Nejlepší vánoční film všech dob, i tak by se dala tato milá komedie nazvat. Velice chytrá zápletka o zlodějích, kteří se rozhodnou vykrást přes Vánoce jednu velice nudnou ulici nepostrádá pravou vánoční atmosféru a navíc se stane i několik zázraků. Na začátku se seznámíme s malým Kevinem (skvělé hrající Macaulay Culkin), který nejenže má problémy se svým chováním a především bratry, ale dokonce se o sebe ani nedokáže sám postarat a má strach z temného sklepa a mluvícího krbu. Když se jednoho dne opět pohádá se svým nejstarším bratrem, vykřikne odvážné přání, chce aby celá rodina McCallisterů zmizela a on tak mohl zůstat sám a nemusel neustále poslouchat jejich příkazy. To ovšem ještě tento malý dareba netuší, že se mu toto přání splní. Celá rodina totiž příštího dne v rychlosti opustí dům, neboť jim vypadl proud a oni musejí stihnout letadlo do Paříže, na Kevina, který byl za své chování zavřen na půdu však zapomenou. Kevin si nejdříve myslí, že se mu splnilo jeho přání a má velikou radost, poprvé v životě si totiž může dělat co chce. Jenže po čase zjistí, že starat se o domácnost není nijak lehké, zvláště, když zjistí, že do jeho domu chtějí vniknou Mokří banditi a zabavit veškerý majetek. Kevin musí překonat svůj strach a dům ochránit, co však zmůže malý chlapec proti dvou dospělým lupičům... Dokonalý film(30.12.2005)

Jeden z nejpovedenějších, jestli vůbec nejpovedenější rodinný film, který jsem jako malý miloval a i dnes mi dokáže navodit příjemnou vánoční atmosféru. Macaulay Culkin byl tenkrát malý, roztomilý a hlavně ještě ne bohatý a tak se bylo čím bavit. Krom toho zde hraje, i když krátkou chvíli, můj oblíbený John Candy a tak není co řešit. Kdykoliv v televizi dávají Sám doma, můj čas a oko padne na něj a nemůžu se vždycky dočkat na tu chvíli až si budou po baráku rozdávat ty pizzy, chvíli na to odjedou a on zůstane v celém domu sám. Nádhera.(25.12.2007)

Dětinské to možná je, ale k popukání!!! :) (ze Sám doma 2). Ta nostalgie, ta atmosféra, ty vtipy, to je to, co mě každý rok před vánoci donutí, abych si tento skvělý kousek zopakoval. Filmový nedostatek: Když rodiče přiletí a máma volá domů říká, že jim nefunguje telefon, ale po dni nákupů mu rozvažeč přiveze pizzu. To si ji stihl obednat při honičce ve městě, nebo že by zavolal, ale jak když nefungoval telefon.(30.1.2007)

Slavná komedie o malém Kevinovi (v podání tehdy nepříliš známého Macalaye Culkina), kterého zapomenou jeho sklerotičtí rodiče přes vánoce doma a to by v tom byl kumšt, aby s téhle zápletky Chris Columbus něco nevykřesal. A zvládl to skutečně na výbornou, brnkání strunou na citové partie se u takto laděného a navíc vánočního snímku dá přejít. A přesto, že byl konec podle očekávání, na intenzitě snímku to pranic neubralo.(26.8.2005)

Dnes už po zásluze stálice zlatého fondu rodinných komedií. Snesitelné pro dospělé, neuvěřitelná kůlna pro mladší publikum, prostě příklad toho jak se to povede jen jednou za dlouhý čas. A unikátní práci Johna Williamse asi není třeba připomínat. Zpětně se můžeme asi jen pozastavit nad dalším zmařeným osudem dětské hvězdy, ale to k tomuhle sluníčkovému filmečku nepatří;) 80%(10.6.2012)

• - Snímka sa dá považovať za vianočný film Poľska. Každé Vianoce si ho pozrie viac než 5 miliónov Poliakov. (Zdroj: interez.sk) (leila22)

• - Kevinov (Macaulay Culkin) dom na strome bol postavený iba kvôli filmu. Po natáčaní bol zbúraný. (Zdroj: interez.sk) (leila22)

• - Na začátku filmu Kevinův (Macaulay Culkin) otec (John Heard) omylem vyhodí Kevinovu letenku do koše. Možná právě kvůli této chybějící letence ho pak nikdo na letišti nepohřešuje. (Fight_back)