Vládci kouzel

Austrálie / Polsko, (1995–1997), 19 h 56 min (Minutáž: 22–24 min)

Režie:

Noel Price

Hudba:

Ian Davidson

Zbigniew Trofimiuk, Gosia Piotrowska, Heather Mitchell, Andrew McFarlane, Andrzej Grabarczyk, Stanisław Brejdygant, Lenka Kripac, Elizabeth Lackey (více)

Série(2) / Epizody(52)

Skupina studentů se vydá v rámci školního projektu na cestu do kempu, kde se stane něco neobvyklého. Paul Reynolds se svým kamarádem Alexem se pokusí vystrašit děvčata a technickým omylem a souhrou náhod se mu podaří otevřít "bránu" do paralelního světa. Touto bránou projde, brána se uzavře a pro náš svět jak ho známe je Paul nezvěstný. Ocitá se ve světě, který je v mnoha ohledech odlišný od našeho. Lidé žijí v jasně dané hierarchii, která odlišuje běžný lid od vládnoucí vrstvy, tzv. Vládců kouzel. Tento svět je specifický tím, že vládnoucí vrstva působí represivně na lid, zákony stanovují zákaz vynalézání nových věcí a inovaci starých postupů a kdo v jakémkoli ohledu zákaz poruší, je vyhnán ze země. Vládci kouzel žijí uzavřeně od ostatního lidu v zámku a není žádoucí, aby běžný lid o nich věděl cokoli bližšího. V zásadě si Vládci kouzel sami pro sebe střeží technologické postupy, které jim dodávají moc a díky kterým mohou vládnout a korigovat všeobecný život. Paul začíná chápat zdejší poměry a uvědomuje si, že je v pěkné kaši. Jedinou otázkou zůstává - je vůbec možné, aby se mohl vrátit zpět? Později zjistí, že toto není zdaleka jediný problém, který musí vyřešit. (FIBO)

Recenze uživatele majo25 k tomuto seriálu (40)

Vládci kouzel (1995)

Viacmenej rodinná záležitosť, z ktorej si matne pamätám iba druhú sériu. Čiže žiadna nostalgia u mňa nehrozí. Po opätovnom zhliadnutí môžem konštatovať, že čas seriálu ani neublížil, pretože sa môže spoľahnúť na silne dobrodružné spracovanie, kedy sa neustále niečo deje. Napomáhajú mu aj cliffhangery na konci každej epizódy. Aj keď mikrozápletky odpovedajú rodinnému zaradeniu seriálu a sú dosť jednoduché a čo je na škodu, aj často sa opakujúce - úteky, prenasledovanie, pokusy o návrat domov či časté vysvetľovania, že mladý hrdina či neskôr mladá hrdinka nepochádzajú z onoho sveta. Ale seriál ťaží hlavne z toho, že je ukážkovo rodinne-dobrodružný, podobne ako ďalšie austrálske seriály pre deti mládež, ktoré sa vtedy točili. ()

Série 1 (1995) (S01)

Prvú sériu si z minulosti nepamätám, pravdepodobne som ju nevidel. Úvod je taký všeliaký a dlhší čas mi trvalo, kým si ma aspoň čiastočne namotal. Zápletky v alternatívnom svete sa často opakujú - úteky, prenasledovanie, pokusy o návrat domov, nekonečné vysvetľovania, že sa mladý hrdina nepochádza z onoho sveta. To zaujímavejšie prichádza až v polovici série, keď sa Paul dostáva späť do svojho sveta, najprv so svojou novou kamarátkou, neskôr aj s ženským nepriateľom, ktorého treba vrátiť späť. Séria je ukážkovo rodinne-dobrodružná. ()

The Big Bang (1995) (S01E01)

Úvod vyzerá skôr ako z nejakého tínedžerského seriálu, v ktorom sa študenti zabávajú a zaujímavý je v podstate iba cliffhangerový absolútny záver. ()

Where Am I? (1995) (S01E02)

