Modrooký samuraj

• USA Blue Eye Samurai

Série(2) / Epizody(16)

Mladá bojovnice je v Japonsku v období Edo odsouzená na okraj společnosti. Ze všeho nejvíc touží pomstít se těm, kdo za to můžou, a neváhá při tom jít přes mrtvoly. (Netflix)

steinbauer81

Někdo tu psal: Po prvním díle jsem potřeboval víc a víc a víc. Protože ten příběh je prostě skvělý. - podepisuji v plném rozsahu. ()

Stifmeister

///   Tento povedený animovaný seriál jistě překvapí každého, kdo se s ním setká. Nabízí zajímavý a poutavý příběh, skvělé animace, kvalitní dabing a fascinující prostředí japonských dějin. Jediným prvkem, který mě odrazuje od přidělení plných 5 hvězdiček, jsou některé filler epizody a scény, kde teče krev víc, než se nalije piva v českých hospodách. Tato krveprolití působí občas až příliš a připomíná atmosféru filmu Kill Bill, což je zároveň škoda. Začátek seriálu byl brilantní, avšak některé pasáže později mohly být kvalitnější. Navzdory tomu seriál udržel vysokou úroveň a skončil poutavým zakončením, aniž by zapomněl naznačit možnosti druhé řady, která již byla potvrzena. Těšíme se, co nám tvůrci přinesou dál a jakým směrem se bude vyvíjet příběh Mizu. |8/10| ()

Drozdo57

Myslím, že ľudia sa nechajú rýchlo uhranúť niečim ľahko nadpriemerným a potom už strácajú reálne kritické okuliare. Ja chápem, že je to stále anime, takže by som mu mal viac odpustiť. Ale stále sa to v niektorých chvíľach tvári superrealisticky, zatiaľ čo v hneď ďalšom dieli neviem, či nesledujem nejaké výplachové Shonen jump anime. Prvých päť dielov som nadšený sedel a vychutnával si jedno z najlepších anime posledných rokov. S najlepším zobrazením japonskej kultúry hádam od seriálu Šogún. Je jasné, že to urobili Amíci, lebo Japonci by takto otvorene svoj hlboko zakorenený rasizmus, sexizmus a šovinizmus, ktorý je na míle horší ako čokoľvek na západe, nikdy nezobrazili. Hovoril som si, že by som ocenil, keby niekto takto natočil remake Mulan... No a potom prišiel šiesty diel. Ktorý presunul seriál niekam na dno céčkovej akcie. Trikrát rozpárané brucho behom 5 dní, zlámané kosti, prepichnutý členok, ale tancujeme, ako keby nebolo zajtrajška. Seriál sa z tejto facky iba ťažko dostáva v siedmom diely, ale v ôsmom si to zasa úplne rozbije. Akože, ja chápem, že chceli zobraziť hlavnú hrdinku ako túto nie čiernobielu postavu s vlastnými nedostatkami a problémami. Ale to neznamená, že musí byť hlavná hrdinka idiot. Vôbec, inkonzistencia chovania hlavných postav dosť lezie na nervy. A to všetko celkovo je škoda, pretože, hoci tento štýl animácie úplne nemám rád, je to urobené veľmi slušne. Plus sa konečne niekto nebál urobiť niečo skutočne pre dospelých s kopou krve, násilia, sexu a nahoty. Vôbec, ale vôbec netuším, ako chcú pokračovať v druhej sérii. Môže to byť epické, alebo totálny klinec do rakve. ()

hufnagel

Dosť strohá,ale choreograficky príťažlivá animácia.Dej je zaujímavý a niektoré riešenia sú pritiahnuté za vlasy,ale ako celok to nenarušuje hlavný účel príbehu. ()

Proso

Tak se zase jednou česká seriálová komunita nechala uchlácholit hezkou animací a rádoby dospělým příběhem, který ale vypravěčsky kiksuje na každém kroku od samého začátku. Postavy jsou otřesné, vykreslení světa jakbysmet a nezaostává ani až skoro marvelovská potřeba přidávat do vážného příběhu na každém kroku komické přestávky, které by nemohly být větší pěstí na oko v porovnání s ústřední tématikou. Jestli se někdo z vás zasměje nad tím, jak invalidní retard řekne "peaches!" při pohledu na ženská prsa, nebo se nevinně rozzáří při jakékoliv zmínce nudlí, tak fakt nevím. ()

