Jeff "Dude" Lebowski je nejlenivější chlápek z Los Angeles a okolí. Miluje bowling, koktejl zvaný Bílý medvěd, marihuanu a svůj koberec. Díky shodě jmen je ale považován za boháče, který se shodou neskutečných náhod stane obětí vydírání. Místo toho, aby mu skutečný boháč Lebowski zaplatil zašpiněný koberec, musí Jeff se svými neschopnými kumpány předat výkupné za jeho rozmazlenou dceru. Vše by mohlo jít docela v klidu, kdyby se Jeffův kámoš Walter (John Goodman) nerozhodl shrábnout prachy na výkupné bez ohledu na následky. Big Lebowski je dnes již kultovní klasika bratrů Coenových s Jeffem Bridgesem v hlavní roli. (Cinemax)

Warapeidza

Tenhle film je divnej. Všude je chválenej, má skvělý recenze a fanoušci ho milujou, ale já mu nějak nemůžu přijít až tak úplně na chuť. Neuvěřitelná zápletka, kdy se každou chvíli něco stane, z dosavadních spojenců se stávají nepřátelé a naopak vám asi vezme dech. Hlavní hrdina je velmi zajímavej- proplouvá vším se svýma dvěma nejlepšíma kámošema- katolickým polákem slavícím židovské svátky Walterem a "tak trochu blbcem" Dannym a kouká se na to docela pěkně. Některé hlášky jsou fakt super, ale pořád mě to nějak nechytlo... edit: po druhém shlédnutí přidávám jednu hvězdu ()

Luke55

Film o tom jak se největší loser v L.A. snaží odčinit křivdu na svém pochcaném koberci.Netušil jsem že z tak debilní startovní zápletky jde udělat fantastický film.Ale jméno Coen je příslibem kvality a té se mi taky dostalo.Dude je jedna z nejlepších filmových postav co jsem kdy viděl ale famózní výkon podali také Peter Stormare jako německý nihilista a John Turturo jako Jesus.Po Fargu nejlepší film bratří Coenů ()

Treble

Jo jo, je tam ta kultovni hlaska, je tam :) Pár slabších a pár lepších míst. Nadprůměr - hodnocením, ne kvalitou, tam je na tom film líp. ()

Wotik

Ještě nikdy jsem se tak neztotožnil s filmovou postavou,jako s dudem v podání Jeffa Bridgese.A to neumím hrát bowling :))) ()

Johnner

Občas jsem si říkal, že Coenové tohle už opravdu nejspíš nemyslí vážně, ale pak mi došlo, že se o ničem jiném než nemyšlení to vážně Big Lebowski není. Zpočátku jsem ale přesto měl pocit, že děj jen tak přešlapuje na místě. Možná mi jen chvilku trvalo, než jsem se do filmu dostal. Jakmile se mi to podařilo, užíval jsem si herecký koncert ústřední dvojice. Hrozně se mi líbily situace, kdy vietnamský veterán Walt dokázal těžkého pohodáře Duda vytočit. Osobně bych se z takového člověka asi zcvoknul. Jen škoda že Julianne Moore předvedla snad nejslabší výkon ve své kariéře, i když i tak byl lehce nadprůměrný. ()

Blažena

ehmmmmm...hmmm....ehmmmmm....Nejlínější člověk na světě, koho mi to připomíná? Možná trošku Homera Sipsona v reálu. Tenhle film teda žeru. Ať už jsou to naprosto dokonalé hlášky Waltera (Vietnam, Theodor Herzl, amatéři!), image a životní styl Duda ( jeho tepláky a kraťásky), jeho halucinace, při kterých mu očka září jak prskavky na stromečku a samozřejmě Bílý medvěd a bonbony, které požírá i v pohřebním ústavu. Neustále okřikovaný Donny má, myslím, nejvtipnější pohřeb v historii fimu a feministka Mode je neuvěřitélně krásná. Další postavy: bowling, pochcanej tepich a nihilisti. Hudba z šedesátek pak perfektně dokresluje atmosféru L.A. ()

