Když McCallisterovi odjíždějí na dovolenou, nechají doma jen jedinou věc - a to je Kevin, jejich osmiletý syn. A když se dva nešikovní lupiči pokouší dostat do domu, Kevin musí úplně sám bránit svůj domov a přelstít lupiče ve válce, kterou vede jediným způsobem, který zná... (Bonton Home Video)

Trailer

Recenze (1 172)

Malarkey

Jeden z nejpovedenějších, jestli vůbec nejpovedenější rodinný film, který jsem jako malý miloval a i dnes mi dokáže navodit příjemnou vánoční atmosféru. Macaulay Culkin byl tenkrát malý, roztomilý a hlavně ještě ne bohatý a tak se bylo čím bavit. Krom toho zde hraje, i když krátkou chvíli, můj oblíbený John Candy a tak není co řešit. Kdykoliv v televizi dávají Sám doma, můj čas a oko padne na něj a nemůžu se vždycky dočkat na tu chvíli až si budou po baráku rozdávat ty pizzy, chvíli na to odjedou a on zůstane v celém domu sám. Nádhera. ()

tron

„Ale vylízal sa z toho. Za takých šesť, sedem týždňov. Dokonca začal znovu rozprávať.“ Spolu s dvojkou, PERINBABOU, MRÁZIKOM a griswoldovskými VIANOČNÝMI PRÁZDNINAMI, najultimátnejší vianočný film na svete. Môžete ho pozerať dvakrát do roka: na Vianoce vás naočkuje (ak ju ešte nemáte) "správnou" zimnou náladou (rozprávková výprava tichej zasneženej uličky, do chladnej noci svieti vianočná výzdoba, jedinečná hudba Johna Williamsa, chorál z kostola) a cez leto vás schladí a vráti vás v čase do doby, kedy svetu vládli ticho a pokoj. Chris Columbus režíruje jedna radosť a ak môžeme niečoho ľutovať, snáď len toho, že rolu Daniela Sterna odmietol tvorcami pôvodne zamýšľaný Robert De Niro, čím by dosiahla kombinácia s malým jedovatým Joeom Pescim (MAFIÁNI) maximálnu brutalitu. I bez toho sa však jedná o stopercentnú vianočnú rodinnú komédiu s diabolskými akčnými komiksovými scénami, výborným hereckým obsadením (Culkin, Heard, Candy) a s vynikajúcimi dialógmi. Keď som bol malý, samozrejme bola absolútnou bombou hlavne druhá polovica na tému home invasion, ale čím som starší, tým si viac vychutnávam aj prvú. Kultový film. "Jasné, že môžeš spať spolu so mnou. Ale len cez moju mŕtvolu." ()

Dever

Soundtrack John Williams: 1. Home Alone Main Title (Somewhere In My Memory) [4:53] ,2. Holiday Flight [0:58] ,3. The House [2:27] ,4. Star of Bethlehem [2:51] ,5. Man of the House [4:32] ,6. White Christmas - The Drifters [2:40] ,7. Scammed by a Kindergartner [3:55] ,8. Please Come Home For Christmas - Southside Johnny [2:40] ,9. Follow That Kid! [2:01] ,10. Making the Plane [0:52] ,11. O Holy Night [2:47] ,12. Carol of the Bells [1:25] ,13. Star of Bethlehem [2:58] ,14. Setting the Trap [2:16] ,15. Somewhere In My Memory [1:04] ,16. The Attack on the House [6:53] ,17. Mom Returns and Finale [4:19] ,18. Have Yourself a Merry Little Christmas - Mel Torme [3:04] ,19. We Wish You a Merry Christmas/End Title [4:15], ()

Gemini

Dnes už po zásluze stálice zlatého fondu rodinných komedií. Snesitelné pro dospělé, neuvěřitelná kůlna pro mladší publikum, prostě příklad toho jak se to povede jen jednou za dlouhý čas. A unikátní práci Johna Williamse asi není třeba připomínat. Zpětně se můžeme asi jen pozastavit nad dalším zmařeným osudem dětské hvězdy, ale to k tomuhle sluníčkovému filmečku nepatří;) 80% ()

T2

Rozpočet $18miliónovTržby USA $285,761,243Tržby Celosvetovo $478,100,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $8,265,616Tržby za predaj DVD v USA $67,867,689 ║ Taká Vianočná klasika ako nič iné, aj keď dá sa povedať, že u tohto filmu prišlo z mojej strany na ráznu prejedenosť. Aspoň na 10rokov by to nemali dávať v TV, lebo dávať to každé Vianoce dookola je už trošku moc a preto sa pre mňa tento film stal takým Vianočným postrachom. /100%/ ()

• Leslie (Terrie Snell) obvolává z Francie sousedy. Tvrdí, že se dovolala jen na samé záznamníky. Jak je to možné, když jsou linky v celé čtvrti vypadlé? (DexMASTER094)
  • Dům rodiny McCallisterů se nachází ve městě Winnetka (stát Illinois). Najdeme tu i všechny ostatní lokace, což je případ kostela vzdáleného dvě ulice od domu, obchodu kam Kevin (Macaulay Culkin) chodí nakupovat, mostu přes železnici apod. Všechny tyto lokace jsou dohledatelné v aplikaci Google Earth s jedinou výjimkou - před domem se často srocovaly davy fanoušků, proto byl v roce 2007 v aplikaci zamazán, aby jeho dohledání nebylo tak snadné. (Standey)
  • Marv (Daniel Stern) vejde do domu oknem, dupne na kupu ozdob a trpí na zemi. Když vstane, tak šlápne ještě na jednu ze žlutých baněk. V předchozím záběru ale byla vidět sotva jedna a podstatně dál. (Ozzy88)