Ronkar

Hodně slušná záležitost, ale nikoli bezchybná. Audiovizuální stránka mi sedla hodně. Je to promakané, detailní, fajn se na to kouká a má to i pěkný soundtrack. Nechybí hromada pěkně natočené akce, brutalita a nahota (ačkoli těch ptáků je tu víc než by bylo nutné). Prvních 5 episod je na pět hvězd s tím, že právě ta pátá (Příběh o róninovi a nevěstě) je topkou v rámci scénáře i zvolené narace. Dává totiž hrdince i celému příběhu mnohem hlubší rozměr. Jenže od té chvíle jde vše kvalitou o dost níž. Šestá episoda připomíná videohru na tripu. Nápady, choreografie ok, ale měl jsem pocit, jako bych koukal najednou na úplně jiný seriál. V rámci žánru člověk odpustí ledacos. Jenže když se z Mizu stane terminátor, který schytává hromadu zranění, ale vždy se z toho nějak vylíže, z příběhu se úplně vytratí napětí. 50 vojáků. V klídku. Mizu z nich udělá sushi. Probodnutý kotník. To je přece pohoda na běh, skákání i fight. Zraněná Mizu visí na útesu a na zádech má dospělého chlapa... proč nevyšplhat po svislé zdi, že ano? No problemo. Spadne do ledového jezera... žádný efekt. Chápu, že jde furt o animák, kde to funguje trochu jinak, ale i příběhy jako je Modrooký samuraj se musí řídit nějakými nastavenými pravidly a mít mantinely. Tady žádná nejsou. Mění se to jako na houpačce a je to naprosto nekonzistentní. Když je něco potřeba vyřešit, prostě se to nějak vyřeší. Takhle se kvalitní scénář nepíše. Vůbec jsem se už o protagonistku nebál a napětí z nebezpečí, které mám u příběhů podobného ražení hrozně rád, bylo fuč. Mohl to zachránit jen nějaký emocionální motiv. A ten kromě pěkné vnitřní transformace hrdinky při výrobě meče nepřišel. Záporák taky není nic moc a celé to vyšumí do neuspokojivého konce. Scénář funguje tudíž jen napůl. V rámci charakterů je to +/- fajn. Hl. hrdinka je zajímavá, má dobrou backstory a oblíbil jsem si hlavně její interakci s Otcem meče. Tam jsou dialogy nejsilnější. Zajímavé, inteligentní i dojemné. Ale celkově je tu hromada stupidit a nelogičností. Děj se zpočátku tváři dospěle, ale v kontrastu s tím působí finále jako krvavá pohádka pro teenegary bez hlubšího smyslu. Jako by scénáristům došel dech, nebo kouřili moc hašiše. Dokoukal jsem spíš ze zvědavosti než natěšení. Čtyři hvězdy dám s odřenýma ušima. Škoda. Potenciál byl větší. Kdyby se příběh držel víc u země jako v první půlce, mohla to být pecka. Takhle jen lehký nadprůměr. ()

Draconian

Tohle je prostě pecka! Parádní příběh dívce, která se narodila jako míšenka, což v Japonsku znamená, že je netvor. Jejím životem je touha se pomstít. Aby přežila, vydává se za muže...za bojovníka. Hledá čtyři bílé muže, kteří mohou být jejím otcem...a chce je zabít. Možná ne až tak zajímavá zápletka, ale každý moment tohodle seriálu zajímavý je, některé dokonce absolutně strhující. Scénář je nádhera, stejně jako brilantní dialogy. Animace je úžasná a pestrá. Každý díl je trochu jiný nebo lépe řečeno nabídne odlišné prvky. Například jeden díl je takřka "divadelní", jiný je jak nějaká videohra. Je to překvapivě brutální, nechybí nečekaná erotika, ale také trocha humoru na odlehčení. Skvělé charaktery, hudba...prostě všechno. Snad jen "přehnanost" některých akčních scén je do očí bijící, protože ona bojovnice přežije neskutečné věci, stejně jako dokáže bojovat i když má zranění, která by každého zničila. Ale ona tahle přehnanost k tomu patří a zážitek nekazí. Modrooký samuraj je umění. Vymazlený seriál, jehož každá minuta stojí za pozornost. 100% ()

karnifex

Ty čtyři **** jsou za prvních pět dílů, ty jsou vynikající. Pak se většina toho vytratí a zbude sotva průměrná zábava, na kterou se člověk dívá spíš jen kvůli zájmu o postavy, které v předchozím ději dokázaly upoutat pozornost. ()

swenyx

Wow, just wow. Tohle je umění. Dokonalý příběh pomsty a jednoho samuraje včele všeho. Netflix totálně vařil, tohle se jim fakt povedlo. Miluju příběhy samurajů, vždycky ještě jak je to doprovázeny tím skvělým japonským soundtrackem, připomínalo mi to právě docela dost Ghost Of Tsushima. Navíc je to i dost originální, kdo kdy viděl samuraje jako ženskou. Jsem zvědavej na 2. sérii, Mizu jsem si fakt oblíbil, takže pokračování její cesty za pomstou jen uvítám. ()

esmoke

Po těch extatických ódách na internetu od "influencerů" jsem čekal nějakou OPRAVDOVOU pecku. A tu jsem tedy opravdu nedostal. Na anime se koukám už od dob Evangelionu a tohle je v rámci žánru opravdu jen průměr. Bohužel marketing má teď větší sílu než kvalitní příběh a propracované scény.... ()

rinnovka

V prvních minutách první epizody jsem si říkala, že to bude další blbost. Ani náhodou, já byla hlupačka! Modrooký samuraj nemá chybu! Animace skvělá, poetika, Japonsko nejjaponštější, příběh, hudba, všechno dokonalý. Tetelím se blahem a hodnotila bych deseti, dvaceti hvězdami. Fakt pecka. ()

