Ryba jménem Wanda

• Nový Zéland

• Austrálie

Komedie / Krimi

Velká Británie / USA, 1988, 108 min

Doháním resty. Alespoň si tedy nevybavuji, že bych to už viděl. Tenhle film staví hlavně na dvou věcech, výborném a trefném obsazení a výborných scénách. Jako celek není zase tak dobrý jako určité jeho části (od skvělé postavy a herectví Lee Curtis, po scénku, kdy se Palinova postava pokouší zabít jinou postavu a nebo prolínání večerních příhod dvou párů). Nesmál jsem se nahlas, ale usmíval se skoro celý film. Ani mi nevadilo, že lze hodně brzy zjistit, jak to skončí. Příjemná zábava po anglicku a trochou té americké příměsi. 3.5*(16.9.2016)

Cleese si napsal originální scénář, do kterého promítl mimojiné svou averzi vůči britské morálce (alespoň co se týče vyšších vrstev), intelektuálnímu snobismu (ne každý kdo čte Nietzcheho a ohání se budhismem je automaticky chytrý a vzdělaný) či americké domýšlivosti a tento scénář je základním kamenem celé Wandy. Druhou silnou zbraní snímku jsou bezesporu herecké výkony - největší pozornost na sebe jednoznačně strhává fenomenální Kevin Kline, ovšem nelze než zatleskat nadšeným výkonům obou expythonů i přesvědčivě svůdné Curtisové. Na první projekci mě občas vadilo pomalejší tempo, to je ale snad jediná výtka. Chytrý konverzační humor se spoustou OPRAVDU vydařených gagů a hlášek. No nic, jdu se učit rusky, je to krásný jazyk :-) 90%(27.7.2006)

Britský humor ve spojení s trochou toho amerického přístupu tady funguje naprosto dokonale a John Cleese ukazuje, že komedie může být zábavná, groteskní a přesto vulgární a se skvělým příběhem. Tady je každý herec na svém naprosto správném místě od Jamie Lee Curtis, přes Kevina Clina až po oba Monty Pythony.(2.2.2016)

Projekty Johna Cleeseho jsou skvělé (stačí se podívat třeba sem.) Původně jsem si myslel, že jeho role bude rozsahem menší, ale příjemně mě překvapil. Kromě něj byl fantastický také Kevin Kline (jak jinak), Jamie Lee a Michael Palin taky. Potěšily mě také některé detaily ze života britské společnosti. Při mnoha dialozích či scénách ("zjevení" Otta u Leachových v obýváku) jsem měl co dělat, abych se smíchy neválel po podlaze. Vyvážená, skvělá věc bez hluchých míst. -POJĎME DO HOSPODY. -NEBYLI JSME V HOSPODĚ PATNÁC LET!(10.1.2006)

Najvtipnejší projekt, na akom sa kedy podielali akýmkoľvek spôsobom legendárni pytóni, ktorých mimochodom príliš nemusím. Takto oddelene, keď sú v tom zainteresovaní aj ľudia zvonka, mi Vaše nápady pripadajú omnoho vtipnejšie a bližšie normálnym (nemyslím tým hlúpejším) ľuďom. Najlepšie a najvtipnejšie role Johna Cleesa, Curtisky , Klinea a Palina.(25.5.2012)

• - John Cleese s režisérem Crichtonem napasali třináct verzí scénáře. [Zdroj: časopis Cinema 10/2002] (Locksley)

• - Ve filmu hrál James Cossins, jeho scény však byly vystřiženy. (Terva)

• - V originální anglické verzi mluví Otto na Wandu v některých momentech italsky, protože ji to vzrušuje. V italské dabingové verzi mluví španělsky. (Morien)