Baladický příběh scenáristy Vladimíra Körnera a režiséra Milana Cieslara o dospívající dívce Grétce ze slezského pohraničí, která se dostala do nacistického programu Lebensborn pro vyšlechtění čisté nordické rasy. Mladičká Grétka Weiserová (M. Hilmerová) je pod záminkou rentgenové prevence proti TBC poslána do lesního sanatoria Isolde. O svém poslání zprvu nemá tušení. Neví, že sítem pro převýchovu prošla přičiněním učitele, který jí chtěl po matčině smrti pomoci k lepšímu životu, a díky osudové náhodě, protože se narodila ve stejný den jako sám druhý muž Třetí říše Himmler. Společně s dalšími „vyvolenými“ dívkami zde prochází nacistickou výchovou, aby posléze zajistily hitlerovskému Německu rasově čisté potomstvo. (Česká televize)

hazaba

Výborný scénář podtržený kvalitními hereckými výkony, zajímavou kamerou a dobrou režií. Jen mi občas vadil ten přízvuk hlavní hrdinky.... ()

Mattezs

Zajímavý snímek, září hlavně Bronisla Poloczek:), jen ten konec je nějaký divný. Dal bych 3, ale že je to české dám 4 hvězdy. ()

misa_laska

Na tomhle filmu jsme povinně byli kdysi se školou.. Nevím proč jsme se museli dívat na takovou věc, kterou jsme v té době sotva mohli pochopit. Od té doby jsem to neviděla, protože mi na to pořád zůstává v hlavě vzpomínka, že to byl divnej film. ()

drankeryth

Film sa mi dejom trocha podobal na jeden film menom Napola. Tento sa skor nesie v zenskom duchu a je aj viac jemnejsi, ako jeho super Napola. Doslovne to neni to iste, co tento film, ale dej filmu ma nieco spolocne medzi sebou. Film vam nerusene rychlo prebleskne medzi ocami a zachvilu je po nom koniec. Skoda, ze sa tam nic skoro nedialo, co by troska ten zivot v tej skole na zamku ozivilo a prinieslo tak zazivnejsi vietor do deja filmu. Maly incident s zidovskym chlapcom polskeho povodu, zas toho nebolo prilis vela. Celkovo je to v pohodicke plynuca drama na taky nasladly sposob, ktory aj mohli viac okorenit stiplavejsim sposobom, aby to aj malo nejake vacsie napatie. ()

brumbrum

Smutne, pekne, ludske i neludske.. Sudety, vyvolene zeny pre fasunov, mlady Zid, utajena laska, stratene dieta, mrtvy mily.. a kopu svin prezlecenych za ludi.. Zasluzene 4*. Aj ked je cloveku za tym smutno. ()

lemonova

Mám rada filmy, ktoré nebalansujú niekde medzi žánrami, ale vrámci jedného žánru sa snažia ísť do hĺbky. A to sa v tomto filme podľa mňa podarilo. Je silnou dramatickou výpoveďou s presvedčivými hereckými výkonmi. ()

tranquill

Poměrně komorní válečné drama, ale to mu rozhodně neubírá na emotivnosti. K tomu kvalitní herecké výkony. Nikdy bychom neměli zapomenout, jak to tehdy bylo... ()

pirulka

Námet a dejová myšlienka vôbec nie je zlá, naopak zaujímavá, no spracovanie bolo pre mňa nadmieru nudné a to od začiatku až po koniec, a dopozerala som to s veľkým sebazaprením a pretože neznášam keď mám rozpozerané filmy. Určite to nie je snímka, ktorú by som si pozrela druhýkrát. ()

mira.l

Se skutečným programem Lebensborn to prý moc společného nemá. Podívat se na to dalo, Monika Hilmerová celkem potěšila, stejně tak Vilma Cibulková a Bronislav Poloczek, to byl prostě od přírody kotelník:). Téma je to vcelku zajímavé a něco to do sebe jistě mělo. Nicméně několik věcí je podivných i mně, který o tématu neví prakticky nic. Syn původních židovských majitelů zámku (tedy Žid) přebývá tak nějak nepůl oficiálně, napůl tajně v zámku, kde nacisti mají "výrobnu" budoucích "übermenschů", dokonalých árijců? Trochu podivné. Gréta je do tohoto programu vybrána, ačkoliv není Němka, a tedy čistě árijských rysů, což nacisti potřebovali? Taktéž trochu podivné. Takže celkově takové trochu lepší tři *. ()

