Vyšetřování ztráty třídní knihy

(divadelní záznam)
TV spot
Česko, 1997, 95 min

V úvodním semináři se seznámíme s Cimrmanovou pedagogickou šesterkou. Dozvíme se například, co je to pomněnka a nezapomněnka, co znamená trestání učitele učitelem nebo jak vypadalo mimoslovní dorozumívání, které Cimrman zavedl při výuce. Názorně je při recitaci poezie převedena i „zásada oživlého dřeva“ a nechybí praktické ověření fyzikálních zásad – kupříkladu, že světlo je rychlejší zvuku. Cimrman zabrousil i do filozofie, když popsal teorii poznání: vycházíme-li totiž z jeho premisy, že „omyl je přesný“, pak na konci procesu je „poznání, že nevíme sice nic, ale zase to víme správně“. Divadelní hra Vyšetřování ztráty třídní knihy, která následuje, začíná nabádáním pana učitele, „přihlašte se“, neboť „chlapci, my tu třídní knihu hledáme již sedmý rok!“ a k tomuto konstatování není co dodat ani po příchodu ředitele či školního inspektora. Bavte se tedy s námi při sledování Cimrmanovy zábavné sondy do rakouskouherského školství… (Česká televize)

maverick10

"To ze jsou hodni zaci? Vzdyt je to jeden vedle druheho samy debil nebo blbecek. Podivejte se sam, debil-blbecek, debil-blbecek,debil-blbecek,debil-blbecek,debil-blbecek, akorat tam vzadu to je snad jedina vyjimka sedi dva blbecci vedle sebe." ()

Jonash87

Klasika! Geniální hlášky a všechny vystoupivěší postavy též. Pro mě jedna z těch nejlepších her od dua Svěrák&Smoljak. ()

rakovnik

U Cimrmanova díla pedagogického se mi až tolik nelíbí natahovaná hra, ale monolog pana učitele a posléze pohledy a repliky pana učitele a ředitele v podání dua Smoljak- Svěrák jsou nezapomenutelné. Už jen proto, že pouze tam vzadu, to je jediná výjimka... ()

honajz2

Vlastně to mám naopak jako u posledního Cimrmana, kterého jsem viděl (Hospoda Na mýtince) - seminář byl super a bavil mě, ale hra byla nudná a nevtipná. A to celkem dost, snad ještě víc, jak seminář u Hospody... Tu bych si i přes něj klidně zopakoval, zatímco u Vyšetřování ztráty třídní knihy tuhle potřebu nemám ani jenom kvůli semináři. Proto tentokrát půjdu pod čtyři hvězdy, ačkoli objektivně to špatné určitě není a je tu nemalý počet míst, u kterých jsem se opravdu bavil, jen jich prostě, no... nebylo dost. 3* ()

Jino

Jedno z nejlepších děl od Divadla Járy Cimrmana. Nezapomenutelné hlášky a skvělá práce s publikem. ()

DruidKarel

840. hodnocený film: První a zároveň dokonale vtipný snímek o fenoménu českých dějin - Járu Cimrmanovi. Vynikající scénky, skvělé rozvržení rolí a výborný inteligentní humor. Navíc ten profesionální výkon. Tohle vážně patří do zlatého fondu českého dědictví. 5* a nic jiného. 5* ()

tomtomtoma

Hodně příjemně zábavné divadlo. Přednáška nám objasňuje význam Járy Cimrmana jako pedagoga, jeho praktické zkušenosti z učitelování v Haliči, jeho převratným dílům v této oblasti s průtokem, oživlým dřevem. Dokonce se dotkne jeho filozofického směru extermismu, při kterém se klasické pojetí staví na hlavu. Samotné představení je velmi zábavné s krásnými hereckými výkony. Učitel (skvělý Zdeněk Svěrák), ředitel (dobrý Ladislav Smoljak), inspektor (Jaroslav Weigel) a zemský školní rada (skvělý Miloň Čepelka, i když neřekne ani slovo) přichází postupně na scénu, aby se oklikou věnovali vyšetřování ztráty třídní knihy, ztracené už sedmý rok. Vidíme zjišťování skutečnosti chlácholením, i řevem, přehnaný respekt podřízených k nadřízeným a určitou absurditu a směšnost zkostnatnělosti školního vzdělávacího systému. Je to nádherné představení, které pohladí. ()

dubinak

Neskutečná energie Zdeňka Svěráka a jeho bezkonkurenčního hraní v minimalistické netradiční hře od Cimrmana. Dokážu si ho snad i představit v nějakém vtipném monodramatu, on by to totiž zvládl na jedničku. Hned za ním stojí Smoljak v roli vtipného skrčka alias pana ředitele. UŽ MĚ TO NA MOU DUŠI ŽÁDNÁ LEGRACE! ()

tom88

Začiatok sa mi veľmi nepozdával, zase kopec zbytočných kecov (už aj nudných) okolo Cimrmana. Divadlo ktoré herci zahrali už stálo za to a zachránili slabý rozbeh. Vtipi boli vydarené, niektoré nie úplne ale sem tam to bolo geniálne. Kamera zase o hovne, aj keď je to lepšie ako pri Dlhom, širokom a krátkozrakom. Ale stále je to podarená zábava. 78% ()

vesper001

„Vy jste tupá, odporná, deprimovaná hovada a já nebudu brát ohledy na nikoho. Ani mě nenapadne!“ Moji studenti se sice učí dobře, to nemohu říct, ale i tak mám občas nutkání Strašného Láďu citovat. :) ()

sator

Vy jste tupá, odporná, deprivovaná hovada...:-) Učí se dobře, to nemohu říct...Máme tady ale jeden takový ošklivý, nepěknou věc... Úžasný dada...moje nej s Vizionářem...😀 ()

Radiq

Nejvíc se mi líbí hláška "Učí se dobře, to nemohu říct." Ale úplně jsem zapomněl, že se to v představení tolikrát opakuje. Pak se to totiž stává čím dál tím míň vtipným. Ono celkově ta hra začne být trochu hluchá od té doby, co se objeví školní inspektor. Sice pak ještě nastoupí Miloň Čepelka coby úplně úchvatný zemský školní rada, ale děj už je v té době prakticky u konce. Hm, u konce, kterej v podstatě ani není pořádnej konec - je to dost utlé, tak najednou. Přednáška standardně dobrá s hromadou vtipů a narážek. Potěšilo mě další rozšíření filozofie externismu i celá ta pedagogická Cimrmanova šesterka. Celé to představení je prostě legendární. Akorát jsem se někdy divil, že některé parádní hlášky se u obecenstva nesetkaly s nějakou větší salvou smíchu. Ale to nevadí, mě se to prostě líbilo a vždy líbit bude. "Jste tupá odporná deprimovaná hovada." nebo "Vždyť já vás mám rád. Proč myslíte, že tady na vás řvu?", chchch ()

CinemaRanger

Seminář má své silné momenty, převažují však slabší výstupy. Samotná hra mne také moc nezaujala a s přibývajícími postavami i nudila. ()

COF_666

"Vy jste tupá,odporná,deprimovaná hovada....". Čekám jestli se mi někdy nějaká hra od Cimrmanů nebude líbit - ale to asi čekám marně, no a Zdeněk Svěrák v roli třídního učitele, to je něco neuvěřitelného - podle mého jedna z jeho nejlepších rolí v DJC. ()

Khumbac

"Učí se dobře, to nemohu říct"... :):):) A závěrečný výkon Miloně Čepelky je absolutně legendární. Jedna z nejlepších her !!! ()