Mistři

• USA Champions
TV spot

Pro řadu Čechů je lední hokej sakrálním prostorem, kde si realizují vlastní touhu po dokonalosti, vítězství, obdivu a moci. V takové fanoušky se mění i skupinka hrdinů, obývajících zdevastovanou vesničku kdesi v českém pohraničí. Scházejí se v průběhu mistrovství světa před skomírající televizní obrazovkou v místní hospodě, jejíž zadlužený majitel Karel už nemá odvahu po nich požadovat peníze za útratu. Chodí sem opuštěný invalida Jarda, který nenávidí Romy, poctivec Josef, jehož hlavní starostí je, aby ho za Roma nikdo nepovažoval, neurotický Pražák Pavel, pokoušející se vyhnat ze své víkendové chalupy původního německého majitele, žena hostinského Zdena, po níž pokukuje Jardův dospívající syn a jež miluje světáckého řidiče, jehož autobus zprostředkovává jediné spojení se světem Autoři nabízejí hořce drsnou, černohumornou grotesku o citové prázdnotě a lidské malosti. (oficiální text distributora)

NinadeL

Skutečně to není stejný film jako fotbalové Non plus utras, ale opět žádný dojem. Doufala jsem, že obsazení Gyndy dvojky mi udělá radost jako vždycky, ale tahle kombinace české malosti, problémů se Sudeťáky, Romy, vozíčkáři, alkoholiky a vztahovými propletenci jde naprosto mimo... ()

Radko

Uzavretosť miesta i postáv. Sledovanie príbehov deviatich ľudí žijúcich v odkvitajúcej osade na česko-nemeckých hraniciach počas jedných MS v hokeji vypovedá viac o ľuďoch i spoločnosti ako premyslené psychologické drámy. Drobné závisti, xenofóbie, zakomplexovanosť, nadradenosť i v malej komunitke sa ukazujú v plnej nahote. Halucinácie pod vplyvom vypitého riedidla sa zažerú pod kožu reálnosťou, ktorú našťastie vyvažuje oslobodzujúci smiech z ich konkrétneho vyobrazenia. ()

Trellíno

Čtyři to o fous nejsou, snad kdyby byl scénář méně čitelný a předvídatelný a mělo to nějaký pořádný konec, ale to jsou jenom kdyby. Každopádně v rámci součásné české kinematografie docela "klenot". Ale je docela děs, když si uvědomím, že se mi letos z naší produkce líbil hodně(80%) jenom jeden film. Doufám, že po Štěstí změním názor. ()

Amarcord_1

60% - Dobrý nápad, dobří herci, nevkusně zvolená hudba, a dojem amatérské kamery. Toť vše, co ve mně tento film zanechal. Asi mířil výš... ()

FlyBoy

Sudetská lekcia malosti a xenofóbie. Silno civilná, a pritom jemne ironizovaná depresívnosť. Kontrapunktický zvuk Petra Mareka. Najbrt a jeho osobitý fikčný svet... ()

-bad-mad-wolf-

Mistři chtějí zrcadlit snad všechny černé stránky člověka, ale v nesourodosti a určité nedotaženosti svého celku se jim to dvakrát dobře nedaří. Film je zábavný, krátký a po technické stránce rozkošný (hlavně hokejové vize permanentně sjetého Bohouše), oceňuji i prostředí zapadlé komunity s naivitou ideálů jejího obyvatelstva, ale celkově jde jen o docela příjemný mírný nadprůměr. ()

kinej

Tenhle film perfektně znázorňuje povahu typických českých loserů. Výkony všech herců jsou výborné. Je to taková dost trpká komedie a věřím, že pro někoho nemusí být příjemné dívat se na filmové ztvárnění sebe sama. Bohužel tomu filmu chyběla jakási živost, nebo jiskra, zkrátka něco, co mi brání dá 4. hvězdičku. ()

Big Bear

V tomhle se chtě nechtě najde hodně lidí .-). Slušné vesnické drama s velmi dobrým vykreslením jednotlivých postav. Ornest má ode mně palec nahoru. * * * ()

Boogeyman

Asi už to zní jako klišé mluvit o dalším českém filmu jako o obyčejném dramatu obyčejných lidí na obyčejné vesnici, ale na Mistry tohle dokonale sedí v tom nejpřesnějším slova smyslu! V tom nejlepším slova smyslu! Málý příběh s obrovskou silou plný beznadějného živoření doslova zatracených duší, které částečně vytáhne z bláta český hokejový tým…jeden z nejlepších českých filmů poosledních let! ()

mchnk

Humor i drama v chladném záblesku češství. Překvapivě kvalitní sonda do obyčejnosti a lidské rozhodnosti doprovázená velmi dobrou hudbou. ()

Legas

Místy se ve filmu odehrávají dost absurdní situace. Vyzní to jako sumarizace všech možných i nemožných zážitků, které se stanou několika lidem během hokejového šampionátu v jedné zapadlé díře. Hokejové vize jsou originálně vtipné, hlášky místy výborné, herci patřičně přírodní, akorát ta hudba je nějaká divná...ale ten film je ostatně taky nějakej ujetej. PO DRUHÉM SHLÉDNUTÍ: Uvědomil jsem si, že považovat tento film za komedii je absolutní nesmysl. Mrazilo mně v zádech, když jsem sledoval pohnutky a chování jednotlivých postav. Spousta situací už mi nepřišla tak absurdní. ()

