Píše se rok 1949. Ed Crane (Billy Bob Thornton) je kadeřník v malém městečku Santa Rosa někde na jihu Kalifornie. Jeho žena Doris (Frances McDormand) pracuje v místním obchodě a potají preferuje intimní společnost svého šéfa, Velkého Davea (James Gandolfini). Ed prostě nemá jediný důvod ke spokojenosti se svým doposud marněným životem. Jednoho dne se přijde k Edovi ostříhat člověk jménem Creighton Tolliver. Svěří Edovi svůj tajný sen - založit velkou síť chemických prádelen. Bez počátečního kapitálu deset tisíc dolarů je to ale stále jen sen

Každá scéna buduje tu následující, jedno překvapení za druhým exploduje s nemilosrdnou logikou, každý záběr je vybírán s maximálním účinkem, enigmatická tvář B. B. Thorntona se zarývá hluboko do paměti - tomu všemu dohromady se říká režisérská virtuozita. (oficiální text distributora)

gicous

Doufám, že se mi můj nudný a jednotvarný život nikdy nezhroutí tak jako Edovi. Recept je jednoduchý - nikdy neinvestovat do pochybných kšeftů, nevydírat a nesnažit se sám sobě namluvit, že nějaká náctiletá holka, chce hrát celý život na piano. Celý přiběh jde pomalu jako šnek s půltunovou ulitou, ale i tak jsem se skvěle bavil. Hlavní zásluhu na tom určitě má Thornton, který svým minimalistickým herectvím úplně ovladnul celý snímek, a taky skvělý scénář, který vrhá naprosto obyčejného chlapa do těch nejabsurdnějších situací. ()

dzberry

(Černo)Billy Bob Noirnton se zde vybarvil skvěle. Pro mne jedna z jeho nej rolí v promyšleném, a přitom a zároveň - skrze něj - tak krásně prázdném filmu... Vysoké hodnocení i za Beethovena. ()

kubilov

Coenovci opět zabrousili do pro ně doposud neprobádaných vod, do noirového filmu, který pojednává o jednom muži, který vlastně jen mlčenlivě proplouvá životem. Billy Bob Thornton byl pro roli tichého kadeřníka se stále jedním výrazem opravdu skvělou volbou, po letech však nejvíc potěší mladičká Scarlett Johansson, jejíž postava mladé pianistky Rachel, která miluje Beethovena, skvěle vysvětlovala Edův vztah k ženám, který nedokázala vysvětlit postava jeho ženy Doris. Poklidné až rozvláčné malování skvělou režií však nezakryje scénáristický propadák, který by mohl fungovat před padesáti lety ve vrcholné éře noiru a ne teď, kdy už je větší důraz na pořádný příběh. ()

carter...

80% Síla tohoto snímku vychází z poutavého vyprávěčského stylu a kamery. V počeštěné verzi se přidává výborný dabing v čele s Jiřím Štěpničkou. A pokud jste právě čerstvý nekuřák, vězte, že tento film vám notně pocuká vaše koutky. ()

Tominni

Tak takhle má vypadat noir! Černobílý, pomalý a přitom nenudí. B.B.Thorton nasadí jeden výraz, jeden tón hlasu a z toho neuhne ani o píď (včetně neustálé cigarety). A tak se můžeme pustit do příběhu holiče, který se jednou rozhodne, že dá deset tisíc do chemické prádelny a pak už jen sledovat všechny důsledky tohoto rozhodnutí. ()

0verseer

Vskutku jedinečný filmový zážitok! Ťažko opísať jeho netradičnú (či tradične coenovskú) atmosféru, ktorú tvorcovia perfektne umocnili čiernobielym formátom, ale nebál by som sa v tomto prípade použiť slovo geniálny. Je to totiž geniálne napísané, štylizované aj zahrané. Je to niečo, čo si ma svojím komorným rozprávaním postupne šikovne namotávalo tak, že po 2 hodinách som stále nemal dosť a bezprostredne s príchodom záverečných titulkov koketujem s myšlienkou dať si okamžite repeté. Je to “The Man Who Wasn't There”, film, ktorého bez mihnutia oka oceňujem 5 fľakmi => 10/10 ()

