Ryba jménem Wanda

• Nový Zéland

• Austrálie

Komedie / Krimi

Velká Británie / USA, 1988, 108 min

(1001) To je strašné, nikdo nemládne. Ale roztomilí jsou lidé pořád stejně, tak aspoň něco. A tenhle film je zhruba takový. Roztomilý. Prostě šla bych s ním na zmrzlinu, hodně se na něj usmívala, pěkně si to odpoledne užila, ale potom bych šla umírat touhou kvůli citově chladným, krutým, egoistickým vrstevníkům. A budou to oni, koho si budu pamatovat, ne nějakýho zmrzliňáka.(5.11.2009)

Humor černočerný i lidsky jemný. A hlavně zatraceně britský. Tři muži, jedna žena, jedna loupež. A jedna ukrytá kořist. Jeden z trojice, který o lupu ví, sedí ve vazbě, hlavní hrdince tak nezbývá nic jiného, než svést jeho advokáta, aby se k diamantům dostala. Tak či onak, jak už to tak bývá, nikdo se nechce o získané milióny dělit. Jeden z pachatelů Monty Pythonů John Cleese stojí za nesmírně svěžím scénářem, který si po zásluze dokráčel k oscarové nominaci. Navíc některé ze scén i sám režíroval. Tenhle dokonale pestrý komediální tým, který intrikuje, miluje italskou kuchyni, nemá rád slovo „stupid“, likviduje zvířata, neustále někoho svádí, honí nebo podráží, se prostě musí líbit. Svědomité a stylové. Stačí si vybrat, zda raději vykrádání vlastního domu, svádění od Jamie Lee Curtis nebo drcení nevinných pudlů. Po právu jeden z divácky nejúspěšnějších anglických filmů druhé poloviny 80. let. Kevin Kline na maximum.(17.7.2017)

Tvorcovia tejto hyper-mega-deštruktívnej uletenosti si asi dobre uvedomili, že tento typ komédie na čele s hereckým osadenstvom, ktorému dominujú oduševnelá vyznávačka taliančiny, Jamie Lee Curtis a zbesilý žiarlivec Kevin Kline, nemôže divákov nenadchnúť. Čierny humor, krutý a neľútostný, zasadený všade tam, kde najlepšie vynikne jeho ostrosť, morbídnosť útočiaca na mazličkárskych a nevinnných psíkov starej dámy, hrdinovia pozbavení akéhokoľvek citu pri dosahovaní svojich cieľov... kruté a zábavné, brutálne a nevinné, neznesiteľné a pôsobivé zároveň. Jedna z najlepších komédií, akú som mala česť vzhliadnuť.(1.11.2009)

• iamek

Mnoho povyku pro nic. Na to, že to měla být komedie jsem se nezasmál skoro vůbec. Akorát scény s babičkou, co měla tři pejsánky, byla trefa do černého. Plus následné střihy na pohřeb dokonalost, ale tohle je na komedii málo. Krimi stránka filmu je příliš přeplácaná a když sledujete co pět minut nějaký zvrat, tak vás to přestane bavit.(26.12.2011)

Strc prst skrz krk, strc prst skrz krk. Dobra jazykova vylomenina pre niekoho kto kokce a dokaze tuto vetu bez problemov 2 x rychlo za sebou vyslovit. V tejto komedii sa objavila aj tato situacia a aj to je jeden z mnohych dovodov, preco mi perfektne sadla, no proste zlepsila mi naladu. Cierny humor nemal chybu a samozrejme neustale prepadnutia v najmenej vhodnych chvilach vyvolali davku spravneho humoru, na ktorom som sa proste musel smiat. Jamie Lee Curtis bola ako vzdy skvela, Kevin Kline si opät Taliana zahral v ciernej komedii MILUJI TE K SMRTI (1990). Za tuto ulohu v komedii Ryba jmenem Wanda dostal Kline Oscara za vedlajsiu ulohu a v konkurencii mu boli Alec Guiness za dramu LITTLE DORRIT, Martin Landau za dramu TUCKER: CLOVEK A JEHO SEN, River Phoenix za dramu CAS ZASTAVIT SE a Dean Stockwell za krimikomediu MANZELSTVI S MAFII, vsetky za rok 1988. Avsak skveli boli aj ostatni herci a taktiez aj tie sceny s malymi Yorkshirmi boli super. U mna plny pocet... 22.11.2009 _______ Jamie Lee Curtis - (Wanda Gerschwitz) +++ Kevin Kline - (Otto) +++ John Cleese - (Archie Leach) +++ Michael Palin - (Ken Pile) +++ Maria Aitken - (Wendy) +++ Tom Georgeson - (Georges Thomason) +++ Patricia Hayes - (Pani Coadyová) +++ Cynthia Cleese - (Porscha) +++ Produkcia: John Cleese +++ Hudba: John De Prez +++(22.11.2009)

• - Když Otto opouští Archieho dům, řekne jeho ženě, že kdyby nebylo USA, tak v Evropě budou všichni mluvit německy. Poté opustí dům a hvízdá si u toho první sloku německé hymny "Německo nade vše". V německé verzi dabingu je tento dialog postaven jinak. Otto tam říká, že by všichni jedli sauerkraut a poslouchali vojenské pochody, posléze imituje hvízdáním jakýsi pochod, místo aby použil nápěv hymny. Ten bývá považován za příliš nacionalistický a tudíž se na veřejnosti nepoužívá. (Morien)

• - John Cleese kromě herecké a režijní účasti spolupracoval také na námětu, scénáři (oscarová nominace) a produkci filmu. (5150)

• - John Cleese, který v tomto filmu hraje právníka, ve skutečnosti vystudoval právnickou fakultu na univerzitě v Cambridgi, ale nikdy se nestal členem Britského soudního dvora. (Morien)