Anderton

Je príjemné sledovať český film, v ktorom sa z postáv nestávajú chápajúce a časom "prezierajúce" filmové postavičky, ktorým zámerom je akurát tak získať sympatie publika. Postavy v Mistroch majú práve opačnú krivku, pokiaľ máte sprvu pocit, že sa zase pozeráte na klasickú komédiu z vesnice, tak rýchlo vytriezvete. Možno budete mať z posledných sekvencií opicu ako po riedidle. Taký malý fajn nezávislý filmík, ktorý vo svetovom meradle nie je ničím extra výnimočný, avšak v porovnaní s českou komerčnou kvázi artovou tvorbou vyhráva v každej tretine a v tej záverečnej už získava výrazný náskok. Absolútne padnúci film do malého filmového klubu. Prečo len ten Budař musí hrať stále blbečkov? Ja by som ho občas vystriedal, alebo dal na iný post. ()

swamp

Najbrt mi to teda nandal. Já teda očekával hroznou blbost, a přitom mě tenhle film absolutně dostal a vryl se mi pod kůži. ()

Slarque

Televizní fandění je zajímavý námět pro film. Všechny postavy jsou naprosto věrohodné, každý touží po něčem, co nemůže dostat. Odlehčení ve formě snů (deliria?) je také vynikající. Prostě ať hokejový šampionát vyhraje kdokoli, tvůrci tohohle filmu už jsou mistry. ()

Chrustyn

Co to bylo? Už hodně dlouho jsem se u filmu takhle nenudil. Ani nevím o čem to vlastně bylo jen vím, že jsem se ani jednou nezasmál a šíleně se nudil. Hrůza. ()

Šandík

Zajímavé téma, dobrá kamera, skvělá hudba, dobře popsaná atmosféra, velmi slušné herectví, spousta výborných režijních nápadů, prostě dobře natočený film, jenže... Jenže když člověk pochopí všechna důležitá poselství filmu až při sledování filmu o filmu, tak je něco špatně... Zkrátka se mi zdá, že Mistři neumí sdělit to, co sdělit chtějí. To ovšem není rafinovanost, ale chyba, protože když nechytne při prvním shlédnutí, už se na něj (většinou) nikdo znova nepodívá... ()

Dr.film

V plodné době posledních let, kdy česká produkce tlačí na plátna jednu pseudo-dramatickou průměrnost za druhou, jsou Mistři tak trochu pomyslným zrnem mezi plevami. Od samotného průměru je odráží Najbrtova přesná režie a především herecký kolektiv, kterému náramně vévodí Jiří Ornest. Jeho role velice autenticky vystihuje náturu typického člověka žijícího v České republice - bohužel… ()

anais

Velice dobrý český film, který narozdíl od Horem pádem (jež kiny proběhlo v podobném čase) nezabaluje řešená témata (rasismus ad.) do žádných oku lahodících záběru, ani se nijak nepodbízí, není vypočítavý (to je samozřejmě jen můj názor, a je možné, že tvůrci to mysleli úplně jinak:) . Zapůsobila na mě jeho odzbrojující upřímnost, syrovost jak po formální stránce, tak co se stavby příběhu týče. Chvílemi se zdá, jako by se jednalo o nějaký dokument, v němž se prostě nikdo nechová jako ve filmu, jako ve fiktivní realitě. Třeba postava Němce nemá ve filmu zrovna moc mluvených projevů, a přesto je skvěle charakterizována, a to jen na základě svých činů, svých reakcí na vnější podněty. Je to postava se kterou lze soucítit. Film odhaluje českou neochotu přiznat si vlastní porážku, neochotu vyjít někomu vstříc, závist, už zmíněný rasismus...jako by se se tu protly všechny lidské nectnosti, které souhrnně označujeme slovem "malost". Ubohost svého jednání si "hrdinové" vynahrazují sledováním hokeje, výhrou v televizi si kompenzují vlastní prohry. Je jen škoda, že konec je tak uspěchaný. Mnohokrát se během děje vystupňovala atmosféra až do drásavosti, nepříjemné pravdomluvnosti, ke konci však jako by autorům došly nápady (či finance, nebo to snad byl záměr?), a nedokázali svůj příběh náležitě vyhrotit. Přesto jim však patří dík za všechnu tu upřímnost, a hlavně za skvělý film. ()

honajz

Velice povedený náhled, často tragikomický, na současnou českou společnost a její neduhy, ale i na to pozitivní. Symbolika je víceméně jasná, tvůrcům se navíc povedlo udržet koncept, snímek má správnou mírně nostalgickou a melancholickou, částečně depresivní atmosféru, některé herecké výkony jsou skvělé (Klára Melíšková), jiné takové spíše průměrné. Celkově pro mne příjemné překvapení s větším přesahem, než se může zdát. ()

Český lev je za námi

Český lev je za námi