Jeff "Dude" Lebowski je nejlenivější chlápek z Los Angeles a okolí. Miluje bowling, koktejl zvaný Bílý medvěd, marihuanu a svůj koberec. Díky shodě jmen je ale považován za boháče, který se shodou neskutečných náhod stane obětí vydírání. Místo toho, aby mu skutečný boháč Lebowski zaplatil zašpiněný koberec, musí Jeff se svými neschopnými kumpány předat výkupné za jeho rozmazlenou dceru. Vše by mohlo jít docela v klidu, kdyby se Jeffův kámoš Walter (John Goodman) nerozhodl shrábnout prachy na výkupné bez ohledu na následky. Big Lebowski je dnes již kultovní klasika bratrů Coenových s Jeffem Bridgesem v hlavní roli. (Cinemax)

Icefist

Tentokrát to vezmu stručně. Solidní herecký výkony, sympatickej styl vyprávění, parádní soundtrack a debilní překlad- Dude pije Bílého Rusa (vodka, Kahlúa, mléko, led) a ne jak bylo přeloženo Bílého Medvěda (místo Kahlúy je sekt). 70 % Oblíbená část- Dudeova odpověď na otázku kde jsou prachy v "záchodové" scéně na začátku ()

EstéCaňa

Očekávál jsem daleko víc! Bratry Coenovi moc nemusím, ale samotná flegmatická postava Jeffa "DUDE" Lebowského je kur*a sympatická. 6/10 ()

mortak

Jak natočit banální příběh o tom, jak se jeden povaleč stane otcem, aby to nevypadalo jako depresivní artovka? Coenovci našli recept - divají se na všechno zhuleným pohledem chlapa, který si nudný stereotyp chlast-bowling-vyspávání a kontakt s rodinou své nastávající transformuje do drsné akční detektivky ve stylu Raymonda Chandlera. A ještě do toho vplétají komentáře o politické korektnosti, Vietnamu a podobně a celé to je rámováno typicky opileckou moudrostí, že jednou člověk hází koule, jindy je on tou koulí a hází jím nekdo jiný. A Coenům se tento koktejl podařilo namíchat s neuvěřitelnou přesností. White Russian asi nikdy neochutnám, ale Lebowskeho si vždycky rád naleju. ()

Kolikokoli

Když jsem se na tento film dívala kdysi poprvé, tak mě vůbec nebavil. Chvíli jsem ho tedy nechala "odpočívat" a vrátila se k němu teď po letech. Nelituji. Odměnou za trpělivost mi byla úžasná komedie s výbornými herci a šíleným dějem. ()

laik_60

Konečne mi Coenovci sadli ... Ježiši ten lenivý tréning ležiac na šľohnutom koberci a počúvať zo starodávneho prehraavača kazetu s nahrávkou gulania sa gule a padania kolkov ... to bolo milionoveee ... a tie slovne vsuvky Buscemiho ... ja naozaj začínam mať toho herca rád. Dávam poctivých 5 b. ()

TomPrusik1

Všechno to začalo pochcaným tepichem. Koho by to nenaštvalo. Někdo to vyřeší tak, že druhý den se vypraví za těma grázlama, co to udělali a pořádně jim to nandá (tj. že je všechny zabije). Někdo to zkusí mírumilovnější cestou, která zpravidla vyjde. To není Dudeův případ. Ten se do toho zaplete (stejně jako vy do příběhu) a stane se mu spousta absurdních věcí, které jsou čím dál absurdnější a vtipnější. A máme tu kultovní záležitost, na kterou řada fanoušků nedá dopustit. Proč ne? Ve filmu je opravdu tolik vtipných scén a hlášek a máte se čím inspirovat (možná jste se už inspirovali). Ať už je to scéna s Ježíšem: ,,Nobody fuck whit Jesus", nihnilisti, pochcanej tepich (kterým to všechno začalo). Je tu velké množství postav a snad každá je tak výrazná, že na ni jen tak nezapomenete (samozdřejmě Dude, Walter, Maude, Jesus a nebo relativně malá postava Karl Hungus). To všechno na mě fungovalo, až na jeden zásadní problém. Postupně se stupňuje ujetost příběhu a já se sice ze začátku chytal, ale pak už toho bylo moc. Bylo to jako kdybych sledoval artový film. Vím, že si z toho bratři Coenové dělali srandu, ale příběh na mě moc nefungoval. Nápadité bylo, že to všechno způsobil koberec. Jenže pak už toho bylo opravdu moc. Každopádně je to COOL 70% ()

