Kočka na rozpálené plechové střeše

• USA Cat on a Hot Tin Roof (více)

Podle stejnojmenné divadelní hry Tennesseeho Williamse natočil v roce 1958 Richard Brooks slavný film nominovaný na šest Oscarů. Vypráví o složitých a komplikovaných vztazích uvnitř jedné jižanské rodiny zámožného pěstitele bavlny, jehož oslava narozenin se zvrhne v erupci výčitek a odhalování dlouho skrývaných tajemství a pocitů. Ústřední dvojicí je syn Brick (P. Newman) s ženou Maggie (E. Taylorová), co se utápí v hluboké manželské krizi. Brick neskrývaně opovrhuje svou ženou a celé dny jenom nezřízeně pije a trudomyslně vzpomíná na svou minulost. Frustrovaná Maggie je zase ničena neopětovanou láskou Bricka, stejně jako rodinou svého švagra (J. Carson), jejichž pět malých ratolestí ji neustále vytáčí, ale také jí připomínají, že je bezdětná. Hlava celé rodiny Pollittů, které již nikdo neřekne jinak než Velký šéf (B. Ives), se v tento den vrací z vyšetření přímo na svou oslavu narozenin s vědomím, že je zcela zdráv. Pravda je však taková, že nemá nejmenší šanci na uzdravení a doktor mu úmyslně lhal, aby alespoň svůj poslední čas strávil v poklidu. Blížící se spory o dědictví se tak brzy stanou další rozbuškou na již tak napjaté rodinné oslavě. (Česká televize)

swed

Lži, přetvářky, pokrytectví. Nezáleží na době ani místě, kde se film odehrává, některé věci lze totiž aplikovat stále. Univerzálnost zdělení je až mrazivě zarážející... 8/10 ()

Raketka29

Pouze opravdová rodinná tragédie dokáže ukázat členy rodiny v tom pravém světle. Vynikající herecké výkony a Paul Newman, který je prostě k pomilování. Nádherné herecké výkony, kdy chcete některé protagonisty obejmout a jiné zase proplesknout. ()

salalala

Škoda, že tohle se dnes už netočí. Brilantní dialogové drama s nadčasovým tématem. Přetvářka, lži a boj o majetek je věčný. Po pomalém rozjezdu přijde pěkně hutná jízda. Atmosféra hustá, že by se dala krájet a nikdo by v té rodině nechtěl být. Naprosto jsem chápal postavu Paula Newmana a to, proč "chlastal". Výkony vynikající. Jak Newman, tak Taylor, ale také ostatní hrajou perfektně a je vidět, že jim Brooks stoprocentně věřil a dobře vybral. Ač snímek nezapře svou divadelnost, jedná se o výbornou podívanou, kterou určitě vřele doporučuji všem. Mnohokrát zde kritizované zakončení mi nevadilo, přišlo mi to v souvislosti s celým předchozím dějem fajn. 80% ()

halogenka

Ta do očí bijící divadelnost popřít nelze, ale pro mě herecky a scénářově tak silná věc, že pod 5 hvězd prostě nepůjdu. ()

Dont

Takhle trefný a bohužel i v řadě věcí pravdivý obraz chování lidí se jen tak nevidí. Celý film je v duchu divadelní předlohy postaven na precizně propracovaných dialozích a dokonalých hereckých výkonech (především tria Paul Newman, Elizabeth Taylor a Burl Ives. Moc se toho nestane, vše se odehraje během jednoho dlouhého večera v jednom domě a v příběhu vystupuje jen několik málo postav, přesto se o sobě někteří dozvědí více, než si kdy v životě byli ochotni přiznat. Bohužel po více než padesáti letech je pokrytectví a přetvářka možná ještě aktuálnější téma, nebál bych se je označit za charakteristický rys dnešní společnosti (to zní teda asi hodně tvrdě, jenže se obávám, že je to tak). ()

Fanucci

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů s krásnou a po herecké stránce vynikající Elizabeth Taylor. Všem doporučuji! ()

Laurent

Trochu absurdní a trochu cynické, hlavně ale špatně uvěřitelné chování snad všech postav. Na onu slabou uvěřitelnost to bylo málo absurdní, takže z toho mám dosti rozporuplné pocity. Chvíli tak a chvíli onak. Mělo to být buď reálné, nebo absurdní. Bohužel ani jedno. Musím si však přiznat, že v době vzniku to asi nemohlo být tak absurdní, jak bych si představoval. ()

