Ryba jménem Wanda

• Nový Zéland

• Austrálie

Komedie / Krimi

Velká Británie / USA, 1988, 108 min

Naprosto úžasná komedie, takhle skvělý jsem to nečekal, bavil jsem se od začátku do konce bez přestávky. Všechny scény v tomhle filmu jsou vtipný, ale bezkonkurenčně nejlepší jsou scény s Johnem Cleesem, ten tady nemá chybu, ale ostatní jsou taky výborný, takovej Kevin Klien nebo Michael Palin moc za Cleesem nezaostávaj a podávaj úžasný výkony. U tohohle filmu se snad ani nedá nebavit(7.1.2006)

Počáteční provázání s příběhem a seznamování se všemi svéráznými aktéry možná mírně skřípe, ovšem od nepovedené návštěvy Johna Cleeseho se už jedná o jednu z nejlepších špionážních komedií vůbec. Zvraty přichází v pravou chvíli, gagy se takřka nikdy nemíjí účinkem a herci jsou skutečnou a drahocennou ozdobou. Ať už sex-appealem sršící Jamie Lee Curtis, roztomile poblázněný Cleese nebo naprosto výtečný Kevin Kline, který mi od smíchu vůbec nedával vydechnout (a to ani nemusel promluvit). Velká klasika, kterou by měli dávat v televizi už nadosmrti minimálně jednou do roka. :) 85%(2.1.2014)

„You are the vulgarian, you fuck!“ Představte si úplně jednoduše geniální plán na vyloupení banky. A teď si představte, že se úplně jednoduše zvrtne. Když podrazáci podrážejí podrazáky, je třeba počítat s oběťmi. Ať už to bude koktavý milovník zvířat, narcistní americký slizoun, který je alergický na slovo „stupid“, zato má rád Nietzscheho a italskou kuchyni nebo sucharský anglický obhájce. Právě Cleesova postava zosobňuje zaprděnou normálnost, výchozí stav většiny ealingovských komedií, s nimi Wandu pojí ztřeštěná zápletka s kriminálním přesahem i jméno režiséra Charlese Crichtona (Zlaté věže). O řádné vykolejení jeho středostavovského života se postará rovnou čtveřice pošuků, které herci ztvárnili s takovou chutí, že si postavy a jejich hlášky budete pamatovat mnohem déle, než je u běžných komických figurek obvyklé. S tělem obdivuhodně pracující Jamie Lee Curtis nikdy nebyla tak sexy (i když ji rajcují slova jako Mussolini, mozzarella nebo Molotov) a životní výkon zde předvádí manický Kevin Kline, u jehož postavy neexistuje žádná jistota, zda vám v příští minutě pochválí zadek nebo strčí hranolky do nosu a sní milovanou rybičku. Karikaturu (průměrného Angličana) znamenitě hraje i Cleese, jehož Archie Leach je – nejenom jménem – holdem Carymu Grantovi a všem ňoumovitým dobrákům, které hrál v screwball komediích. A nyní něco úplně jiného! Lama je latinskoamerické zvířátko s křidýlky a velkým zobákem, kterým sbírá med... . Wanda sice není tak švihlá jako nejlepší montypythonovské skeče a zamrzí, že Cleese a Palin nemají více společných scén (protože snaha přimět Kena k vykoktání názvu hotelu je opravdu pythonovská), ale pořád jde o divoký, ale vzácně konzistentní konglomerát toho nejlepšího ze slovního a situačního humoru, s úžasným spádem (poté, co se rozeběhne zápletka a všechny running gagy), důsledným zapojením mizanscény do vytváření humorných situací, obezřetným vedením naší pozornosti (což je při množství nedorozumění, záměn a přechodů mezi různými identitami obzvlášť obdivuhodné) a dramaturgií svědomitě dotahující všechny motivy. Těšit se můžete na šampionát ve slovních inzultacích, epickou paralelní montáž dvou postelových scén, vykrádání vlastního domu, urážení britské suchopárnosti (a upjaté konzervativní politiky Margaret Thatcherové), drcení roztomilých psíků, lekce filozofie, cameo Stephena Frye nebo pomstu parním válcem. Příznivci britského humoru mají rezervovaná místa v prvních řadách. 85% Zajímavé komentáře: kleopatra, Eddard, bloom(9.1.2006)

Ze začátku jsem byl poměrně zaskočen a očekával jsem od sebe další podprůměrné hodnocení uznávaného díla. Buď jsem si časem zvykl, nebo se Ryba jménem Wanda stala postupně opravdu inteligentní a zábavnou komedií. Vtipy jsou více komediální než absurdní, jako v klasických MP, což mi nijak zvlášť nevadí, i když mám rád oboje, ovšem za těchto okolností nebudu mít z filmu nikdy takový umělecký zážitek jako právě z Pythonů. Navíc Curtis nemám příliš v lásce, ale naštěstí ostatní herci na place hrají špičkově a neustále se něco děje. Nelituji zhlédnutí, čehož jsem se, přiznávám, ze začátku trochu bál.(23.2.2006)

Scénář: John Cleese .. Dokonalé herecké výkony vévodí téhle vykutálené, bizardní a skvěle promyšlené loupežné komedii. John Cleese se skutečně blýsknul, když zvládl tak výborný scénář a navíc se připojil i k režii. Excelentní záležitost a zaručeně povedený (nejen) sobotní večer, pokud v programu zvolíte tento snímek.(6.1.2006)

• - John Cleese kromě herecké a režijní účasti spolupracoval také na námětu, scénáři (oscarová nominace) a produkci filmu. (5150)

• - Otto (Kevin Kline) si v úvodu čte knihu "Beyond Good and Evil", kterou v roce 1886 publikoval Friedrich Nietzsche. (Terva)

• - Ve filmu hrál James Cossins, jeho scény však byly vystřiženy. (Terva)