FrankSusta

Big Lebowski je jednoduše řečeno prostě sranda. Příběh není naštěstí hloupý, to si tvůrci dokázali šikovně pohlídat, aby nenáročná komediální jednohubka nespadla do toho, že budou jen tak ňák postavy u bowlingu nuceně hláškovat nesmyslné dialogy. Naštěstí tady to dostalo alepsoň nějakou hloubku. Bowlingové rozhovory se řadí mezi to nejlepší, co film snad může nabídnout. Postava sbevědomého Johna Goodmana hláškuje jedna přes druhou a Dude coby Jeff Bridges svojí neomaleností, jednoduchostí k životu (normálně hipíky nemusím, ale tady to je klasa) a smyslem pro velkolepost a šmrnc dokáže toho nejlínějšího chlápka v Los Angeles prodat opravdu na výbornou. Absolutní ale vrchol mi byl podat prakticky zapadlou postavou v příběhu, bez které si film sice představit dokážu vklidu představit, ale je to jen další a velice účiná lidská složka v lidsky vtipně podaném filmu - Steve Buscemi. Absolutní dokonalost. Jeho poznámky a snaha zapojit se do hovoru... přesně takový lidi znám a tohle bylo dokonalé. Zbytek obsazení této trojici skvěle sekunduje. Mám ale a s tímhle filmem jediný problém. A to občasnou pomalost tempa a moc vysoké nároky, co jsem si dal. Takže dva problémy. Čekal jsem to přeci jen nahláškovanější a celkově šílenější. A chytrý příběh je sice fajn, ale ovbčas se to může zkrátit a zrychlit, aby tempo neopadalo. To je tak všechno. Fakt moc fajné kultovka. ,,Tohle není Vietnam, tohle je bowling, má pravidla!'' ()

AGO

Komické postavičky rozohrajú poker s vašimi bránicami a len tak ľahko sa z toho nevzpamätáte. Jeff Bridges je v roli flákača v župane neodolateľný, ale aj tak je zatienený neuveriteľným Johnom Turturrom v roli Ježiša bowlingu, ktorý mi počas sledovania tohoto filmu priniesol veľké bolesti brucha a pousmejem sa vždy, keď si naňho spomeniem. Coenovci opäť ukázali svoj talent a napísali jeden z najoriginálnejšich scenárov poslednej doby, s vynikajúcim príbehom, plným skvelých gagov. Nezabudnuteľné!! ()

Mol

ARE THERE THE NAZIS, WALTER? NO DONNY, THESE MEN ARE NIHILISTS. THERE'S NOTHING TO BE AFRAID OF! Klasika, kterou jsem viděl tisíckrát, i díky mnohým reprízám na stanici HBO. Dude je chlápek k pohledání a jeho kámoši Walter a Donny jakbysmet. Film, ke kterému se nemusí nic říkat. On prostě JE. ()

Slavníkovec

"You´re a Jeff Lebowski!" Od začátku až po titulky, nás vypravěč prováděl životem vlastně uplně tuctového a především neuvěřitelně líného člověka, až do teď, kdy se stane nevědomky středem pozornosti. Milovník bowlingu, absoluth flegmatik si bezstarostně kleští cestu řadou problémů. Do kterých ho často dostává jeho kamarád Walter, všeználek, který je aktivním přívržencem židovství a je tu taky poslední člen do této pozoruhodné party, "trochu hloupější" Donny. Coenovic opět aspoň u mne bodují. I'm not Jeff Lebowski, I'm the Dude. ()

czejny

Jako v literatuře jsou literární typy, tak i ve filmu by měly být filmové typy (nebo typani?). A právě jedním z těch typů by byl Big Lebowski (teda buďme přesní- Dude). Další z řady výborných filmů bratří Coenů. Bowling, (bez)starost, Donny, nihilsté...a mnoho dalších atributů. Až vám bude nejhůř, vzpomeňte si v jaké prekérní situaci se ocitl Dude, když mu byl ukraden jeho kobereček...potom vám vaše problémy přijdou nepodstatné. :-D ()

3n3my

Mne tento filmík zas až tak skvelý neprišiel. Hlučné dialógy medzi postavami mi liezli na nervy, pre mňa určite nič výnimočné ani v rámci komédie. Hlavne spočiatku sa to ešte dalo, potom už to bolo len o tom, kto sa koho viac bojí. Škoda že viac priestoru nedostal Steve Buscemi. Až na hudbu teda pre mňa skôr sklamanie. 65% ()

wendelin9

Tak tenhle kliďas se senzačníma "zevl" trenkama mě totálně odrovnal :-D... Většina lidí by v Jeffově situaci spáchala sebevraždu nejspíš už tak v 5. minutě filmu, po počůrání koberce... Ale Jeff? Pohodaaaa, no stress! A tak to má být, famdím ti chlape ;-) ()

tom88

Aj napriek rozčarovaným ohlasom fanúšikov a kritiky mi tento film neprišiel až taký geniálny, ale môžem povedať že to je určite dobrý kvalitný film. Sú tu skvelé postavy a zachytenie charakterov je perfektné. Navyše herci zahrali určite nadpomery. Obsadenie je hviezdne a skvelé. Také hovada po kope som už dlho nevidel. Len škoda príliš nevýraznej úlohe pre Julianne Moore. Potešil ma aj nepríliš obľúbený John Torturro a jeho Ježíš. Myslím, že Big Lebowski patrí medzi filmy s najčastejším používaním vulgarizmov v dialógoch, ale tento krát ma to celkom potešilo a bavilo. Dej je celkovo dobrý, no chvíľami pomalý a mierne zmetený, ale myslím že nudiť nebude nikoho. Je to určite veľká sranda a pri pohľade na toľké mená v hereckej zostave sa určite každý pobaví a každý si nájde to svoje. 80% ()

Big Lebowski má hotový spin-off

Big Lebowski má hotový spin-off

09.07.2019

Coeni míří na Netflix

Coeni míří na Netflix

11.08.2017

Streamovací služba Netflix láká čím dál tím známější režiséry. Po Carym Fukunagovi (Bestie bez vlasti) tam zavítali i David Ayer (Bright) nebo Martin Scorsese (The Irishman), a teď je tu další velký… (více)

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

18.08.2016