Pistolnice

Pištoľníčky

Western

USA, 1994, 96 min

• Martin741

Western je klasicky americky zaner, ktory sa stal popularnym aj v nasich koncinach - najma teda spaghetti westerny s Budom Spencerom a Terence Hillom. Klasicky western vsak je cisto US zalezitost a spropagovali ho vo svete najma ludia ako John Wayne, Clint Eastwood, Gary Cooper, Spencer Tracy a tak trochu aj James Stewart /Man Who Shoot Liberty Valance/. V priebehu 70. rokov prakticky vymrel, roku 1976 prisiel John Wayne so svojim filmom The Shooter a Eastwood s Psancom Josey Walesom a este isty Marlon Brando s filmom Zastaveni na Missouri. Western to vsak uz mal spocitane, a v 80. rokoch slo o prakticky mrtvy filmovy zaner /nic na tom nezmenil ani Eastwoodov Pale Rider z roku 1985/ . Tuna reziser kvalitneho blackspoitation menom Tirak Turner natocil nudny a nicim nezaujimavy western, v ktorom paradoxne exceluju drsne zeny, a to konkretne Mary Stuart Masterson /Smazena zelena rajcata/, Drew Barrymore /Kocici Oko/. Drsnym holkam visia kolty prekliate nizko, a prekliate nizky je aj vysledny dojem z tohto westernu. preto aj moje hodnotenie bude prekliate nizke : 30 %(28.4.2015)

Priamočiary western bez zvláštneho prekvapenia, ale ani sklamania. Stále je na čo pozerať a nejaká tá akcia je tam tiež. Scenár sa vyhýba okatému klišé a prináša trochu sviežosti do žánru, ale nie veľmi. Scenárista ma potešil, že sa nevyhol očakávanej realite. Pobavila ma najviac scéna, kedy sa Andie MacDowell nedarí nasadnúť na koňa ... a vďaka tomu získa nakoniec svojho milého. Nápad urobiť pištoľníkov zo žien, dokonca prostitútok, je síce originálny, ale pravdaže nestačí na tie najlepšie westerny.(25.1.2015)

• mpet

Čtveřice holek si zde hraje na drsné pistolnice. No bohužel mě to nepřesvědčilo. Spíš naopak. Jejich rádoby drsné vystupování vypadá dosti uměle a neobratně. Když k tomu připočtu příběh, který není opravdu nic moc, tak z toho vychází béčkový western,.... ne spíš céčkový. Dvě hvězdičky jsou možná až moc, ale přece jenom ty "drsný" holky jsou pěkný, hlavně Drew a Madeleine, a tak je aspoň na co koukat.(16.6.2013)

• Chladek

Klasický western odlišující se od ostatních hlavními hrdinami. Jsou to ženy, a podle mě to bylo opět jen otázkou času, než se něco takového stalo. Jsou westerny s muži, proč ne ženy že? Snaha chytit lidi na D. Berymorovou a A. MacDowellovou se povedla a mnoho lidí od tohoto filmu hodně očekávalo. Jinak na tomto filmu ale nic moc není.(23.12.2006)

„Elektrické kreslo? Vyšlo by lacnejšie, keby ich obesili.“ Nie je to zlé, ale raz za 10 rokov mi to vidieť stačí. Po mŕtvych 80. rokoch, kedy nedokázal western z polomŕtveho žánru vytiahnuť ani Clint Eastwood slabým BLEDÝM JAZDCOM, sa jeden z najsilnejších amerických žánrov dočkal v 90. rokoch mierneho oživenia. Eastwood exceloval NEZMIERITEĽNÝMI, Costner oscarovým trhákom TANEC S VLKMI, Sam Raimi (!) nakrútil RÝCHLEJŠIEHO AKO SMRŤ a mladí chodili do kina na light western MLADÉ PUŠKY 1 - 2. V roku 1994 režisér Kaplan (ZNÁSILNENIE) nakrútil ženskú westernovú variáciu. Do titulných úloh atraktívnych kriminálničiek obsadil Andie MacDowell (HUDSON HAWK), Drew Barrymore (poviedková kingovka MAČACIE OKO), Madeleine Stowe (POSLEDNÝ MOHYKÁN) a Mary Stuart Masterson (VYPRÁŽANÉ ZELENÉ PARADAJKY).(15.9.2008)

• - Film je dějově z 19. století a písmo (hrob, hledáček Kody, nápisy atd.), kterým se píše je současné. V tu dobu ovšem byl používán kurent. (Peltaga)