Vládci kouzel (TV seriál)

• Austrálie

Spellbinder

Dobrodružný / Sci-Fi

Austrálie / Polsko, 1995, 10 h 24 min (Minutáž: 26x24 min)

Po patnácti letech jsem si vzpoměl na seriál, který jsem jako dítě miloval. Stačilo krátké hledání, abych našel: Spellbinder. Z principu jsem se rozhodl sehnat obě řady v originálním znění a absolvovat maraton mezi paralelními světy. Pohled dospělého se však (možná bohužel) od pohledu dítěte velmi liší.. První série je plná až křečovitého nastavování děje (postavy se minou o 10 sekund, někdo nestihne otevřít dveře, na chvíli se otočí), polský přízvuk je místy velmi nepříjemný (pokud máte originál), zápletky na konci každého dílu jsou často na začátku toho dalšího vyřešeny až příliš jednoduše. Postavy jsou však i tak velmi sympatické a Ashka je přesně ten typ propracovaného padoucha, který dnes mnohým filmům chybí. Dohromady a vzhledem k nostalgii, kterou z tohoto podivného počinu mám, 80%.(6.4.2012)

Vzpomínám na svá dětská léta, kdy jsem tento seriál sledoval v televizi a byl jsem jím unesen. Svět, kterému vládnou Vládci kouzel mající kouzelné obleky, které metají blesky... Krása. Nedávno jsem měl možnost shlédnout seriál znovu a je pravdou, že příběhem je přímočarý a jednoduchý. Postavy směřují od jednoho cíle k druhému a nic moc víc se od nich očekávat nedá. Navíc už od nějakého 8 dílu jsem doslova nesnášel "tupé" dospělé, kteří ničemu nevěří, ale v druhé půlce jsem jim už musel za tu neuvěřitelnou tupost nadávat. Ale dobrá, mají takoví být tak takoví jsou. I tak mohu říci, že je to hezký seriál a dobrý příběh.(28.8.2011)

Je to jako včera, když jsme s mojí sestrou seděli před sedmou u televize a čekali na znělku společnosti Film Austria, po níž už následovali Vládci kouzel. Nesmírně nás brali, ale po pár letech jsme na ně dočista zapomněli. Nedávno jsem na ně po 14 letech znovu narazil a s trochu menším očekáváním shlédl pár dílů. Světe div se, chytli mě úplně stejně, jako když mi bylo osm – stejně jsem nadával na Ashku a fandil Paulovi. Jejich jednoduchý, ale přitom poutavý příběh mě natolik vzal, že jsem první sérii zkouknul během týdne. Ačkoliv jsou dialogy možná trochu slabší a příběh poměrně jednoduchý, nemůžu hodnotit jinak než 4* – už jen pro tu nostalgii. (Druhá série mě zklamala.)(7.5.2012)

Nevím co bych vládcům kouzel vytknul. Samozřejmě je tu někoilik těžkých samoúčelností (,,čirou náhodou" rádio v jeskyni, šablonovitost několika postav) ale to podle mně ke sci-fi seriálu patří. Ve hvězdné bráně navštívlia SG-1, která měla celkem 7/8členů spoustu světů, bylo to zábavné a často taky samoúčelné a nakonec se z toho stala tolik nastavovaná kaže, že byla i možná trochu žluklá. Tady je jeden kluk a jeho kamarádi vs. hlavní padouška a její poskok, dva světy, nesrovnatelně méně dílů a v poměru s tím vším mnohem silnější koncentrace zábavy. Tak jo, s nitkami mého úsudku jistě hýbe i jistá nostalgie (když mi bylo asi 8, měl jsem z dektury elektrickou vestu, okomluv a knihu vládců kouzel, heč :D) ale myslím že nijak zásadně. Tenhle seriál jasně míří do mé top 10. A to jsem ještě moc zvědavý co sní po letech opětovného shlédnutí udělá její mladší bratříček Země Drařího pána...(28.10.2011)

To snad není možné! Je to už tolik let co jsem to viděl naposledy, že bych to už ani nespočítal. Ten pocit, když něco najdete po takové době, to je k nezaplacení. Přiznám se, že mě to až dojalo, že po tolika neúspěšných pokusech jsem to nakonec našel a vděčím za to ČSFD. Tohle je absolutní nostalgie. Seriál mého dětství, který jsem tak miloval, ale zároveň po tolika letech jsem si vybavil jen krátké záblesky, že jsem nebyl schopný se dopátrat. Okamžitě jdu najít nějaké díly a těším se na oživení zaprášených vzpomínek. Co se týká hodnocení, tak nemůžu jinak, než za plný počet, i když s odstupem času to určitě budu vnímat jinak. 90%(10.7.2015)

• - Létající loď vládců kouzel byla vyrobena v Austrálii, kde se také natáčely veškeré scény, v nich se loď objevuje. Exteriér byl při natáčení zvedán velkým jeřábem, interiér byl postaven ve studiu. V Polsku byla vyrobena havarovaná loď, která se objevila v 9. a 12. epizodě. (DexMASTER094)

• - Spoiler: Auto, které řídí Ashka (Heather Mitchell) v Paulově (Zbych Trofimiuk) světě, je Mazda Miata. Ovšem logo mazdy na kapotě nenajdeme. (DexMASTER094)

• - Hrad vládců kouzel, který byl použit v seriálu, se jmenuje Czocha a leží u města Lešna nedaleko česko-polských hranic. (DexMASTER094)