Vyšetřování ztráty třídní knihy

(divadelní záznam)
TV spot
Česko, 1997, 95 min

V úvodním semináři se seznámíme s Cimrmanovou pedagogickou šesterkou. Dozvíme se například, co je to pomněnka a nezapomněnka, co znamená trestání učitele učitelem nebo jak vypadalo mimoslovní dorozumívání, které Cimrman zavedl při výuce. Názorně je při recitaci poezie převedena i „zásada oživlého dřeva“ a nechybí praktické ověření fyzikálních zásad – kupříkladu, že světlo je rychlejší zvuku. Cimrman zabrousil i do filozofie, když popsal teorii poznání: vycházíme-li totiž z jeho premisy, že „omyl je přesný“, pak na konci procesu je „poznání, že nevíme sice nic, ale zase to víme správně“. Divadelní hra Vyšetřování ztráty třídní knihy, která následuje, začíná nabádáním pana učitele, „přihlašte se“, neboť „chlapci, my tu třídní knihu hledáme již sedmý rok!“ a k tomuto konstatování není co dodat ani po příchodu ředitele či školního inspektora. Bavte se tedy s námi při sledování Cimrmanovy zábavné sondy do rakouskouherského školství… (Česká televize)

ostravak30

Vím, že tato hra patří k nejoblíbenějším zde a vlastně u fanoušků Divadla Járy Cimrmana. Já ji mám rád, ale do mého výběru TOP bych ji nezařadil. Převážně proto, že hra vychází z jedné jediné scény a vlastně neustále opakovaných vtipů, které se přelévají z jednoho na druhého. Podle mě jsou lepší hry, ale je to čistě můj názor. ()

Gamekeeper77

Cimrmanovskej záznam představení jsem viděl vůbec poprvý a musím říci, že mě dost zklamal. Mám moc rád Svěráka i Smoljaka a vůbec všechny lidi kolem nich a jejich humor jakbysmet, ale tohle? Párkrát jsem se pousmál místo toho, abych se smál až bych se za břicho popadal. Scénář nestojí za nic, tři hvězdy dávám opravdu jen za herce. 65%. ()

Tominni

Přednáška u Vyšetřování ztráty třídní knihy je skvělá, včetně ukázek, že světlo je rychlejší než zvuk (pro jistotu to zopakujeme). Je vidět, že pánové k Cimrmanovi pedagogovi mají co říci. Samotná hra Vyšetřování ztráty třídní knihy začíná skvěle (včetně jediné výjimky - dva blbečci vedle sebe). Ale pak jde tak nějak do ztracena a vlastně bez konce. Přesto - to, co u Cimrmanů může vyznít tak, že jsou lepší hry, to pořád znamená špičku ve svém oboru. ()

kneekal

Imho nejhorší Cimrman, asi nemám pochopení pro absurdní drama.. ta hra mě prostě nebavila a už jsem se těšil na konec. Slabší 3 hvězdy za kultovní debily a blbečky.... ()

Veres

Prostě úžasné! "Leda, že by ani Klempera nevěděl! .. Co Klempera? .. Nevíte? Klempera tady prostě sedí a permanentně neví!" ()

infernet

"Jak se jmenuje ten drzoun?" "To je Josef Říha." "A to je mi pěkné! Pročpak nevstaneš, Zdeňku, když Tě volám, CO?!?!" Místy absurdní a výborné! Není nutné se dlouze rozepisovat, genialita autorů v oblasti inteligentního humoru je známa. "Podívejte, jak se na Vás dívají!" "Takhle voni koukaj pořád!!!" ()

Víteček

Hra není nejlepší, kterou můžeme od Cimrmanů vidět, ale pořád je vtipná a řadím ji do horní poloviny Cimrmanovských her. 84% ()

sAreOn

Stal se nám takový... nepěkná věc ! :-D Navíc perfektní seminář - konečně jsem díky Cimrmanovi pochopil, proč je světlo rychlejší než zvuk. :-D ()

Pjotrik

Skvělá hra se slovy, staromódní učitelé, kteří si udržují zdání autority jen do doby, než přijde někdo větší. A čím větší funkce, tím na scénu přicházejí větší idioti. Pasáž s inspektorem většinou přeskakuji, abych si vychutnal příchod zemského školního rady. Tahle scéna patří do mé hitparády TOP momentů Járy Cimrmana. Smojlak - "Možná že mi chybí takový ten širší, takový až celo rakousko - uherskýýý jemně nakrájenýýýý!!!". Seminář je také velice povedený, hlavně názorné ukázky:) 95% ()

Dana1926

Geniální dílo pánové Smolijak a Svěrák dokonale vystihli co si učitelé myslí o svých žácích, jak nesmyslně to někdy na takové základní škole vypadá, třídní knihu hledáme už sedmým rokem... Tvorba z Divadla Járy Cimrmana je moje oblíbená tuhle hru jsem poprvé viděla když nám ji kdysi dávno hráli ve škole a už tam vyvolala salvy smíchu. A podle mě patří k tomu nejlepšímu co Cimrman může nabídnout, a je škoda že mezi námi už není Ladislav Smoljak lidí jako on je dnes pomálu. ()