BIG.NINE.CF

Úžasná animace a příběh. SPOILER!!! Velké zklamání je finální souboj, kdy náš samuraj by asi 20x umřel, ale kvůli příběhu ho museli nechat naživu... Trošku mám obavy z druhé řady, pokud vůbec bude. ()

Tomas.Abi

Cesta za pomstou tě zničí. Asi toto poselství jsem vyčetl z této osmi dílné série, která mě opravdu příjemně překvapila a svým vizuálním provedením naprosto očarovala. Bohužel vizuální stránka není vše. Dnes je vizuálně úchvatných mnoho projektů, pokud si dají animátoři dost práce a mají na to čas. Bohužel scénáristicky to opět pokulhává. Po perfektních čtyřech epizodách, kde se nádherně vystavoval děj, svět a charaktery postav s jejich choutkami a tužbami, se v páté epizodě naprosto mění tempo i tón série a já měl pocit, že se koukám na něco jiného, i když se stále stejnými postavami i animací. Téma pomsty a to, že tě dokáže zničit, se stává alfou a omegou, scény z Muzi dětství se stále točí kolem a dokola a vedlejší postavy, které jsou také důležité pro děj a jejichž další dějový vývoj mě po první polovině série silně zajímal, protože jsou také důležití pro vývoj a pochopení světa, zmizí kamsi do vakua. Namísto toho se z Muzi, která je mistryní meče, ale také stále obyčejnou smrtelnicí, cítící bolest a schopná zvládnout pouze určitý počet zásahů, stává chodící Terminátorka, která se prosekává hordami nestvůr, opic a dalších kreatur. Navíc v jedné epizodě je děj stavěný jako gameplay počítačové hry, kdy naše šermířka prochází místnostmi, zabíjí nepřátele, vždy téměř umře, ale vždy najde u dveří kyblík s vodou a ledem, který jí zázračně vyléčí. Poslední epizoda se vrací ke kořenům a já měl konečně ten pocit, že se koukám opět na ten seriál, který jsem původně rozkoukal. Vedlejší postavy dostávají konečně prostor a interagují s naší hrdinkou. Dostáváme krásné finále s hezkými a hlubokými dialogy, které jsou relevantní s tím, co jsem viděl a slyšel už dříve. Na konci jsem opravdu nepochopil, jak je možné že od páté do sedmé epizody se stalo, to co se stalo. Tyto epizody byly jakousi výplní a natahováním děje pro Muzi, i když tam bylo mnoho prostoru pro ostatní postavy. Po čtvrté epizodě jsem opravdu přemýšlel o plném hodnocení, ale bohužel scénář je hrubě nedotažen, jako kdyby někdo vytrhal stránky z prostředku scénáře a nevěděl si rady co s tím, tak tam dal nějakou barevnou krvelačnou akční vatu. Je mi to líto a znatelně mi to zkazilo dojem z celého poměrně kvalitního příběhu s hlubšími myšlenkami. Pozorovat Muzi pád za pomstou, kterou můžete chápat, ale i odsoudit, protože nic není černobílé bylo krásné sledovat, ale podřídit tomu všech 8 dílů je až moc dlouhé. Buď měli udělat méně dílů, nebo dát prostor dalším postavám. 65% které mě hrozně mrzí, ale zkrátka nemohu dát více ()

Miroslav.Zac

Onimushu jsem zatím neviděl, takže nemůžu srovnávat, jestli jsou lepší Amíci nebo Japonci, každopádně je ale Modrooký samuraj jedním z nejlepších animovaných seriálů nejen o samurajích, ale jako animovaný seriál sám o sobě. ()

darkchipmunk

Tady bych si frázi: 'na Netflix dobrý' asi odpustila. Netlixovská produkce se jednou za čas vytasí s legendárními kusy. Nevim, jestli to bude případ zrovna Modrookého Samuraje, ale pokud se nějaký sérii podaří, že ji bingewatchnu během jedné noci, asi půjde o něco neobyčejnýho. Nejedná se o přepis originálního díla, tvůrci Modrookého Samuraje stvořili pro Netflix vlastní příběh, animace je skvělá, nevypadá jako anime, ani jím nemá být, a přesto na vás příběh dýchá starým Japonskem doby šógúnátu. Spousta krve, necenzurované nahoty a sexu, postavení žen, které měly jen omezený počet voleb, Mizuina touha po (sebe)přijetí, kdy další díly rozkrývají její minulost a odhalují, že byla ochotná nejprve milovat a až po tom se mstít. Myslela jsem si, že v mých očích nic nepřekoná Berserka. A asi nepřekoná. Ale Američani se s pomocí asijských t ůrců vytasili s klenotem. Těším se na druhou sérii, jen nevím, jestli mě Londýn bude tolik bavit. Nádhera. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD