Kenpú denki Berserk (TV seriál)

• Japonsko

剣風伝奇ベルセルク

• Japonsko

Kenpū denki Berserk

Berserk

Animovaný / Akční / Drama / Fantasy / Horor

Japonsko, 1997 - 1998, 9 h 10 min (Minutáž: 25x22 min)

I když už mnozí řekli k tomuto seriálu hodně, mně to stejně nedá a zkusím si dovolit taky napsat pár řádků o svých pocitech z Berserka. V tomto případě však nebude tak snadné je shrnout, protože mi na mysl přichází hned několik věcí, které se navzájem bijí o to, abych právě tu nebo tu vyzdvihl jako první. Ale tak dobře, řeknu to v kostce: perfektní hudba (právě teď ji při psaní komentáře poslouchám), poutavý příběh ve stylu dark fantasy, sympatičtí hlavní hrdinové, hektolitry krve prolité převážně ve statické animaci a otevřený konec. Jestli jsem se doposud domníval, že krvavější anime než Elfen Lied už asi nikdy neuvidím, pak jsem se pěkně mýlil. Taky jsem se po dlouhé době od zhlédnutí Jūbei ninpūchō podíval do fantasy středověku, který se vyvedl tvůrcům na jedničku. Guts, Griffith, Casca... ach, tady se někomu opět povedlo vytvořit postavy, které se mi pěkně dostaly pod kůži. Ano, budu si muset co nevidět přečíst mangu, abych věděl, jak to bylo dál. Ten konec mi prostě pořád leží v hlavě.(21.4.2012)

Celý príbeh som doslova zhltol za jeden deň. Dovolím si tvrdiť, že sa jedná o jedno z vrcholných diel anime v svojom žánri. Epická cesta za splnením svojich cieľov nikdy nie je jednoduchá. No nemalo by sa po nej ísť cez mŕtvoly, za cenu nešťastia a obetovaním svojich najlepších priateľov. Príbeh bol plný emócií, ktoré častokrát neboli vyjadrené slovom, ale priam sršali s postáv, s ich činov, ich gestikulácie a mimiky tváre, čim chcem zároveň pochváliť ak skvelé grafické prepracovanie. Jednotlivé epizódy na seba nadväzovali a príbeh bol celý čas napínavý, čo ma nútilo hneď po skončení jednej časti kliknúť na ďalšiu. Nebola tu núdza a vla bojových scén, aj keď miestami to s tými potokmi krvi preháňali. Vyzdvihujem aj kvalitný opening a ending song. Časti 2-20 po úsek ako Guts opustil spoločenstvo boli úplne vzorovým anime, doporučoval by som pozrieť každému fanúšikovi anime. Čo sa týka tých ostatných častí, tie u mňa znížili priemerné hodnotenie celej série tak o 7%... ale nebyť nich tak sa nevysvetlí prvá časť ani celý zmysel a hlavná myšlienka série.(25.1.2011)

To je všetko? opäť rovnaký problém ako pri predošlých japonských anime seriáloch. Skončilo to. A ja chcem viac. Skončilo to nedokončené. Dúfam, že sa raz dočkám aj pokračovania. Seriál už asi nebude ale točí sa séria filmov. K seriálu. Nenechajte sa oklamať prvou časťou. O tom to nebude. Namiesto toho sa tu vykresľuje postupný vzostup Gutsa a prečo sa z neho stalo to čím bol v prvej časti. A ani to nebude prepojené dokonale. Keby to pokračuje tak dám 5*, ale takto ma oklamali. Navyše až príliš sa tam vrieska, škrieka a diabolsky smeje. A to zas tak nemusím. Ale inak jeden z lepších počinov.(29.7.2012)

Občas se objeví seriál u kterého se mě stane, že se po prvním díle od něj nemůžu odtrhnout. Pustím si druhý, třetí, šestý díl a příběh, postavy mě stále ženou kupředu, tak nějak to bylo s Berserkem. Celá 630min stopáž za dva dny padla jak nic, přitom jsem ještě stíhal sledovat Stand alone komplex. Takže co říci o Berserku? Výborna anime režba, největším tahákem pro mě bylo ze začátku prostředí. Akční-středověká-fantasy, přesně můj šálek čaje. Posléze, jak jsem se seriálem seznamoval k tomu přibyly postavy, příběh a vývoj těchto dvou veličin. Setkal jsem se opravdu s nestukečným drivem, který mě hnal kupředu díl za dílem. Doslova jsem dychlil a chtěl vidět, jak hlavní trojlístek Guts, Griffith a Casca dopadnou. Jestli se to opravdu Griffithovi podaří. A ten konec byl jedním z těch větších WTF konců se kterýma jsem se prozatím setkal. Tento seriál můžu fandům anime jen doporučit. Nebo spíše, je to povinnost ho vidět:)(6.6.2013)

Anime o jednom skvělém bojovníkovi, který se dokázal hravě ohánět mečem, velkým jako on. Krev stříká a nestačí osychat. Bojovník se přidává ke skupině žoldáků, ke kumpanii Jestřába. Tu vede charismatický Griffith, vzor pro všechny. Společně vítězí jednu bitvu za druhou, stávají se trnem v oku místním šlechticům, kterým berou veškerou slávu. Do všeho se míchají intriky dvora, temní démoni a vše vyvrcholí pekelným finále, které nemá chybu. Berserk je sice rozvláčný, ale rozhodně ho všem milovníkům anime můžu doporučit.... i když hádám, že milovníci anime tohle mají už dávno za sebou. :)(15.1.2012)

• - Meč zvaný „Drakobijec“, kterým se ohání Černý šermíř, je celkově dlouhý 193,7 cm a váží 176,3 kg. (Zdroj: reddit.com) (Zdroj: ČSFD.cz)