Co k tomu říci. Komedie mého dětství, kterou jsem viděl možná nejvícekrát ze všech filmů. Jedna z největších srdcových záležitostí. Skvělý děj, akce, zábava. Závěrečná obrana domu je něco tak legendárního, že to ani nejde popsat. No asi přeháním, kdybych to viděl teď poprvé asi bych to tak nevychvaloval, ale nemůžu si pomoct. Pro ročníky z konce osmdesátých let je to dětský kult a už jím navždy zůstane. "Márve, proč sis sundával boty, ty blázne?" "Harry, co že seš jak oškubaný kuře?" "Jsem nahoře vy debilové debilský, chyťte si mě!" 100%(23.12.2007)

Moja obľúbená vianočná pohodovka, spolu s dvojkou. Väčšinu ľudí z mojej generácie tento film pobavil a mňa takisto (keď sa k nám dostal, mala som už rozum, ale ešte som nebola dospelá). S dostatočným časovým odstupom (na Vianoce:-) sa naň môžem pozerať znova a aj keď všetky gagy poznám a už sa nesmejem, oddýchnem si...a basta. Sternove ksichty plné bolesti, zákernosť Pesciho, "nevinná" prefíkanosť malého Culkina, furianstvo Catherine O'Hara a v neposlednom rade aj pribrzdenosť otecka Hearda - to všetko sú chutné detaily, ktoré spolu tvoria kolorit tejto pozerateľnej rodinnej komédie (takých je stále menej).(25.4.2005)

Jeden z nejpovedenějších, jestli vůbec nejpovedenější rodinný film, který jsem jako malý miloval a i dnes mi dokáže navodit příjemnou vánoční atmosféru. Macaulay Culkin byl tenkrát malý, roztomilý a hlavně ještě ne bohatý a tak se bylo čím bavit. Krom toho zde hraje, i když krátkou chvíli, můj oblíbený John Candy a tak není co řešit. Kdykoliv v televizi dávají Sám doma, můj čas a oko padne na něj a nemůžu se vždycky dočkat na tu chvíli až si budou po baráku rozdávat ty pizzy, chvíli na to odjedou a on zůstane v celém domu sám. Nádhera.(25.12.2007)

Jako klukovi mi přišlo nejdřív hrozný, jak v Americe slaví Vánoce. Oplácaný baráky žárovkami a výlet do Francie. Trochu pitomci, pomyslel jsem si. Film tedy nic moc. Ale tak, co? Ta rodina byla praštěná už ze své podstaty. Teď nechali to nejvykutálenější dítě opuštěné doma a tím se roztočí kolotoč událostí. Vzniká tak poněkud netradiční vánoční film, který si kromě nějakého toho moralizování dává za úkol pobavit. A Kevin je opravdu hrdinný malý kluk. Dnes, když film vidím už asi po osmé, jsou pro mě pravými hrdiny ti dva zlodějíčkové, tzv. Mokrý banditi. Držím jim vždy palce, i když vím, že pokaždé dostanou "strašně na prdel". Díky těmto postavám (skvělý Pesci a Dern) jsou určité části filmu neopakovatelně zábavné. To platí i pro druhý díl.(9.3.2013)

Sám doma patří mezi jednu z těch zahraničních vánočních komedií, která u nás téměř zlidověla a stala se oblíbenou diváckou klasikou. Při prvním zhlédnutí jsem očekávala nášup v podobě vypointovaných a komických situací či dialogů, a dostala jsem jen úsměvné či "obyčejné" pasáže, které mi větší smích nijak nezpůsobily. Až zhruba poslední půlhodina se trochu odvázala a alespoň z části mi dala vše, nač jsem dosud čekala. Groteskní postavičky dvojky vypečených zlodějíčků Harryho a Marva jsou již samy o sobě kultovní, a už jen kvůli nim jsem doufala, že celá komedie bude více zábavnější, rozpustilejší a potrhlejší. Jakmile Kevinovi rodiče odjedou, tak je děj v podstatě smrštěn do malého prostoru, jemuž se mohlo dostat obsažnějšímu vyplnění prázdného času. Ta největší akce nastane až zhruba v oné závěrečné půlhodince. Pokračování se mi líbilo o dost více a přineslo mi téměř vše, co mi scházelo v prvním dílu. Potrhlejší, zábavnější. Každý, ať si zvolí sám, jakému Home Alone dává přednost. "HARRY! JDU DO BARÁKU!" 😂 (4.3.2012)

• - I když byla role napsaná na tělo Macaulay Culkinovi, tak nechal režisér vypsat konkurs, aby se přesvědčil, že je pro roli tou správnou volbou. Castingu se zúčasnilo 100 dětí. (don corleone)

• - Gangsterka z televize je krátký film natočený speciálně pro potřeby natáčení na motivy filmu Angel With Dirty Faces (1938). Pod názvem "Angels With Filthy Souls" je komplet k vidění např. zde. (oLí)

• - Pokud jde o herce, pak za maratónce natáčení filmu je možné považovat Johna Candyho, který hrál "krále polky" Guse Polinskiho. Všechny scény, které ve filmu měl, natočil během jediného natáčecího dne, který trval 23 hodin. (Akesha)