Román Orlando od Virginie Wooflovej, patril vždy do kategórie nesfilmovateľný. Sally Potter sa však nevzadala a aj keď musela zredukovať bohatú dejovú líniu na sedem epizód a vzdať sa väčšiny literárnych referencií predlohy. Orlando (Tilda Swinton) je mladý šľachtic a film sleduje sedem rôznych okamihov jeho života. Láska, sklamanie, riešenie životných otázok. (baruss)

Freemind

Tohle bylo jako polibek od Boha (tedy - kdyby existoval a byl ženou). Asi nejlepší role Tildy Swinton, která tady dokonale využívá svého androgynního, mimozemského vzhledu i výrazu (btw - všimněte si, že v jednotlivých etapách příběhu se mění i barva Orlandových očí). Originální, mnohovrstevnatý děj plný poetických pentliček zdobí vizuálně i technicky uhrančivé zpracování a - na tu dobu - vynikající hudba. Když sleduji hodnocení na CSFD, tak asi vynechám ostatní díla Sally Potterové, abych si tento zážitek nezkazil. Hřeje to, hřeje. ()

Magyar

"Jsi tak vážný, Orlando, a přece ne dost." ___ Orlando se narodí do jakéhosi šlechtického rodu a podle toho je i vychován. Dospěje do věku, kdy by on sám měl být schopen postrkovat věci do běhu událostí, ale nic se mu nedaří. On sám (ještě) neexistuje. Postupem času se však proměňuje z definice šlechtice v opravdovou BYTOST. ____ Však nešťastni jsou ti, kdo žijí opojeni romantičností své výlučnosti. Kdo vkládá obraz sebe do toho nešťastného rámu se slepou vírou, že tak lze skutečně žít, není než zbabělec. Zkušenost ho bude mlátit do zad a srážet kopanci tak dlouho, dokud nenajde odvahu vstát a jít svou cestou. Anebo svou nemohoucnost vydávat za ctnost, ačkoliv všichni vidí jen chudáka k politování. ___ Taková je to pohádka. ()

togaf

Knihu jsem nečetla a přesto (nebo právě proto?) se mi film nelíbil. Tilda byla úchvatná, to ano, ale když není co hrát, ani Tilda to nezachrání. Bez ladu a skladu naházené střípky děje bez vysvětlení, proč zrovna tahle historická epocha si zasloužila zfilmování. Román Orlando se pro mě vrací do kategorie "nezfilmovatelný". ()

radektejkal

Přesto, že jsem zásadním obdivovatelem díla Virginie Woolfové, nejsem jím bezvýhradně. Ke dvěma jejím dílům jsem cítil vždy nechuť a možná i averzi. Mluvím o knihách Flush a Orlando. Vizuální zjednodušení Orlanda Sally Potterou tak pro mě bylo vítaným překvapením. Nezpřístupnilo mi to sice tézi, spíš femininní než maskulinní: "Nic se nestalo, pouze se změnilo pohlaví. (Muž by spíš řekl: "změnila se anatomie, a to by byl v tom čert, aby se nezměnilo ještě něco jiného" – to by řekl Sigmund Freud.) Samozřejmě se můžeme i ptát, proč ve své podstatě nebyl Orlando nikdy mužem, ale tuto otázku snadno obejdeme konstatováním: vždyť to napsala Virdža a Sally jí při tom pomáhala! Pozn.: těch pět hvězd jsem dal nejspíš z trucu. ()

Lord.Jim

Tilda Swinton je velmi zvláštní osoba, která se na ztvárnění androgynní bytosti hodí víc, než kdokoli jiný (koho znám). Tilda Swinton v proměnách času, Tilda Swinton a její metamorfóza. Tilda Swinton je božská! ()

buchli

Od nejvyššího hodnocení mě odrazuje jen pár ve filmu rovnoměrně rozmístěných ani tak ne hlušších, ale prostě celkově jednodušších, předvídatelnějších a hodně neoriginálně působících scén. Ty ale výborně nahrazují scény katartické. Tilda je skvělá, Billy Zane ve své pětiminutové maxiroli bezprecedentně roztomilý, celé to vypadá moc hezky (ach, ty kostýmy!!) a hudba místy hraničí s dokonalostí. ()

Martin741

Na to, ze je film v kategorii nesfilmovatelne, ma to vyborne tempo, krasnu Tidu Swinton a vsimol som si tu aj mladych hercov - jednak mlady Toby Stephens /bondovka Dnes neumirej/ a Billy Zane /Titanic/. Da sa to dobre zniest, hoci dejova linia sa jaxi kamsi vyparila. 60 % ()