ŘehořSamsa

Bože, já jsem dude Lebowski. Fakt se vidím, jak jdu v županu do obchodu pro mlíko, otevírám, čichám, zkouším, to vše před vyděšenými zraky spolunakupujících. Brilantní film, deliriové scény nenají chybu, Jeff Bridges taky nemá chybu, vylíčit takhle dokonale tak kolosálně bezprizorného nýmanda, to se snad nikde jinde nepovedlo. Vše, co dude chtěl, byl jen jeho koberec. ()

dawexx

Největší moula v Los Angeles a jeho životní story. Story o bowlingu, pochcaným tepichu, nihilistech a tragikomických postavičkách jak vystřižených z panoptika kuriozit. Big Lebowski je poměrně samorostlý film...komedie i drama jsou pro něj něco úplně jiného než jak to známe z jiných filmů. Nezapomenutelná scéna, ve které John Goodman ničí parádní Ferrari se slovy - vidíš, Larry? Takhle to dopadne, když budeš srát lidi! ()

Vital

Prošpikovaný vulgarizmi,hláškami i dobrým příběhem.Nejvíc mě dostala závěrečná bitka s "nehelistima" :-) a konečná fáze s rozprášením popela jejich kamaráda málem také stála život mé bránici:-) ()

onde

Úžasně zábavné a kruté. Výborný Jeff Bridges, který snad zahrál svou životní roli. Pro mě také nejlepší film, kteří natočili Coenové... ()

feho312

Jeden z nejlepších počinů bratří Coenů. Plný excelentních hlášek a obchcaného koberce :-))) Jeff Bridges podal roli "fuck, man Dudea" excelentní výkon, ale co teprv John Goodman. Ale takhle bych mohl vyjmenovat všechny herce. Bratří Coenové umí jedno, se "svých" herců dostat maximum a my jim pak jejich roli tak snadno uvěříme :-) Brilantní! ()

kpt.Marťas

Parádní šílenost. Vzít obyčejného týpka, pozorovatele a hodit ho do akce. Zaplést se do únosu není legrace. Zvlášť když se k tomu připletou nihilističtí němci. To se pak roztočí i jeho nejlepší kámoši, vymýšlejí bláznivé plány, které nikdy nemohou vyjít. Protože jediné, čemu rozumějí, je bowling. To potom může skončit i špatně. A on chtěl jenom svůj čistej koberec. Aby na něm mohl ležet a poslouchat zvuky bowlingu jako relaxační hudbu. ()

Lukaaasek

Film jsem shlédl na mnohá doporučení, do vysoké míry i proto, že zde na ČSFD se vyskytují, až na pár vyjímek, samé pozitivní ohlasy. Měl jsem možnost sledovat skvělé herecké výkony v podání Jeffa Bridgese i Johna Goodmana, ale ani to mě nezbavilo pocitu, že jde pouze o průměrný film. Zápletka byla podivná, dobrých fórků nemnoho, v jednu chvíli jsem se dokonce nudil. Film rozhodně nenaplnil má očekávání. Hodnocení by se možná hodilo přehodnotit po druhém shlédnutí, nejsem si však jist, že na něj budu mít chuť. ()

Hrobař

Coenovic komedie která vtáhne do jejich stylu psaní filmů. Všichni Američani jsou zde popisování a stvárněni jako úchylové, nýmani, cholerici a pod. Dude je pravej zevl kterýho nikterak neštve že nemá práci ani nic jí podobného. A potom ten nesmrtelný bowling. ()

Big Lebowski má hotový spin-off

Big Lebowski má hotový spin-off

09.07.2019

Coeni míří na Netflix

Coeni míří na Netflix

11.08.2017

Streamovací služba Netflix láká čím dál tím známější režiséry. Po Carym Fukunagovi (Bestie bez vlasti) tam zavítali i David Ayer (Bright) nebo Martin Scorsese (The Irishman), a teď je tu další velký… (více)

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

18.08.2016