Stáhnou vás s sebou až na dno orlické přehrady! V roce 2005 byl tento film uveden v českých kinech. Inspirován skutečnými událostmi zdál se být reflexí své doby. V hlavní roli s Michalem Dlouhým a Janem Dolanským natočil Sametové vrahy režisér Jiří Svoboda. Mezi aktéry filmu uvidíme i další známé tváře, např. Alici Bendovou, Lucii Benešovou, Jana Vondráčka, Richarda Krajča, Dušana Urbana aj. Režisér Jiří Svoboda o práci na tomto díle napsal: „Události, které se nám staly bezprostřední inspirací pro námět našeho filmu, mají časové ohraničení let 1990–1995. Jsou fascinující a strhující nejen objemem zla (nebo možná přesněji: úplnou absencí čehokoli, co souvisí s dobrem a vědomím hodnot), nýbrž i objemem banality, kterou prorůstá jako živel fantaskní grotesknost. A právě tím jsou osudy orlických vrahů v jejich autentické podobě tak dráždivé a inspirativní. Přírodní skutečnost je mnohorozměrná a ve své přirozené podstatě se vymyká kategoriím dobra a zla, kterými člověk přírodní děje poměřuje v nutkavém pokušení je pochopit." Orlické vraždy, následný soudní proces a další osudy pachatelů, z nichž dnes už někteří nežijí, vyvolaly svého času řetězce mediálních reakcí. Jejich filmová podoba rozkrývá motivace aktérů rozsáhlé trestné činnosti, jejich soukromí a provázanost se společenskými strukturami. V další linii vyprávění se odehrává policejní vyšetřování až směrem k zadržení všech pachatelů. (Česká televize)

herr_carter

Poměrně věrně odvyprávěný příběh o orlických vrazích, o jedné z prvních porevolučních skupin, které začaly v demokratickém státě pletichařit, protože k tomu byla příležitost. Korupčníci, vysoce postavení státní zástupci, novodobí sportovní manažeři a dutohlavové, kteří neměli problém za ne příliš vysoký finanční obnos odstranit nepohodlné. U filmu mi vadila přítomnost Bendové a Krajča, kteří nemají u dobrého filmu co dělat, jinak zapamatováníhodné.......................moje hodnocení = 6,5 z 10. ()

chmíří

Ale to hodnotím vzhledem k české produkci, která se na takový snímek může dívat z hodně velké dálky. Ale jinak by to bylo trochu mín, už kvůli místy hodně slabému scénáři a hereckým výkonům, které sem tam ulítnou až nevysvětlitelným způsobem.... ()

jondoe

Tak toto je asi najlepsi cesky film od doby Bony a klid. Ani na chvilku to nenudi ,scenar vinikajuci a herci hraju perfektne. Reziser to vsetko filmuje velmi realisticky a nic neprikrasluje. Sametovy vrazi vrazi je skutocny pribeh ktory sa stal a co sa mi nanom najviac paci je to ,ze sa to tak aj reziser snazil podat a myslim ze mu to vyslo na jednotku z hviezdickou...drsne ,depresivne ,odzbrojujuce. ()

Evonichna

Příběh podle skutečnosti, na kterém mě zarážela demence aktérů. Bohužel po prostudování faktů, jsem zjistila, že scénář se tímto mnoho neliší od skutečnosti. Na filmu mne hodně bavily herecké výkony Honzy Dolanského. Film má takový pomalejší začátek, ale po úvodním rozjezdu je film napínavý, až do poslední chvilky. Pro ty, koho zajímá, jak to bylo ve skutečnosti, přikládám odkaz: http://zpravy.idnes.cz/pripad-orlickych-vrazd-ma-vyroci-20-let-dx7-/domaci.aspx?c=A150710_142517_domaci_pku ()

Theraphosa

Překvapení?Ano.V osobě Jana Dolanského,který konečně dostal roli s velkým eR a dokázal ztvárnit nájemného vraha podle mých představ.ALice Veselá předvedla to,co se od ní ostatně čekalo že...Škoda jenom místy jakoby hluchého děje,ve kterém se v podstatě nic nedělo.Ale celkově je hodnocení spíše kladné. ()

Hopper

Hm, prípad Orlických vrážd zase až tak podrobne nepoznám, aby som mohol komentovať ako "voľne" sa autori nechali inšpirovať. Fakt je ten, že aj pri maximálnej snahe o pozornosť som mal dosť čo robiť, aby som sa v deji nestratil a nie vždy sa mi to zadarilo. Dolanský hrá totálneho magora a pokiaľ sa jeho predloha správala rovnako, čudujem sa, že ho vlastní nezlikvidovali. Autori sa snažia možno až príliš naťahovanú stopáž občerstviť "atraktívnymi" sexuálnymi scénami, všetci sú hrozne drsní ale pointa ich odhalenia políciou mi pripadala, že išlo viac-menej len o náhodu, než cielenú vyšetrovateľskú činnosť. Výsledný dojem len umocňuje všadeprítomnú zmätenosť. ()

eagle-eye

Vcelku povedené zpracování předlohy dle skutečné události, což bývá často kamenem úrazu, nicméně Svobodovi se podařilo filmovými prostředky orlické události značně okořenit. Příjemným překvapením pro mě byl výkon "neherce" Michala Dlouhého, svůj slušný standard si odbyl Honza Dolanský, oba své role podali velice věrohodně. Určitě se jedná o top kriminálního žánru po sametové revoluci. U mě je to 3,5*, přece jen tomu chyběla jistá dávka napětí... ()

