Sám doma

• slovenský

Sám doma

Rodinný / Komedie

USA, 1990, 103 min

Moja obľúbená vianočná pohodovka, spolu s dvojkou. Väčšinu ľudí z mojej generácie tento film pobavil a mňa takisto (keď sa k nám dostal, mala som už rozum, ale ešte som nebola dospelá). S dostatočným časovým odstupom (na Vianoce:-) sa naň môžem pozerať znova a aj keď všetky gagy poznám a už sa nesmejem, oddýchnem si...a basta. Sternove ksichty plné bolesti, zákernosť Pesciho, "nevinná" prefíkanosť malého Culkina, furianstvo Catherine O'Hara a v neposlednom rade aj pribrzdenosť otecka Hearda - to všetko sú chutné detaily, ktoré spolu tvoria kolorit tejto pozerateľnej rodinnej komédie (takých je stále menej).(25.4.2005)

Každý rok o Vánocích doceňuji tuhle rodinnou podívanou, která i po letech nepřestává bavit a dojímat. A hlavně, nic podobného už prakticky vůbec nevzniká. Nespočet gagů, výborné načasování, dokonalá atmosféra, skvělý casting (i v těch nejmenších rolích), přiměřená dávka sentimentu, hodně povedený český dabing.. Klasika, na které může vyrůst několik dalších generací. Podařila se i dvojka, i když je to jednička v bledě modrém. 90%(27.12.2010)

Vedle Třech oříšků pro Popelku a Mrazíka další kousek, bez kterého si nedokážu představit Vánoce. Atmosféra tohoto svátku tu na vás přímo dýchá, samozřejmě ji podporuje i naprosto skvělý soundtrack. K výkonu Macaulaye Culkina netřeba slov, je to "jeho" nejlepší film, pozdější pokračování toto dílo už nepředčila. Objektivně bych měl asi hodnotit 4*, ale prostě mám pro tento film ukrutnou slabost a na jeho dojemném konci vždy dostanu tu správnou vánoční náladu, a to ani nemusí být venku sníh a na snímek můžu koukat úplně sám doma...P.S. Po zhlédnutí filmu v angličtině s čes. titulky musím konstatovat, že český dabing je přecejenom vydařenější, od Kevina přes Harryho, Marva až po gangstera z černobílého filmu (jeho hlas v originále nemá vůbec žádný šmrnc).(18.12.2007)

Dnes již kultovní film, jenž je nedílnou součástí především vánočních svátků. Některé situace sice jsou přitažené za vlasy, ale u téhle komedie si nikdo na realističnost nehrál. Tady se máte jen a jen bavit. A funguje to skvěle. Super scénky, hlášky a nezapomenutelný Culkin. Nejlepší Columbusův film.(18.12.2006)

To je prostě vánoční klasika se vším všudy. Kdo to neviděl, jako kdyby nebyl, a koho nepobaví zlodějíčkové Pesci se Sternem a dům plný "důmyslných" nástrah, ten snad ani nemá smysl pro humor. Některé scénky už s postupem let sice ztrácí své kouzlo a uječený Macaulay Culkin už u mě nemá takové sympatie jako dřív, ale v Columbusově rodinném podání je film stále neskutečně pohodovou a kultovní zábavou, ke které se klidně každý rok znovu vracím..(2.10.2012)

• - Plakát a obal DVD, kde se Culkin drží za tvář a křičí, byl inspirován známým obrazem Edvarda Muncha "The Scream". (don corleone)

• - Pokud jde o herce, pak za maratónce natáčení filmu je možné považovat Johna Candyho, který hrál "krále polky" Guse Polinskiho. Všechny scény, které ve filmu měl, natočil během jediného natáčecího dne, který trval 23 hodin. (Akesha)

• - Macaulay Culkin si za svou roli filmu vydělal "jen" 100 tisíc dolarů. Za druhý díl již ale inkasoval 4,5 milionu. (Hejtmy)