poster

Kenpú denki Berserk (TV seriál)

 • Japonsko

  剣風伝奇ベルセルク

 • Japonsko

  Kenpū denki Berserk

 • USA

  Berserk

Animovaný / Akční / Drama / Fantasy / Horor

Japonsko, 1997–1998, 9 h 10 min (Minutáž: 22 min)

 • Wysch
  *****

  Jak už to tak bejvá, srovnávám. Protože já, chytrá hlava, první četl mangu. Potom, když už jsem měl načteno dost, tak dost, že už jsem potřeboval pauzu (rozuměj - šestnáct tankóbonů během dvou týdnů), jsem se podíval na anime. Čekal jsem všechno, a nejhorší na tom je, že to všechno jsem dostal. Samozřejmě, manga je znovu a opětovně lepší, v tomhle případě to znamená, že je temnější, syrovější a hutnější... a hlavně pokračuje. Ale to těžko vysvětlit, když i samotné anime je silné, hutné, temné, krvavé a barbarsky zuřící. Můžu s klidným svědomím říct, že tohle anime v klidu nahradí (už nevím kolik tankóbonů) mangu do chvíle, kdy vlastně příběh v anime končí a bude nejspíš dál rozveden v celovečeráku. Nemám výtky vůči animaci, protože prostě a jednoduše seriál je starej, vycházel v době největší popularity Berserka v Japonsku (kde pořád drtí řadu dalších mang, což je - vzhledem k jeho dvacetiletý kariéře fakt obdivuhodný, skoro jako Hajime no Ippo), animační fígle se statickými obrázky jsem vlastně ani nevnímal, protože a jelikož hlavní síla Berserka je v jeho příběhu a atmosféře. Zase bylo ukázaný, že k nastolení super hutný atmosféry fantasy světa není zapotřebí elfů a trpajzlíků a orků a tak vůbec. A zase bylo ukázaný, jak moc hluboký myšlenky dokáže japonská kultura do jednoduchýho příběhu ukrýt. Přesto hodnocení dávám maximální spíš jen proto, že jsem si mangu zamiloval a považuju ji za druhou nejlepší, kterou jsem kdy viděl. Ve srovnání s anime tudíž vyhrává na celý čáře a subjektivně bych měl dát tomuhle anime asi čtyři hvězdy, právě proto, že znám mangu. Nicméně... pokud se zkusím odprostit od toho, že tu mangu znám, musím dát pět...(7.1.2012)

 • Eddard
  ****

  Všichni tady mluví o temné, drsné, děsivé stránce příběhu... ale, co si budeme povídat, to se týká jenom posledních třech dílů, v ostatních jde jen o náznaky (pokud oním "temným" prvkem nemyslíte hektolitry prolité krve). Berserkovi jsem poměrně dlouho nemohl přijít na chuť - animace ani historická stylizace mi moc nesedly (všechny ty kulisy a zbroje jako by kreslil někdo, komu o tom, jak tehdy vypadaly někdo jenom vyprávěl) a příběh se příliš dlouho rozjížděl. Asi někde v půlce jsem konečně začal s hrdinama cítit a ke konci už jsem držel Gutsovi, Casce i Griffithovi palce - ale právě v té chvíli to tvůrci nemilosrdně utli. Celkově se vlastně jedná o opravdu dlouhýýý prolog k příběhu "Black swordsmana", ale když mu věnujete čas a trpělivost, nebudete litovat. 70%(1.7.2007)

 • Naslund
  *****

  Berserk je určitě splněným snem většiny dospívajících kluků a pravděpodobně i těch, kteří se jimi cítí. Kdo z nich by nechtěl vidět konečně pořádného bojovníka, který se nebojí ohnat obřím mečem nerozeznávaje lidské, či démonické nepřátele. Všichni ti hrdinové typu Artuš, Conan, Robin Hood a Herkules nesahají ani svou silou a ani charismatem Guttsovi po kolena. Stejně tak si dovolím tvrdit, že žádný z mnou viděných mnoha jejich příběhů není schopný zachytit tak perfektně jednotlivé postavy a nastolit tak temnou atmosféru (Snad jedině Excalibur). Jediné, co by se dalo seriálu vytknout, kromě prazvláštní úvodní znělky, jsou animace a hudba. Těch několik použitých skladeb zní výborně. "Behelit" je tím nejmysterióznějším, co jsem slyšel a "Forces" je k postupu armády jako stvořená, ale celkově by nebylo na škodu pár písní přidat. To protože se ke konci a při opakovaných shlédnutích již oposlouchávají. Animace je zase individuální otázkou. Statiky je použito více než je zdrávo, ale díky jejímu propracování ji mnozí mohou považovat za klad, který napomáhá v budování opravdu těžké atmosféry.(8.6.2007)

