Ryba jménem Wanda

• Irsko

• Austrálie

Komedie / Krimi

Velká Británie / USA, 1988, 108 min

Je všechno takové, jakým se zdá být?(27.1.2006)

Jamie Lee Curtis má slabost pro cizí řeči a líbá každého chlapa, který má ve filmu víc jak dvě scény, Kevin Kline vyskakuje zpoza každého rohu a bilancuje na hraně naprostého idiota a geniálního zloděje, Michael Palin je ten nejpomalejší řečník a vrah v dějinách a John Cleese je tak spořádaný a anglický, že do téhle bizardní partičky skvěle zapadá. A Fish Called Wanda možná nejsou tradiční Monty Python, ale já tu jejich odkaz a styl vidím stejně. A zatímco tu umírají pejsci, důchodci a akvarijní rybičky, skvěle se u nich bavím.(29.2.2016)

Když jsem se díval ve vaně na rybu jménem Kapr byla to nuda, pak jsem se díval v televizi na rybu jménem Wanda a pěkně jsem se pobavil.(26.12.2006)

Post-pythonovský humor už není tak třeskutý, ale přesto když vidíte Michaela Palina coby ,,drsného zabijáka" líčit na bezbrannou stařenku, čemuž za oběť postupně padají stařenčini psi, neubráníte se smíchu. To samé platí o momentech, v nichž John Cleese recituje rusky. Zvláště když je u toho úplně nahý. Mimochodem většinu skečů slavné britské komediální skupiny si mezi sebe rozdělily dvě party, z níž jádrem té jedné byla právě dvojice John Cleese - Michael Palin, skeče spolu nejen vymýšleli, ale pak v nich spolu většinou i hráli. Není tedy divu, že jim autorské partnerství vydrželo i po rozpadu seskupení. John Cleese ve scénáři exponuje opravdu prazvláštní směs postav, která bývá výsadou žánru bláznivé (crazy) komedie, jejichž vzájemná interakce zakládá zdroj humoru, oproti pythonovské tvorbě pak trochu schází čistě situační komika, gagů bych opravdu čekal od umělecké páteře Monty Pythonova létajícího cirkusu mnohem a mnohem více, realita je ale spíše již v klasické mainstreamové komedii 80. let...(7.4.2014)

Krimi pohodovka s několika úsměvnými momenty, dobře vybraným hereckým ansáblem a příjemnou atmosférou. Jen jsem čekal, že zde bude více humoru (John Cleese v roli herce i režiséra k tomu přímo nabádal). A raději předpokládám, že pohled z letadlového okénka měl být rýpnutím do jednoho velkého/častého hollywoodského klišé :-).(21.8.2011)

• - Jamie Lee Curtis byla na všech materiálech spojených s filmem uváděna jako "Jamie Lee Schwartz", protože Johnu Cleesovi připadalo zábavné, že pravé jméno jejího otce Tonyho Curtise bylo "Bernard Schwartz". (Morien)

• - V loupežné scéně opravdu Kevin Kline  jako Otto střílel z kuše. Do čidla se však trefil až na druhý pokus. (Terva)

• - Kevin Kline prosil Johna Cleese, zda by Otto při sváděcích scénách s Wandou nemohl mluvit francouzsky, protože francouzsky Kline uměl, ale Cleese trval na italštině. Jakmile potom Klinovi došla jména všech italských sýrů a dalších frází, na které si dokázal vzpomenout, začal v zoufalství zpívat "Volare". Divil se přitom, proč režisér nezavelel, aby se skončilo, protože producenti v tu chvíli ještě neměli na "Volare" práva. (Morien)