Šampion

The Champ

Drama / Sportovní

USA, 1979, 121 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $30,441,738Tržby Celosvetovo $32,900,000(3.1.2009)

Kdyby mi někdo řekl, že Šampion je naruby obrácený americký remake našeho o dva roky mladšího Jak vytrhnout velrybě stoličku, okamžitě bych mu věřil a dodal bych, že je podstatně lepší. Jenže to by asi byla velká náhoda. Takhle mi nezbývá než "pouze" konstatovat, že Šampion mě od začátku do konce bavil a od poloviny do konce průběžně dojímal. Největší podíl na tom má malý velký herec Ricky Schroder, kterému se povedlo ne zastínit zkušenou dvojici Voight a Dunaway, ale být jí zcela rovnocenným partnerem. Šampion je opravdu krásný film. Vidět ho v trochu jiné náladě, možná bych o něm napsal, že mě přinejmenším hodinu sprostě citově vydíral... Ale tentokrát mi krásně padl do noty.(17.1.2014)

Přišla jsem z práce a pustila jsem si telku jen tak, abych si jen chvíli poseděla. Co jsem rozhodně nečekala a co mě upoutalo na 121 minut byla dramatická, sportovně laděná pecka v podání Jona, Faye a Rickyho. To jak se bude příběh vyvíjet se dalo odhadnout hned potom, co se otec rozhodl znovu začít boxovat. Dávám plný zásobník hvězd za toho kluka ... divím se, že měl Šampion jen jednu nominaci na Oscara za hudbu, protože to co předvedl Ricky Schroder v devíti letech - klobouk dolů a soška do kapsy ... věřila jsem mu úplně všechno.(17.1.2014)

Podle obrázků ve fotogalerii a textu v obsah/info to vypadá, že film je především o boxu, ale nenechte se mýlit, ač je hlavní hrdina bývalý šampion, samotné boxování je zde naprosto vedlejší. Film je především popis nádherného vztahu mezi otcem a synem. John Voight jako životem zklamaný boxer, který díky své přehnané hrdosti zanechal sportovní kariéry po prvním nepovedeném zápase bloumá mezi sebelítostí, kterou utápí v alkoholu a hazardu a svým sedmiletým synem Timym, který ho jediný drží nad vodou. Jednou je nahoře (vyhraje peníze, koupí synovi koně) jednou je dole (prohraje koně), jeho syn je mu stále naprosto oddaný a táta je pro něj největším hrdinou. Pak do děje vstoupí Timyho matka, kterou nikdy neviděl a která (ne)chtěně velmi rozhází jejich zavedeným režimem. Především vinou její touhy znovu vychovávat kdysi zatraceného a opuštěného syna film dospěje do strhujícího finále v boxerském ringu....Herecké výkony jsou jedinečné, Voight a Dunawayová jsou však zastíněni skutečným hlavním hrdinou a to tehdy devítiletý Rickem Schroderem v roli sedmiletého Timyho. Jeho famózní výkon byl navíc podpořen úžasným českým dabingem, bohužel nevím, jak se dětský dabér jmenoval. Přiznám se, na konci mi srdce spadlo do trenek a tekly mi slzy. Dlouho na mě nějaký film tak nezapůsobil!(30.11.2007)

Oscar 1 nominace: Hudba(14.4.2004)

• - Rick Schroder v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)