Kenpú denki Berserk (TV seriál)

• Japonsko

剣風伝奇ベルセルク

• Japonsko

Kenpū denki Berserk

Berserk

Animovaný / Akční / Drama / Fantasy / Horor

Japonsko, 1997–1998, 9 h 10 min (Minutáž: 22 min)

Jak už to tak bejvá, srovnávám. Protože já, chytrá hlava, první četl mangu. Potom, když už jsem měl načteno dost, tak dost, že už jsem potřeboval pauzu (rozuměj - šestnáct tankóbonů během dvou týdnů), jsem se podíval na anime. Čekal jsem všechno, a nejhorší na tom je, že to všechno jsem dostal. Samozřejmě, manga je znovu a opětovně lepší, v tomhle případě to znamená, že je temnější, syrovější a hutnější... a hlavně pokračuje. Ale to těžko vysvětlit, když i samotné anime je silné, hutné, temné, krvavé a barbarsky zuřící. Můžu s klidným svědomím říct, že tohle anime v klidu nahradí (už nevím kolik tankóbonů) mangu do chvíle, kdy vlastně příběh v anime končí a bude nejspíš dál rozveden v celovečeráku. Nemám výtky vůči animaci, protože prostě a jednoduše seriál je starej, vycházel v době největší popularity Berserka v Japonsku (kde pořád drtí řadu dalších mang, což je - vzhledem k jeho dvacetiletý kariéře fakt obdivuhodný, skoro jako Hajime no Ippo), animační fígle se statickými obrázky jsem vlastně ani nevnímal, protože a jelikož hlavní síla Berserka je v jeho příběhu a atmosféře. Zase bylo ukázaný, že k nastolení super hutný atmosféry fantasy světa není zapotřebí elfů a trpajzlíků a orků a tak vůbec. A zase bylo ukázaný, jak moc hluboký myšlenky dokáže japonská kultura do jednoduchýho příběhu ukrýt. Přesto hodnocení dávám maximální spíš jen proto, že jsem si mangu zamiloval a považuju ji za druhou nejlepší, kterou jsem kdy viděl. Ve srovnání s anime tudíž vyhrává na celý čáře a subjektivně bych měl dát tomuhle anime asi čtyři hvězdy, právě proto, že znám mangu. Nicméně... pokud se zkusím odprostit od toho, že tu mangu znám, musím dát pět...(7.1.2012)

Všichni tady mluví o temné, drsné, děsivé stránce příběhu... ale, co si budeme povídat, to se týká jenom posledních třech dílů, v ostatních jde jen o náznaky (pokud oním "temným" prvkem nemyslíte hektolitry prolité krve). Berserkovi jsem poměrně dlouho nemohl přijít na chuť - animace ani historická stylizace mi moc nesedly (všechny ty kulisy a zbroje jako by kreslil někdo, komu o tom, jak tehdy vypadaly někdo jenom vyprávěl) a příběh se příliš dlouho rozjížděl. Asi někde v půlce jsem konečně začal s hrdinama cítit a ke konci už jsem držel Gutsovi, Casce i Griffithovi palce - ale právě v té chvíli to tvůrci nemilosrdně utli. Celkově se vlastně jedná o opravdu dlouhýýý prolog k příběhu "Black swordsmana", ale když mu věnujete čas a trpělivost, nebudete litovat. 70%(1.7.2007)

Berserk je určitě splněným snem většiny dospívajících kluků a pravděpodobně i těch, kteří se jimi cítí. Kdo z nich by nechtěl vidět konečně pořádného bojovníka, který se nebojí ohnat obřím mečem nerozeznávaje lidské, či démonické nepřátele. Všichni ti hrdinové typu Artuš, Conan, Robin Hood a Herkules nesahají ani svou silou a ani charismatem Guttsovi po kolena. Stejně tak si dovolím tvrdit, že žádný z mnou viděných mnoha jejich příběhů není schopný zachytit tak perfektně jednotlivé postavy a nastolit tak temnou atmosféru (Snad jedině Excalibur). Jediné, co by se dalo seriálu vytknout, kromě prazvláštní úvodní znělky, jsou animace a hudba. Těch několik použitých skladeb zní výborně. "Behelit" je tím nejmysterióznějším, co jsem slyšel a "Forces" je k postupu armády jako stvořená, ale celkově by nebylo na škodu pár písní přidat. To protože se ke konci a při opakovaných shlédnutích již oposlouchávají. Animace je zase individuální otázkou. Statiky je použito více než je zdrávo, ale díky jejímu propracování ji mnozí mohou považovat za klad, který napomáhá v budování opravdu těžké atmosféry.(8.6.2007)

