co to bylo za klacek. Rád bych se po tomhle filmu vrátil do sedmé třídy kde jsme psali na papír své vytoužené zaměstnání. Tenkrát jsem napsal POMO, dneska bych napsal zprávař na státní !(4.5.2007)

Že neznáte Rona Burgundyho? V tom případě se seznamte s nejlepším televizním zprávařem v San Diegu sedmdesátých let razícím názor, že žena do televize nepatří. Jenže pak se bude muset nějak s tím smířit, protože do jeho vysílání nasadí atraktivní zprávařku. Film je to ve své podstatě určený spíše pro americké publikum, protože to přece jen bude lépe obeznámeno s poměry v zákulisí televizních zpráv, než našinec. Jenže našinec není cizinec a tomu se zase bude líbit možná konfrontace bez servítek podpořená dobrým výběrem herců. Ferrell je neuvěřitelně nesympatický a zanechává za sebou množství narážek na americkou televizní politiku, která nezasvěcenému snadno unikne. A právě tady je to co film pohřbívá pro českého diváka. Neznalý divák se totiž nemusí u tohoto filmu v takovém případě bavit, ale hlavně nudit. Je třeba to brát tak, že není to komedie plná gagů pro českého diváka, ale komedie plná známých herců jejichž výstupy by eventuálně našince pobavit mohly. Kdo by chtěl víc, musel by pilně nastudovat americké televizní poměry v sedmdesátých letech, ale právě o tom silně pochybuji, že by to někdo zkoušel. Tyhle zprávy rozhodně nejsou tak podbízivě otravné jako ty co známe z našich televizních kanálů. Jsou podávány vcelku vtipnou formou. 60%(20.7.2012)

Řekl bych, že jde o příklad komedie, která je hodně závislá na vašem smyslu pro humor a momentální náladě. To samo sebou platí pro všechny, ale u Anchormana zvlášť - operuje se tady totiž s hodně přitaženým, nadsazeným humorem, který se ještě navíc snaží odrážet dobovou kulturu - může vám tak absolutně sednout, v horším případě na dlouhou dobu zkazit chuť na americké komedie. Četl jsem názory, že jde o jeden z nejlepších filmů desátých let, stejně jako ty, kterým tahle sranda přijde jako nejnižší společný jmenovatel. Já nesouhlasím ani s jedním, bavil jsem se obstojně, problém je, že jsem podobných filmů viděl strašnou fúru a nějak jsem v tomhle konkrétním neobjevil nic, co by mi ho v hlavě nějak zvlášť pozvedlo nad úroveň jeho kolegů. Slušné Bricky tam ale jsou... 60%(6.3.2013)

"Máte naprosto dechberoucí hýždě. Myslím, že jsou dobrý. Musím se s nimi spřátelit." Tuhle frázi musím někdy vyzkoušet. Ostatně jako i další Ferrellovy balící repliky. Jinak film je prostě castingový koncert. Některé vtípky jsou na pokraji trapnosti, jiné ale naprosto zabíjí. "Vyser si voko, San Diego."(20.6.2016)

.„Bylo to kdysi dávno, kdy lidé věřili všemu, co slyšeli v televizi, byla to léta, kdy jen muži směli číst zprávy“. A najednou se mezi „velký kluky“ chce nacpat kolegyně!!!. „ A máme to tu zas.... tohle je rozhodně svět mužů, ale zatím co se smějí a obtěžují mě...., jediný způsob, jak vyhrát, je být nejlepší!“. Hodně praštěná komedie, ale člověk se odreaguje.(11.8.2005)

• - Původně měl být producentem Paul Thomas Anderson. (spiderpig)

• - Film byl roku 2012 webem „LoveFilm“ určen šestou nejvtipnější komedií všech dob, a to s průměrně 1,6 "smíchy" za minutu. (JoranProvenzano)

• - Maggie Gyllenhaal se zajímala o roli Veroniky, získala ji však Christina Applegate. (spiderpig)