Ryba jménem Wanda

• Irsko

• Austrálie

Komedie / Krimi

Velká Británie / USA, 1988, 108 min

Počáteční provázání s příběhem a seznamování se všemi svéráznými aktéry možná mírně skřípe, ovšem od nepovedené návštěvy Johna Cleeseho se už jedná o jednu z nejlepších špionážních komedií vůbec. Zvraty přichází v pravou chvíli, gagy se takřka nikdy nemíjí účinkem a herci jsou skutečnou a drahocennou ozdobou. Ať už sex-appealem sršící Jamie Lee Curtis, roztomile poblázněný Cleese nebo naprosto výtečný Kevin Kline, který mi od smíchu vůbec nedával vydechnout (a to ani nemusel promluvit). Velká klasika, kterou by měli dávat v televizi už nadosmrti minimálně jednou do roka. :) 85%(2.1.2014)

{783/1001} Pár scén bylo výborných (pojídání rybiček) a postavy gangsterů opravdu netradiční. Bohužel příběh tam nebyl kromě ohrané loupeže skoro žádný. Jako nenáročnou oddychovou komedii ale můžu doporučit. Jediné, co se mi opravdu nelíbilo, byla hudba, ale to k osmdesátým letům patří. 55 %(20.12.2013)

Bizarní partička - vyčuraná krásná baba, žárlivej filosofující vůl, koktavej akvarista a naivně nedůvěřivej George - provedou loupež a protože to s jejich vzájemnou důvěrou není žádná sláva, nastane sled konspirací, svádění, mučení, honiček, likvidace svědků a rybiček.........a to v ultravtipném balení. Nevím, jak mi tahle komedie mohla uniknout a jsem za to strašně ráda, že jsem k ní byla připostrčena, protože scénář, kde se dva lidi rozhicovávají slovy "Gorbačov, glasnost, Molotov......." to se opravdu často nevidí a nakonec tomu odpovídá i Oscarová nominace.(5.6.2005)

Úžasné! Jak jinak taky když je to z pera Johna Cleese. Kevin Kline podává absolutně fantastický komediální výkon. Jamie Lee Curtis je v cizojazyčném orgasmu naprosto dokonalá. A John Cleese s koktavým Michaelem Palinem? Prostě dva nejlepší montypythoni! Jedna z nejvtipnějších komedií co jsem za poslední dobu viděla.(22.3.2009)

Tvorcovia tejto hyper-mega-deštruktívnej uletenosti si asi dobre uvedomili, že tento typ komédie na čele s hereckým osadenstvom, ktorému dominujú oduševnelá vyznávačka taliančiny, Jamie Lee Curtis a zbesilý žiarlivec Kevin Kline, nemôže divákov nenadchnúť. Čierny humor, krutý a neľútostný, zasadený všade tam, kde najlepšie vynikne jeho ostrosť, morbídnosť útočiaca na mazličkárskych a nevinnných psíkov starej dámy, hrdinovia pozbavení akéhokoľvek citu pri dosahovaní svojich cieľov... kruté a zábavné, brutálne a nevinné, neznesiteľné a pôsobivé zároveň. Jedna z najlepších komédií, akú som mala česť vzhliadnuť.(1.11.2009)

• - Kevin Kline prosil Johna Cleese, zda by Otto při sváděcích scénách s Wandou nemohl mluvit francouzsky, protože francouzsky Kline uměl, ale Cleese trval na italštině. Jakmile potom Klinovi došla jména všech italských sýrů a dalších frází, na které si dokázal vzpomenout, začal v zoufalství zpívat "Volare". Divil se přitom, proč režisér nezavelel, aby se skončilo, protože producenti v tu chvíli ještě neměli na "Volare" práva. (Morien)

• - Nápěv, který sbor zpívá na psově pohřbu, zní takto: Miserere Dominus, miserere Dominus, Canis mortuus est. (Slituj se, Pane, slituj se, Pane, pes je mrtev.) (Morien)

• - Postava Johna Cleese se jmenuje Archie Leach, což je skutečné jméno Caryho Granta. (Morien)