Heyyy

Scenar na 5* jistych, ale nemuzu si pomoct, forma zpracovani dost nudi, coz je skoda. Zkratit o 20 minut, nevolit uspavaci tempo a bylo by to dokonale. Presto 4*, protoze ten pribeh byl proste genialne promyslenej. ()

adamix

Po pozretí som sa cítil flegmatický ako Thorntonov holič počas celého filmu, pričom v hĺbke srdca som cítil, že mali prísť iné emócie. Prostý príbeh s Coenovským vzácnym rukopisom a novodobým noirovým nádychom u ktorého nedostatok emócii pri jeho pozretí bol pravdepodobne autorský zámer. Vy sa MÁTE pozerať na dej očami Eda Cranea, i keď vám je to možno po čase proti srsti. Preto tá štvrtá hviezda. Bratia Coenovci sú vynaliezaví a famózni umelci, len keď sa im zachce. Herecky niet čo vytknúť a klavírna melanchólia pekne pasuje rovnako, ako každá veta napísaná v scenári. U mňa 4*. ()

Johny_MH

COENI - synonymum geniality. Kdekoliv se objeví jejich jména, neváhejte a utííííííkekejte do kina. Něco takového se často nevidí. ()

Napoleon-B

Další skvělý počin od Coenů.............. Sem z toho trochu vedle- musí se mi to rozležet v hlavě a nějak to spolykat.....Ale jinak není co dodat. Klasa ()

Harald

Film krásný ve své hořkosti a bezvýchodnosti. Pěti hvězdičkám u mě zabránilo jen to, že jsem se celou dobu nemohl zbavit dojmu, že něco velmi podobného už tu bylo ve filmu Fargo, tudíž že Coenové vykradli trochu sami sebe. Nemohu být konkrétní, protože není slušné prozrazovat děj tomu, kdo film ještě neviděl, ale minimálně základní osa příběhu (hlavní hrdina si chce v dobrém úmyslu pomoci na úkor - z jeho pohledu - darebáka a neúmslně tak utrhne lavinu, která s sebou bere vše) je prakticky identická. Přesto všechno se na tyto filmy vždycky rád podívám. A výkon B.B.Thorntona, to je na šest hvězdiček. ()

Anitta

Velmi originální příběh o vině a nevině, o bytí a nebytí s vynikajícími herci a sqělým překvapivým koncem. ()

SenFlxr

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Perfektně obsazený, Thornton i Johansson patří podle mě k tomu nejlepšímu co současná kinematografie je schopná nabídnout. Zajímavý příběh v černobílém kabátu a k tomu naprosto úžasná hudba se spolu s již jmenovaným obsazení pojí ve skutečně neobyčejný celek. Tento film skýtá vynikající zážitek a všem vnímavým lidem ho doporučuji! Kromě ústřední dvojice bych ještě vyzdvihnul postavu Tony Shalhouba, jehož monology opravdu stojí za to. ()

LuckyK

Stylový noir, i když velmi pomalý, ale ty zvraty, ty jsou pro ně typický. Připomíná mi to atmosférou Barton Fink, který mi taky úplně nesedl. Atmosféra výborná, ale něco tomu chybí a konec je trochu divný. ()

smrtubohem

Vysoce kvalitní snímek, špičkově zrežírovanej, ale podruhé už se asi nepodívám. Není to úplně můj šálek čaje... ()

mr.bredok

Filmu vévodí nesmlouvavý obličej Billa Boba Thorntona a stejně tak působící charismatický hlas Jiřího Štěpničky jenž nás celým filmem provází. Právě tyto atributy dávají tušit, že uvidíte příběh drsného ranaře, který ať vž stojí na kterékoli straně zákona, zvládne vždy dokonale každou situaci. Ale chyba, bratři Coenovi nabídli příběh tichého, průměrného holiče, který v životě na svou průměrnost doplatí. A o to jim asi šlo. Film dává obrovský prostor k úvahám o průměrnosti a řekl bych, že snad evokuje souvislost s Kafkovým Procesem. ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků