Mladé pušky

Young Guns

Mladé pušky

Akční / Western / Thriller / Komedie

USA, 1988, 102 min

Trochu netypický western o mládí Billyho The Kida aneb jak se mladí pistolníci vydali pomstít svého patrona a jak si to diváci skvěle užili, mimo jiné i při poslechu výborné hudby od Briana Bankse (ne, nemá nic společného s blond hvězdičkou xxx filmů Briannou Banks:)).(28.3.2003)

Western, který mi trošku připomněl Pistolnice. Asi tím feelingem. Jinak jsem celkem spokojen - napětí, spád, sympatičtí herci, akčno, myšlenka. Nic klasického to být nechtělo, o to víc si užijete Terence Stampa a Jacka Palance. A Tom Cruise byl kde??? :-)(6.12.2004)

Rozpočet $13miliónovTržby USA $45,661,556Tržby Celosvetovo $46,900,000║ Mám rád westerny ale toto mi vôbec nesadlo. /20%/(25.5.2010)

Filmy s westernovou tématikou mě nikdy moc nebraly, ale tenhle mě vážně dostal! Emilio Estevez jako polocvok Billy Kid neměl chybu a ostatní také nebyli vůbec špatní ("Indián" byl roztomilý - škoda jen, že chvílemi xichtem připomínal mladého Josefa Abrháma, ech : / ). Při scéně "cesty do říše duchů" (nebo co to sakra bylo - prostě všichni zfetovaní ve skalách) jsem se řezala celou dobu - bravo (ostatně, ve filmu je pár opravdu povedených hlášek)! Závěr pak trochu dojal i mě - zarytého odpůrce patosu. Suma sumárum: rozhodně bych se klidně podívala znovu.(21.3.2007)

rozpočet : ? tržby americke : $45,661,556(14.12.2006)

Mladíci, kteří se s přílišnou jistotou, že jsou v právu, vydali vykonat spravedlivou pomstu, aniž si uvědomili, že prosazování zákona má svá pravidla a hranice. Střet zkaženého světa s bezhlavou a slepou horlivostí - střet "generačních vad" - právě tak vidím Mladé pušky. Třebaže film se kloní spíše na stranu mladých hrdinů, postava Billyho Kida, závisláka na adrenalinu, radující se z káždého zabitého, hodně silnými zuby rozhlodává (dnes už asi padlý) mýtus ušlechtilého desperáta. Likvidace iluzí ostatně čiší i z mnoha dalších scén - tam, kde by nám při indiánském rituálu mnohý jiný film nabídl hluboce mystický zážitek, z něhož se budou valit tuny duchovních mouder, právě tam nám Mladé pušky předvádějí pouhou bandu zfetovaných debílků. Ne, narozdíl od mnohých uživatelů nemohu vnímat tuto scénu jako odlehčující a ryze komickou, ale ve světle celkového vyznění spíše smutně tragikomickou. Jen ta hudba 80. let (i přesto, že ji lze vnímat jako logický spojující prvek Tehdy a Teď a tedy podporu "vyznění pro naši dobu"), závěrečná heroická scéna a řada dalších drobností mi film kazí. Slabé ****.(22.6.2009)

Keby týchto floutkov stretli Redford s Newmanom, tiekla by faganom v čele s nesympatickým Emiliom Estevezom po brade krv. Mladé pušky nevynikajú kvalitou (ale pozerať sa na ne dá), ale svojho času bol ohromne populárny (vďaka čomu ostatne mohla vzniknúť dvojka), keďže sa (podobne, ako v Hráčoch so smrťou) v hlavných rolách objavil výkvet vtedajšej mladej hollwyoodskej smotánky (bratia Sheenovci, Kiefer Sutherland, Lou Diamond Phillips...). Uchádzajúci western je zaujímavý okrem kastingu ešte prašnou atmosférou a peknými úvodnými titulkami.(27.4.2005)

