Milenec

Není nic bolestnějšího než láska… Saigon, konec dvacátých let minulého století, patnáctiletá francouzská školačka se vrací z prázdninového pobytu na venkově u matky. Na přívozu přes řeku Mekong upoutá pozornost bohatého mladého Číňana a ten jí nabídne odvoz do Saigonu. Již během společné cesty do města mezi nimi vzniká výrazné napětí, jež záhy přerůstá v intenzivní vztah – spíše erotický, než citový. Nezkušená dívka, pocházející z nemajetných poměrů, začíná prostřednictvím svého sedmadvacetiletého přítele objevovat svět fyzické lásky i svět peněz. Zatímco Číňan zcela propadá jejímu kouzlu a zamiluje se, dívka mu dává najevo, a jako by tím utvrzovala i sebe samu, že ji k němu váží jen sex a peníze. Styky mladičké bílé dívky se světáckým Číňanem však nemohou zůstat dlouho utajeny... Příběh se ve filmu začíná odvíjet jako vyprávění staré spisovatelky, jedná se o autobiografický román "Milenec" známé francouzské spisovatelky, dramatičky a filmové režisérky Marguerite Durasové, který vydala v roce 1984 a získala za něj prestižní Goncourtovu cenu. Nezvykle otevřeně v ní vzpomíná na svůj bouřlivý milostný vztah, který prožila jako patnáctiletá, když žila se svou matkou a bratry ve francouzské kolonii Kočinčíně (jižní Vietnam) ve dvacátých letech minulého století. Film režíroval Jean-Jacques Annaud, autor slavných filmů Jméno růže, Medvědi či Nepřítel před branami. (Česká televize)

Anderton

Milenec je niečo medzi erotickými filmami zo sedemdesiatych rokov typu Emanuelle a Kubrickovou Lolitou. Tie prvé mi pripomína pochybnými "sexy" dialógmi (vzrušuje ma predstava, keď sa milujem s úplne cudzím mužom, povedz, že ma chceš iba pre peniaze....si krásna devka, atď) no a psychologický Kubrickov kúsok tým, že Annaud je proste schopný režisér. Hlavná postava sa bojí, resp. nie je zvyknutá prejavovať svoje city navonok, takže sa iba domýšľame, čo sa jej odohráva v hlave, okolitý svet nie je schopný akceptovať vzťah ľudí odlišných rás, číňan bojuje s rodinnými tradíciami, dievča zvyknuté na chudobu automaticky uprednostňuje bohatého milenca. Tieto a podobné otázky rieši Annaud vo svojom filme, lenže ja sa obávam, že mužské publikum bude aj tak čakať iba na okamihy, keď je ústredný pár v posteli a Jane March odhalí znova svoje telo. Tých je postupom času menej a dostavila sa tak u mňa mierna nuda. Doslovný záver trochu zabíja Annaudovu dovtedajšiu snahu o čo najtajomnejšie podanie hlavnej postavy. ()

JitkaCardova

Překvapivě snímek zpracovává totéž téma, kterému se mnohem komplikovaněji a mnohem hlouběji věnuje ve svém filmu Nejhorší člověk na světě  také Joachim Trier. Jedinečné, nezaměnitelné a neopakovatelné vzácné pouto, jež vznikne mezi dvěma lidmi, je v danou chvíli rozeznáno, pochopeno a přijato jen jedním z nich, pochopitelně, už kvůli věkovému rozdílu a životní zkušenosti, se vším utrpením, bolestí a odevzdaností, která z toho plyne. A ten druhý si totéž uvědomí o chvíli, anebo mnohem později, každopádně již ale není možné vztah naplnit. Nechci snímky nikterak srovnávat, každý se věnuje úplně jiné rovině takového osudového minutí, je ale rozhodně zajímavé je usouvztažnit. ***** Mrzí mě, že tu někteří film házejí do žánru červené knihovny, je to ukvapené odsouzení Annaudova způsobu vyprávění, umění stejnou měrou jemného a mlčenlivého jako odvážného a výmluvného. *~ ()

Madison

Monumentálna ľúbostná romanca, dvaja ľudia, ktorých odlučuje odlišnosť svetov a zbližuje iskrivá harmónia hebkých tiel trejúcich sa v záchvatoch erotickej, živočíšnej lásky. Niektoré... ehm... scény mali diváka priam bezhranične priviesť do šialenstva alebo ho aspoň priblížiť k predstave telesnému raja - áno, to režisér naznačil presne. Mňa však fascinujú hypnotické oči krásneho Tonyho Leunga a pri ich pohľade by som sa s Jane bez rozmýšľania vymenila :-) ()

Autogram

Dlhú časť filmu som sa nevedel zbaviť zvláštneho pocitu, že pozerám porno. Nielen, že celý „dej“ akoby smeroval len k erotickým scénam, ale aj dievčatá prednášajú dialógy priamo z hlavy dospelých šľapiek. Nakoniec to až také prudké nebolo a ukázalo sa, ako stará Čína nepriala zakázanej láske, no nie kvôli veku, ale kvôli rozdielom rás. Zvláštne bolo, ako aj chudobný beloch bol nadradený mimoriadne bohatému Číňanovi. Spôsob rozprávania vo filme mi trochu nesedel, hlavná hrdinka po celý čas bez citov, precitne, keď je už neskoro, a aj to precitnutie je nevýrazné. –––– Len sa na mňa pozrite. Mala som vtedy 15 rokov. Plavila som sa cez rieku Mekong. –––– Nesmieš sa do mňa zaľúbiť. Rob so mnou to, čo s ostatnými. ()

Big Bear

Jsou filmy, které jsou svým obsahem vulgární. A jsou filmy, kde je erotika i zobrazovaná nahota na místě. Tenhle film je jedním z nich. Jedná se o krásný film z předválečného Vietnamu. Jelikož mám díky spisovateli J. G. Ballardovi toto období v předválečné Asii tak rád, moc se mi film líbil. Rozhodně doporučuji ! * * * * ()

• Podle jistých spekulací se v některých erotických scénách před kamerou odehrával skutečný nefalšovaný pohlavní styk mezi devatenáctiletou britskou modelkou Jane Marchovou a jejím hereckým partnerem. (Landauer)
  • Film byl natočen podle stejnojmenného románu spisovatelky Marguerite Duras, pro kterou bylo dílo napůl jejím autobiografickým příběhem. (Cherish)
  • Natáčení filmu bylo přísně hlídáno místní vládou. Četné sexuální scény musely být natáčeny až dodatečně v Paříži. (Cherish)