Ztracenci

• USA The Outsiders (více)

Rivalita mezi dvěma gangy, chudými Greasers a bohatými Socs, se vyostří poté, co jeden člen gangu zabit. (Canal+)

classic

„Vydedenci” , tak tými sú najmä chlapci z gangu - Greasers, ktorí nosia na hlave hára, ako Danny Zucco z Pomády, keď ďalšia konkurenčná chamraď - Socs, sa zase vyznačuje tým, že prichádza iba výhradne na autách značky Mustang, čiže tým pádom sa stretávajú: chudobní s bohatými, ale to im vôbec nebráni tomu, aby sa medzi sebou poriadne (ne)pobili... A takto to funguje už od začiatku, až dovtedy, kým sa niečo tragické nestane. Ponyboya Curtisa a Johnnyho Cadea z "greasers" , jednej noci na ihrisku prepadnú poriadne podgurážení Randy Anderson s Bobom Sheldonom a inými z "socs" , pričom Johnny medzitým leží na zemi totálne dokopaný, keď Ponyboya, pre zmenu, topia vo fontáne, že zrazu znenazdajky sa Johnny boy dokáže postaviť na nohy, i zároveň vytiahnúť svoj nabrúsený nôž, ktorým Boba chladnokrvne dobodá, až všetci v panike rýchlo utečú. Síce konal v sebeobrane, ale na to už vonkoncom nemyslia, pretože idú k Dallasovi Winstonovi, aby im pomohol. Odovzdá im 50 $, taktiež aj „lístky na vlak” , pričom útočisko majú hľadať v starom, drevenom a schátralom kostole, kde majú prečkať určitý čas, pokiaľ sa situácia nezlepší, alebo keď sám za nimi príde. Tak aj neskôr následne učíní, že oboch vezme na menšiu jazdu, ale keď sa vrátia, kostol je už v plameňoch, a v ňom i niekoľko kričiacich detí, ktoré ušli učiteľke zo školského autobusu. Z kriminálnikov sa stávajú hrdinovia, ktorí vyslobodia tieto decká zo štipľavých plameňov, no, Johnny to extrémne najviac schytá, pretože má veľmi vážne popáleniny - asi 2. stupňa, a tak putuje rovno do špitálu na JISku. Schyľuje sa ku konečnému konfliktu, epickej bitke počas dažďa + so zopár prekvapeniami, extra. / Film je situovaný do polovice 60. rokov, keď zrejme už častokrát opakovali Hazardného hráča s Paulom Newmanom, kedy postava Ponyboy Curtis ho po odchode z kina napodobňuje, ale zase jeho banda Greasers má štýl obliekania, ako z citovanej Pomády, a tak tu mám (i)hneď taký mix, ktorý by som prirovnal radšej k filmom pre mládež, ako k tancovačkám na parkete. Typický "tínedžerizmus" , alebo ak chcete - Rebel bez príčiny s Jimom Deanom. Puberta a hudba Elvisa Presleyho, tak tým opradil Francis Ford Coppola svojich "VYDEDENCOV" , ktorým vtisol neuveriteľný pach po autenticite, až to doslova štípe ! Mladý Tom Cruise, ďalej Patrick Swayze, Matt Dillon, či aj strašne hriešna kočka Diane Lane, tak to je iba začiatok zaujímavého obsadenia, ktoré zakaždým graduje, má čo ponúknuť, blysli sa obzvlášť C. Thomas Howell a Ralph Macchio, ktorý sa čochvíľa "preslávi" i Karate Kidom. Je to veľmi pekne nakrútené, a to je asi aj najhlavnejšie a najväčšie lákadlo, ktorému sa nedá už odolať ? ()

ARI50

Nápaditý film rozhodně, frajírci poserové suprový Swayze a celkem slušný příběh smrti no ale když to celé dám do kupy stačilo jednou, holky šikovné a daná doba sama o sobě super tak jako prostředí takže se film dal určitě. ()

ancientone

Film-outsider. 80kový film, pôsobiaci ako zabudnutý reliktz prelomu 60. a 70. rokov. Coppolovo Badlands, ktoré vizuálnymi postupmi pripomenie snímky poetického realizmu. Opomenutá kultovka. Staromilská fantázia. Atd. Atd. ()