No nez nejakej drsnej western to spis pripomina takovou pubertackou verzi, ale nijak to nevadi. Film je totiz perfektne sviznej, misty sice krapet zmatenej, ale to je detail a spravne svizna hudba tomu jeste pridava. Jinak z hercu me nejvic prekvapil psychopatickej Emilio Estevez, ten fakt nemel chybu. I kdyz se nejedna o kdovi co a mezi klasiku westernu se to nema sanci zaradit, jako oddechovka se spoustu prestrelek to funguje skvele a za zaverecnou asi pulhodinovou prestrelku musim dat 4*.(7.3.2008)

Neprávom podceňovaný western, ktorý má výborný scenár, nezabudnuteľné pasáže (...videli jste jak je to kuře veliké....) a absolútne skvelého pošuka Billyho Kida v podaní Emilia Esteveza. Škoda že pokračovanie už tak nevyšlo. 8/10(16.9.2005)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(17.6.2010)

• BadoXXII

Nuž, očakával som podstatne viac. Podľa mňa veľmi slabý western. Nezaujímavé prostredie a kamera, nevýrazné herecké výkony a málo dobrých nápadov. U mňa vo westernovom žánri bodujú úplne iné filmy (Vtedy na západe, Sedem statočných, Dobrý, zlý a škaredý atď.).....................35%(14.6.2008)

Byla to asi četba Tří mušketýrů, která v mém dětství rozhodla, že v budoucnu budu mít raději týmy než osamělého hrdinu. Když jsem pak někdy začátkem 80. let četl příběh Billyho Kida, říkal jsem si: To by byl film! V roce 1989 šly Mladé pušky do našich kin. Byl jsem fascinován tím, jak moc splňovaly mé představy. Je to neuvěřitelné, ale skoro všechno, co tam bylo, se skutečně stalo. Líbil se mi i nápad dát větší prostor Billyho bandě. Opravdový tým snů! Jména několika parťáků byla sice změněna, některé postavy byly vymyšleny speciálně pro film, ale to podstatné tam zůstalo. Emilio Estevez už (pokud vím) nikdy svůj výkon v této roli nepřekonal, Lou Diamond Phillips (jako Chavez) a Kiefer Sutherland (Doc) si také prožili hvězdnou chvilku. Kinodabing byl z těch, jaké se podaří jen jednou za čas. (Kdoví, kam se pak poděl.) No, zašel jsem si na to celkem 6x. Můj rekord, na němž má ovšem lví podíl i tehdejší nedostatek kvalitních filmů v našich kinech. Jen jsem si tenkrát říkal, že divoký život Billyho The Kida by vystačil minimálně ještě na jeden takový snímek. Do roka bylo mé tajné přání vyslyšeno, a s odstupem mám druhý díl možná ještě radši než jedničku.(10.6.2006)

"MTV western" zacílený silnou sestavou známých mladých tváří, chytlavým moderním soundtrackem a originální drogovou scénou na mladší publikum. Ke genialitě a zasloužené kultovnosti mu chyběl jen o trochu lepší scénář (postavy mohly být prokreslenější a třeba linie s odhalením zrádce ve vlastních řadách byla pozoruhodně zabitá) a popracovanější akce (finále bych víc natáhl a vyhrál si s ním). Takhle jde jen o sympatickou a svižnou westernovou týmovku s pár skvělými scénami (již zmíněná drogová scéna, rozhovor Billy Kida s vychloubačným zabijákem, který byl na něj najat, ale neví, že mluví se svou obětí) a totálně nevypočitatelným brutálním antihrdinou, který střílí místo pozdravu a směje se přitom jako Amadeus, z kteréžto kombinace mi nadšením běhal mráz po zádech.(7.11.2006)

