Zprávař: Příběh Rona Burgundyho

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Hlásateľ správ: Príbeh Rona Burgundyho

Hlásateľ: Príbeh Rona Burgundyho

Komedie / Romantický

USA, 2004, 94 min (SE: 104 min)

V 70.letech byl jedním z nejpopulárnějších povolání tzv. zprávař. A tím nejlepším ze všech byl Ron Burgundy. Ženská emancipace však nezadržitelně vtrhla i na Ronovo pracoviště. Zprávařská legenda se tak musí poprat nejen s osukněnou konkurencí, vlastním chtíčem a hrou na flétnu, ale i s vlastním egem. Vydařená komedie Willa Ferrella v mnohém překonává filmy dvojice Stiler-Wilson. Neobsahuje sice žádnou scénu, u které bych se tak nasmál tolik jako třeba u „opičího tance“ kolem počítače ze Zoolendera, na druhou stranu se však jedná o kompaktní film, který není „pouhým“ slepencem vydařených vtipů. Tím samozřejmě nenaznačuji, že by Anchorman sledoval jiný cíl než pobavit diváka – on se snaží, ale mnohem kultivovanější, řekl bych až sofistikovanější formou. Což je opět trochu zavádějící – není to žádná komedie pro intelektuály. Je to prostě další vydařená jízda od fratpacku, a jediná možnost jak k ní napsat něco jiného než „opět skvělé“, je hledání drobných nuancí, rozdílů mezi jednotlivými autory. Tedy, Ferrell tu působí jako tak trochu jako Chevy Chase v nejlepších letech – nejen stylem humoru, ale on tak skutečně vypadá! Christina Applegate mu skvěle sekunduje, ale, přiznejme si, že tu hraje druhé housle Nádherně vybraný je i Burgundyho zprávařský tým. Tak uhozenou skupinu lidí jsem ve filmu snad ještě neviděl (napadají mě jen Trierovi Idioti:-) Pokud se chcete kvalitně bavit, Anchorman je jasná volba. A pozor – zkrátka nepřijdou ani příznivci Jethro Tull!(3.12.2005)

Super taková ta "ferrelovaughnowilsonostillerovka" tentokrát se skvělým maniakálním Willem Ferrelem rovnou v hlavní roli. Christina Applegate je taky super a opravdu jsem měl chuť pomazat její zadek sosem a AaAAAAAAAAa... :-))))) Jinak potěší role Vince Vaughna a camea Jacka Blacka, Bena Stillera a Lukea Wilsona. Plus super bitka mezi stanicemi což možná byla parodie na Gangy New Yorku. Komu se líbil Zoolander, Vybíjená atd. ten bude nadšen.(23.5.2005)

Mám rád Willa Ferrella, ale tenhle film se mu moc nepovedl. Myšlenka byla hezká, ale Frat pack to tentokrát přehnal. Přílišná snaha vytvořit humor pomocí za a)křiku, b)sprostých slov, c)trapných scén, d)sprostých slov, e)křiku.... Nejvtipnější scéna proto u mě zůstává setkání skoro celého FP v jedné scéně při bitce mezi moderátory televizních stanic, což je opravdu nezapomenutelná záležitost. Christina Applegate pro mě nikdy nebyla bůhví jaká krasavice, ale když jí dobře vytvarují tělo pod šaty tak to přehluší její nevýraznou tvář. Zprávař přišel jako malý film plný mnoha cameo roliček, v kterém je příběh jen tak aby se neřeklo. Je to velká škoda, ale rozhodně milovníkům "trochu jiného humoru" nelze než doporučit.(12.6.2007)

Určitě jedna z těch lepších komedií, dal bych hvězdičky čtyři, některé gagy a hlavně herci (Ferrell a Carell - fantazie) by si to zasloužili, ale přece jen příběh "zprávaře" není zrovna nejbližší mému srdci a to platí i o 70. létech. Ale jinak superkvalitní tři hvězdy. Později - rozleželo se mi to v hlavě, při druhém shlédnutí se mi to líbilo ještě víc a flétnová scénka je téměř geniální. Zaslouženě za čtyři.(20.3.2006)

Výborně obsazená komedie, jejíž zápletka je dost ujetá, ale právě sympatičtí herci to zachraňují. Téměř celý frat pack nesmírně potěšil, ačkoliv Luke Wilson se například objevil jen asi na 3 minuty, Jack Black na minutu a Seth Rogen tak na 30 vteřin. Poprvé zhlédnuto 08.06.2010, podruhé 16.01.2016, přičemž z filmu jsem si nejenže nic nepamatoval, ale ani jsem si nevzpomněl, že už jsem ho někdy předtím viděl.. což teda o něčem vypovídá. Ale spíš o mé paměti, než o kvalitě filmu. Hodnocení zůstává 4*.(8.6.2010)

• - Původně měl být producentem Paul Thomas Anderson. (spiderpig)

• - Ronova poznávací značka je "IM #1" (I´m number one - Jsem jednička). (DaViD´82)

• - Ve filmu se objevuje i mnoho herců z kultovního Apatowova seriálu Machři a šprti. Nejsou však ani uvedeni v titulcích. Kupříkladu tedy lze zahlédnout Setha Rogena jako kameramana na kočičí "módní" show. (DaViD´82)