 • Kwaichi
  *****

  Celý príbeh som doslova zhltol za jeden deň. Dovolím si tvrdiť, že sa jedná o jedno z vrcholných diel anime v svojom žánri. Epická cesta za splnením svojich cieľov nikdy nie je jednoduchá. No nemalo by sa po nej ísť cez mŕtvoly, za cenu nešťastia a obetovaním svojich najlepších priateľov. Príbeh bol plný emócií, ktoré častokrát neboli vyjadrené slovom, ale priam sršali s postáv, s ich činov, ich gestikulácie a mimiky tváre, čim chcem zároveň pochváliť ak skvelé grafické prepracovanie. Jednotlivé epizódy na seba nadväzovali a príbeh bol celý čas napínavý, čo ma nútilo hneď po skončení jednej časti kliknúť na ďalšiu. Nebola tu núdza a vla bojových scén, aj keď miestami to s tými potokmi krvi preháňali. Vyzdvihujem aj kvalitný opening a ending song. Časti 2-20 po úsek ako Guts opustil spoločenstvo boli úplne vzorovým anime, doporučoval by som pozrieť každému fanúšikovi anime. Čo sa týka tých ostatných častí, tie u mňa znížili priemerné hodnotenie celej série tak o 7%... ale nebyť nich tak sa nevysvetlí prvá časť ani celý zmysel a hlavná myšlienka série.(25.1.2011)

 • Ajantis
  ****

  Kdo opustí vlastní sny, ocitne se v cizích. Kdo opustí vlastní sny, v cizích snech zmizí. I tak - slovy Skrytého půvabu byrokracie - by se dal vyjádřit pohled na svět Griffitha, jedné z nejpovedenějších anime postav, s nimiž jsem se setkal. On v cizích snech opravdu zmizet nehodlá, má Svůj a podřídí mu vše – s vyrovnaným výrazem a klidem v duši. Přemýšlením o něm jsem strávil zdaleka nejvíc času a nástrahy, které mu autoři umístili do cesty, mě občas až nadchly - [SPOILER - začátek] pohled na kdysi tak mocného a nedotknutelného muže, kterak se proměnil v naprostou trosku s vyříznutým jazykem, byl skutečně něčím zvláštním. Následný vývoj mě proto svým způsobem zklamal. [SPOILER - konec] Momenty, kdy hlavní postavy hovoří o svých pohnutkách či snech, jsou výtečné a dovedu si představit, že by hrály v seriálu ještě podstatnější úlohu. Nemenší zde mají souboje, u nichž mě překvapilo množství i kvalita. Velmi častá statická animace jim spíš prospívá, jelikož si podrobnosti představuji a nemusím obracet oči v sloup nad často ubohou snahou o „věrné souboje“. Nejsou sice špičkové, ale jakmile jsem si zvykl na vzhled válečníků á la Gears of War, vcelku mě i bavily. Více už jsem zvedal obočí nad jejich taktickou rovinou, protože to, co zde předvádějí vojevůdci na bojišti i mimo ně, věrohodnosti opravdu nesvědčí. Platí to i o většině hodnostářů u dvora – jejich postavení jim z jejich chování prostě nevěřím (dokonalou ilustrací je plánování „operace během honu“). V interakci mezi postavami se děj nevyvaroval řady "tradičních momentů", kdy je dobře rozehraná scéna pohřbena příchodem v poslední možné vteřině, zachycením za konečky prstů atp. Když už jsem se ponořil do vcelku nezvyklé kombinace nehostinného prostředí a zajímavého děje, tohle mě spolehlivě probralo. Berserk je často popisován adjektivy jako „temný“ či „drsný“, což beze zbytku platí až o posledních 2 epizodách; [SPOILER 2 - začátek] jinak velmi slabá kresba se překonává a adekvátně hostí šílené krvavé orgie (až by si jeden začal chystat oblek k Poslednímu soudu) a závěr, ač svým způsobem (!) neukončený, jasně napovídá, jak že se věci mají. [SPOILER 2 - konec] Po skončení jsem ale cítil jisté zklamání; už první epizoda deklaruje, že zde bude hrát velkou roli nadpřirozeno, v podějších epizodách jsem však na něj fakticky zapomněl a myslím, že příběh by se bez všech těch démonů a magických kamenů dost dobře obešel a možná by mu to i prospělo. 7/10(31.12.2008)

 • - Meč zvaný „Drakobijec“, kterým se ohání Černý šermíř, je celkově dlouhý 193,7 cm a váží 176,3 kg. (Zdroj: reddit.com)