Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Divadlo Járy Cimrmana funguje od roku 1967, kdy byla v Malostranské besedě uvedena hra Akt. A přesně po 50 letech, kdy se soubor na jeden večer do Malostranské besedy vrátil, začíná člen divadla Marek Šimon natáčet své kolegy a přátele. V průběhu let sesbírá úctyhodné množství materiálu zaznamenávajícího chod divadla v jeho zákulisí, při stavbách dekorací, při dlouhých cestách na zájezdy po celé republice, i společných výletech. Jsou to chvíle veselé, zdánlivě obyčejné, momenty odchodů dlouholetých členů souboru i příchody mladých herců, kteří s radostí a pokorou vypomáhají, aby divadlo mohlo pokračovat dál. Dokument nabízí unikátní pohled na Divadlo Járy Cimrmana tak, jak by ho kamery zvenčí nikdy nedokázaly zaznamenat. (Česká televize)

(více)

Recenze (27)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Cimrmani jsou geniální. Je neuvěřitelné, že se jim podařilo najít historické místo, které soudruhům nemohlo moc vadit a zároveň tím tak trochu mohli kritizovat poměry u nás za bolševika. Tím místem byl konec ,,zpuchřelého mocnářstvá Franty Pepy jedničky'' . V devadesátkách jsem uměl některé jejich hry nazpaměť a ještě dnes bych lecos dal. Kazety s jejich hrami jely v mém magneťáku během studií a nočních rýsovaček na pauzáky v mém JVC neustále.  Přátelům  vlastnící LED diodami blikající  kazetožrouty značek Fugison, Ponasonic či Mekosonic jsem  je zásadně nepůjčoval...  :-). Byl jsem tím fanouškem, který na Cimrmanech vyrostl, ale toliko na jejich mluveném slově. Představení jsem viděl až později a přiznávám, že mi nesedla už mnohdy jen tím, že role známé z desek a kazet v divadelních hrách alternoval někdo jiný. Zdeněk Svěrák o tom sám někde vyprávěl, že se před představením potkal s nějakým z divákem a ten mu řekl, že je na hru zvědav páč na živo to nezná. Jen z desek. Po hře ho Svěrák vyhledal a onen divák řekl, že desky jsou lepší. Zdeňka Svěráka to zaujalo a mne také, protože to mám úplně stejně. Chápu, že tu nikdo nejsme na věky. Chápu, že tahle parta chce tu káru táhnout dál už jen pro to, protože nejsou schopni uspokojit všechny co na představení chtějí jít. Zájem lidí je stále enormní! Ale pro mně tohle divadlo tak nějak skončilo s odchodem Ladislava Smoljaka. Nesmírně si vážím pana Táborského a je mi jako herec moc blízký, stejně tak Ondřej Vetchý a i Vojta Kotek.   Ale sorry, je to můj názor, tohle už není to divadlo co jsem znal. Já mám rád originály, tohle je už prostě někde jinde i když se pánové moc snaží a opakují notoricky známé texty z notoricky známých her.... Dokument byl zajímavý, ale spíše zachycoval ten dnešní stav, který mi moc nešmakuje. Navíc dosti amatérsky.  Odejít zavčasu na odpočinek se musí umět v tom nejlepším a mám dojem, že pánové by měli využít toho, že stále jsou na vrcholu...  Dávám tedy za 3 klečení u klavíru. * * * ()

Kothy 

všechny recenze uživatele

Pěkný dokument z posledních let divadla Járy Cimrmana. Poskytuje nám pohled do zákulisí herců a další podrobnosti. Herecké obsazení se stále obměňuje a člověku až slza ukápne, když si uvědomí, kolik herců z původní sestavy už není mezi námi... ()

