Akt

(divadelní záznam)
Česko, 1997, 105 min

Akt je nejstarší hrou Divadla Járy Cimrmana, vznikla v roce 1967 a televizní záznam představení byl pořízen o třicet let později. Poprvé se diváci mohli seznámit s osobností, která se vepsala do našich kulturních dějin, aniž by o tom měl kdokoli ponětí – s Járou Cimrmanem. Úvodní vědecká přednáška tradičně poskytne mistrova životopisná data, dostane se nám i přehledu jeho díla a dozvíme se, jak vůbec k objevení Cimrmanova odkazu došlo. Na "autobustě" můžeme sledovat dokonce mistrovy strhané rysy. Poté následuje samotná Cimrmanova hra se zpěvy a tanci, při jejíž rekonstrukci autoři použili střípky dochovaného díla v podobě veršů. Z děje naznačíme pouze toto: malíř Žíla a jeho žena si pozvali na návštěvu tři muže, aby jim vyprávěli svůj životní příběh, a především si položili základní otázku: proč nebylo nikdy dokončeno převratné malířovo dílo Akt? (Česká televize)

jedna_vrana

Doposiaľ som okrem filmu ani netušila, že sa dajú pozrieť aj hry Divadla Járy Cimrmana. Bádateľský potenciál piatich odborníkov na javisku nemá chybu. Dokonca som sa dozvedela, čo sú to "semináře", vidím, že sú nasiaknuté inteligentným českým humorom a všetci páni aktéri ma v seminári, aj v hre samotnej, veľmi bavili. Možno nerozumiem všetkým narážkam, keďže české dejiny až tak dobre nepoznám. Ale zábava založená na tomto druhu humoru je mi blízka. Za Miloňa Čepelku piata hviezdička určite. ()

HonzaBez

"Co v Tanvaldu zavrhováno, bude v Praze aplaudováno." Ač už je to víc zásluha "starého mrtvého klasika" (😃) nebo "nejlepšího žijícího českého spisovatele" (😃), tahle prvotina DJC se zpěvy a tanci je vskutku víc než povedená a v mých očích po opětovném zhlednutí uzrála na plný počet hvězdiček. Jednak se díky ní člověk dozví ono jakési minimum o "největším Čechovi", současně si pak může užít typicky absurdní cimrmanovský kus, v němž možná víc než humor hrají prim písničky, rýmovačky a tanečky. A hlavně si může užít Miloně Čepelku, jehož "děvče jako květ" je vskutku k popukání. Slovy klasika se tak musím ptát: "Erotika, erotika. Proč se nás tak mocně týká?" ()

A.L.E.S.

Dlouho jsem otálel, ale nakonec jsem nelitoval. Miloň Čepelka jako Žílová je prostě nezapomenutelný. Ovšem zvláštní je název hry, podle kterého bych čekal asi to, co ostatní, ale výsledek byl ještě lepší, než jsem čekal. A vulgární zdaleka není. Vždyť už je to běžný slovník dnešní zkažené mládeže. ()

Lachtaan

Akt si budu muset někdy v budoucnu připomenout, abych ho třeba konečně lépe pochopil. Na první pokus jsem ho trávil o něco složitěji než jeho související díla. ()

Teebo

Seminář - První seminář z cimrmanovské série na opravdu vtipných momentech poněkud šetří. Obsahuje nezapomenutelný fór, který si později vypůjčila Samota u lesa. 3/5 Hra - Miloň Čepelka v roli mamky se dnes již pohybuje na rozhraní zábavy a trapnosti, stejně jako některé další okamžiky, kterým čas ubral na síle. Snad rovnocenná druhá polovina k té první. 3/5 ()

pytlik...

+ za jednu z nejlepších cimrmanovských scének ("možná, že by to ani Pepa nebyl"), - za ten "fór" s poděláváním se. ()

Unnamed

Seminář je vynikající a samotnému bych dal 5*, má spoustu vtipných scén, Smoljak a Svěrák jsou v ní vážně úžasní a i ostatní dobře plní určené role. Hra má sice několik dobrých momentů - hlavně v postavě ztvárněné Smoljakem - ale není již tak vtipná a je spíše zbytečně zdlouhavá - 3*. ()

Compadre

přednáška byla boží, hra už byla slabší...zase je tady teda hafo skvělých hlášek a tak vůbec, ale to téma mě nějak nevzalo. Trochu ulítlý. ()

VanTom

"Já budu citovat z Čepelkova slovníku naučného... No, kolega Čepelka byl tak laskav, že mi zapůjčil slovník." :-) Tuto první hru Divadla Járy Cimrmana napsal Svěrák sám a rozhodně patří mezi ty lepší (a jen o kousek ne mezi ty nejlepší, proto jenom čtyři hvězdičky). ()

mcleod

Perfektní scénář, perfektní hra. Vše napsané a zahrané do nejmenšího detailu. Je otázkou, zda ještě někdy vznikla jiná podobně vypiplaná cimrmanovská hra. Tato se v celém souboru her rozhodně řadí (nutno uznat, že podobně jako většina ostatních) mezi ty nejlepší. ()

Miki8888

Jednoznačně nejlepší seminář. Čepelka hraje svou roli bez jediné chybičky. Do toho jeho tance s Weigelem. Nemám co vytknout. ()

Koryntos

,,Pravím-li, řekl Jára Cimrman, že existuje toliko okolní svět a neexistuji já, neznamená to, že nejsem ve vnějším světě vůbec patrný, neboť patrnost a existence jsou dvě naprosto odlišné věci. A dále Jára Cimrman přirovnal svět k jakési veliké ploše, uprostřed níž je místo, kde chybí Jára Cimrman. PANE REIDINGER, KAM JSTE MI DAL TU RULIČKU, S MOTOUZKEM???“ Následuje názorná ukázka………. ,,Na tomto místě, sám Cimrman upozornil, na velice zajímavý důsledek své filozofie. Jestliže totiž Cimrman tvrdí, že existuje pouze okolní svět a neexistuje on pak ale, jak jsme si teď ukázali, v okolním světě musí v důsledku toho, platit myšlenka zrcadlově obrácená. Totiž, že existuje jen on a neexistuje okolní svět, čili zpátky filozofie solipsismu. Autor tak vlastně zastává stanovisko, které zároveň vyvrací.“ Trpíte? Trpte, též jsem na hodinách filozofie trpěla. Chtěla jsem vlastně jen říci, že Miloň Čepelka, jako paní Žílová, je dokonalá baba!!! POZOR NA MNOHOZNAČNOST POJMU JE. :oD Moje třetí nejoblíbenější hra. ()

manonfire

Příjemná hra s herecky tentokrát až profesionálními výkony. Předcházel jí však jeden ze slabších seminářů. 70% ()

Zemřel herec Jaroslav Weigel

Zemřel herec Jaroslav Weigel