Celý príbeh som doslova zhltol za jeden deň. Dovolím si tvrdiť, že sa jedná o jedno z vrcholných diel anime v svojom žánri. Epická cesta za splnením svojich cieľov nikdy nie je jednoduchá. No nemalo by sa po nej ísť cez mŕtvoly, za cenu nešťastia a obetovaním svojich najlepších priateľov. Príbeh bol plný emócií, ktoré častokrát neboli vyjadrené slovom, ale priam sršali s postáv, s ich činov, ich gestikulácie a mimiky tváre, čim chcem zároveň pochváliť ak skvelé grafické prepracovanie. Jednotlivé epizódy na seba nadväzovali a príbeh bol celý čas napínavý, čo ma nútilo hneď po skončení jednej časti kliknúť na ďalšiu. Nebola tu núdza a vla bojových scén, aj keď miestami to s tými potokmi krvi preháňali. Vyzdvihujem aj kvalitný opening a ending song. Časti 2-20 po úsek ako Guts opustil spoločenstvo boli úplne vzorovým anime, doporučoval by som pozrieť každému fanúšikovi anime. Čo sa týka tých ostatných častí, tie u mňa znížili priemerné hodnotenie celej série tak o 7%... ale nebyť nich tak sa nevysvetlí prvá časť ani celý zmysel a hlavná myšlienka série.(25.1.2011)

Kdo opustí vlastní sny, ocitne se v cizích. Kdo opustí vlastní sny, v cizích snech zmizí. I tak - slovy Skrytého půvabu byrokracie - by se dal vyjádřit pohled na svět Griffitha, jedné z nejpovedenějších anime postav, s nimiž jsem se setkal. On v cizích snech opravdu zmizet nehodlá, má Svůj a podřídí mu vše – s vyrovnaným výrazem a klidem v duši. Přemýšlením o něm jsem strávil zdaleka nejvíc času a nástrahy, které mu autoři umístili do cesty, mě občas až nadchly - [SPOILER - začátek] pohled na kdysi tak mocného a nedotknutelného muže, kterak se proměnil v naprostou trosku s vyříznutým jazykem, byl skutečně něčím zvláštním. Následný vývoj mě proto svým způsobem zklamal. [SPOILER - konec] Momenty, kdy hlavní postavy hovoří o svých pohnutkách či snech, jsou výtečné a dovedu si představit, že by hrály v seriálu ještě podstatnější úlohu. Nemenší zde mají souboje, u nichž mě překvapilo množství i kvalita. Velmi častá statická animace jim spíš prospívá, jelikož si podrobnosti představuji a nemusím obracet oči v sloup nad často ubohou snahou o „věrné souboje“. Nejsou sice špičkové, ale jakmile jsem si zvykl na vzhled válečníků á la Gears of War, vcelku mě i bavily. Více už jsem zvedal obočí nad jejich taktickou rovinou, protože to, co zde předvádějí vojevůdci na bojišti i mimo ně, věrohodnosti opravdu nesvědčí. Platí to i o většině hodnostářů u dvora – jejich postavení jim z jejich chování prostě nevěřím (dokonalou ilustrací je plánování „operace během honu“). V interakci mezi postavami se děj nevyvaroval řady "tradičních momentů", kdy je dobře rozehraná scéna pohřbena příchodem v poslední možné vteřině, zachycením za konečky prstů atp. Když už jsem se ponořil do vcelku nezvyklé kombinace nehostinného prostředí a zajímavého děje, tohle mě spolehlivě probralo. Berserk je často popisován adjektivy jako „temný“ či „drsný“, což beze zbytku platí až o posledních 2 epizodách; [SPOILER 2 - začátek] jinak velmi slabá kresba se překonává a adekvátně hostí šílené krvavé orgie (až by si jeden začal chystat oblek k Poslednímu soudu) a závěr, ač svým způsobem (!) neukončený, jasně napovídá, jak že se věci mají. [SPOILER 2 - konec] Po skončení jsem ale cítil jisté zklamání; už první epizoda deklaruje, že zde bude hrát velkou roli nadpřirozeno, v podějších epizodách jsem však na něj fakticky zapomněl a myslím, že příběh by se bez všech těch démonů a magických kamenů dost dobře obešel a možná by mu to i prospělo. 7/10(31.12.2008)

• - Meč zvaný „Drakobijec“, kterým se ohání Černý šermíř, je celkově dlouhý 193,7 cm a váží 176,3 kg. (Zdroj: reddit.com)