Dnes už po zásluze stálice zlatého fondu rodinných komedií. Snesitelné pro dospělé, neuvěřitelná kůlna pro mladší publikum, prostě příklad toho jak se to povede jen jednou za dlouhý čas. A unikátní práci Johna Williamse asi není třeba připomínat. Zpětně se můžeme asi jen pozastavit nad dalším zmařeným osudem dětské hvězdy, ale to k tomuhle sluníčkovému filmečku nepatří;) 80%(10.6.2012)

Moja obľúbená vianočná pohodovka, spolu s dvojkou. Väčšinu ľudí z mojej generácie tento film pobavil a mňa takisto (keď sa k nám dostal, mala som už rozum, ale ešte som nebola dospelá). S dostatočným časovým odstupom (na Vianoce:-) sa naň môžem pozerať znova a aj keď všetky gagy poznám a už sa nesmejem, oddýchnem si...a basta. Sternove ksichty plné bolesti, zákernosť Pesciho, "nevinná" prefíkanosť malého Culkina, furianstvo Catherine O'Hara a v neposlednom rade aj pribrzdenosť otecka Hearda - to všetko sú chutné detaily, ktoré spolu tvoria kolorit tejto pozerateľnej rodinnej komédie (takých je stále menej).(25.4.2005)

V době prvního souboje protivného fracka se sympatickými zloději jsem byl již příliš starý na to, abych fandil nesympatickému parchantovi. A od té doby se nic nezměnilo, takže oceňuji nápaditost pastí, ale jinak je pro mne Kevin s početnou rodinou McCallisterů spíše kvalitní antikoncepcí než skutečnou zábavou.(25.12.2013)

Člověku po letech ani nepřijde, že proslulá pasáž s domem plným pastí trvá slabou čtvrthodinku. A že si z dětství pamatujem zejména ty pastičky! Za hezký vzpomínky dík, každopádně dnes to mam přesně naopak - nesmrtelnou zábavu tu obstarávaj herci a jejich mikroepizodky, jelikož skvěle obsazený i zahraný jsou snad všechny role, včetně těch nejmenších vedlejších.(31.12.2019)

Rozdíl mezi prvním a druhým dílem Sám doma, je pouze v názvu. Kvalitativně jsou oba snímky na naprosto stejné, tzn. nejvyšší možné úrovni (hodně dělá i tradičně geniální Williamsova hudba) a prakticky jim není vůbec co vytknout. Byl jsem na tomto filmu jako dítě v kině, mám dodnes doma knížku a každé Vánoce tento skvělý Columbusův kousek nechybí v mém filmovém menu. Mám dodávat víc?(21.3.2020)