Stáhnou vás s sebou až na dno orlické přehrady! V roce 2005 byl tento film uveden v českých kinech. Inspirován skutečnými událostmi zdál se být reflexí své doby. V hlavní roli s Michalem Dlouhým a Janem Dolanským natočil Sametové vrahy režisér Jiří Svoboda. Mezi aktéry filmu uvidíme i další známé tváře, např. Alici Bendovou, Lucii Benešovou, Jana Vondráčka, Richarda Krajča, Dušana Urbana aj. Režisér Jiří Svoboda o práci na tomto díle napsal: „Události, které se nám staly bezprostřední inspirací pro námět našeho filmu, mají časové ohraničení let 1990–1995. Jsou fascinující a strhující nejen objemem zla (nebo možná přesněji: úplnou absencí čehokoli, co souvisí s dobrem a vědomím hodnot), nýbrž i objemem banality, kterou prorůstá jako živel fantaskní grotesknost. A právě tím jsou osudy orlických vrahů v jejich autentické podobě tak dráždivé a inspirativní. Přírodní skutečnost je mnohorozměrná a ve své přirozené podstatě se vymyká kategoriím dobra a zla, kterými člověk přírodní děje poměřuje v nutkavém pokušení je pochopit." Orlické vraždy, následný soudní proces a další osudy pachatelů, z nichž dnes už někteří nežijí, vyvolaly svého času řetězce mediálních reakcí. Jejich filmová podoba rozkrývá motivace aktérů rozsáhlé trestné činnosti, jejich soukromí a provázanost se společenskými strukturami. V další linii vyprávění se odehrává policejní vyšetřování až směrem k zadržení všech pachatelů. (Česká televize)

Kali4

Nemůžu si pomoct, ale byl jsem zklamaný. Pod pojmem kvalitní kriminálka si představuji skutečně něco jiného. První půlhodina je jen směsicí nejasných obrazů, které nasvědčují, jakým směrem se bude film ubírat - nonstop sprostý Michal Dlouhý, sex každou chvíli, žádné velké vysvětlování a hop! a je tu první vražda. A tak to jde dál. Druhý díl televizního vydání byl už na vyšší úrovni, ale žádné velké emoce ze mě stejně nevymlátil. Konečně se do děje zapojují také kriminalisté, sex již méně často, o to častěji sprostý Michal Dlouhý a jediným potěšujícím momentem je, že hlavní hrdinové končí buď mrtví, nebo v base. ()

cpt.Lynch

Velká škoda že potenciál námětu nebyl naplno využit. Přezto lze přez určité nedostatky (herci, dialogy) a na naše poměry konstatovat docela dobře odvedenou práci... ()

ghatos

Dobře zvládnutý materiál, kde 80% příběhu je pravda. Mě osobně zaujal fotbalový funkcionář. Petr Mach měl svého času přímo kontakt na ministra vnitra Petra Čermáka, otázka je kolik toho oba věděli o činnosti vraha Jaroslava Černého. Sametové vrahy bych zařadil do lepšího průměru. Nedostatky vidím v délce filmu (více jak dvě hodiny, i když to není takový problém), levnějších kulisách a občas neurovnaném scénáři. 3,5*. ()

Ludivitto

V české kinematografii jistě něco nového, netradičního. Výtečně obsazení herci (Dlouhý, Dolanský, Krajčo), kteří odvedli skvělou práci - exceluje především J. Dolanský jako krásně ujetý Křížek. Místy padnou i docela pohodový hlášky, kamera je pěkně "thrillerovo-detektivní", hudba na české poměry solidně "hutná", ale..ALE..stopáž. Stopáž je největší problém, příběh není tak silný, aby utáhnul dvě a čtvrt hodiny. Nemluvě o konci, který je zbytečně natahován a místo katarze přináší spíše rozčarování a nudu. Škoda, kdyby byli Sametoví vrazi o 20 minut kratší, dal bych s klidným srdcem 4*, takto je to "jen" za 3* ()

Nepi

Skutečný drsný příběh o vrazích,kteří se zbavovali lidí ve svém okolí a házeli je v sudech do Orlické přehrady...Michal Dlouhý hraje svou roli hlavního bosse a vraha dost přesvědčivě...Myslim,že k ujasnění této kauzy je film celkem vhodný,ale žádný zázrak to zase neni.... ()

