Sám doma

• slovenský

Sám doma

Rodinný / Komedie

USA, 1990, 103 min

Soundtrack John Williams: 1. Home Alone Main Title (Somewhere In My Memory) [4:53] ,2. Holiday Flight [0:58] ,3. The House [2:27] ,4. Star of Bethlehem [2:51] ,5. Man of the House [4:32] ,6. White Christmas - The Drifters [2:40] ,7. Scammed by a Kindergartner [3:55] ,8. Please Come Home For Christmas - Southside Johnny [2:40] ,9. Follow That Kid! [2:01] ,10. Making the Plane [0:52] ,11. O Holy Night [2:47] ,12. Carol of the Bells [1:25] ,13. Star of Bethlehem [2:58] ,14. Setting the Trap [2:16] ,15. Somewhere In My Memory [1:04] ,16. The Attack on the House [6:53] ,17. Mom Returns and Finale [4:19] ,18. Have Yourself a Merry Little Christmas - Mel Torme [3:04] ,19. We Wish You a Merry Christmas/End Title [4:15],(14.5.2011)

Rozpočet: 18 000 000 $ Otvárací Víkend: 17 081 997 $ (v 2 173 Kinách) Tržby USA: 285 761 243 $ Tržby ČR a SR: 86 655 $ Tržby Celosvetovo: 476 684 467 $Vianočná klasika ktorá pobaví opakovane a nikdy nesklame.Je tu samozrejme veľa logických nezmyslov a chýb,no to mi môže byť ukradnuté,pokiaľ sa na tom výborne bavím.I keď v detstve som sa bavil o trochu viac ako dnes.(20.6.2012)

Tak takhle to dopadne, když v návalu rodina zapomene jednoho malého člena rodiny doma. A tím členem není nikdo jiný, než malý Kevin neboli Macaulay Culkin. Zůstat ve velkém domě o vánočních svátcích, není vůbec tak špatné, jak by se na první pohled mohlo zdát, a nuda to rozhodně není. Kevin si může dělat co chce, nikdo ho nesekýruje, ale hlavně může dokonale až sadisticky vytrestat dva povedené zloděje, co právě vlezli do jeho domu v domnění, že je opuštěný. Je to originální, je to zábavné, ale i místy nudné a s morálním poselstvím v závěru. Scenáristický rukopis zesnulého Johna Hughese se nezapře. Macaulay Culkin trochu nesympatický klučina, ale zlodějíčci Joe Pesci a Daniel Stern stáli za to. Mé hodnocení: 60%(31.1.2009)

Obľúbený Vianočný film, ktorý pre mňa nikdy nestratí to "čaro". Záverečných 20 minút boja proti zločincom patrí rozhodne medzi naj. scény. Macaulay Culkin ako malý Kevin je rovnako neskutočne dobre zahratý ako soundtrack od Johna Williamsa. Obľúbený soundtrack: Main Title from Home Alone ('Somewhere In My Memory'), Setting The Trap. 95% - 5*(23.12.2010)

Pozerateľné vždy, ale len na Vianoce. Klasika, ktorá so mnou šla toľko rokov a nezunovala sa doteraz. Manželia McCallisterovci sú príkladom vzorných rodičov (veď každému sa stane, že doma zabudne decko) a zlodejíčkovia Harry a Marv sú najväčší profesionáli v obore. Klasika, na ktorú doplatil jedine samotný, inak perfektný Macaulay, ale to už nie je moja starosť, ja si túto pohodu vychutnám vždy rád. 100%.(24.12.2007)

• - Na začátku filmu, kde se Kevin (Macaulay Culkin) snaží bobovat na schodech, směrem ven z domu je při letu bobu na spodku vidět, že je ve skutečnosti na kolečkách. (ledofredo)

• - Snímka sa dá považovať za vianočný film Poľska. Každé Vianoce si ho pozrie viac než 5 miliónov Poliakov. (Zdroj: interez.sk) (leila22)

• - Chris Columbus spočiatku chcel aby hudobný skladateľ filmu bol Bruce Broughton. Dokonca jeho meno bolo na prvých plagátoch. Lenže Broughton v tom čase dokončoval hudbu k filmu The Rescuers Down Under (1990) a ponuku musel odmietnuť. Chris Columbus kontaktoval svojho priateľa Stevena Spielberga a ten mu sprostredkoval stretnutie s Johnom Williamsom, ktorý hudbu do filmu nakoniec zložil. Film bol nominovaný na Oscara za najlepšiu hudbu k filmu a najlepšiu pieseň. (LaserGun)