Jako zábava slušné, ale coby western ubohé. Ne že bych patřila k zarytým milovníkům westernů, ale takový Leone se musí doopravdy líbit skoro všem. Tohle pak působí spíše jako slabý odvar. Na druhou stranu, dívat se na to dalo, nuda taky nebyla. Takže za tři.(10.12.2004)

"Hej, Peppine, koukám, že tam máš Charlieho Crawforda." - "Jo máme tady spoustu hochů." BANG! "Hej, Peppine, Charlie Crawford už tam s tebou není." - 50%.(3.8.2020)

Murphyho banda nemá celé dny nic jiného na práci, než postávat na verandě a lelkovat. K tomu jim hraje netypická rockpopskoč hudba Briana Bankse a Anthony Marinelliho, ačkoliv na obalu DVD je z blíže neurčených důvodů uveden veterán James Horner. Když pana Murphyho a jeho gang to věčné lenošení omrzí, posílají na svého odvěkého rivala v podání Terence Stampa bandu budižkničemů (čemuž samozřejmě předchází pár wild-sharp-west slovních výměn), kteří z něj vystřílejí parádní stínítko na petrolejku. Náhle máme na světě tlupu ušmudlaných sirotků s bájeslovným Billy Kidem v čele, kteří touží servírovat pomstu za studena, jak uvádí známé rčení. Toulají se pustinou, kde jim lišky dávají dobrou noc, v patách se jim táhne samozvaný zákon, sem tam vyzkouší nějaký ten halucinogen, bryskně rozšiřují statistiky mortality, předčítají si Poem zavánějícího "Ptáka" a někteří se navíc obohatí o první milostné XP. Legenda dostává tvar, diváci spokojeně přikyvují. Možná to nezní výjimečně, ale z hlediska koukatelnosti jsou Mladé pušky prostě k nezaplacení. A to jsem ještě nezmiňoval "magnificentní" obsazení, které z té bandy holomků činí vysloveně žáby k zulíbání. Nádherný příklad milé průměrnosti._____Emilio Estevez se rozkošně uchechtává, nemyslíte? ;)(5.8.2008)

Moderní verze příběhu Billyho Kida se sympatickým hereckým obsazením. Film má švih, je hodně zábavný a akční. Hereckému obsazení kraluje Emilo Estevez, v roli Billyho byl výborný. Jediný postmoderní western, který mám rád. 80%.(27.3.2007)

Docela zvláštní western,aspoň mě se tak zdá.Sešli se tu výborní herci a velice dobrý scénář.A rozhodně nezapomenutelná je část,kdy se všichni "sjedou" a užívají si svoje představy...(12.3.2003)

To se zase jeden starý farmář rozhodl, že udělá z několika zlodějíčků a štvanců slušné lidi. Naučí je psát, přemýšlet, než začnou tasit kolt, i číst. Mezi horkokrevnými mladíky je i legendární pistolník Billy the Kid. Jenže právě farmářova vražda rozpoutá válku proti zkorumpované bandě jednoho dobytkáře. Tak trochu jiný western, tak trochu jiná atmosféra. Závěr solidní, herecky zrovna tak. Jen režisér doplácí (a celý jeho film s ním) na svou nerozhodnost, protože mnohdy na to mohl jít víc od podlahy, a nespokojit se se zlatou střední cestou. Bavilo mě hledat Toma Cruise mezi barikádami.(12.6.2016)

• MM_Ramone

Keď mal v roku 1988 premiéru americký westernový snímok "Mladé pušky", tak nádejní herci, ktorí sa v ňom objavili boli fakt také mladé hollywoodske pušky. Emilio Estevez (26 rokov), Charlie Sheen (23 rokov), Kiefer Sutherland (22 rokov), Lou Diamond Phillips (26 rokov). Mali to byť hviezdy. Nová krv, nová generácia. No nikto z nich nakonec nezažil hviezdnu karieru. Slabí, protekční herci. Odjebkovia. Na mňa tieto "Mladé pušky" veru nikdy dojem neurobili. **(5.3.2017)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8