Styxos

Konečně se někdo odhodlal a natočil i něco jiného než dementní komedie z venkova, diskotéky atd. Sametoví vrazi nejsou 100% dokonalí, ale rozhodně patří mezi to nejlepší, co u nás v posledních letech vzniklo. ()

jefff

Na české poměry netradiční a kvalitní podívaná, která trochu drhne v kvalitě herců. Pan Svoboda mohl mít na zůčasťněné lepší ruku. Ale i tak jeden z mála filmů natočených po roce 2000, který za něco stojí. ()

BuryGol

Rozhodně se nechci s nikym hádat, že to je asi jedna z nejlepších porevolučních kriminálek, ale asi mi tak úplně nesedla. Když se zamyslim nad námětem, nelze mu vytknout skoro nic. Ale to zpracování už podle mě trochu hapruje, stejně jako výběr postav. Prostě jsem se do toho filmu nemoh ponořit, nešlo to. Nedokázal jsem se ani vžít do časovýho období. Všude jezděj Favority a pak přijede taxík Oktávka? Půlka lidí vypadá jak veksláci a druhá pomalu jak v dnešní době? A jestli mi někdo těžce nesed, byl to Honza Dolanský. Sice chápu, že hrál co mu rejža řek, ale já trpěl. U věty "to jsem ale čtverák" jsem měl nutkání se oběsit na šňůře od bedny. Takže asi takhle: je to film, kterej má svý kvality, stejně jako svý mouchy. Je to film co umí ukázat hnusný český podsvětí a jak to asi může leckde vypadat. Určitě se dá zařadit do kolonky "povedené". Ale asi jsem čekal víc. Kdyby tady šlo dát 3.5 hvězdiček, udělám to. Ale bohužel. ()

venca163

Kurvááá, neserte mě, já tady teda žádnou přemrštěnou komoušskou propagandu nevidim. Je to poctivej krimi film, jako shrnutí orlickech vražd celkem i věrohodný, jen s trochu slabší kamerou. Ale atmoška dobrá a taky se mi líbí, že vyžaduje inteligentního diváka (jak tady všichni píšou, že je to zmatený, tak já si myslim, že prostě stačí trochu pozornosti). (80%) ()

solskjaer

Naprostá spokojenost. Gratuluji, konečně po dlouhé době český film, který si zaslouží poděkování a uznání. Je mi jasné, že tento film nemá absolutně žádný potenciál se uchytit jinde než u nás v Čechách, ale lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše. Já se bavil a hltal každou minutu. Michala Dlouhého jsem od Přítelkyně z domu smutku neviděl v ničem důstojnějším a lepším než jsou právě Sametoví vrazi. Paráda, paráda. ()

Smileface

Tento velmi syrový pohled na případ orlických vražd má i své slabé momenty. Herecké výkony hlavních postav jsou velmi chabé a některé nereálné reálie jako špičkové mobily shazují film dolů. Škoda. ()

sedm.1

Hodnotím televizní dvoudílnou verzi.Souhlasím s tvrzením,že se jedná o nejlepší polistopadovou natočenou Českou krimi.Přijde mi,že autoři zbytečně tlačili na pilu co se týče kadence vulgarit a sexu,naopak klidně mohli přitlačit,co se týká násilí,neboť to bylo pouze nastíněno,přestože vlastně o něj šlo v první řadě.Každopádně jde o,na České poměry,velmi temnou podívanou,ve které jsou i velkou předností herecké výkony všech zúčastněných. ()

Rousse

Prátelé, co jste točili a hráli Bolero, pojďte se podívat, jak se dělá dobrá kriminálka. Skvělý námět dobře zpracovaný a perfektně zahraný. Takhle nějak si to představuju - není to sice bezchybné, ale pořád 100x lepší než ostatní nové české kriminálky, co vznikají. ()

ne0

"To je konec. V týhle zemi už nikdo nechce dělat. I nájemnej vrah si radši najme vraha, než by to udělal sám." Jsem překvapen, že čeští filmaři jsou schopni natočit takový film. Úžasné. Odpouštím tedy zasazení do začátku devadesátých let a následné lokace o deset let později. Nová televize s plochou obrazovkou, k tomu stříbrná, tu bych tady v dobách svého lezení po čtyrech nečekal. Audi TT? Proboha, taková pěst na oko. A že z těchto událostí děj jen volně vychází? Proč se pak všichni prohání v nablýskaných Favoritech? ()

vitekpe

Hvezdy davam jen za Alici a krasnou Lucii. :-) Jinak mi to prislo takovy nejaky divny...jako obvykle. Ostudne nevyuzity potencial nametu, rekl bych. P.S.: ..jo a na Zuzanu Kocurikovou bych skoro zapomnel...to byla taky neprehlednutelna role. :-))) ()