Marze 

všechny recenze uživatele

V dokumentu se mi líbil inteligentní humor Zdeňka Svěráka. Dokument je možno shlédnout v archivu České televize. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Krásné, nádherné, Zarytý fanoušek se z toho příliš nových věcí nedozví, ale sledovat kluky takhle hezky pospolu v zákulisí je k nezaplacení. Opravdu skvěle zpracováno. A navíc se tady můžeme dozvědět například to, jak to jde Ondrovi Vetchému. 80 %. ()

jedna_vrana 

všechny recenze uživatele

Ak ste sa dostali do fázy, že od DJC dokážete citovať „hlášky“, každé ich predstavenie ste si pozreli niekoľkokrát a ich inteligentný humor vašej duši prináša potešenie, tento dokument vás poteší. Páni pomaly odchádzajú do Cimrmanovho neba a hoci je smutné, že mnohých z nich už neuvidíme, potešilo ma, že sa našli mladší nadšenci tejto myšlienky a vďaka nim prežíva divadlo ďalej. Tieto zábery vo mne vyvolávali horko – sladký pocit, že dielo Majstra trvá, lebo ho má kto šíriť ďalej. Ďakujeme. ()

Lachtaan 

všechny recenze uživatele

Divadlo Járy Cimrmana miluju, všechny hry jsem viděl několikrát a ještě několikrát uvidím, ale u tohoto dokumentu ze zákulisí mi přišlo, že tentokrát jsme se toho nového příliš nedozvěděli, zvlášť pokud vycházíte z pozice jako já, kdy toho kolem té naší české cimrmanologie víte poměrně dost. Radši si ji připomenu skrze ony hry, případně filmy, na kterých pánové dělali společně. [viděno v iVysílání] ()

ZorkaJ 

všechny recenze uživatele

Četl jsem všechny recenze, které tu psali různí uživatelé. Dokáži se na danou věc podívat jak očima mistrova díla herců divadla Járy Cimrmana, očima svýma, tak i očima ostatních recenzentů, které se různí, a musím říct, že všichni mají pravdu. Za sebe musím říct, pokud se dokáži vtipům zasmát, tleskám nadšením a radostí jako malý chlapec, buď jako divák u televizního záznamu, nebo v ŽDJC. dokud bude srdce v hrudi tlouci, Kluci, budu s vámi! ()

agassi68 

všechny recenze uživatele

Dokument síce priemerný, ale každé slovo, každý záber na týchto ľudí hladí moju dušu. Keď už tu nebudú, ostane len prázdno.. ()

Khalia 

všechny recenze uživatele

Ne, není to klasický dokument, jaký jsem očekávala, rozhodně v tom není žádná výpravná dokonalost, za to je v tom srdce. A to takovým způsobem, že ač jsem o pár generací "mimo", dojalo mě to. Možná právě v té nedokonalosti. Jsou některé věci, kde si i člověk s pokorou a přijetím smrtelnosti přeje, aby trvaly věčně. Nebo aspoň ještě o trošku déle. ()

BigBang 

všechny recenze uživatele

Pěkný dokument o stáří a umírání ansámblu, rozlučka pana Svěráka. Skvělý running joke o trestání chyb na scéně hrou na klavír. Další výhoda toho, že sbor je pánský, ženy by trestat nebylo možné. Jinak tedy si myslím, že až jednou pan Svěrák nebude hrát, tak to divadlo už nebude zábavné. Viděl jsem kdysi Blaník v podání sice ochotníků, ale ne špatných: a byla to hrůza. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Jako milovník Cimrmanů jsem si na své přišel. Přeci jen mít možnost se podívat do zákulisí legendárního divadla je něco, čím jsem nepohrdnul. A zcela jinak to vypadá očima někoho, kdo v něm sám i hraje. Tím spíš, když nešlo jen o humorné minuty, ale i smutné. Líbí se mi, že se stejným nadšením, s nimž herci začínali pracují dodnes a nejsou jediní. Týká se to i nových a mladších herců. Faktem zůstává, že dokument nevypovídá zcela o chodu divadla, jen spíše zaznamenává (ne)všední okamžiky. Pro trojici  Filip Nesládek, Marek Šimon a Ondřej Veselka se jednalo o debut na různých pozicích a myslím, že to je dobrý začátek. Marek Šimon by takhle mohl natáčet dál a možná by přinesl něco zajímavého i v dalších filmech nebo by se dal Divadlu Járy Cimrmana věnovat celý seriál. Jistě by si to zasloužili. Humor, který předvádějí na prknech, jež znamenají svět totiž drží i v zákulisí a mezi sebou... ()