wosho

Svoboda filmu zbytečně ublížil svou snahou o co nejmodernější styl. Naštěstí je to stále schopný filmař, tak skoro nic v tomto krimi dramatu není k smíchu-což neplatí o spoustě naší produkce. Největší devízou jsou herecké výkony-hlavně vražedné trio. Všem třem hercům lze bez problému vše uvěřit. Mě překvapil hlavně Jan Dolanský v roli psychopata Kříže. Bohužel nepochopím co Svobodu vedlo k obsazení Veselé-Bendové, kdykoliv se na plátně objevila oblečená měl jsem chuť film vypnout. Celkově jsou Sametoví vrazi kvalitním krimi dramatem, jenž má sice pár nedostatků, dokáží však i při své zbytečně dlouhé stopáži chytnout diváka a v některých pasážích i dost silně pod krkem. ()

Holina

Na naše poměry výtečně zpracované téma, pravda s mezerami. A byť po případu bruslí spíš jen povrchově, jedná se přece o svým způsobem přelomový kus ()

Kovaja

Tak tahle kriminálka rozhodně ani na chvilku nenudila!!!Kriminální příběh inspirovaný skutečným příběhem známých Orlických vražd je plný jak surovosti tak hlavně atmosféry mafiánského podsvětí té doby.Korupce byla téměř všude a bohužel hlavně u POLICIE.Herecké výkony M.Dlouhého,J.Dolanského,L.Benešové sou opravdovou třešničkou na dortu.Vřele doporučuji ()

cab

Jedna z nejlepsich kriminalek posledniho desetileti se zameruje na tzv. Orlicke vrazdy spachany skupinkou pachatelu dosti vynalezavym a brutalnim zpusobem, i kdyz jejich profit nebyl kdovijak vysoky. Zajimava psychologie jedincu v urcite uprave, ktera se lisi od skutecnosti, ale i tak dodava na autenticnosti a dobremu celkovemu dojmu. Herci se snazi a az na par vyjimek nezavahaji ve svych rolich. 70% ()

divak84

Mě to vůbec nic neřeklo ani nedalo. film natočený v hnusnem proněmeckém prostředí (německá klientela, bordely v německem stylu, pornosceny v německem stylu..). dialogy no poděs, akční a milostne sceny eště horší. PAN HEREC Dlouhý je jedinou devízou filmu. bendová byla k smíchu, dolanský se tvářil jako by byl celý film na drogach (vysmatý jak retard). sice sympatický pokus natočit v ČR konečně něco jiného než komedii či novácký seriál, ale dopadlo to nicmoc.. ()

Mičl

Velice zajímavý a kvalitní český film (podobného typu je jich podle mě jako šafránu). Konečně jsem se dozvěděl jak to asi s těmi orlickými vraždami vlastně bylo. Z herců stojí za zmíňku především Jan Dolanský, který se předvedl v dobrém světle a vynikal nad ostatními, ikdyž Dlouhý nebyl také vůbec špatný. ()

Reckon

Tahleta kriminálka nemá v Česku zatím soupeře, snad až na Kajínka, který se tomuto snímku hodně přiblížil. Perfektně vyprávěný příběh, herecké výkony ucházející. (6/10) ()

aquiver

Nerozumím vysokým hodnocením, spíš jsem trpěl. Vše počíná od špatného scénáře, chaotické režie, vrcholem jsou otřesné herecké výkony. Podprůměrný film po všech stránkách. 35 % ()

Drc

Násilí, sex, bezcitnost, intriky, strach, šílenství, zoufalství, lidské vztahy, korupce ... tak přesně o tomhle je tenhle drsný film. Na základě reálných událostí o známých sudech z Orlíku je vylíčen příběh o začátcích novodobého podnikání v Čechách ve světě zločinu. Taková obdoba divokého západu po česku. Z aktérů, kteří jsou vcelku normální, se postupem času stávají více a více bezcitní lidé, kteří pro své touhy zapadají hloub a hloub do světa vražd, úplatků a vydírání. To vše skryto pod líbivou fasádou úspěchů, luxusu a večírků. Jak se však smyčka utahuje a mrtvol přibývá, stupňuje se také pocit strachu. Tento film je opravdu příjemné osvěžení po záplavě českých komedií a ubohých filmech o lidských vztazích. Sice trpí klasickými neduhy našich filmů, přesto bych ho označil za nadprůměr (jedna * za made in CZ). Chybí tomu trošku větší stupňování atmosféry v celém příběhu, podpořené o něco dramatičtější hudbou, stopáž mohla být taky kratší. Zas bych ale pochválil závěr, který se povedl a vykreslil více i charakterovou stránku postav. ()

Ještěřák odpad!

Odporná, rádoby smysluplná žumpa přecpaná spoustou nesympatických herců. Skoro jako když se někdo vysere na chodníku a nechá to tam ležet... A fakt, že tzv. Second Edition má neuvěřitelných 164 minut, by mě málem rozesmál, nevzít v potaz ta potenciální divácká muka. Svobodo, prosím tě, netoč. ()

Greny

možná by se nějaké výhrady našly, ale já jsem z tohoto filmu nadšen. Obsazení herců bylo nanajvýše vkusné a režie pana Svobody byla velice sympatická a profesionální. Souhlasím s tím, že tento film patří mězi jedny z nejlepších polistopadových. Obzvláště se mi líbila role Michala Dlouhého. ()