Milenec

Není nic bolestnějšího než láska… Saigon, konec dvacátých let minulého století, patnáctiletá francouzská školačka se vrací z prázdninového pobytu na venkově u matky. Na přívozu přes řeku Mekong upoutá pozornost bohatého mladého Číňana a ten jí nabídne odvoz do Saigonu. Již během společné cesty do města mezi nimi vzniká výrazné napětí, jež záhy přerůstá v intenzivní vztah – spíše erotický, než citový. Nezkušená dívka, pocházející z nemajetných poměrů, začíná prostřednictvím svého sedmadvacetiletého přítele objevovat svět fyzické lásky i svět peněz. Zatímco Číňan zcela propadá jejímu kouzlu a zamiluje se, dívka mu dává najevo, a jako by tím utvrzovala i sebe samu, že ji k němu váží jen sex a peníze. Styky mladičké bílé dívky se světáckým Číňanem však nemohou zůstat dlouho utajeny... Příběh se ve filmu začíná odvíjet jako vyprávění staré spisovatelky, jedná se o autobiografický román "Milenec" známé francouzské spisovatelky, dramatičky a filmové režisérky Marguerite Durasové, který vydala v roce 1984 a získala za něj prestižní Goncourtovu cenu. Nezvykle otevřeně v ní vzpomíná na svůj bouřlivý milostný vztah, který prožila jako patnáctiletá, když žila se svou matkou a bratry ve francouzské kolonii Kočinčíně (jižní Vietnam) ve dvacátých letech minulého století. Film režíroval Jean-Jacques Annaud, autor slavných filmů Jméno růže, Medvědi či Nepřítel před branami. (Česká televize)

Big Bear

Jsou filmy, které jsou svým obsahem vulgární. A jsou filmy, kde je erotika i zobrazovaná nahota na místě. Tenhle film je jedním z nich. Jedná se o krásný film z předválečného Vietnamu. Jelikož mám díky spisovateli J. G. Ballardovi toto období v předválečné Asii tak rád, moc se mi film líbil. Rozhodně doporučuji ! * * * * ()

Rocky62

Souhlasím s Rob Royem. Atmosféra má s přibývajícími minutami čim dál víc děr a emocionální stránka pozvolna slábne, což jsou zásadní negativa. Jsou tu však podmanivé cool scény, teď nemyslím ty erotické, ale např. polibek přes sklo a závěrečné odplutí parníku...to jsou scény s nespornou sílou. Pro někoho lehké porno s rádoby citlivým příběhem, pro mě vcelku zajímavé potvrzení pořekadla, že srdci se nedá poroučet. ()

Ony

Do tohoto filmu je nacpáno leccos: vztah mladé dívky ke staršímu muži ze zcela jiných společenských poměrů, rozpor mezi fyzickými touhami a láskou, sociální problémy, rodinné vztahy. Ani jedno z těchto témat samo o sobě neoplývá výjimečností. To by ještě tolik nevadilo. Ale čekala jsem, že zpracování příběhu skutečně výjimečné bude. Ovšem v záplavě milostných scén, které navíc zmoudřelá spisovatelka komentuje, jak kdyby diktovala recept na bábovku, jsem vážně nepochytila žádné kouzlo. ()

tron

„Tvrdé rodinné prostredie ma ešte viac zocelilo.“ Takto by vyzerali Spomienky na Afriku, keby sa Sydney Pollack pozrel do spálne Karen a Denysa. Milenec je príbeh takej silnej lásky naprieč triednymi vrstvami a rasami, až z nej zainteresovaných srdce viac bolí, než plesá (v strhujúcej ani nie 90-stranovej knižke je láska oficiálne priznaná až v posledných dvoch vetách). Francúzsky režisér Annaud (Boj o oheň, Meno ruže, Medveď) rozpráva príbeh búrlivého sexuálneho vzťahu mladučkej belošky (krehká 19-ročná Jane March) v atraktívnej, ale neľahkej ázijskej krajine, dobe a kultúre k bohatému Číňanovi (Tony Leung). Zakázaný vzťah naoko existuje iba kvôli explicitne poňatým sexuálnym scénam. Už až keď je neskoro, sú obidvaja schopní priznať, že to nebolo len o tom. Ale už je neskoro. Knižka je rovnako famózna (samozrejme o pár stupňov lepšia, ale ani filmová adaptácia sa určite nemá za čo hanbiť) a film po nej preberá všetky kľúčové nápady (kruté rodinné vzťahy, vydedený syn) + prináša niečo vlastné (erotike sa spisovateľka v románe vlastne takmer vôbec nevenovala, u Annauda je to miestami takmer porno). ()

kinderman

I přes proklamovanou (a jak se ukáže na konci zřejmě oboustrannou) lásku, která nehledí na věkové, rasové ani společenské rozdíly, se nemůžu zbavit nepříjemného pocitu, že když patnáctiletá dívenka prožije své sexuální zasvěcení v podobně vášnivě vypjatém vztahu s chlapíkem dvakrát tak starým, nadosmrti ji to poznamená. M.Durasová o tom mohla vyprávět a Annaud nám to naservíroval v líbivých obrázcích. ()

• Na konci filmu na parníku, kterým se dívka s matkou a bratrem vrací zpět do Francie, jedné noci zazní krátký úryvek valčíku C moll, op. 64 č. 2 Frédérica Chopina. (noelcoward73)
  • Jedná se o první západní film, který byl realizován ve Vietnamu od skončení války v roce 1975. (Cherish)
  • Podle jistých spekulací se v některých erotických scénách před kamerou odehrával skutečný nefalšovaný pohlavní styk mezi devatenáctiletou britskou modelkou Jane Marchovou a jejím hereckým partnerem. (Landauer)