ScarPoul

Podobná snaha o vyjadrenie postoja jednej generácie ako Lucasové Americké grafitti. Coppola je formálne vypiplaný a charakterovo presný. S chalanmi súcitíme, rozumieme im a obľubujeme si ich. Aj keď sú rozdielni. Aj keď sa dakedy správajú hlúpo. Skrz oči hlavného hrdinu sa snažíme nájsť zmysel v tom čo ich obklopuje. Akokoľvek nezmyselné sa to môže javiť. Prvé stretnutia s láskou, s odvahou, so smrťou - prinášajú obrovský miš maš pocitov, ktoré Coppola podporuje Burumovou kamerou. Farbou obrazu a tiež prelínačkami. To, že finálny stret dvoch gangov je s tými umiernenými kopancami a ranami vedľa tváre smiešny, trošku narúša vysokú kvalitu tohto filmu, hoci slabší rozpočet je tam cítiť. Koniec ale odmení katarziou. Hoci miernou. Má to niečo do seba. Herci skvelí. A Diane Lane krásna. ()

Gary

Coppola potvrzuje, že umí (víceméně, že uměl). První hodina je nadprůměrná, závěr je doslova grandiózní. Výborní jsou jak hlavní dva mladí představitelé, tak zbytek hereckého ansáblu v čele s Patrickem Swayzeem, Estevezem,Cruisem, Dillonem a Lowem. A přitom už ten film léta neběžel v televizi. Škoda. ()

Tommassi3

"Klid, Pony, jsou to jen vlasy !!" - "Houby klid !! Je to jako bejt uvězněnej v halloweenským kostýmu !! Nesnáším to !!" ;) ()

corpsy

Dielu šéfuje mimoriadne herecké obsadenie ( aj keď sa dá povedať, že v tej dobe predstavitelia ešte neboli hviezdami ) a nostalgická Coppolova réžia. Drsný a štýlový film. ()

TomX2

The Outsiders je film znázorňujúci ľudské hodnoty a hľadanie samého seba v dospievajúcom teenage prostredí. Budúce hviezdne obsadenie je celkom slušné a morálna stránka pre mladšie publikum možno tiež, ale má to svoje nedostatky a sem tam to nudí. Vo výsledku to je na úrovni troch hviezd, no boli tu látky, ktoré mohli smerovať vyššie. ()