Okrem toho, že sa mladý hlavný hrdina chová v alternatívnom svete ako vystrihnutom z dávnej historickej doby ako pripečenec, ktorý stále nevidí, že sa už nenachádza vo svojom svete a neustále vyťahuje vynálazy našeho sveta, ktoré v tomto ''historickom'' zjavne nie sú, ide o fajn vhupnutie do seriálu. Nechýba ani akcia. ()

Finding the Way Home (1995) (S01E03)

Neúspešný návrat späť, nejaká tá mystéria s tajomným strojom, inak sa na posun musí zasa čakať až do cliffhangerového záveru. ()

Show Me Your World (1995) (S01E06)

Okrem ukážky sveta, v ktorom dialnice plné áut a továrne vyzerá pre vládcov škaredo, začínajú aj intrigy. ()

Secrets of the Spellbinders (1995) (S01E08)

Opäť experiment s nadviazaním s paralelným svetom. Vcelku akčne poňatá epizóda, aj keď je úsmevné, ako zasa dievča poľahky premôže staršieho chlapca. ()

Desperate Measures (1995) (S01E10)

Až na tie pseudovtipné serepetičky o nahovorení milostných vzkazov na kazetu celkom fajn dobrodružný diel, v ktorom sa diel seriálu trošku posúva vpred. ()

The Centre of Power (1995) (S01E11)

Trápny súboj dvoch vládcov a opäť tie úteky za útekmi. ()

Spellbinder Jack (1995) (S01E12)

Opäť útekové zlyhanie. Že to neprekvapuje. ()

The Final Challenge (1995) (S01E13)

Konečne sa dej seriálu posúva vpred, keď sa paralelné svety spolu spoja. ()

Lost and Found (1995) (S01E14)

Seriál po prehupnutí do známeho sveta dostáva novú iskru. Vadilo mi len to, že sa toho udialo na tak krátkom priestore až príliš veľa - nový svet, doprava, strata, policajti, rodičia . Veľa naraz a nič poriadne nedotiahnuté, vlastne sa len kĺže po povrchu. ()

Hospitality (1995) (S01E15)

Známy svet je studnicou nových nápadov i akcie a aj tempo sa prijateľne upokojilo. Len taká zaujímavosť, toľko a tak milých policajtov a doktorov ako v Austrálii v našich končinách nenájdete. ()

Breakout (1995) (S01E16)

Toľko poprasku kvôli jednému úteku z nemocnice. ()

The Trojan Toffee Trolley (1995) (S01E17)

Rianna sa "rýchlo" zorientuváva v novom svete, aj keď nákup v oblečenia v nákupnom centre bol zbytočne natiahnutý. ()

Reunions (1995) (S01E19)

Relatívne skoré stretnutie, očakával som oveľa dlhšie naťahovanie spojenia medzi svetmi. Nadpriemerných posledných 6 epizód, len aby to opätovným nástupom druhého sveta znova nekleslo na nudnejší priemer o naháňaní a útekoch. ()

Alien Invasion (1995) (S01E20)

Ashka sa s cudzím svetom zoznamuje nevieryhodne rýchlo. Čo by trvalo mesiace, tu je to zvládnuté behom jedného dňa. Jeden elektrický oblek a každý jej dá to, čo požaduje. Ach jaj. ()

The Hunt for Ashka (1995) (S01E21)

Aké len jednoduché je vykradnúť pancierované auto s peniazmi. ()

Clowning Around (1995) (S01E22)

Aby si dvaja tínedžeri nevedeli fyzicky poradiť s nejakou ženou - asi v tej Austrálii jedia málo kapusty. Príbeh sa ale pekne rozvíja. ()

The High-Tech Power (1995) (S01E23)

Naučiť sa riadiť auto je opäť pre Ashku párminútová záležitosť, a nie niekoľkotýždňové trápenie plné omylov a zlyhaní. Rovnako sa nevierohodne dokáže naučiťzveľmi zložitým zvyklostiam a termínom alternatívnej a vyspelejšej civilizácie. Škoda takýchto skratiek, pretože zbytok je fajn. ()