Andre3000

S přibývajícím časem v průběhu filmu se mi tento snímek docela zalíbil i přes to, že Tilda Swinton patří spíše mezi mé neoblíbené herečky viz. Benjamin Button. Její tmavé oči jakoby se spíše hodily pro roly zlé královny, či čarodejnice :-). Film ale není o příběhu jedné ženy, nýbrž nástrahách té které doby a nerovnému postavení žen ve společnosti. Nepochybuji, že dílo Virginie Woolfové bude ještě mnohem lepší, ale číst ho díky tomu opravdu nehodlám. Lepší průměr. ()

zette

Zajimavy namet a zpracovani. Pekna kamera a hudba. Tilda Swinton je ale skareda jako muz i jako zena a priznam se, ze s touto hereckou mam problem. ()

majo25

Prapodivné až nezmyselné dielo, ktoré mi vôbec nešmakovalo. Občas sa vyskytli nejaké zaujímavé momenty (napr. známy syntpopový spevák Jimmy Sommerville), ale bolo ich veľmi málo. Naviac prevláda veľmi pomalé tempo, hovorenie na kameru či divné poskakovanie časom. Už už som očakával aj nahupnutie do budúcnosti. ()

Elví

To je pohoda... Já už jsem se začínala bát, kdy mně začnou tikat ty biologické hodiny, abych si pořídila nějakého toho potomka, co mi jednou bude platit domov důchodců, a jak sleduju Orlando, tak mám ještě takových 400 let čas... ()

Almásy

vynimocne a ojedinele majstrovske dielo. nemali by ste sa ani obtazovat to pozerat ked nemate precitanu knihu (inak tomu filmu vobec nepochopite) a hlavne musite zacat pozerat s otvorenou myslou. ()

Josefin

Sally Potter můžu jen zatleskat, dokázala román Orlando převést do filmové podoby a toho si cením. Spousta lyrického smutnění, poezie a musela si pohrát se spoustou druhů filmových žánrů, než vznikla tahle perlička. Vhodnější herečku než Tildu Swinton nemohla nalézt, celým fyzičnem to je jen její role. So say : " She´s lived 400 years and hardly aged a day........."! ()

edie sedgwic

Jeden z najzvlastnejsich filmov, ake som kedy videla. Bola som velmi zvedava, ako si Sally Potter poradi s takym tazkym orieskom ako kniha od Virginie Woolfovej. Do detailov sa to ani nahodou dotiahnut neda, ale aj napriek tomu si myslim, ze vysledok urcite stoji za to. ()

Viperine

Mám pocit, že jsem viděla jeden z nejkrásnějších filmů svého života. Je to jako přízrak... éterické a tajemné, stejně jako Tilda Swinton... provokativní a neotřelé, nadčasové... obrazem k pokochání a nárámně hudebně orámované (doporučuju na dobrá sluchátka..) ()

ink flo

Transsexuální/androgynní bajka o nesmrtelném šlechtici, kterého hraje úžasná Tilda Swinton. Má to takovej skoro až greenawayovskej nádech. ()

brumbrum odpad!

Uchylne. Dnes je sice pohlavie relativne a nestaci sa pozriet ani do gati, ale ja som navstevoval este klasicku skolku. Takze ak hra zena muza a nosi nausnicu, ako muz akoze, a bozkava zenu, ako muz, a zaroven je to nemuzny muz a muzna zena zarovan, to je proste na mna silny tabak. Aby zensky muz s naucnicou ziarlil na zensku zenu, to sme nebrali v skolke a ani neskor. Potom pevec, muz, ktory spieva a je obleceny ako zena. Ani perverzna stara kralovna, hrana starym muzom, tento bordel v pohlaviach neulahcuje. Najmilsi herec vo filme je biely kon. Sami degenerovani mutanti. Je to spravene akoze zaujimavo a snazim sa tomu nedat ODPAD, ale neviem si pomoct, ono to fakt je kopa hovan. ()

IdaHutt

Režisérka se brilantně poprala s literární předlohou, ba dokonce mocí filmových prostředků překonala příliš sebestředné literárně-historické meditace V. Woolfové, které krátký román/novelu esejistickým způsobem retardovaly. Problém však zůstal se závěrem, řekněme ne-pointou. Nyní pozor! SPOILER: Woolfová nechala svou fantaskní (a jako vždy elitářskou) feministickou hříčku, podobenství o proměnách mužských a ženských sociálních rolí v průběhu staletí, vyústit do prázdna - jako by nevěděla, co s příběhem, respektive co tedy s "novou", emancipovanou ženou v pozměněných společenských poměrech. Orlando Woolfové končí idylicky (lehce ironicky?) ve spokojeném, rovnoprávném, bezdětném vztahu. To bylo pro režisérku Potter pochopitelně příliš slaboučké a plytké. Takže to vyřešila tím, že Orlando po staletích hledání svého JINÉHO lidského (nejen ženského) poslání nachází uspokojení jak v nové, tvůrčí úloze coby spisovatelka, tak zároveň i ve funkci nejtradičnější - funkci mateřské. A to je v naprostém rozporu s Woolfovou, byť tentokrát Woolfová sama silně tápala. Nicméně - až na ten trošku klišovitý závěr - film skvělý, skvělý, skvělý! Vizuální lahoda! ()