CaladanChmur 

všechny recenze uživatele

Jsem od svých 10-12 let velkým fandou  Divadla Járy Cimrmana, respektive jeho humoru, který je veskrze inteligentní a svoji nadčasovost zcela jednoznačně prokázal.  Cimrmani zblízka není až úplně čistokrevný dokument, nýbrž náhled do zákulisí několika málo posledních let, který natáčel člen divadla Marek Šimon. A  je velmi, velmi lidský a přitom přijemně zábavný a také svým způsobem taktní a dojemný. Jsem za něj rád. 5* ()

Kaleidoskop 

všechny recenze uživatele

Cimrmani zblízka je název nového českého dokumentu, který vznikl v produkci České televize. Film se samozřejmě věnuje onomu legendárnímu českému divadlu a je potřeba si přiznat, že nemá lehkou práci. Vždyť o něm bylo natočeno a napsáno již tolik děl, že jen těžko se hledá oroginální a svébytný přístup. Naštěstí režisér Filip Nesládek jej našel v archivu jednoho z herců - Marka Šimona, který již léta zaznamenává dění v zákulisí na svou malou příruční kamerku. Naskytla se mu tak možnost zpracovat toto téma metodou found footage, kterou doplnil o rozhovory s několika členy ánsáblu. Film jako celek, je obsahově tak 50/50. 50% archivní materiály a 50% nově natočené. Rozhodně tak nečekejte něco jako Good Old Czechs, ale spíše takový osobitý pohled do života v malém divadle plném herců v seniorním věku. Líbí se mi, že autoři se nebáli i tématu odcházení herců, budoucnosti divadla, či konfrontaci s mladší diváckou či hereckou generací. Před zhlédnutím jsem nečekal, že se dozvím něco překvapivého a spíše jsem očekával, že to bude celkem nuda. Ale opak je pravdou. Možná i díky snesitelné stopáži 1 hodiny to lze odkoukat velmi snadno a navíc díky materiálům Marka Šimona dostanete i ten osobní pohled do života v netradičním divadle, který byste jen stěží zachytili s profi štábem. Na druhou stranu je pravda, že nováčci v oboru se nic moc nedozví a skalní fanoušky divadla toho zase moc nepřekvapí. Myslím, že kdyby to celé bylo postavené hlavně na archiváliích a ne na rozhovorech, které nám jako divákům musí hodně dovysvětlovat souvislosti, dal bych i více hvězdiček. Režisér prostě podle mě plně nevyužil potenciál, který mu získané materiály dávají. ()

LadyRainier 

všechny recenze uživatele

Sleduju tohle divadlo co mi to hlava brala, tak od 5 let ...a chvílemi mi šla husí kůže. Legendy odcházejí, Cimrman zůstává. Není to dokonalé, ale musím dát plný počet... ()

Dawe2 

všechny recenze uživatele

Klenot pro zaryté fanoušky, to hlavně. A především proto je (i mé) hodnocení možná mírně vyšší. Tak to prostě je. Děkuji za dokument. Doufám v další brzké setkání se souborem naživo, lístky mám :-). ()

rigby 

všechny recenze uživatele

Příjemné připomenutí divadla Járy Cimrmana. I když chvílemi už trochu smutné. Ale čas se nezastaví... ()

Grázl83 

všechny recenze uživatele

Průměrný dokument o dokonalém divadle. Nic moc nového se nedozvíte, ale pro fanoušky je to příjemné pokoukání. ()

Reklama

Reklama