Docela vtipné, zatáhne vás to do děje a navíc to rychle utíká. Jednou za čas mi to ale opravdu stačí, že bych se na to musela dívat každé Vánoce? Ne. Jinak musim dodat, že je to taky velmi nereálné, kdyby tohle někdo na zloděje zkusil v realitě, zbavil by se jich už na schodech, popřípadě přede dveřmi, protože normální člověk by to opravdu nepřežil bez úhony. Možná by ten film měl obsahovat nápis - Doma nezkoušet. 4*(30.12.2010)

Síla tohohle nepříjemně uječeného vánočního hitu spočívá ve skvělém námětu, perfektním castingu Kevina (úžasný Culkin) a zlodějů (Pesci a Stern k sobě dokonale sednou a nepřehrávají ani zdaleka tak, jak by mohli) a brutálním finále, ktreré spoléhá převážně na jednoduché a realistické pasti (předpokládající, že se zloději kamkoli vřítí, aniž by se koukali pod nohy). Pár božích hlášek ("JEDNOU JSEM ZAPOMNĚL SYNA V POHŘEBNÍM ÚSTAVU A ON TAM STRÁVIL CELEJ DEN S MRTVOLOU SVÉ MATKY. ALE BYL V POHODĚ... ZA ŠEST, SEDM TÝDNů."), geniální gag s videem, který se podařilo zopakovat i ve slušné dvojce, drsné držkopády a Williamsova hravá hudba nominovaná na Oscara. Scénář: John Hughes (série BLÁZNIVÝCH DOVOLENÝCH, BEETHOVEN 1,2, DENNIS - POSTRACH OKOLÍ, FLUBBER).(27.10.2007)

Vánoční povinná podívaná aneb výchovná rána pod pás. V Kevinovi dříme Archimédes a Einstein zároveň, v obou zlodějích zase Bush a Paroubek (otázka kdo v kom)...nedivil bych se, kdyby v 1. polovině 90. let klesla v Americe kriminalita, zloději by totiž měli nahnáno z kriminálního živlu v plenkách, s akčním rádiem schopným skolit regiment vojáků a devastujícími účinky nitrátového filmu. Jinak jako malému, ryze sadistickému, násilnému a škodolibému dítěti se mi film líbil...Dneska je mi líto, že se žádné Vánoce v TV neobejdou bez americké filmové invaze (to si safra nevystačíme sami se svými pohádkami!?!?).(20.4.2006)

7 / 10 Film, na ktorý sa dá pozerať sto krát a nikdy neomrzí, čo naše televízne stanice vedia a aj riadne zneužívajú. Culkin sa pre túto (a bohužiaľ len pre túto) rolu narodil, nikto nevie zarevať od strachu ako on. Zlodeji Pesci a Stern sú pár totálnych magorov, ktorých nesmretľnosť by im mohol závidieť aj Shyamalanov Vyvolený a ktorý sa nechajú masakrovať len pre naše potešenie. Ach, česť ich pomiatke.(24.2.2005)

Dnes už vánoční klasika, co si budeme namlouvat. Malý Culkin tehdy ještě byl roztomilý malý spratek, Daniel Stern a Joe Pesci nám dali zavzpomínat na starou dobrou slapstick comedy v nejčistší podobě a závěrečná scéna spolehlivě roztopí vánoční motory i v leckterém cynicky laděném jedinci... Sám Chris Columbus je v tomhle žánru navíc naozaj doma... 80%(22.12.2008)

• - Pro roli Kevinovi (Macaulay Culkin) matky byly zvažovány Sigourney Weaver, Jodie Foster, Jamie Lee Curtis, Sharon Stone či Michelle Pfeiffer. (Nancy...)

• - Z domu McCallisterov sa stala turistická atrakcia. Nachádza sa na 671 Lincoln Avenue vo Winnetka, Illinois. V roku 2012 bol predaný za vyše 1,5 milióna amerických dolárov. (Zdroj: interez.sk) (leila22)

• - Keď bol film Sám doma po prvý raz uvedený do amerických kín, na priečke najnavštevovanejšej snímky sa udržal úctyhodných 12 týždňov. V niektorých kinách komédia lámala také rekordy, že sa premietala až do júna. (Karush)