rastlinka

Taylor, Ives a Newman tu predviedli parádnu rodinnú drámu. Stvárnili ťažko zlúčiteľné charaktery, no aj napriek tomu vytvorili zohratú ústrednú trojku. Tento film je dokonalou ukážkou ľudskej hlúposti, mamonárstva, žiarlivosti, pretvárky a nekonečnej snahy prehliadať alebo za každú cenu prekrývať problémy a tváriť sa, že všetko je OK (najmä v prvej polovici mi bolo z tohoto pekne na nič, čo svedčí o nadštandardných výkonoch a výbornej atmosfére filmu). Jednou z najhorších prehier je to, keď je človek spútaný vo vlastnom tele, nevie a nechce s tým nič urobiť, nenávidí sám seba a bojí sa pravdy. A nevie, čo je to láska. Perfektná klasika, ktorú zaraďujem do mojej topky. ()

d-fens

Neviem ako pre iných, ale pre mňa mala dráma skôr dve hlavné mužské postavy, kde Taylorová hold musí prenechať miesto úžasnému Burl Ivesovi. A fakt odporne zahraná typologická rola Madeleine Sherwoodovej slúži ku cti ľuďom od kastingu. Začalo to dosť vlažne, ale tá gradácia je výborná ()

easaque

nevím proč jsem původně čekal, že půjde o komedii, ale brzy mi došlo jak jsem se hrubě seknul. Jedná se o drsné konvezrační drama, u kterého je dost cítit divadelní předloha. V podstatě se tu jedná o řešení manželské krize, která svými chapadly nakonec polapí i zbytek zbohatlické rodiny. První polovina mi přišla slabší, ale jak se drama rozproudilo a přicházelo se ke kořenům problémů, tak se pomyslná ručička mých hodnotících stopek vyšplhala až ke 4 hvězdičkám, i díky velmi kvalitní hereckým výkonům. Po přečtení Zajímavostí mi však přišlo líto, že se z původní předlohy vytratil podstatný znak, kvůli kterému by krize měla jasnější příčiny. [ PŘÍBĚH: 3 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Martin741

Reziser Richard Brooks /Elmer Gantry/ natocil filmovy skvost, v pripade ktoreho zub casu vobec nepracuje a ak aj pracuje, tak len velmi pomaly. Genialna psychologicka drama, kde sa zmykaju emocie a odznie kopa skvelych hlodov ako " Nebudeme se prece bavit jazykem hoveziho dobytka, jsme prece lidi". Surove emocie genialne dialogy, kde hlaska strieda hlasku, presne to je pre mna Kocka na Rozpalene Plechove Strese. Najviac ma uchvatila asi pani Elizabeth Krajcirka /o 5 rokov od tohoto kultu natocila dalsi- Kleopatru/ v roli Maggie ako macky, ktora sa pazurikmi drzi pri zivote - ale nie pri takom zivote, v akom zije, ale pri takom, v aky dufa, ze raz bude zit. Takze ne, ne, nezdielam vseobecne nadsenie miestnych mentalov ohladom Paula Novomuza a suverenne vyhlasujem, ze herec to bol sice dobry, ale ja ho furt mam na haku. Takze moje nadsenie urcite nebudi postava Bricka, ale skor fenomenalna Pani Krajcirka a hlavne nezabudnutelni Big Daddy /Burl Ives/ a Big Momma /Judith Anderson/ a ich nezabudnutelne hlasky. Zaujimavostou moze byt, ze povodne boli do roli Bricksa a Maggie navrhnuti James Dean a Grace Kelly. Samotny Dean nemohol byt pri nataceni, lebo 30. septembra 1955 si ponho prisla smrt pri autonehode a Grace Kelly mala akesi neodkladne zalezitosti /tusim okolo monackej princeznej/. Nemam rad komorne filmy, ale Kocka na Rozpalene Plechove Strese je svetla vynimka - medziludske vztahy su tu podane formou satiry a divaka rozhodne nenechaju lahostajnym. Preco uznavam tento kult svetovej kinematografie je aj ten fakt, ze kameraman William Daniles zacinal u Erica Von Stroheima /herec v kultovom filme Sunset Boulevard/ a film je genialnou adaptaciou divadelnej hry Texasa Williamsa. Reziser Richard Brooks drzi cely film divaka v prijemnom napati a mrazeni z toho, ze samotny divak nevie, co sa stalo v minulom zivote Bricka a Maggie a postupne sa to dozvie pocas filmu. Takze Kocka na Rozpalene Plechove Strese je pre mna vyborna konzervacka a este lepsia nez Cukorova precenovana Philadelphia Story. 100 % ()

kaposlav odpad!

