Ryba jménem Wanda

• Irsko

• Austrálie

Komedie / Krimi

Velká Británie / USA, 1988, 108 min

Krásný lidský příběh. Film, který tak nějak příjemně odcejpá, že se skvělé na něj dívá i třebas po několikáté. Nakonec, nejde si neoblíbit hlavní postavy. Suchopárného Angličana, úspěšného žalobce, domácí puťku a chlapa za zenitem v podání Johna Cleese, který vše nakonec hodí za hlavu a vyjde vstříc své lásce. Prohnaná a smyslná a přeci s dobrým srdcem Jamie Lee Curtis, miloučký kokta Michael Palin nebo prvotřídní blb Kevin Kline. Partička, která mi přirostla k srdci jako dobře přidělaný bypass. Cleesův humor kouká z každé věty, hudba decentní a atmosféra pro staromilský Londýn na konci 80 let prostě ideální.(26.4.2011)

(1001) To je strašné, nikdo nemládne. Ale roztomilí jsou lidé pořád stejně, tak aspoň něco. A tenhle film je zhruba takový. Roztomilý. Prostě šla bych s ním na zmrzlinu, hodně se na něj usmívala, pěkně si to odpoledne užila, ale potom bych šla umírat touhou kvůli citově chladným, krutým, egoistickým vrstevníkům. A budou to oni, koho si budu pamatovat, ne nějakýho zmrzliňáka.(5.11.2009)

• iamek

Mnoho povyku pro nic. Na to, že to měla být komedie jsem se nezasmál skoro vůbec. Akorát scény s babičkou, co měla tři pejsánky, byla trefa do černého. Plus následné střihy na pohřeb dokonalost, ale tohle je na komedii málo. Krimi stránka filmu je příliš přeplácaná a když sledujete co pět minut nějaký zvrat, tak vás to přestane bavit.(26.12.2011)

Ze začátku jsem byl poměrně zaskočen a očekával jsem od sebe další podprůměrné hodnocení uznávaného díla. Buď jsem si časem zvykl, nebo se Ryba jménem Wanda stala postupně opravdu inteligentní a zábavnou komedií. Vtipy jsou více komediální než absurdní, jako v klasických MP, což mi nijak zvlášť nevadí, i když mám rád oboje, ovšem za těchto okolností nebudu mít z filmu nikdy takový umělecký zážitek jako právě z Pythonů. Navíc Curtis nemám příliš v lásce, ale naštěstí ostatní herci na place hrají špičkově a neustále se něco děje. Nelituji zhlédnutí, čehož jsem se, přiznávám, ze začátku trochu bál.(23.2.2006)

Dobrá komedie. Sice to vůbec není ten intelektuální humor, na který jsme zvyklí z Monty Pythonu, ale proč ne? Ani nevím, kdo je lepší, jestli Palin nebo Kline. Na to, že je to komedie, tak jsou tady opravdu skvělé herecké výkony. Jediné co mi trošku kazí dojem, ale to je můj subjektivní strašák, je příšerná móda 80. let. To co lidi v té době nosili na sobě je katastrofa. Jamie Lee Curtis zde nosí jeden ohyzdnější kostýmek za druhým.(18.11.2004)

• - Ve filmu hrál James Cossins, jeho scény však byly vystřiženy. (Terva)

• - John Cleese kromě herecké a režijní účasti spolupracoval také na námětu, scénáři (oscarová nominace) a produkci filmu. (5150)

• - Otec Michaela Palina koktal, takže herec mohl použít při ztvárnění své role použít svoje skutečné zkušenosti. Ve filmu potom například Ken koktá méně, když je s lidmi, kterým věří (Tom a Wanda), zatímco ve společnosti nepřátelských lidí se to zhorší (Otto). (Morien)