slunicko2

Skvělý film pro milovníky teenagerů mužského pohlaví. 1) Tuctový melodramatický příběh zasazený do roku 1965 se odehrává ve stylu amerických dramat let padesátých. Po nevýrazném začátku film ve druhé hodině získal poněkud koule, i tak však jeho hlavní předností je dávka pěkných odžínovaných kluků. K tomu autorka knižní předlohy: The Outsiders was a lot of fun to shoot because of the cast, who were ordinary, goofy, sweet teen-agers off-camera and serous artists in front of it._____ 2) 45letý režisér Francis Ford Coppola už měl za sebou první dva Kmotry i Apokalypsu a vrhl se do dosud neprobádaných končin. V teenagerovských dramatech se mu moc nedařilo, ale alespoň přivedl před kameru squadru dosud neznámých herců, z nichž mnozí se posléze stali hvězdami první velikosti v americkém filmovém pašalíku. Uplatnil zde i svou rodinu: 12letá dcera Sofia si zahrála malou roličku dítěte, otec 73letý Carmine se postaral o hudbu a 18letý syn Roman pomáhal v produkci._____ 3) Hvězda dětského rodea, podle dobového tisku jeden z nejslibnějších mladých herců, 17letý Christopher Thomas Howell (Ponyboy) své ambice příliš nenaplnil. Rovněž 18letý filmový debutant Darren Dalton (Randy Anderson) se později příliš neuplatnil._____ 4) Pak tu ovšem je 19letý Matt Dillon (rváč Dallas), 22letý Ralph Macchio (vrah Johnny), 31letý Patrick Swayze (nejstarší bratr Ponyboye Darrel), 19letý Rob Lowe (Sodapop Curtis), 21letý Emilio Estevez (Two-Bit Matthews), 21letý Tom Cruise (Steve Randle) a 34letý tehdy už velmi známý zpěvák Tom Waits (Buck Merrill)._____ 5) Susan Eloise Hintonová (aby nebylo patrné, že je žena, psala své jméno S. E. Hinton) načrtla svou prvotinu The Outsiders v 15 letech. V 17 knihu dopsala a v roce 1967 (bylo jí 19) se i dočkala vydání. Děj autorčiných děl se odehrává v Tulse v Oklahomě. Díla se stala velmi oblíbenou četbou na středních školách v USA._____ 6) Pozorný divák zahlédne autorku v malém cameu - uklízí Dallasův pokoj._____ 7) A nyní trocha poesie - verše Roberta Frosta, které Ponyboy recituje Johnnymu: Nature´s first green is gold, her hardest hue to hold. Her early leaf´s a flower, but only so an hour. Then leaf subsides to leaf, so Eden sank to grief. So dawn goes down to day, nothing gold can stay._____ 8) Celkové vyznění filmu však není příliš povzbudivé, protože Greasers will still be Greasers and Socs will still be Socs. Angličtinářům připomínám, že socs je zkrácenina od social. ()

decouble

To je jak kdyby Tommy Wiseau dostal pod svý režijní vedení bandu známejch herců a mohl skrze ně zhmotnit svou poctu Jamesi Deanovi a nešťastnýmu mládí. Nepamatuju si dlouho, že bych viděl film, kde by herci hromadně takhle příšerně přehrávali a kde by některá z hlavních postav každých pět minut měla krátkou plačící etudu. Přitom Coppolovo Rumblefish ze stejnýho roku (s částečně stejným obsazením) je rozhodně dobrej film. ()

rastlinka

Bolo celkom zábavné sledovať všetky tie esá Hollywoodu (Swayze, Dillon, Cruise, Lowe) v ich mladíckych časoch. A mimoriadne ma pobavil artistický kúsok Patricka Swayzeho na plote pred domom - pecka!:) Ale samotný príbeh ma za srdce veľmi nevzal, čo je škoda. ()

Martin741

The Outsiders je vyborny film o chlapcenskom priatelstve, dospievani a proste o veci s tym suvisiace. Scenar bol kvalitny, vyborny bol hlavne Matt Dillon, ale da sa pozerat aj na ostatne herecke vykony. Drsny a poucny film : 76 % ()

Marqta

Skvělí herci, pár zajímavých scén, dobré dialogy, povedená hudba a jednoduchý příběh. Sem tam se objeví nějaké to životní moudro a emotivnější moment, ale přesto že je to rozhodně silně nadprůměrný snímek (i mezi těmi s podobnou tematikou), tak mě to osobně nijak zvlášť neokouzlilo. Jsem ráda, že jsem se k filmu dostala, ale líbil by se mi ještě více kdyby byl děj promyšlenější. Za mě to jsou hodně silné tři hvězdičky.----" I hope I never see Dallas Winston again. If I do I'd... probably fall in love with him."----"Don't you know a rumble ain't a rumble without me?"---- I've been thinking about it,and that poem , that guy that wrote it , he meant you are gold when you're a kid,like green. When you're a kid everything is new , dawn. It's just. When just when you get used to everything it's day. Like the way you dig sunsets,Pony. That's Gold. Keep it that way,it's a good way to be."----"And when you ain't got nothing, You end up like Dallas... And I don't mean dead. I mean the way he was before." ()