Podľa hodnotenia tunajších "odborníkov" som čakal filmový skvost, ale opak bol pravdou. Dlhé nudné dialógy a k tomu trápne herecké výkony pod úroveň niektorých hercov. Toto sa môže uplatniť akurát tak v divadle. ()

BarryLyndon

Je to divadelní a to tak, že hodně. Já naštěstí divadlo můžu a to tak, že hodně. Takže jsem byl zaháčkovaný od prvních záběrů. O charismatu, hereckých schopnostech a sex appealu Elizabeth Taylor a Paula Newmana se asi nemá smysl moc rozepisovat. Nemyslím, že by jim v tomhle v historii konkurovali víc jak 3 herci od každého pohlaví, jestli vůbec. Moc moc se mi líbil Burl Ives, ten chlap ve stejném roce vystřihnul paládní roli ve Velké zemi. Zvláštní si takhle najít oblíbeného herce ve vedlejších rolích 60 let starých filmů. 10/10 ()

Crawler-D

Když se otevírají bolavé rány, křivdy, lži i upřímná sdělení létají vzduchem stejně jako pot a slzy. A v tomto případě to všechno dění dává setsakramentsky dobrý smysl. Tennessee Williamse na papíře moc nemusím, ale Brooksovo dramatické ztvárnění je uchvacující stejně jako Newman charismatický a Taylorová krásná. ()

tomtomtoma

Mám rád psychologická dramata a přepisy divadelních her na filmová pásma. A i u tohoto jsem byl většinu času u vytržení. Až na ten závěr, kdy najednou dochází u většiny osob k náhlé a zcela významné proměně, smíření a pokojnému usmíření. Alkoholik jakoby nic přestane pít, navenek tvrdý člověk začíná projevovat city. Ale samotný průběh je působivý ve svém provedení. Všechna traumata, pochybnosti, krize, nedorozumění, záště, pokrytectví, tajemství, strachy i hamižnost, které vyplouvají na povrch, do sebe narážejí. Svádí své malé přetahování, souboje a bitvy. Každý chce především dosáhnout svého malého cíle i ukázat svůj postoj a pohled. Všichni mají svůj strach, všichni mají svá přání a touhy. Jdou přímo, i se vyhýbají, kličkují, panáčkují, vysmívají se, schovávají se, odhodlaně a neohroženě se staví proti všem. Sobecky, se zaujetím, s vášní, s podlostí, se lží i s pravdou a nezaměnitelnou skutečností. Ohýbají se i se sklání, aby se znova narovnali, či se o to pokoušeli. Cení zuby, vrčí, ale i chlácholí, utěšují a smiřují se. Vzdalují se i přibližují. Jsou ambiciózní i bojácní. Rodina je základ, láska a city jsou prospěšné, ale ne tím nejdůležitějším prvkem. Tím je strach, strach z citů, strach ze života, strach z očekávání, strach z neúspěchu, strach ze smrti. Tou nejdůležitější postavou je alkoholik Brick Pollitt (dobrý Paul Newman), který své neúspěchy, všechna očekávání svého nejbližšího okolí i osobní frustrace utápí v lahvích whisky. Je to klasický příklad synka z bohaté rodiny: nikdo mě nemá rád, všichni ode mě něco očekávají a přišel jsem o jedinou osobu, která mi nahrazovala chybějící otcovskou lásku. Tak je často zdůvodňováno selhání ve svých vlastních očích a strach z dalších pokusů svého vlastního života. Jeho protihráčem je jeho otec Big Daddy Pollitt (zajímavý Burl Ives), který díky neveselému dětství přestal ukazovat své city. Ty nahradil tvrdostí, ambiciózností a samozřejmým očekáváním při pokračování jeho započaté cesty od svého syna. Bohatství a finanční bezstarostnost ovšem nemůže nahradit rodičovskou lásku. Třetím do party velkých hráčů je Brickova manželka Maggie (solidní Elizabeth Taylor), která chce svůj život na výsluní, svůj zasloužený díl, svého manžela, svoji lásku, své uspokojení, své uznání. Nevzdává se, ale snaží se bojovat za každé situace. Dále je zde Brickův starší bratr Gooper (Jack Carson), se svým traumatem přehlíženého potomka, který chce triumfovat všem navzdory. Jeho plodná manželka Mae (Madeleine Sherwood) se svou záští proti všem i se svou touho po všem případném dědictví, které v jejích očích náleží jí a jejímu manželi. A matka bratrů (Judith Anderson), která přistoupila na rodinný způsob svého manžela a její touhou je především šťastná rodina. Je to dobré, je to strhující, ale není to dokonalé. ()

C0r0ner

Konverzační dramata rozhodně nejsou mým oblíbeným žánrem, nicméně když se objeví pořádný scénář doplněný špičkovými hereckými výkony, je o dobrý film postaráno. Především konfrontace Newmana a Taylorové dodala tomuhle snímku hodně emocí, které jsem nečekal a byl jsem překvapivě nadmíru spokojen. 85% ()