kukkik

Absolutní ztráta času. Herecké výkony povětšinou bez šťávy, historické reálie minimální a příběh nudný a táhlý až hanba. 2/5 ()

karlee

Ocenil bych vesměs herecké výkony (hlavně Cibulková, kterou jinak moc nemusím, je tady výborná). Naopak se mi nelíbilo prvních 20 minut, ten popis situace v Sudetech na pokraji války byl dost zkratkovitý a povrchní, ne-li nepřesný. Pak už se střídají lepší a horší místa, občas zbytečně efektní scény (obligátní ručička prosící o chleba z transportního vlaku, zamrzlá labuť). ()

jns

Většinou přeceňovaný film. Nechápu, co se na tom tak líbí - nemá to atmosféru - působí to téměř televizně ()

Wooke

Projekt Lebensborn je dôkazom šialenosti nacistických...hlavných predstaviteľov. Vo filme je dokonale vidno, čo sa premietalo v hlavách tých, ktorí to vymýšľali a cítiť tam tú zanietenosť a dôveru v hitlerovské "ideály", ktoré sa ukázali ako nedokonalé, ba primitívne. Veď veriť, že nordická rasa ja dokonalá a súdiť to len podľa vonkajších znakov ? Nie moc dobrý nápad, páni Nacisti. Ale späť k filmu, ktorý je veľmi dobrý. Atmosféra nie je moc prehustená a ani temná, čo filmu dodáva ľahkosť a preto je pozerateľný aj v prípade, ak vás nezaujímajú dejiny. Monika Hilmerová mi vždy pripomínala typickú Nemku a na rolu sa hodila...a dokázala, že nie len výzorom, lebo aj výkon bol veľmi dobrý. Fakt, keď nám učiteľ navrhol, že si to môžeme pozrieť v rámci bližšieho nazretia do tohto projektu, nečakal som niečo takéto ľahko pozerateľné (nevravím, že by som si nepozrel aj to ťažko pozerateľné, lebo Lebensborn stojí za bližšiu pozornosť). A film jednoznačne stojí za pozretie. ()

monikka87

Moja obľúbená Monika Hilmerová nesklamala. Musím vyzdvihnúť znázornenie multilingválnej spoločnosti, vo filme znie čeština, slovenčina, nemčina, sliezština a celý ten mix je taký prirodzený, až sa mi zacnelo, že tie časy sú už preč (samozrejme myslím len čo sa jazykov týka). ()

ostravak30

Tak je asi fajn, že konečně byl natočen film i o programu na převýchodu dívek. Nejsem si jistý, zda tohle téma z nacistického údobí někdo zpracoval. Monika Hilmerová hrála kvalitně roli naivní dívky Grétky. Je potřeba si uvědomit, že v době bez sociálních sítí a obtížným způsobům informovanosti byly dívky opravdu naivní, ale nemohly za to. Dobře hrála i Vilma Cibulková či Karel Dobrý. Ale nemůžu si pomoct, celkově na mě film působil spíše jako hraný dokument. ()

Pitryx

Zase film který měl našlápnuto pokazila to jako vždy hloupá love story. Sama Greta tvrdí, že jsou hlídané na každém kroku, ale v poklidu si běhá za synkem, aniž by na to kdo přišel. Dalších pitomostí je tam více. Nechce se mi třeba věřit, že by čistý árijec měl obočí jako cigoš, nebo že by nacistům nevadil poklidný život žida v jejich domě a jejich společnosti. Výborná Vilma Cibulková a skvělý Bronislav Poloczek. Zbytek nic moc. Já tedy dávám jen dvacet za film, ale dám i dvacet za Wagnerovu hudbu. ()

sa_kra

Silný film se zajímavým zpracováním, především Vilna Cibulková jako lesbická doktorka je zde výborná. ()

Efreeti

Ani nevím proč mě ty nacistické experimenty takovým zvláštním zvráceným způsobem přitahují...no a tenhle film mě nechává chrochtat blahem ()

carl.oesch odpad!

Opět jedna prapodivná koernerovština.....schámatické a prázdná, co dodat. Brak netočí jenom různí ti Troškové, ale taky Cieslarové. Je to poslední film dvojice Koerner/Cieslar, který jsme zhlédl a mohu říct, že jako bych se nedíval už dneska na nic od Olmera či třeba Soukupa, tak Cieslara řadím do stejné skupiny. On brak může být i mezi tzv. "vážnými" a "uměleckými" filmy, nejen mezi přisprotlými a primitivními komediemi ala Kameňák. Ale o to je to horší.... ()