tomtomtoma

Ztracenci jsou sociálním dramatem ve spořádaně uhlazené podobě. Už se to zdá být otřepaným zaklínadlem, ale nejde jinak. Francis Ford Coppola si uměl vybrat působivou látku a se zaujetím okázale vyprávěl a mentoroval. Ale komerční prostředí nedovoluje skutečnou rozervanost a hloubka podstaty psýché se zdá být v Coppolově představách dokonce a docela zakázána. Forma je příliš zdvořilá, hladká a spořádaná, příběh je omezen na pouhé pozorování sledu událostí bez osobní účasti. Distingované moralizování může být sice oslavováno maloměšťáckým intelektualismem, ale přímý prožitek vnitřního světa se tím nikdy nenahradí. Ztracence nevnímám jako střet dvou pouličních gangů, jde o sociální střet. Sociální rozdíly jsou podtrženy i rozdílným životním prostředím. Tam lze hledat zárodky rivality! Za mého dětství bylo rozhodujícím faktorem místo bydliště, či národnostní propast. Hlavním hrdinou napomádovaného dramatu je Ponyboy Curtis (sympatický C. Thomas Howell), jemný a citlivý hoch ze skromných poměrů. Věk dospívání se instinktivně staví do opozice k autoritám, životní prostředí je určujícím faktorem způsobů, obyčejů i nazírání. Duch se probouzí a touží po životě, jen ještě nedospěl a uraženě pláče. Věrným parťákem věcí dobrých i zlých je Johnny Cade (příjemný Ralph Macchio), nejlepší Ponyboyův kamarád. Vnitřní svět je rozerván rodičovským nezájmem, přesto morálka nepřipouští excesy. Tragédie je dílem zoufalství bezmoci a hrdinský kousek je lidskou přirozeností, čehož spořádaná část společnosti ve svém strachu není schopna, ani ochotna. Důležitou postavou je Dallas "Dally" Winston (zajímavý Matt Dillon), o trochu starší a životem zkušenější kamarád ústřední dvojice. Proti handicapu vlastního původu se bouří, rozervanost nedokáže pochopit rozdíly a hněvá se a křičí na celý svět. Výraznou postavou je Keith "Two-Bit" Matthews (velmi příjemný Emilio Estevez), další ze sociálně slabších a bezelstných souputníků. Je vždy připraven k obraně svého životního prostoru i svých druhů. K výraznějším postavám patří také Darrel "Darry" Curtis (sympatický Patrick Swayze), Ponyboyův nejstarší bratr. Nahrazuje sourozencům mrtvé rodiče, starostlivost se mrzutě vzteká, přesto nezapomíná na svůj původ. A patří k nim také Sodapop Curtis (velmi příjemný Rob Lowe), prostřední z bratrů. Jeho citlivost je pohlazením pro mladšího i jemnou výtkou pro staršího. Nejvýraznější ženskou postavou je Sherri "Cherry" Valance (zajímavá Diane Lane), dívka z lepších poměrů, která se nedokáže natrvalo přenést přes všudypřítomné předsudky vlastního původu a společenského přesvědčení. Z dalších rolí: stále poskakující kamarád ztracenců Steve Randle (Tom Cruise), na Dallyho naštvaný starší ztracenec Tim Shepard (Glenn Withrow), nadutý Sherriin oficiální přítel z lepších poměrů Robert "Bob" Sheldon (Leif Garrett), jeho věrný druh Randy Anderson (Darren Dalton), Sheriina kamarádka Marcia (Michelle Meyrink), bývalý Darrelův kamarád z druhé strany Paul (John Meier), či hrdinstvím zaskočený učitel Jerry (Gailard Sartain). Ztracenci se dotýkají negativních dopadů sociálních rozdílů. Ztracenci se otírají o zakonzervované předsudky a dětskou rivalitu dospívající mládeže. Ztracenci jsou uhlazeným filmovým podáním, bohužel pokusy o skutečný průnik do niter duší jsou v této formě impotentní. Plytká kritika má hladce oholenou a sympatickou tvář, což mi k obdivnému ohlasu nestačí. () (méně) (více)

Juto

Copolla vie výborné točiť tieto krimi drámy. Pouličné gangy a ich svet kde by som sa nechcel dostať. 6/10 ()