Sám doma

• slovenský

Sám doma

Rodinný / Komedie

USA, 1990, 103 min

Vedle Třech oříšků pro Popelku a Mrazíka další kousek, bez kterého si nedokážu představit Vánoce. Atmosféra tohoto svátku tu na vás přímo dýchá, samozřejmě ji podporuje i naprosto skvělý soundtrack. K výkonu Macaulaye Culkina netřeba slov, je to "jeho" nejlepší film, pozdější pokračování toto dílo už nepředčila. Objektivně bych měl asi hodnotit 4*, ale prostě mám pro tento film ukrutnou slabost a na jeho dojemném konci vždy dostanu tu správnou vánoční náladu, a to ani nemusí být venku sníh a na snímek můžu koukat úplně sám doma...P.S. Po zhlédnutí filmu v angličtině s čes. titulky musím konstatovat, že český dabing je přecejenom vydařenější, od Kevina přes Harryho, Marva až po gangstera z černobílého filmu (jeho hlas v originále nemá vůbec žádný šmrnc).(18.12.2007)

Úsměvná vánoční komedie se s příchodem Harryho a Marva mění v pekelnou jízdu nabitou nápady, gagy a vychytávkami, které fungují i po dvaceti letech. Někomu může Kevin lézt na nervy, někomu mohu vadit nevychytané lapsy, ale my se zkrátka opět skvěle bavíli a ani jsme k tomu nepotřebovali tác vánočního cukroví.(6.2.2011)

Nejlepší vánoční film všech dob, i tak by se dala tato milá komedie nazvat. Velice chytrá zápletka o zlodějích, kteří se rozhodnou vykrást přes Vánoce jednu velice nudnou ulici nepostrádá pravou vánoční atmosféru a navíc se stane i několik zázraků. Na začátku se seznámíme s malým Kevinem (skvělé hrající Macaulay Culkin), který nejenže má problémy se svým chováním a především bratry, ale dokonce se o sebe ani nedokáže sám postarat a má strach z temného sklepa a mluvícího krbu. Když se jednoho dne opět pohádá se svým nejstarším bratrem, vykřikne odvážné přání, chce aby celá rodina McCallisterů zmizela a on tak mohl zůstat sám a nemusel neustále poslouchat jejich příkazy. To ovšem ještě tento malý dareba netuší, že se mu toto přání splní. Celá rodina totiž příštího dne v rychlosti opustí dům, neboť jim vypadl proud a oni musejí stihnout letadlo do Paříže, na Kevina, který byl za své chování zavřen na půdu však zapomenou. Kevin si nejdříve myslí, že se mu splnilo jeho přání a má velikou radost, poprvé v životě si totiž může dělat co chce. Jenže po čase zjistí, že starat se o domácnost není nijak lehké, zvláště, když zjistí, že do jeho domu chtějí vniknou Mokří banditi a zabavit veškerý majetek. Kevin musí překonat svůj strach a dům ochránit, co však zmůže malý chlapec proti dvou dospělým lupičům... Dokonalý film(30.12.2005)

klasika. Skvely humor ala nevahej a toc.. pod taktovkou tehdy jeste normalne vypadajiciho a chovajiciho se Culkina.. Skoda, ze se nakonec vyvinul v takoveho nepodareneho jedince. Ale aspon, ze nam zanechal tuhle vanocni rachandu a par dalsich (i kdyz mene dobrych) filmů. Columbus jeste dokazal natocit film i tak, aby bavil dospeleho, zel tahle schopnost se u neho postupem casu nejak vytratila. Mam takovy pocit, ze az na samotny film (a scenar/pribeh samozrejme) nam vse ostatni z tohoto filmu zestarlo, dale se nerozvijelo ci uplne zapadlo. Nebo ne to, ale ti.. :-)) Obcas se stane i takova vec, a nejde proti tomu nikterak bojovat. Ale nevadi, proste Sam doma zustane zapsan jako zabava pro celou rodinu s inteligentne zahranymi rolemi, ocitajicimi se v castokrat mimo logiku nachazejicich se situacich.. nenarocnost forever(18.3.2010)

Rozpočet: 18 000 000 $ Otvárací Víkend: 17 081 997 $ (v 2 173 Kinách) Tržby USA: 285 761 243 $ Tržby ČR a SR: 86 655 $ Tržby Celosvetovo: 476 684 467 $Vianočná klasika ktorá pobaví opakovane a nikdy nesklame.Je tu samozrejme veľa logických nezmyslov a chýb,no to mi môže byť ukradnuté,pokiaľ sa na tom výborne bavím.I keď v detstve som sa bavil o trochu viac ako dnes.(20.6.2012)

• - Mnohí z tých, ktorí veria, že Elvis Presley je stále nažive, tvrdia, že fúzatý muž stojaci v úzadí, keď MacCallisterová (Catherine O'Hara) kričí na recepčného, tesne predtým ako stretne Gusa Polinskeho (John Candy), je Elvis. (Karush)

• - Keď Kevin polieval schody vodou, tak rýchlo zamrzla, ale keď zatýkali Mokrých banditov a on utekal po chodníku, na ceste je vidieť nezamrznuté kaluže vody. (danny_boy)

• - Ozdoby, na ktoré Marv (Daniel Stern) šliapol, neboli skutočne zo skla, ale z cukru. (Zdroj: interez.sk) (leila22)